Ρυθμιστική 2021 και το μέλλον του τρυγονιού

ούτε ένα 1.000.000 ευρώ!
Από τις άδειες μόνο.Αν κυνηγουσαμε ξεβρακωτοι πεζοί και με πέτρες χωρίς σκυλιά,ναι θα ήταν αυτά.Ειναι τόσα πολλά που βαριέμαι ειλικρινά να τα γράψω για να καταλάβουμε το ήψος του τζίρου που ράβει τσέπες το κράτος και ζουν ολόκληρες οικογένειες στην Ελλάδα.
 
Αν κυνηγουσαμε ξεβρακωτοι πεζοί και με πέτρες χωρίς σκυλιά,ναι θα ήταν αυτά.
Αν εννοείς τα χρήματα από το ΦΠΑ των ειδών που αγοράζουμε...θα συμφωνήσω σε ένα βαθμό.

Όμως κανείς δεν κοιτά αυτά γιατί η απόδση του ΦΠΑ είναι μεγάλη ιστορία και η ΚΣΕ δεν μπορεί να την επηρεάσει!!

Ίσως και να κάνω λάθος...αλλά από τις άδειες περίμενα να είναι πολλά περισσότερα! Πρέπει πραγματικά να μάθουμε πόσοι είμαστε....και τι δύναμη έχουμε.

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι 140.000 δεν είμαστε ούτε με σφαίρες! Κάτι μου λέει ότι είμαστε πολύ παρακάτω από τις 100.000!
 
Επί της ουσίας.....τρίχες!

Αν ο κωδικός που διάβασα είναι τα έσοδα υπέρ δημοσίου (όπως αναφέρει και η άδεια).....ούτε ένα 1.000.000 ευρώ!

Αν αυτό ισχύει....τότε το αφήγημα ότι θα τους πονέσει η μέιωση των αδειών....πάει περίπατο! Μόνο την ΚΣΕ θα πονέσει....η οποία θα πάει για κλείσιμο!

Κάτσε να δείς που τελικά...όχι 140.000 κυνηγοι δεν έιμαστε....αλλά μην σου πω ούτε 100.000 δεν είναι είμαστε....όπου οι περισσότεροι βγάζουν τοπικές άδειες.

Το κράτος απλά θα ξεσκονίσει την σκόνη που άφησε!
Στο Πράσινο Ταμείο πάνε τα λεφτά των αδειών. Δηλαδή 10 για τοπική, 30 για περιφερειακή και 60 για γενική, για όσους βγάζουν άδεια σε συνεργαζόμενους ΚΣ, που είναι και οι περισσότεροι(περίπου 130,000 άδειες).
Για όσους βγάζουν άδεια στο δασαρχείο μόνοι τους ή μέσω ανεξάρτητου ΚΣ, τα παραπάνω ποσά είναι 68,5 για τοπική, 88,5 για περιφερειακή και 118,5 για γενική(περίπου 8-10,000 άδειες).
Κάντε τους πολλαπλασιασμούς και βγάλτε τη σούμα. Γύρω στα 5-6 μύρια είναι τα ετήσια έσοδα από τις άδειες(φέτος θα είναι μερικές χιλιάδες ευρώ λόγω του ότι τα χρήματα αυτά χαρίζονται).
 
Καλημέρα σε όλους!
Βρε παιδιά....η έκθεση είναι του 2007....με στοιχεία απολογιστικά πριν από 25 χρόνια. Απλά σας την έδειξα για να δείτε ότι το τριγόνι είναι μια ιστορία όχι φετινή αλλά έδω και 16 χρόνια τουλάχιστον.
Καλή συνέχεια σε όλους!
Καλημέρα,
την τελευταία "έκθεση" (ιδεών ;;; ) αυτή δηλαδή που δείχνει μείωση πληθυσμού και που πάνω σε αυτή στιρίχθηκε το αφήγημα της "πίεσης" από την ΕΕ την έχεις υπόψη σου.
Αυτό ψάχνω, .... υπάρχει ή τα πάντα είναι στο μιλητό και στο "έλα μωρέ" ;
Όπως λέει και η ΚΣΕ "παρά τις πιέσεις που ασκούνται από την Ευρωπαϊκή Ένωση για πλήρη απαγόρευση του κυνηγιού του σε όλες τις χώρες – μέλη"
Ποιες γ@μημένες πιέσεις είναι αυτές ;

Επίσης η ΚΣΕ μας λέει ότι "ώστε η χώρα μας να μην εμπλακεί σε νομικές διελκυστίνδες με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή".
Από αυτό καταλαβαίνω επίσης ότι το δεσμευτικό, φανταστικό;;; και αόρατο;;; κείμενο που έχει υπογράψει, αποδεχθεί και πρέπει να εφαρμόσει η Ελλάδα πρέπει να προβλέπει και κυρώσεις προς την χώρα μας αν δεν υπάρχει συμμόρφωση.
Που είναι το κείμενο αυτό ;

Τελικά μας δουλεύουν με φανταστικά δεδομένα ή όχι ;

Αν η ΚΣΕ έχει πειστεί ότι ο πληθυσμός του τρυγονιού έχει μειωθεί (άσχετα αν οφείλεται κυρίως στο κυνήγι ή όχι) να το πει και να λάβει άμεσα μέτρα, ανεξαρτήτως εκθέσεων.

Αν ο υπουργός έχει πειστεί και η ΚΣΕ όχι, να λάβει μονομερώς την απόφαση ο υπουργός.

Αν υπάρχει δεσμευτικό κείμενο για την Ελλάδα θέλω να δω.

Ζητάω κάτι τρελό ;

Εγώ αυτό που βλέπω είναι 3 νοματαίους να προσπαθεί ο ένας να ρίξει την ευθύνη στον άλλο.

Αυτά είναι τα μισόλογα, τα ψέματα ή οι μισές αλήθειες της ΚΣΕ, που εκνευρίζουν όλους μας.

Δεν θα ασχοληθώ άλλο εκτός και αν υπάρχουν στοιχεία.
Στην "έκθεση" πάντως του 2018 υπήρχε αύξηση του τρυγονιού στην Ελλάδα :)

Καλό ΣΚ σε όλους.
Ψαχνά ή Μαλακάσα το ΣΚ ... θα έχει πέρασμα δισκάκια ;)
 
Κάντε τους πολλαπλασιασμούς και βγάλτε τη σούμα. Γύρω στα 5-6 μύρια είναι τα ετήσια έσοδα από τις άδειες(φέτος θα είναι μερικές χιλιάδες ευρώ λόγω του ότι τα χρήματα αυτά χαρίζονται).
Αυτό είναι η μόνη λογική εξήγηση.

Θα ψάξω να βρω προυπολογισμό προηγούμενων ετών!
 

Πρόγραμμα Άρτεμις​




Αυτό το email το έστειλα χθες στην ΚΣΕ

profile_mask_2x.png

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΦΩΣΤΕΡΗΣ <dimfosteris@gmail.com>​

Τετ, 21 Ιουλ, 6:54 μ.μ. (πριν από 16 ώρες)

προς info






Με αφορμή την ανακοίνωση της ΚΣΕ για την πρόταση που αφορά τον αριθμό θηρευμενων τρυγονιων και ότι η Ομοσπονδία έλαβε υπόψη της τα στοιχεία από το πρόγραμμα Άρτεμις θα ήθελα να ενημερωθώ για την ετήσια καρπωση τρυγονιων με βάση το πρόγραμμα.Θεωρώ ότι δικαιούμαι να μάθω ως κυνηγός επί 38 έτη και συμπληρώνοντας το πρόγραμμα από την αρχή του....
 

Πρόγραμμα Άρτεμις​




Αυτό το email το έστειλα χθες στην ΚΣΕ

profile_mask_2x.png

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΦΩΣΤΕΡΗΣ <dimfosteris@gmail.com>​

Τετ, 21 Ιουλ, 6:54 μ.μ. (πριν από 16 ώρες)
προς info






Με αφορμή την ανακοίνωση της ΚΣΕ για την πρόταση που αφορά τον αριθμό θηρευμενων τρυγονιων και ότι η Ομοσπονδία έλαβε υπόψη της τα στοιχεία από το πρόγραμμα Άρτεμις θα ήθελα να ενημερωθώ για την ετήσια καρπωση τρυγονιων με βάση το πρόγραμμα.Θεωρώ ότι δικαιούμαι να μάθω ως κυνηγός επί 38 έτη και συμπληρώνοντας το πρόγραμμα από την αρχή του....
αν σου απαντήσουν να μας το πεις κι εμάς
 
Επί της ουσίας.....τρίχες!

Αν ο κωδικός που διάβασα είναι τα έσοδα υπέρ δημοσίου (όπως αναφέρει και η άδεια).....ούτε ένα 1.000.000 ευρώ!

Αν αυτό ισχύει....τότε το αφήγημα ότι θα τους πονέσει η μέιωση των αδειών....πάει περίπατο! Μόνο την ΚΣΕ θα πονέσει....η οποία θα πάει για κλείσιμο!

Κάτσε να δείς που τελικά...όχι 140.000 κυνηγοι δεν έιμαστε....αλλά μην σου πω ούτε 100.000 δεν είναι είμαστε....όπου οι περισσότεροι βγάζουν τοπικές άδειες.

Το κράτος απλά θα ξεσκονίσει την σκόνη που άφησε!
Το προβλημα ειναι οτι δεν αναφερεται πουθενα η λεξη κυνηγι και κυνηγοι. Εστω και για αυτα τα 1.000.000 . Οποιος ασχολειται δηλαδη με το Πρασινο Ταμειο, δεν "βλεπει" μπροστα του την πηγη των εσοδων , βλεπει παραβολα και υπερ Δημοσιου κλπ. Η οποια δυναμη μας χανεται αυτοματα
 
η καραμελα της οικονομικης συμβολης του κυνηγιου, ειναι γλυκια για μας και μας τονωνει (οχι ασημαντο) , αλλα η πικρη αληθεια ειναι οτι ειναι ασημαντη για την οικονομια της χωρας. Οπως ειναι διαμορφωμενο το παγκοσμιο χρηματοπιστωτικο συστημα, δανιζεσαι οσα θες με σχεδον μηδενικο επιτοκιο. Αν καθε φορα που ειναι να παω για κυνηγι , βγω βολτα στην Ερμου, θα ξοδεψω πιο πολλα σε αγορες και καφεδες και μπυρες. Ας το παρουμε χαμπαρι, ειμαστε μονοι μας, τελευταιοι, και δινουμε απελπισμενη μαχη χαρακωματων. Δεν μας εχει αναγκη η κοινωνια , ειμαστε γραφικοι και ακομα μας ανεχονται. Αντιδρασεις που δεν γραφουν στην τηλεοραση δεν μετρανε.
Δεν ειναι βεβαια ολα μαυρα , και μπορουμε για πολλα χρονια να κερδιζουμε μικρες μαχες και τη μεγαλη της διατηρησης του Ελευθερου Παραδοσιακου Κυνηγιου. Αρκει να ξερουμε που και ποτε να υποχωρουμε και που να διεκδικουμε.
Εμεις βεβαια συνεχιζουμε να σχολιαζουμε τα μαλλια του προεδρου με γλωσσα λαχαναγορας
 
Ω ρε τι ακούν τα μάτια μου και τι βλέπουνε τ' αυτιά μου...
Τέτοιες ουρανομήκεις ασυναρτησίες πρώτη φορά τις συναντώ.
Θα ήθελα να μάθω που δίνουν αυτά τα σχεδόν τσάμπα δάνεια (με τα μηδενικά επιτόκια) να πάω να δανειστώ κι εγώ!
Αλήθεια τα μνημόνια γιατί τα υπογράψαμε; Για να πληρώνουμε ανύπαρκτους τόκους μηδενικών επιτοκίων;
1.png2.png
Διαψεύδεις μήπως την αγαπήμενη σου Ομοσπονδία;
Εσύ μπορείς να αισθάνεσαι όσο θες γραφικός, με αυτά που γράφεις και εγώ γραφικό σε θεωρώ, πιο πολύ και από ηλιοβασίλεμα στη Σαντορίνη.
Τώρα μάγκες μου εκτός από άξεστοι, αγροίκοι, ανεγκέφαλοι, σακουλάδες, επιδειξιομανείς, είμαστε γραφικοί και άχρηστοι για την κοινωνία, αναγκάζονται να μας ανέχονται!!! Και πρέπει να συνεχίσουμε να υπομένουμε αυτούς τους χαρακτηρισμούς, χάριν κάποιας κυνηγετικής αδελφοσύνης υπό το μέγα μύστη κύριο πρόεδρο ΞΕ και της αυλής του, μπας και του χρόνου κρατηθούν τα τρυγόνια στα 4 ανά ημέρα και τις 50.000 τη σεζόν και να μη μας κόψουν το Φλεβάρη, το τσιγάρο, το σεξ και ό,τι άλλο.... Αρκεί να μη χάσουν τη φαταούλα...
Άντε πουλάκια μου ένας ένας οι οικωλόγοι εδώ μέσα φανερωθείτε.
Η διαχείριση κοιμάται τον ύπνο του δικαίου και δεν τους στέλνει για ψώνια στη ... λαχαναγορά... εκτός και αν υιοθετεί αυτούς τους χαρακτηρισμούς και εκείνη, να το ξέρουμε, να κανονίσουμε την πορεία μας.
 

Κυνηγετική Ομοσπονδία Αρχιπελάγους

16 Ιουλίου στις 10:37 π.μ. ·
1f33b.png
Η FACE –European Federation for Hunting & Conservation, στο project του μήνα του Μανιφέστο για τη Βιοποικιλότητα παρουσιάζει το έργο και την προσπάθεια των Ελλήνων κυνηγών στη διατήρηση του τρυγονιού.
Τι κάνουν οι Έλληνες κυνηγοί για το Τρυγόνι:
➡️
Σπορές χιλιάδων στρεμμάτων με μεγάλη ποικιλία σπόρων, καλλιέργειες που μένουν ανεπένδυτες με μοναδικό σκοπό την εκμετάλλευση τους από τα είδη της άγριας πανίδας, που κοστίζουν περισσότερα από 2 εκατομμύρια ευρώ!
➡️
Δημιουργία #Οικοτόπων: Φύτευση ειδικών σπορών και οπωροφόρων δέντρων για την παροχή τροφής, κάλυψης & θέσεων φωλιών για τα ζώα.
➡️
Παροχή #Νερού: Η διαθεσιμότητα νερού είναι κρίσιμη κατά τη διάρκεια της περιόδου ξηρασίας στους μεσογειακούς καλοκαιρινούς μήνες, η οποία συνήθως συμπίπτει με την περίοδο αναπαραγωγής των περισσότερων ειδών.
1f4ef.png
Άλλο ένα εξαιρετικό παράδειγμα κυνηγών που εφαρμόζουν επιτυχώς τη στρατηγική #EUBiodiversity
1f50e.png
(Η δεύτερη φωτογραφία είναι με τρυγόνια που έχουν επισκεφθεί ποτίστρες του Κυνηγετικού Συλλόγου Χίου τον Ιούλιο για να καλύψουν την ανάγκη τους για νερό, λήψη από το Program of Observation of the Effectiveness of Works Aimed at improving Habitat της Ομοσπονδίας μας)
1f4e3.png
Διαβάστε ολόκληρο το πρότζεκτ εδώ
https://www.biodiversitymanifesto.com/.../major.../...
 
Ω ρε τι ακούν τα μάτια μου και τι βλέπουνε τ' αυτιά μου...
Τέτοιες ουρανομήκεις ασυναρτησίες πρώτη φορά τις συναντώ.
Θα ήθελα να μάθω που δίνουν αυτά τα σχεδόν τσάμπα δάνεια (με τα μηδενικά επιτόκια) να πάω να δανειστώ κι εγώ!
Αλήθεια τα μνημόνια γιατί τα υπογράψαμε; Για να πληρώνουμε ανύπαρκτους τόκους μηδενικών επιτοκίων;
View attachment 29794View attachment 29795
Διαψεύδεις μήπως την αγαπήμενη σου Ομοσπονδία;
Εσύ μπορείς να αισθάνεσαι όσο θες γραφικός, με αυτά που γράφεις και εγώ γραφικό σε θεωρώ, πιο πολύ και από ηλιοβασίλεμα στη Σαντορίνη.
Τώρα μάγκες μου εκτός από άξεστοι, αγροίκοι, ανεγκέφαλοι, σακουλάδες, επιδειξιομανείς, είμαστε γραφικοί και άχρηστοι για την κοινωνία, αναγκάζονται να μας ανέχονται!!! Και πρέπει να συνεχίσουμε να υπομένουμε αυτούς τους χαρακτηρισμούς, χάριν κάποιας κυνηγετικής αδελφοσύνης υπό το μέγα μύστη κύριο πρόεδρο ΞΕ και της αυλής του, μπας και του χρόνου κρατηθούν τα τρυγόνια στα 4 ανά ημέρα και τις 50.000 τη σεζόν και να μη μας κόψουν το Φλεβάρη, το τσιγάρο, το σεξ και ό,τι άλλο.... Αρκεί να μη χάσουν τη φαταούλα...
Άντε πουλάκια μου ένας ένας οι οικωλόγοι εδώ μέσα φανερωθείτε.
Η διαχείριση κοιμάται τον ύπνο του δικαίου και δεν τους στέλνει για ψώνια στη ... λαχαναγορά... εκτός και αν υιοθετεί αυτούς τους χαρακτηρισμούς και εκείνη, να το ξέρουμε, να κανονίσουμε την πορεία μας.
Θα σε πουν και εσένα γραφικό όπως και εμένα. Παραδοσιακά ο εκάστοτε αντιπρόσωπος του συλλόγου μου ψηφίζει Σταθόπουλο δαγκωτό . Όταν αναφέρθηκα οτι θα το φέρω θέμα στην γενική συνέλευση η απάντηση ήταν "γιατί υπάρχει πρόβλημα που είδες εσύ ότι οι κυνηγοί είναι αγανακτισμένοι με την ΚΣΕ" με αυτούς θα γίνει η αλλαγή ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!1
 
Ω ρε τι ακούν τα μάτια μου και τι βλέπουνε τ' αυτιά μου...
Τέτοιες ουρανομήκεις ασυναρτησίες πρώτη φορά τις συναντώ.
Θα ήθελα να μάθω που δίνουν αυτά τα σχεδόν τσάμπα δάνεια (με τα μηδενικά επιτόκια) να πάω να δανειστώ κι εγώ!
Αλήθεια τα μνημόνια γιατί τα υπογράψαμε; Για να πληρώνουμε ανύπαρκτους τόκους μηδενικών επιτοκίων;
View attachment 29794View attachment 29795
Διαψεύδεις μήπως την αγαπήμενη σου Ομοσπονδία;
Εσύ μπορείς να αισθάνεσαι όσο θες γραφικός, με αυτά που γράφεις και εγώ γραφικό σε θεωρώ, πιο πολύ και από ηλιοβασίλεμα στη Σαντορίνη.
Τώρα μάγκες μου εκτός από άξεστοι, αγροίκοι, ανεγκέφαλοι, σακουλάδες, επιδειξιομανείς, είμαστε γραφικοί και άχρηστοι για την κοινωνία, αναγκάζονται να μας ανέχονται!!! Και πρέπει να συνεχίσουμε να υπομένουμε αυτούς τους χαρακτηρισμούς, χάριν κάποιας κυνηγετικής αδελφοσύνης υπό το μέγα μύστη κύριο πρόεδρο ΞΕ και της αυλής του, μπας και του χρόνου κρατηθούν τα τρυγόνια στα 4 ανά ημέρα και τις 50.000 τη σεζόν και να μη μας κόψουν το Φλεβάρη, το τσιγάρο, το σεξ και ό,τι άλλο.... Αρκεί να μη χάσουν τη φαταούλα...
Άντε πουλάκια μου ένας ένας οι οικωλόγοι εδώ μέσα φανερωθείτε.
Η διαχείριση κοιμάται τον ύπνο του δικαίου και δεν τους στέλνει για ψώνια στη ... λαχαναγορά... εκτός και αν υιοθετεί αυτούς τους χαρακτηρισμούς και εκείνη, να το ξέρουμε, να κανονίσουμε την πορεία μας.
Βασίλη...τα τελευταία 2 χρόνια τουλάχιστον η Ελλάδα δανείζεται όχι με μηδενικά αλλά με αρνητικά επιτόκια. Αν θέλεις μπορώ να σου εξηγήσω γιατί συμβαίνει αυτό. Η σύγκριση σου με τα μνημόνια δεν είναι σωστή γιατί στα μνημόνια φτάσαμε για άλλους λόγους και τα δάνεια που εξυπηρετούνται από αυτά είχαν άλλα επιτόκια. Ένας πολίτης μπορεί και εκείνος να δανειστεί με χαμηλό επιτόκιο πλέον αφού οι όροι που ζητούνται για το κεφάλαιο είναι πολύ πιο αυστηροί.

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα ότι η οικονομική συμβολή του κυνηγιού είναι μεγάλη αφού όλες οι έρευνες που έχω διαβάσει μιλάνε για ετήσιο τζίρο 1-2 δις ευρώ. Εκτός και αν αυτό το νούμερο δεν θεωρείται μεγάλο από κάποιον οπότε πάω πάσο.

Επίσης συμφωνώ μαζί σου ότι η ηττοπάθεια έχει επηρεάσει πολλούς κυνηγούς και έχουμε μάθει να λέμε ευχαριστώ που δεν μας κόβουν το τρυγόνι εν προκειμένω αντί να ζητάμε παραπάνω δικαιώματα που έχουν αναφερθεί πολλές φορές.

Σε αυτό που δεν συμφωνώ είναι με την συμπεριφορά σου προς μέλη που με κόσμιο τρόπο εκφράζουν την άποψη τους. Εγώ λοιπόν που ανήκω στη διαχείριση έτσι εκλαμβάνω τα μηνύματα που εσένα δεν σου αρέσουν (μιλάω για αυτά που δεν διαγράφηκαν χθες λόγω χαρακτηρισμών) και τα διαβάζω για να σχηματίσω μια άποψη. Το αν συμφωνώ η όχι νομίζω φαίνεται από αυτά που γράφω κατά καιρούς αλλά έχω κριτική σκέψη (καλή, κακή δεν το κρίνω) για να βγάλω μόνος μου τα συμπεράσματα που θέλω.
Τέλος, αν γνωρίζεις μέλη που είναι οικωλόγοι όπως λες και έχουν σκοπό να σπείρουν διχόνοια μεταξύ μας, να χρησιμοποιήσουν κάποια μηνύματα εναντίον μας ή οτιδήποτε άλλο τότε έχεις το ελεύθερο να το κάνεις και εγώ θα τους βγάλω στη φόρα πριν τη διαγραφή τους. Όταν κάποιος βγαινει και γράφει μηνύματα υπέρ της ΚΣΕ, να το πω απλά, για εμένα δεν είναι λόγος διαγραφής ή ότι άλλο έχεις στο μυαλό σου αλλά τροφή για κουβέντα και σκέψη.

Χαρακτηρισμοί του τύπου η διαχείριση κοιμάται είναι κατώτεροι σου θεωρώ...
 
Βασίλη...τα τελευταία 2 χρόνια τουλάχιστον η Ελλάδα δανείζεται όχι με μηδενικά αλλά με αρνητικά επιτόκια. Αν θέλεις μπορώ να σου εξηγήσω γιατί συμβαίνει αυτό. Η σύγκριση σου με τα μνημόνια δεν είναι σωστή γιατί στα μνημόνια φτάσαμε για άλλους λόγους και τα δάνεια που εξυπηρετούνται από αυτά είχαν άλλα επιτόκια. Ένας πολίτης μπορεί και εκείνος να δανειστεί με χαμηλό επιτόκιο πλέον αφού οι όροι που ζητούνται για το κεφάλαιο είναι πολύ πιο αυστηροί.

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα ότι η οικονομική συμβολή του κυνηγιού είναι μεγάλη αφού όλες οι έρευνες που έχω διαβάσει μιλάνε για ετήσιο τζίρο 1-2 δις ευρώ. Εκτός και αν αυτό το νούμερο δεν θεωρείται μεγάλο από κάποιον οπότε πάω πάσο.

Επίσης συμφωνώ μαζί σου ότι η ηττοπάθεια έχει επηρεάσει πολλούς κυνηγούς και έχουμε μάθει να λέμε ευχαριστώ που δεν μας κόβουν το τρυγόνι εν προκειμένω αντί να ζητάμε παραπάνω δικαιώματα που έχουν αναφερθεί πολλές φορές.

Σε αυτό που δεν συμφωνώ είναι με την συμπεριφορά σου προς μέλη που με κόσμιο τρόπο εκφράζουν την άποψη τους. Εγώ λοιπόν που ανήκω στη διαχείριση έτσι εκλαμβάνω τα μηνύματα που εσένα δεν σου αρέσουν (μιλάω για αυτά που δεν διαγράφηκαν χθες λόγω χαρακτηρισμών) και τα διαβάζω για να σχηματίσω μια άποψη. Το αν συμφωνώ η όχι νομίζω φαίνεται από αυτά που γράφω κατά καιρούς αλλά έχω κριτική σκέψη (καλή, κακή δεν το κρίνω) για να βγάλω μόνος μου τα συμπεράσματα που θέλω.
Τέλος, αν γνωρίζεις μέλη που είναι οικωλόγοι όπως λες και έχουν σκοπό να σπείρουν διχόνοια μεταξύ μας, να χρησιμοποιήσουν κάποια μηνύματα εναντίον μας ή οτιδήποτε άλλο τότε έχεις το ελεύθερο να το κάνεις και εγώ θα τους βγάλω στη φόρα πριν τη διαγραφή τους. Όταν κάποιος βγαινει και γράφει μηνύματα υπέρ της ΚΣΕ, να το πω απλά, για εμένα δεν είναι λόγος διαγραφής ή ότι άλλο έχεις στο μυαλό σου αλλά τροφή για κουβέντα και σκέψη.

Χαρακτηρισμοί του τύπου η διαχείριση κοιμάται είναι κατώτεροι σου θεωρώ...
Οι χαρακτηρισμοί μου είναι πολύ κατώτεροι μου πράγματι και προσαρμόζονται στο ήθος του προσώπου που απευθύνονται.
Εσύ μπορείς να ταυτίζεσαι και να είσαι ευχαριστημένος με μέλη που αποκαλούν τους κυνηγούς με ένα σωρό κοσμητικα επίθετα, γαρνιρισμενα με ολίγη από αστική ευγένεια για να περνούν από τον έλεγχο της προσωπικής σου αισθητικής.
Εσύ βλέπεις κόσμιο τρόπο εκείνων και το δικό μου προσβλητικό.
Ο κόσμος διαβάζει, κρίνει και από ό,τι φαίνεται δε συμφωνεί με τη δική σου (σας) οπτική.
Καλή συνέχεια στο φιλοκυνηγετικο σου έργο.
 
Οι χαρακτηρισμοί μου είναι πολύ κατώτεροι μου πράγματι και προσαρμόζονται στο ήθος του προσώπου που απευθύνονται.
Εσύ μπορείς να ταυτίζεσαι και να είσαι ευχαριστημένος με μέλη που αποκαλούν τους κυνηγούς με ένα σωρό κοσμητικα επίθετα, γαρνιρισμενα με ολίγη από αστική ευγένεια για να περνούν από τον έλεγχο της προσωπικής σου αισθητικής.
Εσύ βλέπεις κόσμιο τρόπο εκείνων και το δικό μου προσβλητικό.
Ο κόσμος διαβάζει, κρίνει και από ό,τι φαίνεται δε συμφωνεί με τη δική σου (σας) οπτική.
Καλή συνέχεια στο φιλοκυνηγετικο σου έργο.
Δεν ταυτίζομαι με μέλη που χαρακτηρίζουν κυνηγούς με κοσμητικά επίθετα. Όταν δεν συμφωνώ με μια άποψη, γράφω την άποψη μου με κόσμιο τρόπο. Μέσα από ένα πληκτρολόγιο δεν μπορείς πάντα να βγάλεις συμπέρασμα για έναν άνθρωπο. Εσύ ίσως και να μπορείς αλλά εγώ όχι. Επειδή πολλές φορές έχω δει ανθρώπους να γράφουν με κακό τρόπο αλλά από κοντά να βγάζω άλλο συμπέρασμα, προσπαθώ να έχω ανοιχτό μυαλό. Στο μήνυμα του Κωστή παραπάνω ναι βλέπω κόσμιο τρόπο, ενώ στο δικό σου μήνυμα που του απάντησε όχι. Εννοείται πως δεν συμφωνώ με την άποψη του ότι δεν μας έχει ανάγκη η κοινωνία αλλά δεν θεωρώ ότι θέλει να με προσβάλλει όταν το γράφει αυτό. Εσύ δηλαδή είσαι πεπεισμένος ότι αυτό θέλει να κάνει; Αν καταλάβαινα κάτι τέτοιο θα έπαιρνα τα ανάλογα διαχειριστικά μέτρα όπως έχω κάνει πολλές φορές στο παρελθόν.

Ποια είναι η δική μου (μας) οπτική; Τι έχεις καταλάβει;
 
Δεν ταυτίζομαι με μέλη που χαρακτηρίζουν κυνηγούς με κοσμητικά επίθετα. Όταν δεν συμφωνώ με μια άποψη, γράφω την άποψη μου με κόσμιο τρόπο. Μέσα από ένα πληκτρολόγιο δεν μπορείς πάντα να βγάλεις συμπέρασμα για έναν άνθρωπο. Εσύ ίσως και να μπορείς αλλά εγώ όχι. Επειδή πολλές φορές έχω δει ανθρώπους να γράφουν με κακό τρόπο αλλά από κοντά να βγάζω άλλο συμπέρασμα, προσπαθώ να έχω ανοιχτό μυαλό. Στο μήνυμα του Κωστή παραπάνω ναι βλέπω κόσμιο τρόπο, ενώ στο δικό σου μήνυμα που του απάντησε όχι. Εννοείται πως δεν συμφωνώ με την άποψη του ότι δεν μας έχει ανάγκη η κοινωνία αλλά δεν θεωρώ ότι θέλει να με προσβάλλει όταν το γράφει αυτό. Εσύ δηλαδή είσαι πεπεισμένος ότι αυτό θέλει να κάνει; Αν καταλάβαινα κάτι τέτοιο θα έπαιρνα τα ανάλογα διαχειριστικά μέτρα όπως έχω κάνει πολλές φορές στο παρελθόν.

Ποια είναι η δική μου (μας) οπτική; Τι έχεις καταλάβει;
έχεις απόλυτο δίκιο και εγώ στη θέση σου θα συμφωνούσα μαζί τους απόλυτα.
 
Βασίλη...τα τελευταία 2 χρόνια τουλάχιστον η Ελλάδα δανείζεται όχι με μηδενικά αλλά με αρνητικά επιτόκια. Αν θέλεις μπορώ να σου εξηγήσω γιατί συμβαίνει αυτό. Η σύγκριση σου με τα μνημόνια δεν είναι σωστή γιατί στα μνημόνια φτάσαμε για άλλους λόγους και τα δάνεια που εξυπηρετούνται από αυτά είχαν άλλα επιτόκια. Ένας πολίτης μπορεί και εκείνος να δανειστεί με χαμηλό επιτόκιο πλέον αφού οι όροι που ζητούνται για το κεφάλαιο είναι πολύ πιο αυστηροί.
Πολύ σωστά!

Όταν κάποιος βγαινει και γράφει μηνύματα υπέρ της ΚΣΕ, να το πω απλά, για εμένα δεν είναι λόγος διαγραφής ή ότι άλλο έχεις στο μυαλό σου αλλά τροφή για κουβέντα και σκέψη.
Η αλήθεια είναι ότι έχουμε φτάσει όταν γράφεται κάτι υπέρ της ΚΣΕ να θεωρείται ότι το γράφει οικολόγος! Θα έπρεπε να μας προβληματίσει το γεγονός αυτό αφού 130.000 κυνηγοί βγάζουν άδειες στην ΚΣΕ.....γιατί δεν υπάρχει μεγάλο κύμα εναντίωσης ως προς αυτήν.

Δεν είμαστε "κεκαλυμένοι οικολόγοι"....αλλά έχουμε διαφορετική άποψη και ανάγνωση των πραγμάτων. Το Φόρουμ είναι χώρος ανταλλαγής απόψεων...και όχι κατήχισης/επιβολής....όπου αν δεν συμφωνείς και δεν λες αυτά που λέω και εγώ....πρέπει να φύγεις και να διαγραφείς.

Παίρνω το ρίσκο να συμφωνήσω με την τοποθέτηση του Κώστη και να γράψω πως μας αρέσει ή όχι....οι κυνηγοί είμαστε στο περιθώριο. Όντως η κοινωνία σε ένα βαθμό μας ανέχεται. Δεν αρέσει στον περισσότερο κόσμο αυτό που κάνουμε εμείς.

Δείτε πως μας αντιμετωπίζουν τα ΜΜΕ. Κάποτε είχαμε ένα σωρό περιοδικά και ένθετα στον Τύπο...μέχρι και εκπομπή στην τηλεόραση και το ραδιοφώνο. Πλέον δεν υπάρχει σχεδόν ούτε το 1/4 από αυτά που είχαμε...ενώ σχεδόν χάσαμε από μέσο εθνικής εμβέλειας και την ραδιοφωνική εκπομπή που μας κρατά συντροφιά στο δρόμο για τον κυνηγότοπο.

Το κυνήγι δεν χάνει μόνο στην ρυθμιστική...αλλά χάνει και στην επικοινωνία και την προβολή του, πράγμα που σημαίνει ότι δεν χάνουμε μόνο στα σημεία....αλλά το σύνολο του αγώνα!

Το ότι ανεβαίνει ο ΜΟ ηλικίας των κυνηγών είναι κάτι που πρ(ο)οιωνίζει το μέλλον της δραστηρότητας αυτής.

Αν δεν το δούμε αυτό....και δεν συσπειρωθούμε....για να το αντιμετωπίσουμε....αλλά αντιθέτως διχαστούμε θεωρώντας ότι είναι κεκαλυμένοι προβοκάτορες οικολόγοι όσοι εντοπίζουν τις αδυνάμίες και τα προβλήματα μας....τότε το μόνο σίγουρο είναι κάποια στιγμή θα χαθούμε στον μικρόκοσμο μας.

Καλή συνέχεια σε όλους.

ΥΓ: Κάπου πήρε το αυτί μου...ότι ενδέχεται να μην ισχύσουν τα όσα έχουν ανακοινωθεί για το τριγόνι φέτος αλλά του χρόνου. Η πληροφορία αυτή δεν είναι διασταυρωμένη...και μπορεί να είναι και ψέμα. Ίδομεν!
 
Back
Top