Ρυθμιστική 2021 και το μέλλον του τρυγονιού

Αν κατάλαβα καλά από όσα διαβάζω η ΚΣΕ μόνο υπέρ των κυνηγών δεν πράττει.
Το να είσαι διατεθειμένος να δεχτείς αποφάσεις κατά του κυνηγιού μόνο και μόνο για να μπούνε λεφτά στα ταμεία το θεωρώ αστείο.
Ας έκανε σωστά τη δουλειά της όλα αυτά τα χρόνια για να έχει και τη στήριξη των κυνηγών.
μια χαρά κατάλαβες συνάδελφε
εμάς μας ενδιαφέρει το κυνήγι
την ΚΣΕ η οικονομική της επιβίωση
 
Ορτύκια, περιστέρια, φάσες, επιβλαβή...
Το θέμα είναι να μην αλλάξει η ημερομηνία έναρξης...
Δεν πάει έτσι το έργο...
Μπορεί εσένα να μην σε νοιάζει για το τρυγονι αλλά μόνο η έναρξη αλλά έτσι δεν οδηγεί πουθενά.
Ίσα ίσα δουλεύεις γι αυτούς...
Είμαι σίγουρος πως ξέρεις την παροιμία για το σπίτι του γείτονα που καίγεται...
Με τέτοιες αντιδράσεις και θέσεις μας αξίζει η ΞΕ που έχουμε.
Χωρίς παρεξήγηση ή αν κατάλαβα λάθος διόρθωσε με.
 
Δεν πάει έτσι το έργο...
Μπορεί εσένα να μην σε νοιάζει για το τρυγονι αλλά μόνο η έναρξη αλλά έτσι δεν οδηγεί πουθενά.
Ίσα ίσα δουλεύεις γι αυτούς...
Είμαι σίγουρος πως ξέρεις την παροιμία για το σπίτι του γείτονα που καίγεται...
Με τέτοιες αντιδράσεις και θέσεις μας αξίζει η ΞΕ που έχουμε.
Χωρίς παρεξήγηση ή αν κατάλαβα λάθος διόρθωσε με.
Άγγελε αν και ρωτάς τον Κυριάκο, θα σου απαντήσω και εγώ! Είναι προτιμότερο αν θέλουν να περιορίσουν την κάρπωση στο τρυγόνι να μειώσουν το όριο παρά να ξεκινά η κυνηγετική περίοδος π.χ. 15 Σεπτέμβρη! ...
Αυτό νομίζω πως εννοεί ο Κυριάκος και συμφωνώ και εγώ. :)
Φυσικά ούτε εγώ ούτε ο Κυριάκος θέλουμε μείωση ορίου στο τρυγόνι ... αλλά η μετακίνηση της έναρξης είναι παράλογη και πολύ μεγαλύτερη ζημιά από τη μείωση του ορίου ...
 
Άγγελε αν και ρωτάς τον Κυριάκο, θα σου απαντήσω και εγώ! Είναι προτιμότερο αν θέλουν να περιορίσουν την κάρπωση στο τρυγόνι να μειώσουν το όριο παρά να ξεκινά η κυνηγετική περίοδος π.χ. 15 Σεπτέμβρη! ...
Αυτό νομίζω πως εννοεί ο Κυριάκος και συμφωνώ και εγώ. :)
Φυσικά ούτε εγώ ούτε ο Κυριάκος θέλουμε μείωση ορίου στο τρυγόνι ... αλλά η μετακίνηση της έναρξης είναι παράλογη και πολύ μεγαλύτερη ζημιά από τη μείωση του ορίου ...
Συμφωνώ απολυτα. Αν μας φάνε τον Αύγουστο μετά θα βαλουν χέρι και στο τελος της περιόδου. Έχουν λυσσάξει τόσα χρόνια με τον Φλεβάρη και το ζευγάρωμα τις τσιχλας. Μια απόδειξη επιστημονική όμως ότι πηδιουνται οι τσιχλες πριν τα επιστροφής δεν μας παρουσιαζουν. Όπως σωστά λέει ο Βίκτωρας πιο πάνω να η ευκαιρία. Επιστήμονες έχουμε καλούς σε όλα τα πεδια. Ας κάνουν επιτέλους μια σοβαρή ερευνα. Έχουμε κόψει όλα τα least concern αποδημητικά όπως τον συκοφαγο και τον μελισσοφαγο (επιβλαβές είδος αλλού) και πάνε να φάνε κι αλλα.
 
Άγγελε αν και ρωτάς τον Κυριάκο, θα σου απαντήσω και εγώ! Είναι προτιμότερο αν θέλουν να περιορίσουν την κάρπωση στο τρυγόνι να μειώσουν το όριο παρά να ξεκινά η κυνηγετική περίοδος π.χ. 15 Σεπτέμβρη! ...
Αυτό νομίζω πως εννοεί ο Κυριάκος και συμφωνώ και εγώ. :)
Φυσικά ούτε εγώ ούτε ο Κυριάκος θέλουμε μείωση ορίου στο τρυγόνι ... αλλά η μετακίνηση της έναρξης είναι παράλογη και πολύ μεγαλύτερη ζημιά από τη μείωση του ορίου ...
Ασ μας δηξουν με ποιες μελετες θα το μειωσουν...αλλοιος να παν να@@@@@ η επειδη το λεει το αλλο @@@@@ οι ευρο-πεοι...και αν θελουμε να μιασουμε στο @@@@ γιατι κυνηγουσαν το χειμωνα αυτοι και εμεις μ@@@ ...αι στο διαολο πια κολοχανιο ειναι αυτη η χωρα
 
Last edited:
Αν κατάλαβα καλά από όσα διαβάζω η ΚΣΕ μόνο υπέρ των κυνηγών δεν πράττει.
Το να είσαι διατεθειμένος να δεχτείς αποφάσεις κατά του κυνηγιού μόνο και μόνο για να μπούνε λεφτά στα ταμεία το θεωρώ αστείο.
Ας έκανε σωστά τη δουλειά της όλα αυτά τα χρόνια για να έχει και τη στήριξη των κυνηγών.
...Προσυπογράφω!!!
 
Άγγελε αν και ρωτάς τον Κυριάκο, θα σου απαντήσω και εγώ! Είναι προτιμότερο αν θέλουν να περιορίσουν την κάρπωση στο τρυγόνι να μειώσουν το όριο παρά να ξεκινά η κυνηγετική περίοδος π.χ. 15 Σεπτέμβρη! ...
Αυτό νομίζω πως εννοεί ο Κυριάκος και συμφωνώ και εγώ. :)
Φυσικά ούτε εγώ ούτε ο Κυριάκος θέλουμε μείωση ορίου στο τρυγόνι ... αλλά η μετακίνηση της έναρξης είναι παράλογη και πολύ μεγαλύτερη ζημιά από τη μείωση του ορίου ...
Κι εγώ αυτό ακριβώς είχα εκφράσει προ ημερών και δυστυχώς παρερμηνεύθηκε από πολλούς...! Κατεννοήθη μόνον από ελαχίστους (συμπεριλαμβανομένου του "yorgos" και του "DimDre")...
 
Αυτό που με χαλάει είναι ότι παίρνουν αποφάσεις χωρίς να έχουν τα κατάλληλα στοιχεία στην διάθεση τους. Αν το τρυγόνι που κυνηγάμε έχει όντως τόσο μεγάλη πτωτική πορεία στον πληθυσμό του τότε εμείς οι κυνηγοί θα έπρεπε να ήμασταν οι πρώτοι που θα ζητήσουμε την μείωση της κάρπωσης μαζί με συγκεκριμένες δεσμεύσεις από πλευράς κράτους και Ευρώπης ώστε να παρθούν μέτρα για να αντιμετωπιστεί η μείωση αυτή και να επανέλθει το κυνήγι του. Όταν θα μου απαντήσει κάποιος γιατί δεν επανήλθε ποτέ το κιτρινοπούλι και ο μελισουργός τότε θα κάτσω να ακούσω και για μείωση στο τρυγόνι. Από τη στιγμή που ότι βγαίνει δεν ξαναμπαίνει στην ρυθμιστική τότε να πάρουν τα @@ μας.
 
Μόλις το είδα! Την Τετάρτη 14 Ιουλίου η Ευρωπαική ΚΣ, διοργανώνει μία online συζήτηση, με θέμα " το μέλλον του τρυγονιού στην Ευρώπη" στην οποία μπορούν να συμμετέχουν και οι κυνηγοί και να υποβάλλουν και από πριν τις ερωτήσεις τους, κάνοντας εγγραφή στο site της Συνομοσπονδίας. face.eu
 
Αυτό που με χαλάει είναι ότι παίρνουν αποφάσεις χωρίς να έχουν τα κατάλληλα στοιχεία στην διάθεση τους. Αν το τρυγόνι που κυνηγάμε έχει όντως τόσο μεγάλη πτωτική πορεία στον πληθυσμό του τότε εμείς οι κυνηγοί θα έπρεπε να ήμασταν οι πρώτοι που θα ζητήσουμε την μείωση της κάρπωσης μαζί με συγκεκριμένες δεσμεύσεις από πλευράς κράτους και Ευρώπης ώστε να παρθούν μέτρα για να αντιμετωπιστεί η μείωση αυτή και να επανέλθει το κυνήγι του. Όταν θα μου απαντήσει κάποιος γιατί δεν επανήλθε ποτέ το κιτρινοπούλι και ο μελισουργός τότε θα κάτσω να ακούσω και για μείωση στο τρυγόνι. Από τη στιγμή που ότι βγαίνει δεν ξαναμπαίνει στην ρυθμιστική τότε να πάρουν τα @@ μας.
Εδω τα φλερονια καθε χρονο ειναι και ποιο πολλα ..τι μαλακιες μας λενε δεν ξερω
 
Δεν πάει έτσι το έργο...
Μπορεί εσένα να μην σε νοιάζει για το τρυγονι αλλά μόνο η έναρξη αλλά έτσι δεν οδηγεί πουθενά.
Ίσα ίσα δουλεύεις γι αυτούς...
Είμαι σίγουρος πως ξέρεις την παροιμία για το σπίτι του γείτονα που καίγεται...
Με τέτοιες αντιδράσεις και θέσεις μας αξίζει η ΞΕ που έχουμε.
Χωρίς παρεξήγηση ή αν κατάλαβα λάθος διόρθωσε με.
Ίσως δεν το εξέφρασα καλά Άγγελε. Σαφώς και με νοιάζει το τρυγόνι, πάντα έναρξη τρυγόνι κυνηγάω. Εννοούσα ότι από το να μου πάνε την έναρξη Σεπτέμβριο με το προσχημα την προστασία του τρυγονιου, καλύτερα να μειωσουν το ίδιο. Ας είμαι εγώ έναρξη στον κάμπο και όποιος θέλει δεν τα βαράει...
 
Ρε παιδια σε τρεις μερες δεν μενει ποτε τπτ οποτε τζαμπα μιλαμε
Τολη δεν ειναι πόσα θα πάρεις και πόσα θα μείνουν μετά από τρεις μερες. Εδώ πολλές φορές δεν το βλέπουμε καν στις 20 Αυγούστου. Αλλά είμαι εκεί έξω ρε φιλε. Και μπορώ να είμαι και την άλλη και την παραλλη μερα. Αυτό δεν θέλω να το χασω. Αν μας φάνε τον Αύγουστο με δικαιολογία το τρυγονι τότε θα ανοίξει ο ασκός του Αιόλου. Με την ίδια λογική μπορούν να κόψουν και τον μισό Φλεβαρη. Οπότε μην το βλέπεις έτσι το πραγμα. Επειδή δηλαδή σε τρεις μέρες δεν μένουν πουλιά πρέπει να παρατήσουμε ένα ολόκληρο δεκαήμερο η και παραπάνω?
 
Τολη δεν ειναι πόσα θα πάρεις και πόσα θα μείνουν μετά από τρεις μερες. Εδώ πολλές φορές δεν το βλέπουμε καν στις 20 Αυγούστου. Αλλά είμαι εκεί έξω ρε φιλε. Και μπορώ να είμαι και την άλλη και την παραλλη μερα. Αυτό δεν θέλω να το χασω. Αν μας φάνε τον Αύγουστο με δικαιολογία το τρυγονι τότε θα ανοίξει ο ασκός του Αιόλου. Με την ίδια λογική μπορούν να κόψουν και τον μισό Φλεβαρη. Οπότε μην το βλέπεις έτσι το πραγμα. Επειδή δηλαδή σε τρεις μέρες δεν μένουν πουλιά πρέπει να παρατήσουμε ένα ολόκληρο δεκαήμερο η και παραπάνω?
Α μπράβο ...
 
Δεν καταλαβαινω γιατι μονοι μας κανουμε αυτην την συζητηση...(περι μειωσης σε οτιδηποτε)
Η μονη συζητηση που μπορει να μπει στο τραπεζι ειναι η αυξηση της κυνηγετικης περιοδου για τα κορακοειδη που θα μας φανε!
Δηλαδη,να ξεκινα το κυνηγι τους 1 Αυγουστου και να τελειωνει 15 Μαρτιου.
Ισως το ιδιο και για καποια αλλα επιβλαβη και τον αγριοχοιρο.
 
Δεν καταλαβαινω γιατι μονοι μας κανουμε αυτην την συζητηση...(περι μειωσης σε οτιδηποτε)
Η μονη συζητηση που μπορει να μπει στο τραπεζι ειναι η αυξηση της κυνηγετικης περιοδου για τα κορακοειδη που θα μας φανε!
Δηλαδη,να ξεκινα το κυνηγι τους 1 Αυγουστου και να τελειωνει 15 Μαρτιου.
Ισως το ιδιο και για καποια αλλα επιβλαβη και τον αγριοχοιρο.
Παναγιώτη αυτό είναι ακριβώς το πρόβλημά μας !!! βάζουμε μόνοι μας θέματα που δεν υπάρχουν μόνο και μόνο για να έχουμε να λέμε!!! αδιαφορώντας αν μας βλάπτει κάτι τέτοιο ...
Κατά τη γνώμη μου και τα θέματα που δεν αφορούν το κυνήγι και μας διχάζουν , κακό μας κάνουν και πολύ κακώς τους δίνουμε τόση έκταση...
 
Τολη δεν ειναι πόσα θα πάρεις και πόσα θα μείνουν μετά από τρεις μερες. Εδώ πολλές φορές δεν το βλέπουμε καν στις 20 Αυγούστου. Αλλά είμαι εκεί έξω ρε φιλε. Και μπορώ να είμαι και την άλλη και την παραλλη μερα. Αυτό δεν θέλω να το χασω. Αν μας φάνε τον Αύγουστο με δικαιολογία το τρυγονι τότε θα ανοίξει ο ασκός του Αιόλου. Με την ίδια λογική μπορούν να κόψουν και τον μισό Φλεβαρη. Οπότε μην το βλέπεις έτσι το πραγμα. Επειδή δηλαδή σε τρεις μέρες δεν μένουν πουλιά πρέπει να παρατήσουμε ένα ολόκληρο δεκαήμερο η και παραπάνω?
Μεταξυ μας που το λεμε δεν πιανει μια αλλου πρεπει να τα λεμε οχι εδω συμφωνω μαζι σου ειναι και το ορτυκι φιλε και εμας τους φερματζιδες θα μας πονεσει περισοτερο εγω προσωπικα κανω εναρξη τρυγωνια κανα δυο απογευματα
 
Back
Top