Ραβδωτό στο εξωτερικό, λειόκαννο στην Ελλάδα, γιατί;

Πριν το lock-down είχα πάει σκοπευτήριο και ήταν ένας μπάρμπας σκοπευτής ( κλασσική αμερικανοφατσα με μπουφάν τύπου aviator και τζόκεϊ , μουστάκι κτλ ) και ρώτησε να κάνει γρήγορη βολή (δεν επιτρέπεται κανονικά στο σκοπευτήριο ) , μάλλον είναι πολλά χρονια μέλος του κλαμπ και τον αφήσανε , και φωνάζει μια " fire in the hole " και αδειάζει το μ1 με την μια ! βροχή το τουφεκίδι ο μπάρμπας ! .sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Μας παλάβωσε ο μπάρμπας ! .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Αλήθεια είναι. Χρησιμοποιώντας άλλο κλείστρο αλλάζει το headspace, πράγμα επικίνδυνο. Αυτό συμβαίνει με τα περισσότερα ραβδωτά όπλα εκτός εκείνων που ο κατασκευαστής το προτείνει (συνήθως σ' αυτά που αλλάζουν κάννες και διαμετρήματα από τον ίδιο το χειριστή χωρίς να χρειάζεται παρέμβαση οπλουργού).
εγω παντως νομιζω οτι γινονται τα παντα και ολες η τροποποιήσεις στα rifles
 
Πείτε μου τώρα και ότι στο καθένα G3 χωριστά, κάνανε την εφαρμογή του κλείστρου "στο χέρι", με τη λίμα και το καμινέτο !!! .sarcastic.
Πέρα από την πλάκα ... δε νομίζω, και δεν το βλέπω λογικό, να ισχύει κάτι τέτοιο, ειδικά σε αυτόματα/ημιαυτόματα όπλα μαζικής παραγωγής, και ειδικότερα - ακόμη περισσότερο - σε στρατιωτικά ("πολεμικά") όπλα .... Στα οποία πρέπει (και προβλέπεται συνήθως στο σχεδιασμό τους) να υπάρχουν κάποιες ανοχές, για να δουλεύουν απροβλημάτιστα σε ποικίλες αντίξοες συνθήκες (σκόνη, λάσπη, ελλιπή καθαρισμό κλπ.).
Μικροδιαφορές στο headspace επηρεάζουν από όσο ξέρω την ακρίβεια του όπλου, αλλά επικίνδυνο δε βλέπω το λόγο να είναι (εκτός ίσως ακραίων περιπτώσεων). Γι'αυτό ιδιαίτερη σημασία δίνουν, τόσο στο headspace, όσο και στις ανοχές μεταξύ όλων των κινούμενων μερών, κυρίως σε όπλα που απαιτείται η μέγιστη ακρίβεια, δηλαδή αυτά που προορίζονται για τους snipers, και για κυνήγι και σκοποβολή μεγάλων αποστάσεων.
Μήπως στις κυνηγετικές καραμπίνες, δεν δουλεύει κλείστρο από άλλο όπλο του ίδιου ή παρεμφερούς μοντέλου ???? Εδώ δούλεψε κλείστρο από Benelli σε Breda 930i (και καλύτερα απ'το μαμα) ... Εκεί δεν παίζει ρόλο το headspace ????
Υ.Γ.1: ... Δεν είχα G3 όταν υπηρέτησα ήμασταν ίσως το μόνο σώμα (Τεχνικό) που είχαμε ακόμη Μ1 τόσο στο κέντρο (Πάτρα) όσο και στη μονάδα (Βελεστίνο) ... Μόνο για λίγο είδα κι έπιασα G3, όταν για λίγες μέρες μας είχαν έρθει κάτι μαθητές της ΣΜΥ ... Οπότε, δεν το ξέρω καλά και δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη ...
Υ.Γ.2: ...Μήπως ούτε το Κalashnikov δουλεύει με κλείστρο από άλλο kalashnikov ??????? .... ;) :rolleyes: .sarcastic.
100% σωστος
 
Στην Ελλαδα γινονται πολλα πραγματα με λαθος τροπο κατα τη γνωμη μου, οχι γιατι δεν ξερουμε αλλα γιατι καποιους τους βολευει. τι παραπανω εχουν οι γερμανοι κυνηγοι και κρινει το κρατος τους οτι μπορουν να κυνηγανε ΚΑΙ με ραβδωτα ενω εδω οχι? Να επιτραπει το ραβδωτο στην Ελλαδα μας? Σαφως αλλα χρειαζεται να φτιαχτουν υποδομες για να γινεται ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ θεωριτικη και πρακτικη και φυσικα να αποκτας αδεια για οποιοδηποτε οπλο επιθυμεις(πιστολι,περιστροφο, ραβδωτο,λειοκαννο) μετα απο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ αφου πρωτα υπαρξει Ιατρικη γνωματευση απο ψυχιατρο που θα εχει ελεγξει και το ιστορικο σου και εξαιτασεις αιματος για να πιστοποιηθει οτι δεν κανεις χρηση ναρκωτικων κλπ. Αν ολα αυτα ηταν γεγονος ποιος θα μπορουσε να σου αρνηθει το δικαιωμα σου να κατεχεις οποιο οπλο επιθυμεις? Στο κυνηγι του αγριογουρουνου ποσους θα δειτε χωρις φωσφοριζε γιλεκο σημερα? τι φοβουνται μην τους δουν τα αγριογουρουνα? Λαθος νοοτροπια για μενα αλλα μονο στο κυνηγι συμβαινει αυτο? οχι βεβαια. ενα αυτοκινητο με τον λαθος ανθρωπο πισω απο το τιμονι ειναι ποιο φονικο απο ενα ημιαυτοματο ραβδωτο. Υπο τις παρουσες συνθηκες οχι μονο ραβδωτα στο κυνηγι δεν θα δουμε αλλα και για τα λειοκαννα το μελλον ειναι αβεβαιο
 
Στην Ελλαδα γινονται πολλα πραγματα με λαθος τροπο κατα τη γνωμη μου, οχι γιατι δεν ξερουμε αλλα γιατι καποιους τους βολευει. τι παραπανω εχουν οι γερμανοι κυνηγοι και κρινει το κρατος τους οτι μπορουν να κυνηγανε ΚΑΙ με ραβδωτα ενω εδω οχι? Να επιτραπει το ραβδωτο στην Ελλαδα μας? Σαφως αλλα χρειαζεται να φτιαχτουν υποδομες για να γινεται ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ θεωριτικη και πρακτικη και φυσικα να αποκτας αδεια για οποιοδηποτε οπλο επιθυμεις(πιστολι,περιστροφο, ραβδωτο,λειοκαννο) μετα απο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ αφου πρωτα υπαρξει Ιατρικη γνωματευση απο ψυχιατρο που θα εχει ελεγξει και το ιστορικο σου και εξαιτασεις αιματος για να πιστοποιηθει οτι δεν κανεις χρηση ναρκωτικων κλπ. Αν ολα αυτα ηταν γεγονος ποιος θα μπορουσε να σου αρνηθει το δικαιωμα σου να κατεχεις οποιο οπλο επιθυμεις? Στο κυνηγι του αγριογουρουνου ποσους θα δειτε χωρις φωσφοριζε γιλεκο σημερα? τι φοβουνται μην τους δουν τα αγριογουρουνα? Λαθος νοοτροπια για μενα αλλα μονο στο κυνηγι συμβαινει αυτο? οχι βεβαια. ενα αυτοκινητο με τον λαθος ανθρωπο πισω απο το τιμονι ειναι ποιο φονικο απο ενα ημιαυτοματο ραβδωτο. Υπο τις παρουσες συνθηκες οχι μονο ραβδωτα στο κυνηγι δεν θα δουμε αλλα και για τα λειοκαννα το μελλον ειναι αβεβαιο
Στην Αμερική δηλαδή περνανε τόσες εξετάσεις για να αποκτήσουν αυτο που θέλουν??? Οχι νομίζω.
 
Στην Αμερική δηλαδή περνανε τόσες εξετάσεις για να αποκτήσουν αυτο που θέλουν??? Οχι νομίζω.

Δεν ειναι τοσο ευκολο να αγορασεις οπλο στην Αμερικη, και ας πωλουνται στα σουπερμαρκετ οπως φωναζουν οι πολεμιοι της οπλοκατοχης. Στις περισσοτερες νορμαλ χωρες του κοσμου, ο ελεγχος ο ποινικος γινεται σε μερικα λεπτα καθως τα συστηματα ειναι online. Απο κει και επειτα ο κατοχος γνωριζει ακριβως τι ευθυνες εχει, τι δικαιωματα και τι υποχρεωσεις, και το κρατος παρεμβαινει μονο εκει που χρειαζεται. Στις υποχρεωσεις για την κατοχη ραβδωτων στην Αμερικη, δε γνωριζω αν πρεπει να υφιστανται εξετασεις πρακτικου επιπεδου. Ακομα και αν μπλεξεις, η απονομη δικαιοσυνης (κατηγορουμενος ή αθωος) ειναι σε ευλογο χρονικο διαστημα.

Ας δουμε τωρα τι συμβαινει στην Ελλαδα στα λειοκανα

Εδω θες παραβολα και μια τυπικη εξεταση απο γιατρο οτι εισαι οκ. Πας στην Ασφαλεια για ολα τα χαρτια, και καθυστερει προφανως η αδεια αγορας, δημιουργωντας μια επιφαση σχολαστικοτητας, ενω στην πραγματικοτητα το ποινικο μητρωο βγαινει σε 5 λεπτα. Απο κει επειτα παιρνεις ενα οπλο, και για ενα διαστημα 10 ετων, αν βγαζεις αδεια κυνηγου, δεν σε ενοχλει κανεις. Αν δε μπλεξεις, Θεος φυλαξοι, πρακτικα ετοιμαζεσαι για πολυετεις περιπετειες, με το οπλο σου πιθανον κατασχεμενο ως τοτε.
 
εγω παντως νομιζω οτι γινονται τα παντα και ολες η τροποποιήσεις στα rifles
Έτσι είναι Μάνο αλλά οι περισσότερες γίνονται από οπλουργό, όχι από τον χρήστη. Και η αλλαγή κλείστρου είναι μία από αυτές.
 
Στην Αμερική δηλαδή περνανε τόσες εξετάσεις για να αποκτήσουν αυτο που θέλουν??? Οχι νομίζω.
οχι στην αμερικη δεν περνανε απο ολα αυτα και το αποτελεσμα ειναι να εχουν οπλα ΚΑΙ ακαταλληλα χερια με ψυχολογικες διαταραχες και ολα τα επακολουθα. θα ηθελες κατι τετοιο στην κοινωνια μας; εγω οχι. οχι μονο για λογους ασφαλειας αλλα και αυτες οι μεμονομενες περιπτωσεις ειναι που θα δωσουν ολα "οπλα " που χρειαζονται στη προπαγανδα που θελει να μην εχεις το δικαιωμα να κατεχεις κανενα οπλο.
 
Ραβδωτα λοιπον στο κυνηγι θα δουμε οταν υπαρξουν αποφασισμενοι ανθρωποι να υπηρετησουν τον ελληνα κυνηγο στην ΚΣΕ, να δημιουργησουν τις υποδομες, να ορισουν τις προυποθεσεις ωστε να μπορουμε να πουμε οτι κυριοι εμεις εχουμε παρει ολα τα μετρα ωστε να ελαχιστοποιησουμε το οποιο ατυχημα...και βεβαια οταν υπαρξουν κυνηγοι που θα δεχθουν υπευθυνα να εκπαιδευτουν να ελεγχθουν και να δεχτουν οτι μπορει και να αποτυχουν. Προς το παρων ας καταλαβουμε οι Ελληνες κυνηγοι οτι πρεπει να φοραμε φωσφοριζε γιλεκα στο κυνηγι οπου επιβαλλεται (γιατι δεν το βλεπω) και μετα ισως μας παρει και κανεις στα σοβαρα.
 
Δεν ειναι τοσο ευκολο να αγορασεις οπλο στην Αμερικη, και ας πωλουνται στα σουπερμαρκετ οπως φωναζουν οι πολεμιοι της οπλοκατοχης. Στις περισσοτερες νορμαλ χωρες του κοσμου, ο ελεγχος ο ποινικος γινεται σε μερικα λεπτα καθως τα συστηματα ειναι online. Απο κει και επειτα ο κατοχος γνωριζει ακριβως τι ευθυνες εχει, τι δικαιωματα και τι υποχρεωσεις, και το κρατος παρεμβαινει μονο εκει που χρειαζεται. Στις υποχρεωσεις για την κατοχη ραβδωτων στην Αμερικη, δε γνωριζω αν πρεπει να υφιστανται εξετασεις πρακτικου επιπεδου. Ακομα και αν μπλεξεις, η απονομη δικαιοσυνης (κατηγορουμενος ή αθωος) ειναι σε ευλογο χρονικο διαστημα.

Ας δουμε τωρα τι συμβαινει στην Ελλαδα στα λειοκανα

Εδω θες παραβολα και μια τυπικη εξεταση απο γιατρο οτι εισαι οκ. Πας στην Ασφαλεια για ολα τα χαρτια, και καθυστερει προφανως η αδεια αγορας, δημιουργωντας μια επιφαση σχολαστικοτητας, ενω στην πραγματικοτητα το ποινικο μητρωο βγαινει σε 5 λεπτα. Απο κει επειτα παιρνεις ενα οπλο, και για ενα διαστημα 10 ετων, αν βγαζεις αδεια κυνηγου, δεν σε ενοχλει κανεις. Αν δε μπλεξεις, Θεος φυλαξοι, πρακτικα ετοιμαζεσαι για πολυετεις περιπετειες, με το οπλο σου πιθανον κατασχεμενο ως τοτε.
Βίκτωρα δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται η αγορά όπλου στην Αμερική αλλά γνωρίζω (στην Καλλιφορνια τουλάχιστον) ότι δεν απαιτείται κανένας Γολγοθάς εξετάσεων και χαρτούρας. Κάνεις την αίτηση στο οπλοπωλειο και πας σε 10 μέρες και το περνεις ( φυσικά μετά απ' τον τυπικό έλεγχο του ποινικού μητρώου) εδώ απλά δεν βγάζεις άδεια για κανέναν λόγο εκτός μερικών περιπτώσεων. Εγώ φυσικά και είμαι υπέρ της οπλοκατοχής (πολεμικών όπλων). Στο κυνήγι έχω κάποιες επιφυλάξεις. Τώρα γιατί δεν επιτρέπεται στην χώρα μας ειλικρινά δεν καταλαβενω.....ίσως γιατί είμαστε μικρή αγορά και δεν ενδιαφέρει την οπλοβιομηχανια να ασκήσει πιέσεις. Όσων αφορά τις εξετάσεις αίματος κτλ κτλ το θεωρώ κοροϊδία.
 
οχι στην αμερικη δεν περνανε απο ολα αυτα και το αποτελεσμα ειναι να εχουν οπλα ΚΑΙ ακαταλληλα χερια με ψυχολογικες διαταραχες και ολα τα επακολουθα. θα ηθελες κατι τετοιο στην κοινωνια μας; εγω οχι. οχι μονο για λογους ασφαλειας αλλα και αυτες οι μεμονομενες περιπτωσεις ειναι που θα δωσουν ολα "οπλα " που χρειαζονται στη προπαγανδα που θελει να μην εχεις το δικαιωμα να κατεχεις κανενα οπλο.
Φίλε μου αυτή η κουβέντα καλό είναι να μην γίνεται φάτσα φόρα γιατί σίγουρα εδώ μέσα διαβάζουν και άτομα που είναι ενάντια σε εμάς. Τώρα αν είμαστε κατάλληλοι η όχι εστω κάποιοι να κατέχουμε όπλα...εσύ τι λες???? Θεωρητικά είμαστε όλοι ακατάλληλοι .
 
Βίκτωρα δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται η αγορά όπλου στην Αμερική αλλά γνωρίζω (στην Καλλιφορνια τουλάχιστον) ότι δεν απαιτείται κανένας Γολγοθάς εξετάσεων και χαρτούρας. Κάνεις την αίτηση στο οπλοπωλειο και πας σε 10 μέρες και το περνεις ( φυσικά μετά απ' τον τυπικό έλεγχο του ποινικού μητρώου) εδώ απλά δεν βγάζεις άδεια για κανέναν λόγο εκτός μερικών περιπτώσεων. Εγώ φυσικά και είμαι υπέρ της οπλοκατοχής (πολεμικών όπλων). Στο κυνήγι έχω κάποιες επιφυλάξεις. Τώρα γιατί δεν επιτρέπεται στην χώρα μας ειλικρινά δεν καταλαβενω.....ίσως γιατί είμαστε μικρή αγορά και δεν ενδιαφέρει την οπλοβιομηχανια να ασκήσει πιέσεις. Όσων αφορά τις εξετάσεις αίματος κτλ κτλ το θεωρώ κοροϊδία.

Αυτο ακριβως, ο ελεγχος γινεται, αλλα δεν ειναι χαρτουρα. Γιαυτο φαινεται οτι ειναι ευκολο να αποκτησεις οπλο, ενω ειναι πιθανον το ιδιο ευκολο με εδω για να παρεις λειοκανο
 
Βίκτωρα δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται η αγορά όπλου στην Αμερική αλλά γνωρίζω (στην Καλλιφορνια τουλάχιστον) ότι δεν απαιτείται κανένας Γολγοθάς εξετάσεων και χαρτούρας. Κάνεις την αίτηση στο οπλοπωλειο και πας σε 10 μέρες και το περνεις ( φυσικά μετά απ' τον τυπικό έλεγχο του ποινικού μητρώου) εδώ απλά δεν βγάζεις άδεια για κανέναν λόγο εκτός μερικών περιπτώσεων. Εγώ φυσικά και είμαι υπέρ της οπλοκατοχής (πολεμικών όπλων). Στο κυνήγι έχω κάποιες επιφυλάξεις. Τώρα γιατί δεν επιτρέπεται στην χώρα μας ειλικρινά δεν καταλαβενω.....ίσως γιατί είμαστε μικρή αγορά και δεν ενδιαφέρει την οπλοβιομηχανια να ασκήσει πιέσεις. Όσων αφορά τις εξετάσεις αίματος κτλ κτλ το θεωρώ κοροϊδία.
Στο μυαλο το δικο μου, δεν υπαρχουν πολεμικα και κυνηγετικα οπλα. υπαρχουν λειοκαννα, ραβδωτα πιστολια και περιστροφα. Ο ανθρωπος οριζει τη χρηση θα κανει. Οσο για τις εξετασεις αιματος πως θα σου φαινοταν αν ειχες στο διπλανο καρτερι εναν ανθρωπο μεθυσμενο η εναν χρηστη ψυχοτροπων ουσιων? Εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει τι κανει ο καθενας με το σωμα του κ την υγεια του αλλα ενα ατομο που κανει χρηση ουσιων που επιρεαζουν τα αντανακλαστικα του και την κριση του ειναι οκ να κραταει ενα γεματο οπλο και διπλα να εισαι εσυ ποιο διπλα ενας αγροτης η ενας βοσκος η ενας πεζοπορος? εκει κολλαει λοιπον η εξεταση αιματος πριν την αδεια αγορας ενος οπλου.
 
Στο μυαλο το δικο μου, δεν υπαρχουν πολεμικα και κυνηγετικα οπλα. υπαρχουν λειοκαννα, ραβδωτα πιστολια και περιστροφα. Ο ανθρωπος οριζει τη χρηση θα κανει. Οσο για τις εξετασεις αιματος πως θα σου φαινοταν αν ειχες στο διπλανο καρτερι εναν ανθρωπο μεθυσμενο η εναν χρηστη ψυχοτροπων ουσιων? Εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει τι κανει ο καθενας με το σωμα του κ την υγεια του αλλα ενα ατομο που κανει χρηση ουσιων που επιρεαζουν τα αντανακλαστικα του και την κριση του ειναι οκ να κραταει ενα γεματο οπλο και διπλα να εισαι εσυ ποιο διπλα ενας αγροτης η ενας βοσκος η ενας πεζοπορος? εκει κολλαει λοιπον η εξεταση αιματος πριν την αδεια αγορας ενος οπλου.
Θα σου βάλω τώρα δύσκολη ερώτηση.... Τι κάνουμε στην περίπτωση που η χρήση κάνναβης είναι νόμιμη στην χώρα ?
 
Στο μυαλο το δικο μου, δεν υπαρχουν πολεμικα και κυνηγετικα οπλα. υπαρχουν λειοκαννα, ραβδωτα πιστολια και περιστροφα. Ο ανθρωπος οριζει τη χρηση θα κανει. Οσο για τις εξετασεις αιματος πως θα σου φαινοταν αν ειχες στο διπλανο καρτερι εναν ανθρωπο μεθυσμενο η εναν χρηστη ψυχοτροπων ουσιων? Εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει τι κανει ο καθενας με το σωμα του κ την υγεια του αλλα ενα ατομο που κανει χρηση ουσιων που επιρεαζουν τα αντανακλαστικα του και την κριση του ειναι οκ να κραταει ενα γεματο οπλο και διπλα να εισαι εσυ ποιο διπλα ενας αγροτης η ενας βοσκος η ενας πεζοπορος? εκει κολλαει λοιπον η εξεταση αιματος πριν την αδεια αγορας ενος οπλου.
Δεν έχεις άδικο αλλά εγώ σου λέω άντε κ έκανες τις εξετάσεις....είσαι καθαρός...πήρες το οπλακι που θες και όλα καλά!! Μετά??? Ποιος σου λέει εσένα ότι εγώ στο καρτέρι Μ η γενικά δεν θα πιω και δεν θα κάνω το οτιδήποτε. Απλά θέλω να πω ότι δεν έχουν νόημα οι εξετάσεις και δεν κολλάει εκεί το σύστημα. Απλά η πολιτεία δεν δέχεται πιέσεις απ' τις οπλοβιομηχανια οπότε γιατί να βάλουν κ μπελά στο κεφάλι τους .....λέω εγώ τώρα.
 
Πριν ένα μήνα ο πρωθυπουργός της χώρας ανακοίνωσε ότι περνάει στην κατηγορία απαγορευμενων 1500 διαφορετικά τυφέκια που έως τώρα ήταν απολύτως νόμιμα και στα επόμενα δυο χρόνια θα πρέπει να έχουν παραδοθεί απο τους κατόχους τους στις αρχές . Ο λογος ειναι οτι τα επιθετικά τυφέκια δεν είναι κομματι του κυνηγιού κτλ κτλ .... και οτι η κοινωνία πρέπει να είναι ασφαλής ... βέβαια τα παράνομα όπλα είναι αυτά χρισημοποιουν οι εγκληματίες ( βάση του τι λέει η αστυνομία )
 
Back
Top