Πώς κατασκευάζεται μια κάννη;

Σύμφωνα με το παραπανω link η μεθοδος της ψυχρής σφυρηλάτησης με αυτες τις μηχανές θα έπρεπε οι κανες μεταξυ τους να μας δινουν σταθερα βλητικα χαρακτηριστικά. Απο εκει και περα εξαρτάτε απο τι γεωμετρία εχει επιλέξει η καθε εταιρία. Σωστα; Στο μονο που μπορω να φανταστω διαφορες ειναι σε μεθόδους που είτε υπάρχουν διαφορες στην γεωμετρία η στο υλικό το οποίο κατα την βολή εχει το καθε ενα τετοια ελαστικοτητα η οποια το χαρακτηρίζει και δεν μοιάζει με κανένα άλλο. Σαν το δακτυλικό αποτύπωμα!
 
Αν και είμαστε εκτός θέματος ... εγώ έχω την εντύπωση ότι σήμερα στη συντριπτική πλειοψηφία των όπλων οι κάννες κατασκευάζονται με την προαναφερθείσα μέθοδο της ψυχρής σφυρηλάτησης (CHF - Cold Hammer Forging) ... Κι αυτό γιατί, εκτός από την αρχική σημαντική επένδυση για την προμήθεια του βαρέος και ακριβού μηχανολογικού εξοπλισμού, η μέθοδος αυτή είναι πιο εύκολη, γρήγορη και οικονομική, με μικρή απώλεια υλικού από μηχανουργικές κατεργασίες, και δίνει πολύ καλής ποιότητας αποτελέσματα (κάννες) ... Επομένως είναι πιο κατάλληλη για "μαζική παραγωγή".
Θυμάμαι (από αμερικάνικα περιοδικά, αλλά και ελληνικά) παλαιότερα γιατί τώρα δεν πολυασχολούμαι, ότι μόνο η FABARM διαφήμιζε ότι τις κάννες της τις κατασκευάζει με "βαθύ τρυπανισμό" (Deep Drilling) ξεκινώντας από συμπαγείς ράβδους χάλυβα και όχι από χαλυβδοσωλήνες, και προέβαλλε τη μέθοδο αυτή ως "ανώτερη" από τις άλλες. .xm.
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=2231
"... Η διαδικασία που ακολουθείται για την κατασκευή των καννών, είναι παρόμοια με αυτή που χρησιμοποιείται για την κατασκευή χειροποίητων πανάκριβων όπλων. Η μέθοδος αυτή ονομάζεται deep drilling (βαθύς τρυπανισμός). Παρότι υπάρχουν ευκολότερες και φτηνότερες μέθοδοι η FABARM επιμένει στην εφαρμογή αυτή, ακόμη και για την κατασκευή των καννών που προορίζονται για τα αυτογεμή όπλα της ... "
.xm. .xm. .xm. .xm.
 
δεν ειναι ομως λιγο παραλογο ..η fabarm που ξεκινησε ως low cost εταιρεια πριν 15 χρονια ...με μονη διαφημιση την tribore .... να φτιαχνει πανακριβες κανες ...σε ενα φθηνο - φθηνιαρικο τοτε - οπλο?
Φτινο μεν με κανη φωτια δε.Αυτη η σουπερ γκουζ ειναι αλλο εργο.
 
δεν ειναι ομως λιγο παραλογο ..η fabarm που ξεκινησε ως low cost εταιρεια πριν 15 χρονια ...με μονη διαφημιση την tribore .... να φτιαχνει πανακριβες κανες ...σε ενα φθηνο - φθηνιαρικο τοτε - οπλο?

Toλι μαλλον το πανακριβες ειναι λιγο παραπλανητικο. Η Fabarm ηθελε να μπει στην αγορα, βρηκε την εποχη που ειχαν αρχισει οι μεγαλες ιταλικες να ριχνουν την ποιοτητα στις καννες, ειδε φως, εφτειαξε διαφορετικες καννες και βρηκε πατημα και πελατες.
Σαν incremental cost το ποσο ειναι σχετικα μικρο, αυτο που τους στοιχισε παραπανω. Απο χαλυβα ξεκινησε και αυτη, μονο που χρησιμοποιει περισσοτερο υλικο.
 
Το οτι μια εταιρια παντως διαλεγει να επιλεξει μια διαδικασια που επιλεγει και ενας ακριβος κατασκευαστης, δεν δινει στο τελικο του προιον τον ορισμο οτι ειναι πανακριβο. Με την ιδια λογικη, αν πχ μια χαμηλου κοστους Ιταλικη εταιρια αποφασισει να χαραξει ψαθες στο χερι, ή ενα χειροποιητο σκαλισμα, δεν κανει το προιον της εφαμιλο ενος Purdey επειδη και το Purdey κανει ακριβως το ιδιο.
 
http://www.oplognosia.com/vlitiki/vlitiki18.php
Ενδιαφέρον αξίζει να το διαβάσετε..
Νομίζω εκεί στο τέλος με 5 γραμμές γράφει όλο το ζουμί της υπόθεσης..
Γιαννη δεν χωρα η παραμικρη αμφιβολια οτι καποιος με καλες σκοπευτικες ικανοτητες και εμπειρια στο να διαβαζει τη κινηση του πουλιου και του στοχου και στελνει τη τουφεκια εκει που πρεπει θα εχει μεγαλεσ επιτυχιες με οποιο οπλο και να ριξει.
Ομως σε βλητικες βελτιωσεις μιλαμε για τον ιδιο ακριβως χρηστη, με το ιδιο ακριβως οπλο, μετρα οπλου και τσοκ, ο οποιος μετα την οποια βελτιωση, αυλο, κωνο, πορτινγκ κλπ ανεβαζει την αποδοση του αισθητα και σε βαθος του χρονου κατακορυφα.
Δεν μπορω να καταλαβω ομως πως οι ειδικοι του χωρου παγκοσμιως τα μασανε παντα οταν καποιος θελει να μιλησει για βελτιωση. Την ιδια ωρα που παγκοσμια καταξιωμενοι αθλητες εχουν κανει ολοι τετοιες βελτιωσεις για τα κυνηγια τους. Ξερω με τι κυνηγαει παπια πχ η σκοπευτικη ελιτ της Ελλαδας, σε 5 παραδειγματα που εχω τα οπλα τους ειναι ολο πατεντες. Δεν νομιζω οτι τα ατομα αυτα εχουν σκοπευτικο θεμα, απλα ψαχνουν το μεγιστο σε διατρηση και κατανομη εκει που τουφεκανε. Φιλικα, Παυλος
 
Γιαννη δεν χωρα η παραμικρη αμφιβολια οτι καποιος με καλες σκοπευτικες ικανοτητες και εμπειρια στο να διαβαζει τη κινηση του πουλιου και του στοχου και στελνει τη τουφεκια εκει που πρεπει θα εχει μεγαλεσ επιτυχιες με οποιο οπλο και να ριξει.
Ομως σε βλητικες βελτιωσεις μιλαμε για τον ιδιο ακριβως χρηστη, με το ιδιο ακριβως οπλο, μετρα οπλου και τσοκ, ο οποιος μετα την οποια βελτιωση, αυλο, κωνο, πορτινγκ κλπ ανεβαζει την αποδοση του αισθητα και σε βαθος του χρονου κατακορυφα.
Δεν μπορω να καταλαβω ομως πως οι ειδικοι του χωρου παγκοσμιως τα μασανε παντα οταν καποιος θελει να μιλησει για βελτιωση. Την ιδια ωρα που παγκοσμια καταξιωμενοι αθλητες εχουν κανει ολοι τετοιες βελτιωσεις για τα κυνηγια τους. Ξερω με τι κυνηγαει παπια πχ η σκοπευτικη ελιτ της Ελλαδας, σε 5 παραδειγματα που εχω τα οπλα τους ειναι ολο πατεντες. Δεν νομιζω οτι τα ατομα αυτα εχουν σκοπευτικο θεμα, απλα ψαχνουν το μεγιστο σε διατρηση και κατανομη εκει που τουφεκανε. Φιλικα, Παυλος
+1000.
 
Γιαννη δεν χωρα η παραμικρη αμφιβολια οτι καποιος με καλες σκοπευτικες ικανοτητες και εμπειρια στο να διαβαζει τη κινηση του πουλιου και του στοχου και στελνει τη τουφεκια εκει που πρεπει θα εχει μεγαλεσ επιτυχιες με οποιο οπλο και να ριξει.
Ομως σε βλητικες βελτιωσεις μιλαμε για τον ιδιο ακριβως χρηστη, με το ιδιο ακριβως οπλο, μετρα οπλου και τσοκ, ο οποιος μετα την οποια βελτιωση, αυλο, κωνο, πορτινγκ κλπ ανεβαζει την αποδοση του αισθητα και σε βαθος του χρονου κατακορυφα.
Δεν μπορω να καταλαβω ομως πως οι ειδικοι του χωρου παγκοσμιως τα μασανε παντα οταν καποιος θελει να μιλησει για βελτιωση. Την ιδια ωρα που παγκοσμια καταξιωμενοι αθλητες εχουν κανει ολοι τετοιες βελτιωσεις για τα κυνηγια τους. Ξερω με τι κυνηγαει παπια πχ η σκοπευτικη ελιτ της Ελλαδας, σε 5 παραδειγματα που εχω τα οπλα τους ειναι ολο πατεντες. Δεν νομιζω οτι τα ατομα αυτα εχουν σκοπευτικο θεμα, απλα ψαχνουν το μεγιστο σε διατρηση και κατανομη εκει που τουφεκανε. Φιλικα, Παυλος
δωσε ρε ανθρωπε ενα παραδειγμα να μαθουμε και τιποτα
 
δεν ειναι ομως λιγο παραλογο ..η fabarm που ξεκινησε ως low cost εταιρεια πριν 15 χρονια ...με μονη διαφημιση την tribore .... να φτιαχνει πανακριβες κανες ...σε ενα φθηνο - φθηνιαρικο τοτε - οπλο?
Τολι έχω το συγκεκριμένο όπλο που αναφέρει παραπάνω το link του Στέλιου, το πήρα το 2004 στα 1200€ δεν το λες και φτηνιάρικο αφού είχε ακριβώς την ίδια τιμή και η urika 1 τότε....
 
Παντος τον Ευρι. τον κοβω για μεγαλο πατεντομουτρο. Αν μπλεξει με το αναλογο τιμ βεβαια.Πιστευω θα εριχνε οτι υπαρχει και δεν ειπαρχει..sarcastic..sarcastic..pop.
εσυ εισαι μεγαλη .....φαλα. τι να σου κανω που δεν εχω φραγκα ν αρχισω τα πειραματα. εννοειται οτι θα εριχνα τα παντα. οχι τα συμπαθεστατα ζωακια αλλα τ αλλα αλευρωμενα και μη
.victory.
 
εσυ εισαι μεγαλη .....φαλα. τι να σου κανω που δεν εχω φραγκα ν αρχισω τα πειραματα. εννοειται οτι θα εριχνα τα παντα. οχι τα συμπαθεστατα ζωακια αλλα τ αλλα αλευρωμενα και μη
.victory.
Σε εχω κοψει εγω.. δεν σε χωραει ο τοπος..pop.
 
Γιαννη δεν χωρα η παραμικρη αμφιβολια οτι καποιος με καλες σκοπευτικες ικανοτητες και εμπειρια στο να διαβαζει τη κινηση του πουλιου και του στοχου και στελνει τη τουφεκια εκει που πρεπει θα εχει μεγαλεσ επιτυχιες με οποιο οπλο και να ριξει.
Ομως σε βλητικες βελτιωσεις μιλαμε για τον ιδιο ακριβως χρηστη, με το ιδιο ακριβως οπλο, μετρα οπλου και τσοκ, ο οποιος μετα την οποια βελτιωση, αυλο, κωνο, πορτινγκ κλπ ανεβαζει την αποδοση του αισθητα και σε βαθος του χρονου κατακορυφα.
Δεν μπορω να καταλαβω ομως πως οι ειδικοι του χωρου παγκοσμιως τα μασανε παντα οταν καποιος θελει να μιλησει για βελτιωση. Την ιδια ωρα που παγκοσμια καταξιωμενοι αθλητες εχουν κανει ολοι τετοιες βελτιωσεις για τα κυνηγια τους. Ξερω με τι κυνηγαει παπια πχ η σκοπευτικη ελιτ της Ελλαδας, σε 5 παραδειγματα που εχω τα οπλα τους ειναι ολο πατεντες. Δεν νομιζω οτι τα ατομα αυτα εχουν σκοπευτικο θεμα, απλα ψαχνουν το μεγιστο σε διατρηση και κατανομη εκει που τουφεκανε. Φιλικα, Παυλος
Παύλο πολύ σωστή και κατά την γνώμη μου η επισήμανση σου.νομιζω ότι τα έγραψε με σειρά προτεραιότητας.αλλωστε συμφωνείς και εσυ ότι η σκοπευτική τεχνική είναι το α και το ω,μετά έρχονται όλα τα αλλά..ο ίδιος ο αρθρογράφος παντως σε σχετικά πρόσφατο δημοσίευμα του εξυμνεί τα τσοκ φρένου.
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/ena_freno_gia_ta_tsok-65024479/
 
Back
Top