Πώς θα φέρουμε τα νέα παιδιά στο κυνήγι

Ο πατερας μου μας έπαιρνε και εμένα και τον αδερφό μου. Εγώ του βγήκα ο άλλος οχι!!! Φωτογραφια , gaming και ηλεκτρική κιθάρα κέρδισαν τον μικρό. Ίσως το γεννιέσαι και δεν γίνεσαι έχει μια λογική.....

Το ίδιο ακριβώς με εμένα και τον αδερφό μου! πρωτοβγήκαμε σε Απριλιάτικα από 7-8 χρονών περίπου και κάναμε απόρτ...
κυνηγήσαμε ως παιδιά και έφηβοι και οι δύο με σφεντόνες, αεροβόλα, φλόμπερ, 12άρι αλλά εγώ συνέχισα βγάζοντας άδεια ο αδερφός μου σταμάτησε. (ψαρεύουμε και οι δύο μας από 5 χρονών). Οι κόρες μου έχουν έρθει ως παιδιά μαζί μου σε κυνήγι, μου ζήτησαν και έριξαν με το όπλο μεγαλύτερες, η μεγάλη με βοηθάει όταν μαδάμε θηράματα, η μικρή μου μου ζήτησε να δοκιμάσει και σε σκοπευτήριο! και στις δύο αρέσουν ως φαγητό τα θηράματα ...
 
Από όσο έχω δει ως τώρα....είναι κληρονομικό το θέμα...απ' τον πατέρα στον υιό‼️καθότι ο πατέρας είναι πρότυπο‼️αυτό δε που με χαροποιει ,είναι η διαπίστωση ότι η νέα γενιά σέβεται το κυνήγι θήραμα‼️
 
Από όσο έχω δει ως τώρα....είναι κληρονομικό το θέμα...απ' τον πατέρα στον υιό‼️καθότι ο πατέρας είναι πρότυπο‼️αυτό δε που με χαροποιει ,είναι η διαπίστωση ότι η νέα γενιά σέβεται το κυνήγι θήραμα‼️
Ο σεβασμός στο θήραμα και στον συνάδελφο κυνηγό πρέπει να είναι τα πρώτα πράγματα που πρέπει να μαθαίνει ένας νέος κυνηγος.
 
οταν θα μπωρεσουμε και θα διωξουμε ολα αυτα τα κοθονια που εχουμε ολα αυτα τα χρονια που καθωνται στης πωληθρονες και οχι στης καρεκλες τοτε θα μπωρουμε να μηλισουμε και στα παιδιαμας ανιψιαμας και εγκονια για το τι εστι κυνηγιιι ;) ;) τωρα εας κανουμε τουμπεκιιιιι διωτι εμεις βαλαμε τα χεριαμας και βγαλαμε τα ματακιαμαςςςς τοσα χρονιαααα,,και τωρα ζηταμε το δικαιωμαςς;;.think. ειναι αργα ματιαμου γλυκααααααα:(ΥΓ και αυτη θελανε την καρεκλααααα αλα και εμηςςςςςς;);) τωρα εας ρουφηξουμε το μπαλακι ολημαςςςςς.sarcastic..sarcastic..sarcastic.και τα κοματοσκυλα θα παραμηνουνε πιω πωλη κοματοσκυλαααααα,,που ακουω καπιους εδω μεσα οτι μετανιωσανε που τον βγαλανεεεεεεε.exciting..sarcastic.κριμααααα μεγαλοοοοοοοο
 
Άρα δεν ειναι μόνο τα παιδιά των πόλεων που δεν μπαίνουν στην οικογένεια μας. Δεν φταίει μόνο η αστυφιλία αλλά ο γενικότερος τρόπος ζωής που έχουν περάσει στα σημερινά παιδιά.
Η αστυφιλία δεν είναι όρος της μόνιμης κατοικίας αλλά του τρόπου σκέψης και συμπεριφοράς. Άλλωστε, κυρίως οι στερημένοι νέοι της επαρχίας είναι εκείνοι που εξιδανικεύουν τη ζωή στην πόλη. Επίσης, ας μην ξεχνάμε (διότι και πολλοί από εμάς εδώ μέσα το βιώσαμε), ο επαγγελματικός προσανατολισμός, είναι φοβερά αποπροσανατολιστικός.
 
Ανεφερα παραδειγματα οπλου και σκυλου γιατι αυτα ειναι που νομιζουν οτι σε κανουν κυνηγο, η αιτια που εισαι κυνηγος ειναι αλλη,
Κάθε παράγραφος και μια συγκλονιστική αλήθεια αλλά παραθέτω τη σημαντικότερη!

Έχεις απόλυτο δίκιο, κυνηγός είναι αυτό που μένει αν αφαιρέσεις τζιπάκι, σκύλο και ντουφέκι. ;)
 
οταν θα μπωρεσουμε και θα διωξουμε ολα αυτα τα κοθονια που εχουμε ολα αυτα τα χρονια που καθωνται στης πωληθρονες και οχι στης καρεκλες τοτε θα μπωρουμε να μηλισουμε και στα παιδιαμας ανιψιαμας και εγκονια για το τι εστι κυνηγιιι ;) ;) τωρα εας κανουμε τουμπεκιιιιι διωτι εμεις βαλαμε τα χεριαμας και βγαλαμε τα ματακιαμαςςςς τοσα χρονιαααα,,και τωρα ζηταμε το δικαιωμαςς;;.think. ειναι αργα ματιαμου γλυκααααααα:(ΥΓ και αυτη θελανε την καρεκλααααα αλα και εμηςςςςςς;);) τωρα εας ρουφηξουμε το μπαλακι ολημαςςςςς.sarcastic..sarcastic..sarcastic.και τα κοματοσκυλα θα παραμηνουνε πιω πωλη κοματοσκυλαααααα,,που ακουω καπιους εδω μεσα οτι μετανιωσανε που τον βγαλανεεεεεεε.exciting..sarcastic.κριμααααα μεγαλοοοοοοοο
Καλημέρα φίλε μου Σάκη δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες! Κ ας είσαι λίγο καυστηκος! Η αλήθεια μας πονάει όλους! Αλλά αναγνωρίζω ότι κάποιοι κατάλαβαν το λάθος τους κ αυτό είναι μεγάλο βήμα!
 
Την περασμενη βδομαδα πριν το απογευματινο εριξα την σποντα στα δυο μικροτερα
Ποιος θελει να ερθει μαζι για κυνηγι;
Η απαντηση και η αντιδραση περαν απο θετικη
Φυσικα ετσι στο φλου δεν βγαζεια δυο μικρα 4 και 6 ετων για κυνηγι
Αλλα καπως ετσι γενιεται και η επιθυμια...
Ωραια ειπα την επομενη κυριακη θα παμε κυνηγι
Ολη τη βδομαδα αυτο ηταν η προσμονη τους
Οποταν σημερα αφου πουλια δεν εχει αφιερωσαμε καπως το πρωινο στο κυνηγετικο μαθημα
Τα παιδικα τους ντουφεκια-πλαγια εννοειται- στον ωμο
Παιδικα φυσιγγακια
Και το μονοκανο μπαικλα 410 με φυσιγγαξια 5 γρ αθορυβα ενδεικτικα καταλληλα για τετοιο σκοπο
Πηγαμε διπλα στο κοτετσι
Με το κολατσιο τους
Αρχικα ειπαμε τι ειναι το οπλο
Οτι ποτε δεν το γυρναμε σε αλλους
Ποτε δεν το γεμιζουμε μεσα στο σπιτι
Και οτι περπαταμε κρατωντας το ανοικτο
Κατι που καναμε σε ολη την μικρη διαδρομη
Οταν ειπαμε για αυτα
Βαλαμε ενα παλιο ροδι στοχο
Και ειπαμε για το πως κραταμε το οπλο χωρις φυσικα απαιτησεις
Ακολουθως ριξαμε με το 410 στονστοχο για να δουν
Φυσικα ο σκοπος δεν ηταν να κυμηγησουμε εξω απο το κοτετσι
Αλλα να γινει η πρωτη επαφη
Ειναι πολυ μικρα
Η καρπωση ειναι το τεταυταιο κοματι στο μαθημα
Και νομιζω οτι τα πηγαμε εξαιρετικα καλα
Τωρα παω να ψαξω να δω εαν εχει ξεμεινει απο παλια καμια παννα γιατι μου χρειαστηκε
Ελπιζω να μεινει αυτη η θεληση.love.
 

Attachments

  • B4D420A5-886B-42D9-B7DC-152938548CE1.jpeg
    B4D420A5-886B-42D9-B7DC-152938548CE1.jpeg
    726,9 KB · Προβολές: 45
  • 6A53EF55-C5FA-485E-BEF4-C7B2D393AF44.jpeg
    6A53EF55-C5FA-485E-BEF4-C7B2D393AF44.jpeg
    602 KB · Προβολές: 44
  • 40BF2DEE-E3D5-4FCC-BE03-DE44BBA53527.jpeg
    40BF2DEE-E3D5-4FCC-BE03-DE44BBA53527.jpeg
    579,8 KB · Προβολές: 42
  • 5CBAEAF7-3FCB-4099-8ED9-CE3BF958DA84.jpeg
    5CBAEAF7-3FCB-4099-8ED9-CE3BF958DA84.jpeg
    762,6 KB · Προβολές: 41
  • 0C27B779-2D79-4D06-A7C6-F617AF343CC9.jpeg
    0C27B779-2D79-4D06-A7C6-F617AF343CC9.jpeg
    815,1 KB · Προβολές: 40
Την περασμενη βδομαδα πριν το απογευματινο εριξα την σποντα στα δυο μικροτερα
Ποιος θελει να ερθει μαζι για κυνηγι;
Η απαντηση και η αντιδραση περαν απο θετικη
Φυσικα ετσι στο φλου δεν βγαζεια δυο μικρα 4 και 6 ετων για κυνηγι
Αλλα καπως ετσι γενιεται και η επιθυμια...
Ωραια ειπα την επομενη κυριακη θα παμε κυνηγι
Ολη τη βδομαδα αυτο ηταν η προσμονη τους
Οποταν σημερα αφου πουλια δεν εχει αφιερωσαμε καπως το πρωινο στο κυνηγετικο μαθημα
Τα παιδικα τους ντουφεκια-πλαγια εννοειται- στον ωμο
Παιδικα φυσιγγακια
Και το μονοκανο μπαικλα 410 με φυσιγγαξια 5 γρ αθορυβα ενδεικτικα καταλληλα για τετοιο σκοπο
Πηγαμε διπλα στο κοτετσι
Με το κολατσιο τους
Αρχικα ειπαμε τι ειναι το οπλο
Οτι ποτε δεν το γυρναμε σε αλλους
Ποτε δεν το γεμιζουμε μεσα στο σπιτι
Και οτι περπαταμε κρατωντας το ανοικτο
Κατι που καναμε σε ολη την μικρη διαδρομη
Οταν ειπαμε για αυτα
Βαλαμε ενα παλιο ροδι στοχο
Και ειπαμε για το πως κραταμε το οπλο χωρις φυσικα απαιτησεις
Ακολουθως ριξαμε με το 410 στονστοχο για να δουν
Φυσικα ο σκοπος δεν ηταν να κυμηγησουμε εξω απο το κοτετσι
Αλλα να γινει η πρωτη επαφη
Ειναι πολυ μικρα
Η καρπωση ειναι το τεταυταιο κοματι στο μαθημα
Και νομιζω οτι τα πηγαμε εξαιρετικα καλα
Τωρα παω να ψαξω να δω εαν εχει ξεμεινει απο παλια καμια παννα γιατι μου χρειαστηκε
Ελπιζω να μεινει αυτη η θεληση.love.
Να τα χαίρεσαι !! Έτσι πρέπει απο μικρά.
 
Την περασμενη βδομαδα πριν το απογευματινο εριξα την σποντα στα δυο μικροτερα
Ποιος θελει να ερθει μαζι για κυνηγι;
Η απαντηση και η αντιδραση περαν απο θετικη
Φυσικα ετσι στο φλου δεν βγαζεια δυο μικρα 4 και 6 ετων για κυνηγι
Αλλα καπως ετσι γενιεται και η επιθυμια...
Ωραια ειπα την επομενη κυριακη θα παμε κυνηγι
Ολη τη βδομαδα αυτο ηταν η προσμονη τους
Οποταν σημερα αφου πουλια δεν εχει αφιερωσαμε καπως το πρωινο στο κυνηγετικο μαθημα
Τα παιδικα τους ντουφεκια-πλαγια εννοειται- στον ωμο
Παιδικα φυσιγγακια
Και το μονοκανο μπαικλα 410 με φυσιγγαξια 5 γρ αθορυβα ενδεικτικα καταλληλα για τετοιο σκοπο
Πηγαμε διπλα στο κοτετσι
Με το κολατσιο τους
Αρχικα ειπαμε τι ειναι το οπλο
Οτι ποτε δεν το γυρναμε σε αλλους
Ποτε δεν το γεμιζουμε μεσα στο σπιτι
Και οτι περπαταμε κρατωντας το ανοικτο
Κατι που καναμε σε ολη την μικρη διαδρομη
Οταν ειπαμε για αυτα
Βαλαμε ενα παλιο ροδι στοχο
Και ειπαμε για το πως κραταμε το οπλο χωρις φυσικα απαιτησεις
Ακολουθως ριξαμε με το 410 στονστοχο για να δουν
Φυσικα ο σκοπος δεν ηταν να κυμηγησουμε εξω απο το κοτετσι
Αλλα να γινει η πρωτη επαφη
Ειναι πολυ μικρα
Η καρπωση ειναι το τεταυταιο κοματι στο μαθημα
Και νομιζω οτι τα πηγαμε εξαιρετικα καλα
Τωρα παω να ψαξω να δω εαν εχει ξεμεινει απο παλια καμια παννα γιατι μου χρειαστηκε
Ελπιζω να μεινει αυτη η θεληση.love.

Συγχαρητήρια Χρυσανθε για την αγάπη και την ανατροφή που τους δίνεις. Να τα χαίρεσαι και να τα δεις όπως ποθείς!

Σίγουρα πέρασαν ένα πάρα πολυ ποιοτικό χρόνο γεμάτο γνώσεις, διασκέδαση και ευχάριστες στιγμές στη φύση και στην πραγματική ζωή.

Χτίζουν επίσης εφόδια και γλυκές αναμνήσεις μαζί σου για όλη την υπόλοιπη τους ζωή που δεν αγοράζονται με τίποτα και αξίζουν τα παντα...
 
Πέρσι και φέτος όσες φορές πήγα ήμουν με τον μεγάλο, μπροστα αυτος, πισω εγώ, ωραίες βόλτε καναμε για τσίχλες.
Μια μέρα λέω στον μικρό να πάμε μαζί γιατί έμενε μόνος πίσω. Αμέσως δέχτηκε και με ακολούθησε αλλά την μια φορά που μπορέσαμε να πάμε δεν είχε τίποτα από τσίχλες και αναγκαζόμουν να ψάχνω κορακοειδή για να ακούσει το μπαμ. Χτύπησα ένα που περασε σε κανονική απόσταση και εκανα αερα σε ενα κάπως μακρινό. Γούσταρε πολύ, θα χρειαστεί αριστερό όπλο σε 2-3 χρόνια, εάν το ζητήσει.
Τον μεγάλο πριν από 6 χρονια τον είχα παει για 6 μήνες σκοπευτήριο με αεροβόλο, πριν η Κορακάκη πάρει το χρυσό στου ολυμπιακούς, ενω στην αρχή του άρεσε ξαφνικά έχασε το ενδιαφέρον και μου ζητησε να σταματήσει, το λειόκαννο δείχνει να το συμπαθεί περισσότερο, μάλλον λόγο της κίνησης του στόχου. Πάντως σκοπευτήριο δεν ξαναζητησε.
Ελπίζω όταν και οι 2 γινουν 18+ να βγάλουν άδεια και πάμε για κυνήγι οι τρεις μας.
 
Γεια σας ,
Είμαι απο τους νέους , Αθηναίος και καποιοι ισως να με γνωρίζετε απο το 2017 που εκανα εγγραφή εδώ .
Σαν νέος λοιπόν θέλω να σας γράψω την δική μου οπτική για το θέμα . Λέω οπτική διότι άποψη δεν εχω σχηματίσει ακόμη 100% ώστε να συμβάλλω με καποιον τρόπο και να ασχοληθούμε τελικά με το κυνήγι τελικά σαν νεολαία .
Το σίγουρο είναι πως οι εποχές αλλάζουν τόσο κυριολεκτικά όσο και μεταφορικά , ο χρόνος κυλάει η Γη δεν θα σταματήσει να γυρίζει και ετσι προοδεύει όχι μονο η ζωή μας αλλα και η ανθρωπότητα γενικά . Καλώς η κακώς αυτό συμβαίνει . Εδώ μιλάμε για ένα χάσμα γενεών , το οποίο εξάλλου δεν σταμάτησε και ούτε θα σταματήσει να υπάρχει . Ο μπαμπάς μου ειναι απο τις γενιές απο τις οποίες έβγαινε έξω στα βουνά ανέμελα , όπως και ηταν και τα χρόνια τοτε άλλωστε , με ένα φλόμπερ που του το πήρε η αστυνομία κάποτε και ακόμη έχει να το διηγείται , μία σφεντόνα , ξύλα αυτοσχέδια για σπαθιά και άλλα . Φυσικά αυτο δεν υπάρχει σήμερα . Τουλάχιστον το βρίσκει κανείς σπάνια στην Αθήνα που μένω για να μην πω καθόλου . Την Αθήνα στο 2021. Συμφωνώ με τις απόψεις και τους ανθρώπους που επιθυμούν να αλλάξουν την καταστάση και μπράβο απο εμένα , απλά θελω να γράψω το εξής . Δυο καρπούζια σε μία αμασχάλη δεν χωράνε που έλεγε και ο παππούς μου . Δηλαδή , μπορεί να μην εχω σταματησει τις βόλτες στο βουνό με την Αρτεμης το σκυλάκι μου , να μην έχω σταματήσει αυτή την σπίθα μέσα μου γι αυτό που με τραβάει να το κάνω αυτό τραβώντας τις Κυριακές απο το πρωί να φεύγω για την ασκηση μας και να ασχοληθώ έστω και αυτό το λίγο που ασχολούμαι , όσο μπορώ . Δεν αναφέρω τα όπλα διότι είναι λίγες οι φορές που με έβαλε κάποιος (συνήθως ο μπαμπάς) να ρίξω και αυτό θα ήταν μόνο σε γιορτές (σε καραμπίνες αναφέρομαι. Με τα αεροβόλα ακόμη ασχολούμαι λίγο - πολύ) . ΑΛΛΑ την ίδια στιγμή οι συνομήλικοί μου είτε κοιμούνται γιατί Σάββατο βράδυ ξενύχτησαν είτε δεν θέλουν να έρθουν μαζί μου για τους δικούς τους λόγους και λοιπά . Αυτά ειναι ειναι προσωπικοί παράγοντες και έτσι δεν το ρυθμίζω εγω αυτο .Πάντως σας λέω στον δικό μου κύκλο , δεν γνωρίζω ούτε έναν που να τον ενδιαφέρει πραγματικά και να ασχολείται με την καρδιά του . Μας είναι καλύτερο να βγούμε για καφέ , σε ενα κλάμπ --πριν τον κόβιντ -- , βόλτα με το μηχανάκι και γενικά να συναναστραφούμε με αυτή την νοοτροπία που έχουμε μάθει . Μία νοοτροπία υλιστική . Σε τέτοια εποχή ζούμε .Το έχω αναγνωρίσει προσωπικά. Σε αυτό έχει συμβάλει άθελα του το σχολείο μας με τα χρόνια , το οποίο μορφώνει γενιές και γενιές...ΑΛΛΟ θεμα αυτό όμως να μην το ανοίξουμε καθόλου . Και να σας πω την αλήθεια σίγουρα θα δοκιμάσω να ξενυχτίσω και εγώ καποια στιγμή αν και δεν βρίσκω κάτι σε αυτό (έχω αργήσει να το βιώσω και αυτό συμφωνα με τους συνομήλικούς μου) , όμως δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω .Θα ακολουθήσω τις παρέες μου. Συνεχίζω να είμαι αυτός που είμαι ως νέος με την σπίθα για την φύση -κυριως- και να παίρνω μαζί στην βόλτα μου τις Κυριακές αυτόν τον ένα, που σπάνια μεν , με ακολουθεί και αγαπάει τα ζωάκια. Παρ όλα αυτά , συμφωνώ πως κυνηγός γεννιέσαι και πρέπει να το έχεις μέσα σου . Αποτελώ παράδειγμα διότι κανένας δεν κυνηγά στο οικογενειακό περιβάλλον μου . Με την προτροπή του πατέρα μου , ψάρεψα και επίσης ασχολήθηκα με τα όπλα . Κανένας άλλος συγγενής μου δεν υπαρχει που να ασχολείται . Είναι δυσκολο και παρεξηγημένο χόμπι το κυνήγι . Να σας πω την αλήθεια όσο ακούω για τα ατυχήματα(με θανάτους) και τους νόμους που θεσπίζονται γύρω απο αυτό , ψήνομαι όλο και λιγότερο να ασχοληθώ . Καλύτερα η σκοποβολή που είναι κάπως ασφαλέστερη στο δικό μου μυαλό και το βουνό θα μείνει για αυτό που είναι . Για τις εξόδους μας με το σκύλο . Όσο μπορώ .. Γιατί μεγαλώνει και η νεολαία καποια στιγμή ..
Τέλος θέλω να σας ζητήσω ένα συγγνώμη διότι πιστεύω πως τελικά δεν είμαι και ο ιδανικός άνθρωπος να λύσει το θέμα αυτό του χάσματος και της απειλής εξαφάνισης του κυνηγίου . Όσο και να περνούν τα χρόνια , τα ένστικτα είναι ένστικτα και θα παραμείνουν στο DNA μας.Επομένως δεν θα εξαφανιστεί κατα την γνώμη μου . Απλά θα εξελιχθεί και αυτό . Ακόμη και αν εξελιχθεί σε κάτι άλλο.. Δεν ξέρω.

...Ο καθένας ζει για την εποχή του και προσφέρει καθώς και πράττει όπως μπορεί και ξέρει. Σίγουρα έχει να κάνει με το πως μεγαλώνουμε .
Φιλικά , να είστε όλοι καλά . (είμαι 18).

Και η ζωή προοδεύει και κυλά σαν το νερό απο το βουνό στη θάλασσα {Κυνήγι και ψάρεμα}.
 
Γεια σας ,
Είμαι απο τους νέους , Αθηναίος και καποιοι ισως να με γνωρίζετε απο το 2017 που εκανα εγγραφή εδώ .
Σαν νέος λοιπόν θέλω να σας γράψω την δική μου οπτική για το θέμα . Λέω οπτική διότι άποψη δεν εχω σχηματίσει ακόμη 100% ώστε να συμβάλλω με καποιον τρόπο και να ασχοληθούμε τελικά με το κυνήγι τελικά σαν νεολαία .
Το σίγουρο είναι πως οι εποχές αλλάζουν τόσο κυριολεκτικά όσο και μεταφορικά , ο χρόνος κυλάει η Γη δεν θα σταματήσει να γυρίζει και ετσι προοδεύει όχι μονο η ζωή μας αλλα και η ανθρωπότητα γενικά . Καλώς η κακώς αυτό συμβαίνει . Εδώ μιλάμε για ένα χάσμα γενεών , το οποίο εξάλλου δεν σταμάτησε και ούτε θα σταματήσει να υπάρχει . Ο μπαμπάς μου ειναι απο τις γενιές απο τις οποίες έβγαινε έξω στα βουνά ανέμελα , όπως και ηταν και τα χρόνια τοτε άλλωστε , με ένα φλόμπερ που του το πήρε η αστυνομία κάποτε και ακόμη έχει να το διηγείται , μία σφεντόνα , ξύλα αυτοσχέδια για σπαθιά και άλλα . Φυσικά αυτο δεν υπάρχει σήμερα . Τουλάχιστον το βρίσκει κανείς σπάνια στην Αθήνα που μένω για να μην πω καθόλου . Την Αθήνα στο 2021. Συμφωνώ με τις απόψεις και τους ανθρώπους που επιθυμούν να αλλάξουν την καταστάση και μπράβο απο εμένα , απλά θελω να γράψω το εξής . Δυο καρπούζια σε μία αμασχάλη δεν χωράνε που έλεγε και ο παππούς μου . Δηλαδή , μπορεί να μην εχω σταματησει τις βόλτες στο βουνό με την Αρτεμης το σκυλάκι μου , να μην έχω σταματήσει αυτή την σπίθα μέσα μου γι αυτό που με τραβάει να το κάνω αυτό τραβώντας τις Κυριακές απο το πρωί να φεύγω για την ασκηση μας και να ασχοληθώ έστω και αυτό το λίγο που ασχολούμαι , όσο μπορώ . Δεν αναφέρω τα όπλα διότι είναι λίγες οι φορές που με έβαλε κάποιος (συνήθως ο μπαμπάς) να ρίξω και αυτό θα ήταν μόνο σε γιορτές (σε καραμπίνες αναφέρομαι. Με τα αεροβόλα ακόμη ασχολούμαι λίγο - πολύ) . ΑΛΛΑ την ίδια στιγμή οι συνομήλικοί μου είτε κοιμούνται γιατί Σάββατο βράδυ ξενύχτησαν είτε δεν θέλουν να έρθουν μαζί μου για τους δικούς τους λόγους και λοιπά . Αυτά ειναι ειναι προσωπικοί παράγοντες και έτσι δεν το ρυθμίζω εγω αυτο .Πάντως σας λέω στον δικό μου κύκλο , δεν γνωρίζω ούτε έναν που να τον ενδιαφέρει πραγματικά και να ασχολείται με την καρδιά του . Μας είναι καλύτερο να βγούμε για καφέ , σε ενα κλάμπ --πριν τον κόβιντ -- , βόλτα με το μηχανάκι και γενικά να συναναστραφούμε με αυτή την νοοτροπία που έχουμε μάθει . Μία νοοτροπία υλιστική . Σε τέτοια εποχή ζούμε .Το έχω αναγνωρίσει προσωπικά. Σε αυτό έχει συμβάλει άθελα του το σχολείο μας με τα χρόνια , το οποίο μορφώνει γενιές και γενιές...ΑΛΛΟ θεμα αυτό όμως να μην το ανοίξουμε καθόλου . Και να σας πω την αλήθεια σίγουρα θα δοκιμάσω να ξενυχτίσω και εγώ καποια στιγμή αν και δεν βρίσκω κάτι σε αυτό (έχω αργήσει να το βιώσω και αυτό συμφωνα με τους συνομήλικούς μου) , όμως δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω .Θα ακολουθήσω τις παρέες μου. Συνεχίζω να είμαι αυτός που είμαι ως νέος με την σπίθα για την φύση -κυριως- και να παίρνω μαζί στην βόλτα μου τις Κυριακές αυτόν τον ένα, που σπάνια μεν , με ακολουθεί και αγαπάει τα ζωάκια. Παρ όλα αυτά , συμφωνώ πως κυνηγός γεννιέσαι και πρέπει να το έχεις μέσα σου . Αποτελώ παράδειγμα διότι κανένας δεν κυνηγά στο οικογενειακό περιβάλλον μου . Με την προτροπή του πατέρα μου , ψάρεψα και επίσης ασχολήθηκα με τα όπλα . Κανένας άλλος συγγενής μου δεν υπαρχει που να ασχολείται . Είναι δυσκολο και παρεξηγημένο χόμπι το κυνήγι . Να σας πω την αλήθεια όσο ακούω για τα ατυχήματα(με θανάτους) και τους νόμους που θεσπίζονται γύρω απο αυτό , ψήνομαι όλο και λιγότερο να ασχοληθώ . Καλύτερα η σκοποβολή που είναι κάπως ασφαλέστερη στο δικό μου μυαλό και το βουνό θα μείνει για αυτό που είναι . Για τις εξόδους μας με το σκύλο . Όσο μπορώ .. Γιατί μεγαλώνει και η νεολαία καποια στιγμή ..
Τέλος θέλω να σας ζητήσω ένα συγγνώμη διότι πιστεύω πως τελικά δεν είμαι και ο ιδανικός άνθρωπος να λύσει το θέμα αυτό του χάσματος και της απειλής εξαφάνισης του κυνηγίου . Όσο και να περνούν τα χρόνια , τα ένστικτα είναι ένστικτα και θα παραμείνουν στο DNA μας.Επομένως δεν θα εξαφανιστεί κατα την γνώμη μου . Απλά θα εξελιχθεί και αυτό . Ακόμη και αν εξελιχθεί σε κάτι άλλο.. Δεν ξέρω.

...Ο καθένας ζει για την εποχή του και προσφέρει καθώς και πράττει όπως μπορεί και ξέρει. Σίγουρα έχει να κάνει με το πως μεγαλώνουμε .
Φιλικά , να είστε όλοι καλά . (είμαι 18).

Και η ζωή προοδεύει και κυλά σαν το νερό απο το βουνό στη θάλασσα {Κυνήγι και ψάρεμα}.
Εγω αυτο που βλεπω στο μυνημα σου ειναι ωριμοτητα!!!
Συνεσταλμενο νεο με πολλα εφοδια για να προκοψει
Ωριμοτητα δεν σημαινει οτι δεν κανεις τις τρελες σου η εισαι σπασικλας κλπ
Μην με παρεξηγησεις
Εισαι νεος!!!
Πρεπει και οφειλεις να ζεις την καθε στιγμη!
Ωριμοτητα σημαινει προσγειωμενη αντιληψη αυτοκριτικη και πλανο σε οτι και αν συναναστρεφομαστε στην ζωη μας σε ολους τιυς τομεις
Αυτα βλεπω αν μπορω να το πω αυτο χωρις να επιδιωκω να σε κρινω
Εγω πιστευω οτι θα το συνεχισεις το κυνηγι καποια φαση
Αλλα και να μην
Εχεις ηδη πολλα απο τα οποια το κυνηγι διδασκει οταν στο εχουν μεταδωσει η το χεις αναπτυξει σωστα
Και αυτο μετρα για εμενα
Πιστεψε με το κυνηγι δεν σημαινει μονο η εξοδος η η καρπωση
Τα περιλεμβανει αλλα ειναι πολλα αλλα
Αν το νιωσεις και σου βγει αυτοντο ενστικτο να το κανεις
Αν οχι να κανεις οτι αλλο σου βγαινει
Θα διαπιστωσεις οτι κυνηγαμε οτι και αν κανουμε στην ζωη μας!
 
Άποψε ειπα να κανω στα μικρα μια εκπληξη
Μιας και εχω τρελα με την διαμονη -διαβιωση στο βουνο και γενικα οτι εχει να κανει με την φυση και μιας και δεν μπορω να τα παρω μαζι αλλα ουτε και εγω να παω ..... σκεφτηκα να τους δωσω μια πρωτη εμπειρια και να δω την αντιδραση τους



Ετσι τους εστησα την σκηνη μεσα στην κουζινα προς το τζακι
Η γυναικα στην αρχη πηγε να με πει τρελο
Οταν ειδε την χαρα τους και τον ενθουσιασμο στα ματακια τους τρελαθηκε και η ιδια

Θα ειναι η πρωτη τους διαμονη στην σκηνη
Φωτια θα εχει στο τζακι
Εγω θα ειμαι διπλα τους
Θα ειναι κατι που θα μεινει στην μνημη τους και σιγουρα θα τα κανει να ανυπομονουν για την αληθινη διαμονη στο βουνο οταν θα ειναι ετοιμα
 
Πειτε με τρελο ελευθερα .big smile.
Εγω ξερω οτι ειμαι κοντα 40 και θυμαμαι ακομη οταν εμενα εξω στο μαντρι και εφτιαχνα ξυλινα σπιτακια :)
Για τα παιδια αυτα μενουν!!!
Και σκοπος μας ειναι να τους κανουμε την καθε στιγμη μοναδικη:)
 
Θεωρώ ότι περασα μαγικά παιδικα χρόνια, δεν θα ξεχάσω τα Σαββατοκύριακα στο σπίτι του παππού στόν Αυλώνα νά τρέχω με το που φτάναμε την Παρασκευή το βράδυ στην αγκαλιά του και να μου εξιστορεί για πολλοστή φορά λίγες από τίς κυνηγετικές ιστορίες. Την άλλη μέρα κυνήγι όλη μέρα και την Κυριακή τα ίδια και την Δευτέρα μετά τό σχολασμα τα ξύλινα τουφέκια στον ώμο και στήν λίμνη που τώρα είναι το ολυμ.στάδιο . Ήταν μια λίμνη καμιά 15αρια στρέμματα από Βροχονερα είχαμε βρει και κάτι τεράστια φελιζόλ που τα κάναμε γιά βάρκες καί το κυνήγι τελείωνε τό βράδυ ακόμα μυρίζω την μυρωδιά από τα χάρτινα sellier bellot που είχα από το διήμερο για να κάνουμε ότι τα είχαμε ρίξει εμείς , μαγικά χρόνια πολλες αναμνήσεις που θεωρώ έναν από τους μεγαλύτερους Θησαυρους που απέκτησα ποτε. Το σήμερα δυστυχώς δεν είναι τόσο αισιόδοξο, τά παιδια μάς δεν έχουν τα ίδια ερεθίσματα. Εχω τρία παιδια και αφιέρωσα πολυ χρόνο για να τα μπολιασω κυνηγετικά αν εξαιρεσω το δικό μου κυκλο η παρεες τους,τους ακούν σάν εξωγήινους όταν μιλάνε για κυνήγι, το ενθαρρυντικό είναι ότι και τά υπόλοιπα παιδια δεν δείχνουν αποστροφή για το κυνήγι απλά τους φαίνεται άγνωστο. Φέτος είχα πονταρει πολλα στην σεζόν μιας και η ηλικία τους γινεται κατάλληλη για πιο ιδιαίτερα κυνηγια ( Φασσα, παπι, αλλά και μακρινά τσιχλας). Το καλοκαίρι θά ασχοληθούμε με τήν καθετί από το σκαφακη και από 18-8 Καστοριά ή Έβρο ανιχνευτικο, μια εβδομάδα στά λιοσπορα καί στα κουνουπια,παντα πρωτα ο Θεός.
 
είμαι 18
Φιλαράκο, …τι να πω; Εγώ στα 18 μου έλεγα: "Εεε…, χμ…, εεε,…"

Με τέτοια πνευματικά χαρίσματα και τέτοια διαύγεια, το μέλλον σου (δια)κρίνεται λαμπρό!

Πραγματικά – ΕΥΓΕ!!!

Όσο για τα (χαζο)ξενύχτια, εκείνα που εγώ χάρηκα περισσότερο, ήταν εκείνα που γλίτωσα για χάρη της Κυριακάτικης βουτιάς (ψαροντούφεκο). Διότι, τη Φύση [σου] και την Ελευθερία [σου], όταν έχεις την τύχη να τις έχεις ανακαλύψει μέσα σου, θα έχεις και την ευκαιρία να τις απολαύσεις με ό,τι και να καταπιαστείς, βάσει του τόπου που θα ζήσεις.

Όσο για τις απολαύσεις τις ζωής, μην αφήσεις ούτε μία γι’ αύριο, αρκεί να είναι από κείνες που συμβάλλουν στην ποιότητα της ζωής σου, και, να ‘χεις πάντα στο μυαλό σου, τους στίχους του ποιητή:

Ένας γέρος

Στου καφενείου του βοερού το μέσα μέρος
σκυμένος στο τραπέζι κάθετ’ ένας γέρος·
με μιαν εφημερίδα εμπρός του, χωρίς συντροφιά.

Και μες των άθλιων γηρατειών την καταφρόνια
σκέπτεται πόσο λίγο χάρηκε τα χρόνια
που είχε και δύναμι, και λόγο, κ’ εμορφιά.

Ξέρει που γέρασε πολύ· το νοιώθει, το κυττάζει.
Κ’ εν τούτοις ο καιρός που ήταν νέος μοιάζει
σαν χθες. Τι διάστημα μικρό, τι διάστημα μικρό.

Και συλλογιέται η Φρόνησις πως τον εγέλα·
και πως την εμπιστεύονταν πάντα — τι τρέλλα! —
την ψεύτρα που έλεγε· «Αύριο. Έχεις πολύν καιρό.»

Θυμάται ορμές που βάσταγε· και πόση
χαρά θυσίαζε. Την άμυαλή του γνώσι
κάθ’ ευκαιρία χαμένη τώρα την εμπαίζει.

.... Μα απ’ το πολύ να σκέπτεται και να θυμάται
ο γέρος εζαλίσθηκε. Κι αποκοιμάται
στου καφενείου ακουμπισμένος το τραπέζι.


Κωνσταντίνος Καβάφης
 
Φιλαράκο, …τι να πω; Εγώ στα 18 μου έλεγα: "Εεε…, χμ…, εεε,…"

Με τέτοια πνευματικά χαρίσματα και τέτοια διαύγεια, το μέλλον σου (δια)κρίνεται λαμπρό!

Πραγματικά – ΕΥΓΕ!!!

Όσο για τα (χαζο)ξενύχτια, εκείνα που εγώ χάρηκα περισσότερο, ήταν εκείνα που γλίτωσα για χάρη της Κυριακάτικης βουτιάς (ψαροντούφεκο). Διότι, τη Φύση [σου] και την Ελευθερία [σου], όταν έχεις την τύχη να τις έχεις ανακαλύψει μέσα σου, θα έχεις και την ευκαιρία να τις απολαύσεις με ό,τι και να καταπιαστείς, βάσει του τόπου που θα ζήσεις.

Όσο για τις απολαύσεις τις ζωής, μην αφήσεις ούτε μία γι’ αύριο, αρκεί να είναι από κείνες που συμβάλλουν στην ποιότητα της ζωής σου, και, να ‘χεις πάντα στο μυαλό σου, τους στίχους του ποιητή:

Ένας γέρος

Στου καφενείου του βοερού το μέσα μέρος
σκυμένος στο τραπέζι κάθετ’ ένας γέρος·
με μιαν εφημερίδα εμπρός του, χωρίς συντροφιά.

Και μες των άθλιων γηρατειών την καταφρόνια
σκέπτεται πόσο λίγο χάρηκε τα χρόνια
που είχε και δύναμι, και λόγο, κ’ εμορφιά.

Ξέρει που γέρασε πολύ· το νοιώθει, το κυττάζει.
Κ’ εν τούτοις ο καιρός που ήταν νέος μοιάζει
σαν χθες. Τι διάστημα μικρό, τι διάστημα μικρό.

Και συλλογιέται η Φρόνησις πως τον εγέλα·
και πως την εμπιστεύονταν πάντα — τι τρέλλα! —
την ψεύτρα που έλεγε· «Αύριο. Έχεις πολύν καιρό.»

Θυμάται ορμές που βάσταγε· και πόση
χαρά θυσίαζε. Την άμυαλή του γνώσι
κάθ’ ευκαιρία χαμένη τώρα την εμπαίζει.

.... Μα απ’ το πολύ να σκέπτεται και να θυμάται
ο γέρος εζαλίσθηκε. Κι αποκοιμάται
στου καφενείου ακουμπισμένος το τραπέζι.


Κωνσταντίνος Καβάφης
φιλε ,σχεδόν σε φθονω για την αρτιοτητα του λογου σου και το βαθος της σκεψης σου!Να εισαι καλα και να γραφεις γιατι μεσα από τη δικη σου ματια και καταγραφη γινόμαστε και μεις καλυτεροι.
 
Back
Top