Πόσο χρήσιμα είναι τα ψιλά νούμερα σκαγίων στα κυνήγια

Γιαννη αμμα δεις κατι τυπους που στον Αύγουστο ριχνουν 42 γρ στην φασσα θα πεις οτι το προτυπο πάει περίπατο.buy buy.
Καποιοι νομιζουν οτι κρατανε ολμο.
Οι σωστοι ξερουν οτι δεν σου δινουν οι υπερβολες το θηραμα;)
Χρύσανθε και μεις νότια είμαστε οι περισσότεροι στο νησί σεμι-ντεμι ριχνουν στην περδικα 15 του Σεπτέμβρη με τη ζέστη ,έχω δει και άτομο με 3" να σου πω μόνο ότι το πρώτο σε πωλήσεις είναι το ντεμι της Wolf το γκρι.
 
Το δικανο δεν "χανει" στην τουφεκια οπως οι καραμπινες εννοω( αερια κλειστρα)
Αυτο Νίκο έχει απασχολήσει πολυ κόσμο.
Εγώ νομίζω οτι δεν τίθεται κάποια σοβαρή απώλειας ενέργειας γιατί αν ήταν έτσι τότε ο κόσμος θα προτιμούσε σίγουρα δικαννα ενώ συμβενει το αντίθετο.
Πάντως γνωστός δάσκαλος σκοποβολής έγραψε κάποτε οτι:
Αν θες να εκμεταλλευτεις στο επαρκο αυτο που κανει το φυσίγγι σου ριξτο με ενα δίκαννο και οτι
Το δίκαννο εκμεταλευετε 100% οτι φυσίγγι του βάλουμε μέσα..off topic.
 
Χρύσανθε και μεις νότια είμαστε οι περισσότεροι στο νησί σεμι-ντεμι ριχνουν στην περδικα 15 του Σεπτέμβρη με τη ζέστη ,έχω δει και άτομο με 3" να σου πω μόνο ότι το πρώτο σε πωλήσεις είναι το ντεμι της Wolf το γκρι.
Φανταζομε Κώστα τι άκουγες μόλις σε εβλεπαν με το 20αρακι για πέρδικα...big smile.
 
Αυτο Νίκο έχει απασχολήσει πολυ κόσμο.
Εγώ νομίζω οτι δεν τίθεται κάποια σοβαρή απώλειας ενέργειας γιατί αν ήταν έτσι τότε ο κόσμος θα προτιμούσε σίγουρα δικαννα ενώ συμβενει το αντίθετο.
Πάντως γνωστός δάσκαλος σκοποβολής έγραψε κάποτε οτι:
Αν θες να εκμεταλλευτεις στο επαρκο αυτο που κανει το φυσίγγι σου ριξτο με ενα δίκαννο.
Το δίκαννο εκμεταλευετε 100% οτι φυσίγγι του βάλουμε μέσα..off topic.
Τασο εχει πολυ συζητιση το θεμα καραμπινα _δικανο.περαν της περι ορεξεως πιστευω η καραμπινα κρυβει και αυτη μια ανασφαλεια μας που ειναι το τριτο φυσιγγι παλια το πεμπτο. Βολευει αν υες στο χαμο των πολλων πουλιων αλλα οπως μου ελεγε και ι μακαριτης ο πατερας μου που ηταν καλις κυνηγις "με το δικανο θα γινεις κυνηγος". Εχω και καραμπινες και δικανα. Τωρα ειμαι περισσοτερο με δικανα και τις καραμπινες για την ανασφαλεια μου. Βλεπε φασσες. Παντως πστευω οτι το μαλακο υπερτερει. Σε τοσο ακραιες περιοτωσεις πολυ πολυ κρυου και ωριακων βιλων ενταξει. Αλλα ποσες ειναι αυτες;
 
Εγώ παιδιά στη μπεκατσα το κύριο νούμερο μου είναι το 9αρι και κατά δεύτερο το 8αρι. Πιο χοντρό βάζω μόνο όταν πάμε στην Ήπειρο (7αρι ή 6αρι) που παίζει και καμιά φασσα όπως ψάχνουμε. Έχω δοκιμάσει και 10αρια, έχω πάρει πουλιά αλλά κάτι δε μου αρέσει σε αυτο το νούμερο για μπεκατσα.
Στα κιχλοκότσυφα 9αρια και 10αρια.
Στις φασσες ( τις λίγες φορές) από 7 έως 5.
 
Εγω την έχω την τάση ελαφρως προς τα πιο χοντρά σκαγια: τρυγονια 7 αρι και λιγοτερο 8 αρι με ** η*** αναλογα τον τόπο που κυνηγάω. Ορτυκι 9αρι με κυλινδρο η **** με μαλλινη ταπα 9 αρι. Τσίχλα μπασίματα 8 αρι και σε καποιες περιπτωσεις 7 αρι ** και σε καποιες ελαχιστες περιπτωσεις εχω βαλει και φουλ. Αργοτερα 8 αρι με *** η 9 αρι με *** .Φασσες με 6 αρι και ενιοτε 5 αρι τσοκ ** . Τωρα για βάρος σκαγιων ορτυκια 28-30γρ τρυγονια 32-33 γρ τσιχλες 30-33 φασσες 36γρ.
 
Φανταζομε Κώστα τι άκουγες μόλις σε εβλεπαν με το 20αρακι για πέρδικα...big smile.
Πρώτη φορά που το πήρα θυμάμαι τον φίλο μου όταν έπιασα την θήκη με το εικοσαρι να μου λέει το πήρες απόφαση !!! είσαι σίγουρος? Σιγουροτατος του λέω φύγαμε, στο τέλος της ημέρας τρεις περδικες στις θηλιες κρεμασμενες από τα ωραιότερα κυνήγια που έχω να θυμάμαι και όχι λόγο καρπωσης. Και για να μπω στο θέμα φυσίγγια 26γραμαρια νο 7 έχω πάρει και με 24γρ νο 7 1/2 και μάλιστα ήταν η πιο μεγάλη περδικα που πήρα εκείνη την χρόνια.
 
Φιλος με συγχωρεις αλλα η ενεργεια παει ολη στη τουφεκια αυτο ειναι μυθος?Προσωπικα θελω να πιστευω στο σταθερο καθρεπτη,αυτο δεν μπορω να το περιγραψω με λογια!!!
Σαράντο εχεις κάνει κάποιου είδους τεστ ανάμεσα σε δίκαννα κ καραμπίνες?
 
Πιστευω και δεν μπορω να το περιγραψω αλλα το βλεπω στο κυνηγι αυτο το καθαρο σκοτωμα που κανουν οι σταθεροι καθρεπτες ειναι μια προσωπικοι γνωμη.Ολα στις δοκιμες δεν φαινοται,και οτι η ενεργεια της τουφεκιας σπρωχνει μονο το φυσσιγκι και τιποτα αλλο στον σταθερο καθρεπτη ειναι γεγονος οχι μυθος,και γιαυτο προσωπικα πιστευω οτι κατι επιπλεων παιρνεις.
γραψε ακριβως τι εννοεις και πες μας και αν εχεις κανει καποιες συγκεκριμενες δοκιμες
 
Πιστευω και δεν μπορω να το περιγραψω αλλα το βλεπω στο κυνηγι αυτο το καθαρο σκοτωμα που κανουν οι σταθεροι καθρεπτες ειναι μια προσωπικοι γνωμη.Ολα στις δοκιμες δεν φαινοται,και οτι η ενεργεια της τουφεκιας σπρωχνει μονο το φυσσιγκι και τιποτα αλλο στον σταθερο καθρεπτη ειναι γεγονος οχι μυθος,και γιαυτο προσωπικα πιστευω οτι κατι επιπλεων παιρνεις.
Πολυ εδιαφερον θεμα αυτο ΑΛΛΑ τεχνικα αδυνατον να το διαπιστωσει καποιος.......ισως μια και μονο καννη εμπαινε σε ενα οπλο αδρανεις μετα σε μια βαση απο δικανο και μετα σε ενα αεριον που υποτηθεται εχει και τις μεγαλυτερες απωλιες τοτε θα μπορουσαμε να δουμε κατι. Σαραντο καλως ορισες ειχες καιρο να γραψεις ελπιζω να μην μας κρατουσες μουτρα......πλακα κανω
 
και να προσθεσω κατι , στο κυνηγι και γενικα σε κινουμενο στοχο δεν μπορούμε να εκτιμήσουμε και να υπολογίσουμε ακριβως τα βλητικα χαρακτηστικα ενός οπλου γιαιτι απλως σε κινουμενο στοχο πρεπει πρωτα από ολα η τουφεκια μας να παει κεντρο στο στοχο , δηλαδή κρινεται και από την τεχνικη κατασταση του σκοπευτή αλλα και από τα μετρα του κοντακιου η εκβαση της βολης , μονο αν αλλαξουμε σε πολύ εμπειρο σκοπευτη σε οπλο απολυτο στα μετρα του την κανη μονο μπορει με βεβαιοτητα να μας πει την διαφορα
 
Πολυ εδιαφερον θεμα αυτο ΑΛΛΑ τεχνικα αδυνατον να το διαπιστωσει καποιος.......ισως μια και μονο καννη εμπαινε σε ενα οπλο αδρανεις μετα σε μια βαση απο δικανο και μετα σε ενα αεριον που υποτηθεται εχει και τις μεγαλυτερες απωλιες τοτε θα μπορουσαμε να δουμε κατι. Σαραντο καλως ορισες ειχες καιρο να γραψεις ελπιζω να μην μας κρατουσες μουτρα......πλακα κανω
εχω φιλε εγω και δικαννα και αδρανεια και αεριων οπλο και ελατηριου , τι θελεις να μαθεις ?
 
εχω φιλε εγω και δικαννα και αδρανεια και αεριων οπλο και ελατηριου , τι θελεις να μαθεις ?
Μπορει να εχεις αλλα κανενα απο αυτα τα οπλα δεν εχει ιδια γεωμετρια καννης για δουμε ΑΝ και κατα ποσο υπαρχει και αν υπαρχει απωλεια ενεργειας οπως νομιζει ο περισοτερος κοσμος
 
Μπορει να εχεις αλλα κανενα απο αυτα τα οπλα δεν εχει ιδια γεωμετρια καννης για δουμε ΑΝ και κατα ποσο υπαρχει και αν υπαρχει απωλεια ενεργειας οπως νομιζει ο περισοτερος κοσμος
δεν είναι μπορει να εχω , τα εχω , και πες μου αν φταξω στο χερι 20 φυσίγγια πανομοιότυπα και ριξω με όλα τα οπλα σε μια συγκεκριμενη αποσταση από 5 φυσίγγια για να βγαλω μεσο ορο και τα μετρησω σε ταχογραφο σε βαλιστικο ζελε και δω και τα χαρτονια δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα ?
 
δεν είναι μπορει να εχω , τα εχω , και πες μου αν φταξω στο χερι 20 φυσίγγια πανομοιότυπα και ριξω με όλα τα οπλα σε μια συγκεκριμενη αποσταση από 5 φυσίγγια για να βγαλω μεσο ορο και τα μετρησω σε ταχογραφο σε βαλιστικο ζελε και δω και τα χαρτονια δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα ?
Αν το κανεις αυτο φυσικα και μπορουν να βγουν συμπερασματα.
 
Οι καραμπίνες αερίων για να λειτουργήσουν δεν χρησιμοποιούν* ένα μέρος από τα αέρια που παράγονται από την καύση της πυρίτιδας του φυσιγγίου;
Άρα λογικά στις καραμπίνες αερίων θα χάνουν κατά τι τα σκάγια σε ενέργεια.

*γι' αυτό κιόλας κάποιες καραμπίνες αερίων δεν μπορούν να ρίξουν 24 ή 28 γρ., όπως επίσης (πχ Baikal) έχουν ρύθμιση του πιστονιού αναλόγως της γόμωσης (που έχει να κάνει εν τέλει και ουσιαστικά με τα παραγόμενα αέρια του κάθε φυσιγγίου)
 
το ποιο ψηλο σκαγι για την επηφανια του σωματος της φασα ειναι το 7αρι , και το ποιο χοντρο το 5αρι, παρολου με αυτα εχω παρει φασα με 9αρια σε κυνηγι τσιχλας με 8 σκαγια 9αρια στο σωμα της , που οταν της ερηχνα με 6αρια παλυ θα επεφτε με 5 σκαγια στο σωμα της
 
Το ξαναλεο,το θυραμα σκοτωνετε απο τραυματικο σοκ.και πολαπλα τραυματα.οχη απο κουμποτριπες.πλην υδροβια μεγαλα και χυνες σε αποστασης απο 35+ μετρα πιο κοντα πευτουν ολα,λογο πουπουλον οπου κρατανε τα σκαγια
 
Back
Top