Πόσο χρήσιμα είναι τα ψιλά νούμερα σκαγίων στα κυνήγια

φιλε και εγω το βραδυ που κοιμάμαι κατεβαζω χηνες στον εβρο με σκαγια 13 ν και μολις ξεμενω από φυσίγγια ριχνω με το αεροβολο
.sarcastic. εγω να δεις που ειμαι και στην καψουρα...
 
Μπραβο......και με 11αρι τι μαθαινει κανεις..
Νομίζεις πως δεν θα πέφτουν?
Πάντα μιλάμε για κοντινές αποστάσεις.Δεν θα πηγενουμε περπατητο κ θα προσπαθούμε να ρίχνουμε στο θεό με αυτο το σκάγι.
Τώρα για το αν μένουν μέσα στο θήραμα σκάγια το ίδιο πίστευα κ εγώ.
Όμως όσοι από εδώ είχαν δοκιμάσει ν11 κ ν12 ήταν κατηγορηματικοί οτι δεν έβρισκαν μέσα σκάγια..
Αυτά τα νούμερα(μαζί με το 10αρι) δουλεύουν κατά κόρον οι Ιταλοί,όπου και από εκει μας ήρθε και η μόδα των πολυ φιλων σκαγιων.
 
Σε ενα αλλο φορουμ για κυνηγι καποιος υποστηριζε οτι κατεβαζει παπια με 11και 12αρι...??.hair..hit.λεγοντας για τα πολλα τραυματα που προκαλει στο θηραμα .xm..what.
Μπορεί αυτός που το έγραψε να εννοούσε για κυνήγι αργά το απόγευμα με τα πάπια να του βγενουν στα 15μ..
 
Βλεπω μεγαλες διαφορες με εμας στην χρηση σκαγιων.
Για να ξηγηθουμε ομως σωστα.
Όταν λετε μπασιματα οκτωβρη εννοειτε εκεινα τα περάσματα που τα πουλια είναι μπουλουκια κ τα βλέπεις σαν μύγες. ?
Εμεις ελαχιστοι τα κυνηγανε τοτε.
Οι βολες μας ειναι κοντινες το πρωι στις μαυρες κ αργοτερα αντε να ριξεις στα 45-50 μέτρα κατ εξαίρεση.
25-40 το συνηθισμ πλην του πρωινου.
Το πρωι παιζουμε σκαγια 10-12 με ταπες κ διασποράς.
Μετα το συνηθισμενο ειναι το νούμερο 9.
Και στο ορτυκι επισης αυτο αν κ εγω εχω βρει ενα φυσιγγι με 12 σκαι που το παει πολυ το δικαννο μου κ το δουλευω κ στο ορτυκι.
Για φασσα είμαστε συνηθως στο νούμερο 4-6 αλλα σε ποστα με γλυφτα πουλια ριχνουν πολυ με νουμερο 7 οπως κ στην περδικα
 
Νομίζεις πως δεν θα πέφτουν?
Πάντα μιλάμε για κοντινές αποστάσεις.Δεν θα πηγενουμε περπατητο κ θα προσπαθούμε να ρίχνουμε στο θεό με αυτο το σκάγι.
Τώρα για το αν μένουν μέσα στο θήραμα σκάγια το ίδιο πίστευα κ εγώ.
Όμως όσοι από εδώ είχαν δοκιμάσει ν11 κ ν12 ήταν κατηγορηματικοί οτι δεν έβρισκαν μέσα σκάγια..
Αυτά τα νούμερα(μαζί με το 10αρι) δουλεύουν κατά κόρον οι Ιταλοί,όπου και από εκει μας ήρθε και η μόδα των πολυ φιλων σκαγιων.
Τα ιταλικα Νο σκαγιων εχουν την διαμετρο με τα ελληνικα ..
 
Τα ιταλικα Νο σκαγιων εχουν την διαμετρο με τα ελληνικα ..
Συνηθως ναι αλλα δεν ειναι στάνταρ,πχ η nsi ,BP κ.α. εχουν ίδια διαμετρο με τα ελληνικα lambro κλπ..και φυσικα κάποια ελληνικα εχουν ψιλοτερα σκάγια από αυτά που έχει η lambro.Φαυλος κύκλος δηλαδή..
 
Όταν λετε μπασιματα οκτωβρη εννοειτε εκεινα τα περάσματα που τα πουλια είναι μπουλουκια κ τα βλέπεις σαν μύγες. ?
Ναι Χρυσανθε,Φυσικά υπάρχουν και χαμηλωμένα..Αλλα συνήθως όπως λες ειναι σαν μύγες..Εξαρτάτε κ από τον τόπο βέβαια..
 
Εγω δεν γυρναω οπλο σαυτα τα πουλια.
Κ να ηταν το κυνηγι τους για μενα τοτε δεν υπαρχει περίπτωση πλην ελαχιστον εξαιρέσεων να παρω τσίχλα σε τοσο υψος
 
Εγω δεν γυρναω οπλο σαυτα τα πουλια.
Κ να ηταν το κυνηγι τους για μενα τοτε δεν υπαρχει περίπτωση πλην ελαχιστον εξαιρέσεων να παρω τσίχλα σε τοσο υψος
Πάντως Χρυσανθε επειδή διαβάζω κάποιες φορές συγκεκριμένο κυπριακο
φορουμ,Διαπιστώνω οτι χρησιμοποιητε σκάγια ν5-6 στα 30γρ-32γρ για λαγό κ πέρδικα!!Εδώ δεν συνηθίζετε αυτο..
Σχεδόν όλες οι κυπριακές εταιρίες εχουν τέτοια φυσίγγια στην γκάμα τους κ μαλιστα σε κάποιες περιπτώσεις τα παραγουν μόνο με χοντρά σκάγια!!!!!!
 
Πάντως Χρυσανθε επειδή διαβάζω κάποιες φορές συγκεκριμένο κυπριακο
φορουμ,Διαπιστώνω οτι χρησιμοποιητε σκάγια ν5-6 στα 30γρ-32γρ για λαγό κ πέρδικα!!Εδώ δεν συνηθίζετε αυτο..
Σχεδόν όλες οι κυπριακές εταιρίες εχουν τέτοια φυσίγγια στην γκάμα τους κ μαλιστα σε κάποιες περιπτώσεις τα παραγουν μόνο με χοντρά σκάγια!!!!!!
Δικαννα και ζέστη + το αγγλικό πρότυπο.
 
Πάντως Χρυσανθε επειδή διαβάζω κάποιες φορές συγκεκριμένο κυπριακο
φορουμ,Διαπιστώνω οτι χρησιμοποιητε σκάγια ν5-6 στα 30γρ-32γρ για λαγό κ πέρδικα!!Εδώ δεν συνηθίζετε αυτο..
Σχεδόν όλες οι κυπριακές εταιρίες εχουν τέτοια φυσίγγια στην γκάμα τους κ μαλιστα σε κάποιες περιπτώσεις τα παραγουν μόνο με χοντρά σκάγια!!!!!!
Τασο δικαννα μονο εχουμε φιλε μου κ πολυ ζεστη.
Πανω που πας να νιωσεις κυνηγι χειμωνιατικο σε μας τελειωνει.
Οποταν λογικο ειναι να ριχνεις σε αυτες τις γομωσεις.
 
Οι συγγενεις απο την γυναικα μου στην Κυπρο με μαλακο καιρο βαζουν 28_29γρ.σε πρωινες 11αρι 12αρι καθως και απογευματινο. περπατημα 9αρι και 10αρι. Στο κρυο εως 32 γρ 8αρι η 9αρι. Το δικανο δεν "χανει" στην τουφεκια οπως οι καραμπινες εννοω( αερια κλειστρα) και θελει (γνωμη μου παντα ) μαλακα φυσιγγια και για λογους αναπηδησης στομιου για σταθερη δευτερη βολη.
 
Τασο δικαννα μονο εχουμε φιλε μου κ πολυ ζεστη.
Πανω που πας να νιωσεις κυνηγι χειμωνιατικο σε μας τελειωνει.
Οποταν λογικο ειναι να ριχνεις σε αυτες τις γομωσεις.
Τα βάρη δεν μου κάνουν εντύπωση καμιά,όσο τα νούμερα που χρησιμοποιήστε σε αυτά τα βάρη.:)
Εδώ αυτά τα σκάγια για πέρδικα η λαγό θα πηγεναν από 34γρ (και δεν ξέρω μήπως ειναι κ λιγα για ορισμενους)και πάνω είτε ήταν δίκαννο είτε καραμπίνα..
 
Δικαννα και ζέστη + το αγγλικό πρότυπο.
Γιαννη αμμα δεις κατι τυπους που στον Αύγουστο ριχνουν 42 γρ στην φασσα θα πεις οτι το προτυπο πάει περίπατο.buy buy.
Καποιοι νομιζουν οτι κρατανε ολμο.
Οι σωστοι ξερουν οτι δεν σου δινουν οι υπερβολες το θηραμα;)
 
Τα βάρη δεν μου κάνουν εντύπωση καμιά,όσο τα νούμερα που χρησιμοποιήστε σε αυτά τα βάρη.:)
Εδώ αυτά τα σκάγια για πέρδικα η λαγό θα πηγεναν από 34γρ (και δεν ξέρω μήπως ειναι κ λιγα για ορισμενους)και πάνω είτε ήταν δίκαννο είτε καραμπίνα..
Ισως ειναι και λιγο δικες μας ανασφαλειες με τα αρσενικα 36,38 η και σεμι μαγνουμ φυσιγγια εδω στην ελλαδα
 
Back
Top