Πυρκαγιές

Ξέρουν τη κάνουν οι ντόπιοι...Για καυσόξυλα το κάνουν λογικά Άρη...Τα καίνε για να βγει μετά η διαταγή από το δασαρχείο πως: Τα καμένα και ξερά πλέον δέντρα να κοπούν κ να παρθούν από ιδιώτες.....Αφού παν να βγάλουν πρώτα την απαιτούμενη άδεια από το δασαρχείο.

Ακριβώς ίδια περίπτωση στη Δαφνιώτισσα πέρσυ....:(:(
 
Ξέρουν τη κάνουν οι ντόπιοι...Για καυσόξυλα το κάνουν λογικά Άρη...Τα καίνε για να βγει μετά η διαταγή από το δασαρχείο πως: Τα καμένα και ξερά πλέον δέντρα να κοπούν κ να παρθούν από ιδιώτες.....Αφού παν να βγάλουν πρώτα την απαιτούμενη άδεια από το δασαρχείο.

Ακριβώς ίδια περίπτωση στη Δαφνιώτισσα πέρσυ....:(:(
Εκτός αν ετοιμάζουν να φυτέψουν παλούκια ξέρεις από αυτά που ανεμίζουν στις κορφές και πάντα φυτεύονται μετά από μια καταστροφική πυρκαγιά :confused::confused:
 
Εκτός αν ετοιμάζουν να φυτέψουν παλούκια ξέρεις από αυτά που ανεμίζουν στις κορφές και πάντα φυτεύονται μετά από μια καταστροφική πυρκαγιά :confused::confused:
Αν εννοείς για το απαγορευμένο......Αυτά έτσι κι αλλιώς τέλοι μάρτη τα φυτεύουν....όχι εκεί όμως. Για αυτούς ας είναι καλά οι καλαμποκιές που αφθονούν εδώ κάτω και οι ρεματιές κ τα κανάλια.......
 
Αν εννοείς για το απαγορευμένο......Αυτά έτσι κι αλλιώς τέλοι μάρτη τα φυτεύουν....όχι εκεί όμως. Για αυτούς ας είναι καλά οι καλαμποκιές που αφθονούν εδώ κάτω και οι ρεματιές κ τα κανάλια.......
Όχι του διαβολου το χορτάρι που λέει και το άσμα :D:D
εννοώ τα παλούκια της πράσινης ανάπτυξης του ΓΑΠ και της Μπιρμπίλως ;);)
 
Αυτες οι φωτιες ποτε θα σταματησουν;Εχω αρχισει να πιστευω οτι πολλες απο αυτες ειναι απλα εγκληματικη αμελεια.Φετος ειδικα σε μια περιοχη που κινουμαι με πολλα χωραφια ειχαμε συχνοτατη επισκεψη της πυροσβεστικης γιατι εβαζαν φωτια σε καλαμιες/ξερα χορτα για να καθαρισουν,με πολυ αερα,και τους ξεφευγε...
 
Φωτιά τώρα στην Ηλεία
Φωτιά τώρα στην Ηλεία



Φωτιά τώρα: Σε εξέλιξη βρίσκεται φωτιά που εκδηλώθηκε από άγνωστη μέχρι τώρα αιτία, σε δασική έκταση στην περιοχή Μαζαράκι Πηνείας, στην Ηλεία.

Στην περιοχή επιχειρούν ισχυρές δυνάμεις της Πυροσβεστικής με 12 οχήματα και 25 πυροσβέστες, καθώς και ένα πεζοπόρο τμήμα με 10 άτομα.


Επίσης, δύο πυροσβεστικά αεροπλάνα πραγματοποιούν ρίψεις νερού, ενώ, σύμφωνα με την Πυροσβεστική, δεν απειλούνται κατοικημένες περιοχές.
 
Φωτιά τώρα στην Ηλεία
Φωτιά τώρα στην Ηλεία



Φωτιά τώρα: Σε εξέλιξη βρίσκεται φωτιά που εκδηλώθηκε από άγνωστη μέχρι τώρα αιτία, σε δασική έκταση στην περιοχή Μαζαράκι Πηνείας, στην Ηλεία.

Στην περιοχή επιχειρούν ισχυρές δυνάμεις της Πυροσβεστικής με 12 οχήματα και 25 πυροσβέστες, καθώς και ένα πεζοπόρο τμήμα με 10 άτομα.


Επίσης, δύο πυροσβεστικά αεροπλάνα πραγματοποιούν ρίψεις νερού, ενώ, σύμφωνα με την Πυροσβεστική, δεν απειλούνται κατοικημένες περιοχές.
Θα μας ξεπατώσουν ξανά ΚΑΙ φέτος Κωστή.
 
Μεταξυ σοβαρου κ αστειου..Ο μονος τροπος να σωσουμε το "σπιτι" μας κ εννοω τα δαση ειναι εμεις οι ιδιοι μερες με αερα να φυλαμε καραουλι..δεν γινετε αλλιως..καθε χρονο τα ιδια κ τα ιδια..παραδοση πολλων ετων..κ μεσα σε αυτα χρονια δεν ακουσα για καμια σοβαρη ποινη σε κατηγορουμενο για εμπρησμο..
Απο την μια πορτα μπενουν κ απο την αλλη βγαινουν που μου λεγε κ ενας μπαρμπας...
 
Μεταξυ σοβαρου κ αστειου..Ο μονος τροπος να σωσουμε το "σπιτι" μας κ εννοω τα δαση ειναι εμεις οι ιδιοι μερες με αερα να φυλαμε καραουλι..δεν γινετε αλλιως..καθε χρονο τα ιδια κ τα ιδια..παραδοση πολλων ετων..κ μεσα σε αυτα χρονια δεν ακουσα για καμια σοβαρη ποινη σε κατηγορουμενο για εμπρησμο..
Απο την μια πορτα μπενουν κ απο την αλλη βγαινουν που μου λεγε κ ενας μπαρμπας...
Θέλουν όλοι να τα κάνουν χωράφια τους κ γενικά εκμεταλλεύσιμη γη δική τους.......κτλ κτλ....
 
ΦΩΤΙΑ ΣΤΗΝ ΔΙΡΒΥ
Η πυρκαγιά κύκλωσε τη Δίβρη - Εκκενώνεται το χωριό (pics)
Μάχη με τις φλόγες για να μην καεί το χωριό - Οι κάτοικοι συγκεντρώθηκαν στην πλατεία και καλούν σε βοήθεια

Δραματική είναι η κατάσταση στο χωριό Δίβρη της Φθιώτιδας, μετά την τεράστια πυρκαγιά που ξέσπασε σε δασική έκταση κοντά στο χωριό.


Στην περιοχή πνέουν ισχυρότατοι άνεμοι, με τις φλόγες να έχουν κυκλώσει πλέον τον οικισμό.

Σύμφωνα με πληροφορίες του lamiareport.gr, οι πύρινες γλώσσες έχουν αρχίσει να γλείφουν τα πρώτα σπίτια, με τους κατοίκους να έχουν συγκεντρωθεί στη πλατεία και να καλούν σε βοήθεια.

Επίγειες και εναέριες δυνάμεις δίνουν μάχη με τις φλόγες για να μην κάψουν το χωριό.

Σύμφωνα με την Πυροσβεστική στο σημείο επιχειρούν 30 πυροσβέστες με 14 οχήματα, 2 ομάδες πεζοπόρου τμήματος, δύο (2) αερσοκάφη Canadair και δύο (2) PZL.

Στη Δίβρη έχουν βρεθεί από την πρώτη στιγμή ο Αντιπεριφερειάρχης Φθιώτιδας Θύμιος Καραΐσκος μαζί με τον νέο Περιφερειάρχη Φάνη Σπανό και τον υπεύθυνο Αντιπεριφερειάρχη Πολιτικής Προστασίας Θανάση Καρακάντζα. Επίσης δυνάμεις της Αστυνομίας μαζί με τον ΓΕΠΑΔ Στερεάς Ταξίαρχο Αστέριο Μαντζιώκα.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τι αναφέρουν κάτοικοι της περιοχής γαι την πυρκαγιά:
 
Πυρκαγιά στην Τανάγρα: Εκκένωση Μονής και ενίσχυση των δυνάμεων - Βίντεο, Φωτογραφία

Ενισχυμένες είναι οι δυνάμεις της Πυροσβεστικής στην περιοχή της Τανάγρας και συγκεκριμένα στην περιοχή της Ασωπίας, όπου βρίσκεται σε εξέλιξη πυρκαγιά.
Στην προληπτική εκκένωση Μονής στην Τανάγρα προχώρησαν οι αρχές μετά τηνμεγάλη πυρκαγιά που ξέσπασε στην περιοχή της Ασωπίας,
Όπως τονίζει η Πυροσβεστική δεν υπάρχει ανησυχία για τις γύρω κατοικημένες περιοχές ενώ η εκκένωση στη Μονή Προφήτη Ηλία Τσάτσαρι έγινε για προληπτικούς λόγους.
Από το μοναστήρι έχουν απομακρυνθεί δύο ατομα.

Υπενθυμίζεται πως η πυρκαγιά ξέσπασε το απόγευμα της Τετάρτης και καίει δασική περιοχή.
Σύμφωνα με την Πυροσβεστική αυτή τη στιγμή στο σημείο επιχειρούν ενισχυμένες δυνάμεις της Πυροσβεστικής.


Συγκεκριμένα, επιχειρούν 92 πυροσβέστες με 29 οχήματα.
Από αέρος συνδράμουν την προσπάθεια έντεκα εναέρια μέσα, έξι Canadair, δύο PZL και τρία ελικόπτερα.

 
Last edited:
Πυρκαγιά στην Τανάγρα: Εκκένωση Μονής και ενίσχυση των δυνάμεων - Βίντεο, Φωτογραφία

Ενισχυμένες είναι οι δυνάμεις της Πυροσβεστικής στην περιοχή της Τανάγρας και συγκεκριμένα στην περιοχή της Ασωπίας, όπου βρίσκεται σε εξέλιξη πυρκαγιά.
Στην προληπτική εκκένωση Μονής στην Τανάγρα προχώρησαν οι αρχές μετά τηνμεγάλη πυρκαγιά που ξέσπασε στην περιοχή της Ασωπίας,
Όπως τονίζει η Πυροσβεστική δεν υπάρχει ανησυχία για τις γύρω κατοικημένες περιοχές ενώ η εκκένωση στη Μονή Προφήτη Ηλία Τσάτσαρι έγινε για προληπτικούς λόγους.
Από το μοναστήρι έχουν απομακρυνθεί δύο ατομα.

Υπενθυμίζεται πως η πυρκαγιά ξέσπασε το απόγευμα της Τετάρτης και καίει δασική περιοχή.
Σύμφωνα με την Πυροσβεστική αυτή τη στιγμή στο σημείο επιχειρούν ενισχυμένες δυνάμεις της Πυροσβεστικής.


Συγκεκριμένα, επιχειρούν 92 πυροσβέστες με 29 οχήματα.
Από αέρος συνδράμουν την προσπάθεια έντεκα εναέρια μέσα, έξι Canadair, δύο PZL και τρία ελικόπτερα.

Όλα τα γνωστά μου μέρη... Χιλιοπερπατημενα:confused:
 
Όλα τα γνωστά μου μέρη... Χιλιοπερπατημενα:confused:
Είχαν μείνει κάποια σημεία δασικά για να κουρνιάζουν τα πουλιά
τα έκαψαν και αυτά για να μετατραπούν σε ελαιώνες και σε σταροχωραφα και κανείς δεν συγκινείται και δεν καταγγέλει όλοι στο κόλπο της επέκτασης :(:(
 
Δν ξέρω πως να τους χαρακτηρίσω αλλά η μέρα ήταν η ιδανική για τέτοια πράγματα....με 7άρι βοριά σχεδόν "όλα" στάχτη.
Ευτυχώς οριακά δν καήκαμε εμείς κ το σπίτι μου...4 οχήματα της πυροσβεστικής υπηρεσίας Αμαλιάδας και 2 PZL από αέρος έφτασαν γρήγορα κ κ την έσβησαν κ δν κάηκε το σπίτι μου....ευτυχώς δηλαδή γιατί κάθε Ιούνιο τα χόρτα τα περνάω με καταστροφέα με το τρακτέρ...οι μόνες ζημιές είναι κάποιες ελιές,φρουτώδη δέντρα κ λάστιχα ποτιστικά.
Ήρθα από τη δουλειά κ φρίκαρα...
Να νεύρα μου κρόσια με τα μο....πανα...:mad::mad::mad:.hair..hair..hair..hair..hair.

20200909_142053.jpg
20200909_151655.jpg
20200909_144203.jpg

Αυτή τη στιγμή εξελίσονται 2 νέες φωτιές σε 2 διπλανά χωριά.....τυχαίο λέτε;;

20200909_161903.jpg20200909_161857.jpg
 
Δν ξέρω πως να τους χαρακτηρίσω αλλά η μέρα ήταν η ιδανική για τέτοια πράγματα....με 7άρι βοριά σχεδόν "όλα" στάχτη.
Ευτυχώς οριακά δν καήκαμε εμείς κ το σπίτι μου...4 οχήματα της πυροσβεστικής υπηρεσίας Αμαλιάδας και 2 PZL από αέρος έφτασαν γρήγορα κ κ την έσβησαν κ δν κάηκε το σπίτι μου....ευτυχώς δηλαδή γιατί κάθε Ιούνιο τα χόρτα τα περνάω με καταστροφέα με το τρακτέρ...οι μόνες ζημιές είναι κάποιες ελιές,φρουτώδη δέντρα κ λάστιχα ποτιστικά.
Ήρθα από τη δουλειά κ φρίκαρα...
Να νεύρα μου κρόσια με τα μο....πανα...:mad::mad::mad:.hair..hair..hair..hair..hair.

View attachment 15808
View attachment 15809
View attachment 15811

Αυτή τη στιγμή εξελίσονται 2 νέες φωτιές σε 2 διπλανά χωριά.....τυχαίο λέτε;;

View attachment 15812View attachment 15813
Ευτυχώς φίλε Κώστα που δεν έγινε κάτι χειρότερο, αλλά και το να παθαίνεις οποιαδήποτε ζημιά και λαχτάρα ενώ δεν φταις δεν είναι λίγο... Βρήκε η πυροσβεστική από που ξεκίνησε η φωτιά; Είδε κανένας γείτονας τίποτα;
 
Back
Top