Πυρκαγιές

Καμμια συμπτωση ισως, αλλα και το να εχουμε παντα μια βολικη θεωρια για την ανεπαρκεια μας, το θεωρω εξοργιστικο. Ασε την χτεσινη πυρκαγια, δες την Μανδρα το χειμωνα, τις πυρκαγιες της Ζαχαρως το 2007, ολα ηταν πανω απο τις δυνατοτητες μας, ολα δακτυλος ξενων δυναμεων που μας επιβουλευονται. Μοιαζει επικινδυνα η ρητορικη μας με της Τουρκιας που βρισκει φανταστικους ή και πραγματικους εχθρους, και τους φορτωνει οτιδηποτε
Βίκτωρα αν θυμηθώ θα τραβήξω μερικές φωτό να σου δείξω στα Δερβενοχώρια
πόσες ανεμογεννήτριες φυτεύτηκαν μετά από τις καταστροφικές φωτιές της Πάρνηθας του 2009
Μιλάμε για παρθένο δάσος από την Στεφάνη που ξεκίνησε η φωτιά μέχρι την Πάρνηθα που κυνηγούσαμε από τσίχλες φασσες μπεκάτσα μεχρι και λαγό
Μετά την τοποθέτηση των παλουκιων έχει μετατραπεί σε κρανίου τόπος παρόλο που η χλωρίδα αρχησε σιγά σιγά να επανέρχεται
Η ίδια εικόνα στον Κιθαιρώνα στην Κάζα στα Βίλια στην Εύβοια κτλ
Δεν μπορεί να είναι τόσο τυχαίο να επιλέγονται συγκεκριμένα μέρη για εκδηλωση πυρκαγιας και μετά από δυο-τρια χρόνια να φυτεύονται παλούκια
 
<<Εβίτα μου μας κάψανε. Μας σκότωσαν. Αντί να κρατήσουν πάσι θυσία ανοικτή τη Μαραθώνος να φεύγει ο κόσμος προς Αθήνα την έκλεισαν και οδήγησαν χιλιάδες αυτοκίνητα στον … λαιμό του μπουκαλιού. Αφησαν μονο έναν δρόμο ανοικτό, αυτόν που οδηγεί στο Μάτι. Έκαναν σχέδιο που ούτε ο πιο άσχετος δεν θα έκανε.
Εγώ, μόλις είδα να κλείνουν τη Μαραθώνος, άνοιξα τα μπέκ του πηγαδιού , φόρτωσα την οικογένεια και τα ζώα μου στο τζίπ και έφυγα μέσα απ το βουνό προς Λούτσα. Δεν ειμαι ειδικός αλλα αμέσως κατάλαβα πως αν η φωτιά καβαλήσει τη Μαραθώνος θα γίνει μεγάλο κακό. Θα δεις πως οι νεκροί θα περάσουν τους 300. Είναι ΑΜΕΑ, γέροι που ήταν κλεισμένοι στα σπίτια τους με τα air condition. Όλα τα σπίτια έχουν μέσα νεκρούς. Τέσσερεις εκκλησίες έχουμε, ας κτύπαγαν τις καμπάνες. Ολοι θα άκουγαν, θα καταλάβαιναν. Και βρε Εβίτα , ξέρουν πως κάθε χρόνο καίγεται ο Βουτζάς, να μην έχουν ένα δυο τρία σχέδια σωτηρίας του κόσμου?

Είναι δυνατόν? Ούτε πυροσβέστης είμαι ούτε ειδικός. Μεσίτης της περιοχής ήμουνα και ξέρω τους δρόμους. Γι αυτό σώθηκα. Εβίτα, ήταν καθαρή δολοφονία. Πρέπει να δικαστούν ολοι αυτοί. Να καταδικαστούν. Για τα μωρά που χάθηκαν, για τις ψυχές που έφυγαν με τέτοιο βασανιστικό θάνατο…

Καί σαν να μην έφτανε το ηλίθιο σχέδιο τους , ήρθαν και δυο καράβια και τα άφησαν να αδειάσει τον κόσμο στο λιμάνι της Ραφήνας. Σου μιλάω για πανηλίθιους , ανοργάνωτους, ανίκανους εγκληματίες.
Οχι μη δώσετε χρήματα. Δεν έχουν καμία οργάνωση. Θα εξαφανιστούν απο τους επιτήδειους !!!>>
από το φατσοβιβλίο... μαρτυρία κατοίκου της περιοχής... :( :( :(
 
Είδα στις ειδήσεις έναν πατέρα με την φωτογραφία του 13χρ γιου του να τον αναζητάει..Μα την Παναγία δακρυσα..
Όπως στον πόλεμο που γύριζαν τις φωτογραφίες για τους αγνοουμενους..
Μα και πόλεμος να γινόταν για μια μέρα 81 νεκρούς δεν θα είχαμε..
Πολλές οι εκδοχές για το πως κ γιατί μπήκε η φωτιά,ένα είναι σίγουρο οτι αυτός-αυτοι είχαν σκοπό μέσα στα αλλά να χαθούν κ ανθρώπινες ζωές κ δυστυχώς τα κατάφεραν πολύ καλά..
Θα βρεθούν η ένοχοι?Μάλλον όχι..αλλά κ να βρεθούν ποιος νομος θα τους κρίνει??????
Είναι φορές που αναρωτιέμαι γιατί δεν υπάρχει θανατική ποινή στην Ελλάδα..
 
Είδα στις ειδήσεις έναν πατέρα με την φωτογραφία του 13χρ γιου του να τον αναζητάει..Μα την Παναγία δακρυσα..
Όπως στον πόλεμο που γύριζαν τις φωτογραφίες για τους αγνοουμενους..
Μα και πόλεμος να γινόταν για μια μέρα 81 νεκρούς δεν θα είχαμε..
Πολλές οι εκδοχές για το πως κ γιατί μπήκε η φωτιά,ένα είναι σίγουρο οτι αυτός-αυτοι είχαν σκοπό μέσα στα αλλά να χαθούν κ ανθρώπινες ζωές κ δυστυχώς τα κατάφεραν πολύ καλά..
Θα βρεθούν η ένοχοι?Μάλλον όχι..αλλά κ να βρεθούν ποιος νομος θα τους κρίνει??????
Είναι φορές που αναρωτιέμαι γιατί δεν υπάρχει θανατική ποινή στην Ελλάδα..
Δραματικές αφηγήσεις διαβάζουμε καθημερινά όσο αφορά τη τραγωδία στο Μάτι. Είναι στιγμές που έχω δακρύσει, έχω ανατριχιάσει, έχω θυμώσει........
Μιλούσα προχθές με έναν φίλο δικηγόρο για τον αληταρα που έπιασαν στην Αμαλιάδα, γράφοντας και βίντεο κιόλας, να βάζει φωτιές και τον άφησαν ελεύθερο μέχρι τη δική και μου είπε ότι ο εμπρησμός είναι πλημμέλημα. Τόσα θύματα έχουμε θρηνήσει στο παρελθόν από πυρκαγιές και ακόμα πλημμέλημα έχουν αφήσει το αδίκημα . Όπως είναι εν δυνάμη δολοφόνος ένας μεθυσμένος οδηγός άλλο τόσο είναι ο εμπρηστής και διαχωριζω την αμέλεια από την προμελέτη. Γιατί στο Μάτι ήταν προμελετημένο σύμφωνα με τα ευρήματα της πυροσβεστικής. Δεν θα αναλύσω ποιος και γιατί έφταιξε στο Μάτι γιατί θα γράφω μέχρι αύριο. Όσο για την θανατική ποινή φίλε Τάσο θα έπρεπε να υπήρχε πολλά χρόνια τώρα μπας καθάριζε η κοινωνία μας.
 
Το ειδα και εγώ αυτό.. πραγματικά ότι πιο σοκαριστικό.. είναι ακριβώς όπως το περιγράφουν λες και ο αέρας έχει βενζίνη μέσα.. προσπαθούσα να σκεφτώ τι θα έκανα εάν ήμουν στην θέση τους και πραγματικά όσοι γλίτωσαν είχαν άγιο.. από την μια η ανοργανωσιά από την άλλη η κόλαση του Άδη.. κρίμα...... :(
 
Πάντως από σήμερα το μεσημέρι ακούω επιστήμονες σε ραδιόφωνα και τηλεοράσεις να εμφανίζονται με μελέτες που έχουν κάνει σχετικά με την κλιματική αλλαγή και τον καθοριστικό ρόλο του πευκου μέσα στους αστικούς ιστούς.
Έπρεπε να φύγουν τόσες ψυχούλες παιδιών για να καταλάβουμε το αυτονόητο. Εδώ η Σουηδία και η Σιβηρία καίγονται ανελέητα και μεις σφυράμε αδιάφοροι τάχα ότι φταίνε τα κόμματα και τα αυθαίρετα.
Έμαθα και κάτι σήμερα που δεν το ήξερα. Ένας κυπαρισώνας αποτελεί πρώτης τάξης αντιπυρική ζώνη γιατί το κυπαρίσσι κατακρατει τεράστιες ποσότητες νερού και σε πιθανή πυρκαγιά καίγεται μεν αλλά αποβάλει αυτήν την υγρασία σβήνόντας ταυτόχρονα την φωτιά.
Και στην προσπάθεια μου να ελαφρύνω λίγο το κλίμα, θα πω ότι η μόνη υπόσχεση για πυρκαγιά που περιμένω να δω, είναι αυτή που υποσχέθηκε ότι θα βάλει ο Ρουβίκωνας στον Σκαι.
 
37923354_2319977704686096_7631194176662536192_n.jpg
 
Αντε γ@μηθητε καριολια δεν θα αφησετε ιχνος πρασινου :mad::mad:


ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΔΙΡΦΥΩΝ-ΜΕΣΣΑΠΙΩΝ
Μεγάλη φωτιά σε δασική έκταση στην Εύβοια -Εκκενώνονται δύο χωριά [εικόνες]
fotia-kindunos708.jpg

Φωτογραφία: Eurokinissi
ΕΛΛΑΔΑ
12|08|2018 15:50 UPD: 12|08|2018 17:02
NEWSROOM IEFIMERIDA.GR

Πυρκαγιά ξέσπασε σε δασική έκταση στην περιοχή Κοντοδεσπότι στο Δήμο Διρφύων – Μεσσαπίων Εύβοιας.

Η φωτιά είναι σε εξέλιξη και για την κατάσβεσή της αυτή την ώρα (17:00) επιχειρούν 50 πυροσβέστες με 21 οχήματα, 40 άτομα πεζοπόρο τμήμα, 4 αεροσκάφη Καναντέρ, 2 ελικόπτερα και 2 αεροσκάφη Πετζετέλ.

Βίντεο από το σημείο της φωτιάς:

fotia-evoia.jpg


Λόγω της μεγάλης έντασης της φωτιάς, εκκενώνονται προληπτικά τα χωριά Κοντοδεσπότι και Σταυρός.

Πάντως, η Πυροσβεστική αναφέρει πως προς το παρόν δεν κινδυνεύουν κατοικίες.

Δείτε φωτογραφίες του evianews:

fotia-evoia2.jpg




Πηγή: Μεγάλη φωτιά σε δασική έκταση στην Εύβοια -Εκκενώνονται δύο χωριά [εικόνες] | iefimerida.gr
 
Κάθε φορά που χτυπάει 8 μποφόρ και είναι καλοκαίρι πιάνει κάπου στην Ελλάδα φωτιά. Στατιστικά είναι αδύνατον να είναι πάντα ατύχημα ή πράξη της φύσης. Είναι καθαρά εμπρησμός είτε από άρρωστο εγκληματία είτε από ιδιώτη επιχειρηματία είτε ακόμα και από κυβερνητικό πρόσωπο. Άποψη μου πάντα...
 
Ήταν που ήταν ξεσκισμενο το μισό βουνό εκεί από τη ΛΑΡΚΟ τώρα θα καεί το υπόλοιπο. Πριν 3-4 χρόνια είχε πάλι μεγάλη φωτιά λίγο πιο ανατολικά προς Μακρυκαπα.
Ας ελπίσουμε να βοηθήσει ο καιρός να τη σταματήσουν. Ήδη μυρίζει έντονα καπνός εδώ και ώρα εδώ Μενίδι.
 
Ήταν που ήταν ξεσκισμενο το μισό βουνό εκεί από τη ΛΑΡΚΟ τώρα θα καεί το υπόλοιπο. Πριν 3-4 χρόνια είχε πάλι μεγάλη φωτιά λίγο πιο ανατολικά προς Μακρυκαπα.
Ας ελπίσουμε να βοηθήσει ο καιρός να τη σταματήσουν. Ήδη μυρίζει έντονα καπνός εδώ και ώρα εδώ Μενίδι.
Και εδώ Δραπετσώνα μυρίζει έντονα. Και φαίνεται και ο καπνός στο λεκανοπέδιο.
 
Back
Top