Πυρκαγιές

Tα βοσκοτοπια ειναι το ενα. Ο αποχαρακτηρισμος ειναι το αλλο.

Αν το κρατος ηθελε να τα ελεγξει, θα εκανε το εξης απλο. Δημοσιευσε μια αεροφωτογραφια πριν την πυρκαγια, πληρωσε μια μελετη χαρτογραφησης ή δωστην στην Γεωγραφικη υπηρεσια στρατου, και δες τι ακριβως βλαστηση υπηρχε εκει πριν. Παρε μια φωτογραφια σε 1 χρονο και ανα χρονο, και οσα κτισματα υπαρχουν και δεν υπηρχαν πριν κατεδαφισε τα χωρις δευτερη κουβεντα με μονο αποδεικτικο στο δικαστηριο την αεροφωτογραφια. Απαγορεψε τις βοσκησεις στα καμμενα, με ποινη αποκλεισμου απο τις επιδοτησεις ή τις οποιες ενισχυσεις για τους βοσκους και τις οικογενειες μεχρι δευτερου βαθμου, ή μπλοκαρισματος του ΑΦΜ για συναλλαγες.
 
Συλλήψεις για κυνηγούς που μπήκαν να κυνηγήσουν στα καμμενα(είτε απο άγνοια είτε επίτηδες)ακούμε καποιες φορές..Το ερώτημα ειναι γιατι δεν ακούμε για συλλήψεις βοσκων για παρανομη βοσκηση στα καμμενα?.xm.Όλοι ξέρουμε οτι ο βοσκός εκεί θα πάει τα ζώα του για το φρέσκο λαχταριστό χορταρακι που ξεφυτρώνει..
 
Tα βοσκοτοπια ειναι το ενα. Ο αποχαρακτηρισμος ειναι το αλλο.

Αν το κρατος ηθελε να τα ελεγξει, θα εκανε το εξης απλο. Δημοσιευσε μια αεροφωτογραφια πριν την πυρκαγια, πληρωσε μια μελετη χαρτογραφησης ή δωστην στην Γεωγραφικη υπηρεσια στρατου, και δες τι ακριβως βλαστηση υπηρχε εκει πριν. Παρε μια φωτογραφια σε 1 χρονο και ανα χρονο, και οσα κτισματα υπαρχουν και δεν υπηρχαν πριν κατεδαφισε τα χωρις δευτερη κουβεντα με μονο αποδεικτικο στο δικαστηριο την αεροφωτογραφια. Απαγορεψε τις βοσκησεις στα καμμενα, με ποινη αποκλεισμου απο τις επιδοτησεις ή τις οποιες ενισχυσεις για τους βοσκους και τις οικογενειες μεχρι δευτερου βαθμου, ή μπλοκαρισματος του ΑΦΜ για συναλλαγες.
συμφωνώ στο 1ο σκέλος με τις κατεδαφίσεις γιατί όσοι έκτισαν ήταν παράνομοι εξ αρχής και το γνώριζαν
στο 2ο σκέλος τι θ απογίνει ο βοσκός;;;; που ήταν νομιμότατος και βγαίνει παράνομος μετά την φωτιά :)
χωρίς να γνωρίζει και να φταίει
μόνο να του κόψει να μην του δώσει τίποτα;;;;
Συλλήψεις για κυνηγούς που μπήκαν να κυνηγήσουν στα καμμενα(είτε απο άγνοια είτε επίτηδες)ακούμε καποιες φορές..Το ερώτημα ειναι γιατι δεν ακούμε για συλλήψεις βοσκων για παρανομη βοσκηση στα καμμενα?.xm.Όλοι ξέρουμε οτι ο βοσκός εκεί θα πάει τα ζώα του για το φρέσκο λαχταριστό χορταρακι που ξεφυτρώνει..
ο κυνηγός στα καμένα είναι παράνομος και συντηρεί το κέφι του
ο βοσκός στα καμένα είναι παράνομος και συντηρεί την οικογένεια του
για να βρεί τροφή στα ζώα πρέπει να ξεσπιτωθεί


Ας μην είμαστε τόσο αυστηροί βρε παιδιά
<<αλλό ν αλλάζεις συνήθειες και άλλο ν αλλάζεις ζωή>> :)
 
Last edited:
Εισαι μέσα Βικτωρα..Αυτό εννοούσα και εγω..;)και μετά μπενουν και βόσκουν σαν κύριοι..Και το κακό ειναι οτι τους γνωρίζουν αλλά..
 
Καλά ρε παιδιά υπάρχουν βοσκοί, άνθρωποι της φύσης, που βλέποντας τέτοιον αέρα, βάζουν φωτιές ρισκάροντας την καταστροφή ολόκληρων βουνών και εκτάσεων για να βγει φρέσκο χορταράκι; .xm.
Δεν μπορεί να το χωρέσει ο νους μου... .hair.
 
Και ομως καλέ μου φίλε Χρήστο,Μην απορείς καθόλου.Υπαρχουν και παρά υπάρχουν..Εξάλλου αυτός ο αέρας τους βολεύει.Για τα υπόλοιπα αδιαφορούν..ΥΓ Σε καμία περίπτωση δεν ειναι όλοι το ίδιο.Εξηγουμε για να μην παρεξηγούμε..
 
Καλά ρε παιδιά υπάρχουν βοσκοί, άνθρωποι της φύσης, που βλέποντας τέτοιον αέρα, βάζουν φωτιές ρισκάροντας την καταστροφή ολόκληρων βουνών και εκτάσεων για να βγει φρέσκο χορταράκι; .xm.
Δεν μπορεί να το χωρέσει ο νους μου... .hair.
Χρηστο θα σου πω δυο περιπτωσεις που της εζησα ο εγω ο ιδιος
1. Κυνηγαω την τσιχλα σε μια συγκεκριμενη περιοχη της Βοιωτιας αρκετα χρονια
Υπηρχε λοιπον μια εκταση απο πευκωνα οπου δουλευε και πολυ το απογευματινο εκει
Πριν 3 χρονια οταν πηγα αφου ειχε ξεκινηση η νεα σεζον βρηκα τον πευκωνα καμμενο
Την επομενη χρονια που ξαναπηγα τα καμμενα πευκα ειχαν εξαφανιστει και την μεθεπομενη χρονια στην θεση τους ειχαν φυτευτει ελιες .what..what.
2 .Κατι αντιστοιχο και στο κυνηγι λαγου
Εχω παει για εναρξη λαγου στην Βοιωτια σε ενα μερος που το κυνηγαω και αυτο χρονια
Υπηρχει λοιπον ενα πευκοδασος κοντα στον ασφαλτοδρομο και απο πισω ενα χωραφι με ελιες το οποιο δεν φαινεται εκτος αν ανεβεις εναν χωματοδρομο απο πισω γυρω στα 100 μετρα με 4χ4
Καθε χρονο που πηγαινα ειχα παρατηρησει οτι τα πευκα αραιωναν ενω οι ελιες γινοντουσαν ολο και ποιο πολλες μεχρι που διαπιστωσα οτι ο τυπος εκοβε τα δεντρα και τον κορμο τους στην γη τον καλυπτε με χωμα ωστε να μην φαινεται
Περυσι λοιπον που ξανα πηγα ειχε βαλει και αλυσιδα στην αρχη του χωματοδρομου για να μην υπαρχει προσβαση
Τον εγραψα εκανα δεξια και με το Νιβα ανεβηκα απο διπλα μεχρι το χωραφι ;)
Μετα απο κανενα μισαωρο πανω που ετοιμαζομασταν να ανεβουμε το βουνο ακουγεται ενα θορυβος αυτοκινητου οπου εμφανιζεται ο τυπος φουριοζος
Αρχισε να φωναζει με απειλες να φυγουμε απο το χωραφι του που ειχαμε παρκαρει
Τον εγραψα στην αρχη αλλα μετα αφου συνεχισε το τροπαριο του πηρε την απαντηση που του αξιζε
Για να φυγω απο το χωραφι σου οπως λες θα μου φερεις το Ε9 που αποδικνυει οτι εισαι κατοχος αυτης της εκτασης και αφου βεβαια φωναξω το δασαρχειο και τους δειξω τα πευκα που εχεις κοψει απο την ριζα και τα εχεις καλυψει με χωμα

Τον προειδοποιησα οτι αν δω εστω μια γρατζουνια στο αυτοκινητο μου η κανει καμια μαλ@κια και πεταξει καμια φολα στο σημειο αυτο θα τον καταγγειλω χωρις δευτερη σκεψη
Αυτοματως εβαλε το κεφαλι κατω το βουλωσε και εγινε καπνος
Απο τοτε δεν τον ξανα πετυχα στο σημειο αυτο
 
Μας αλλάξανε τα φώτα φέτος...
Σήμερα από το μεσημέρι μας έχουν καλύψει παχιά σύννεφα καπνού... Μεγάλη πυρκαγιά προς τα Ψαχνά, εκκενώθηκε προληπτικά το χωριό Μακρυκάπα...
Παλιολεχρίτες.....kkk..hair..shoot.
 
Eνα μεγαλο ποσοστο απο τις πυρκαγιες ομως Μακη, μπαινει επιτηδες απο βοσκους για να βγει νεο χορταρι.
Βίκτωρα ναι συμβαίνει κι αυτό αλλά οι περιπτώσεις είναι ελάχιστες και δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους σ ένα τσουβάλι
μια παροιμία λέει <<τρελλάθηκε ένας μην παλαβώσουν όλοι>>.big smile.
τέλος πάντων έχω και μιά ευαισθησία στους βοσκούς μιας και φύλαξα μικρός κι εγώ πρόβατα
επίσης όταν στο κυνήγι βλέπω βοσκό πλησιάζω του μιλάω και βλέπω μια χαρά στο πρόσωπο τους που βρίσκουν κάποιον να πουν κάτι μέσα στις ατέλειωτες ώρες μοναξιάς τους :)
 
Μας αλλάξανε τα φώτα φέτος...
Σήμερα από το μεσημέρι μας έχουν καλύψει παχιά σύννεφα καπνού... Μεγάλη πυρκαγιά προς τα Ψαχνά, εκκενώθηκε προληπτικά το χωριό Μακρυκάπα...
Παλιολεχρίτες.....kkk..hair..shoot.
μας έχει μπουκώσει ο καπνός Βασίλη .kkk.
 
Πανω που αρχισε να πρασινιζει ο τοπος ξεκινησαν τα μπουρλωτα .hair..hair.
Μεγάλη πυρκαγιά σε κυνηγότοπο στον νομό Ηλείας

pirkagia_1.jpg


Μεγάλη πυρκαγιά σε Δασική έκταση στην Αλφειούσα Ηλείας .

Την Πέμπτη 7 Απριλίου λίγο μετά τις 21:30 το βράδυ ειδοποιήθηκε το κέντρο της Π.Υ για φωτιά σε Δασική έκταση στην Αλφειούσα .

Στην περιοχή έπνεαν ισχυροί ΝΑ άνεμοι 7-8 Μποφόρ & το δύσβατο της περιοχής "Χαράδρα" προβλημάτιζε πολύ την Π.Υ η οποία κινητοποίηθηκε άμμεσα με 13 οχήματα & 22 Πυροσβέστες να δίνουν μάχη με τις φλόγες μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες .

12966017_1115774431798484_71704590_n.jpg


Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις η πυρκαγιά έκαψε 35 στρέμματα Χαλεπίου Πεύκης !

Η περιοχή (Λίμνες - Καννιά) είναι ένας πασίγνωστος κυνηγότοπος Λαγού - Τσίχλας & αξίζει να σημειωθεί πως το πρώτο Πυροσβεστικό όχημα για να μπορέσει να προσεγγίσει το μέτωπο της πυρκαγιάς καθοδηγήθηκε από κατοίκους οι οποίοι ως Κυνηγοί γνωρίζουν την περιοχή σαν την παλάμη τους .

12966447_1115774425131818_2057959980_n.jpg


Δημήτρης Καννελόπουλος για το iHunt.gr
 
Καθε χρονο τετοια εποχη το εργο επαναλαμβανεται και οι αρμοδιοι για το μονο που ενδιαφερονται ειναι οι νομιμοποιηση των αυθαιρετων και βεβαια η περικοπη της Κυνηγετικης δραστηριοτητας .violin..violin.
Αθανατη Οικολογια και θαυμαστα τα εργα σου .shake hands..shake hands.
αhttp://kynoclub.gr/2016/07/31/συγκλονιστική-φωτο-και-βιντεο-λαγός-σ/
 
Ο εμπρησμός θα έπρεπε να θεωρείται προδοσία και να τιμωρείται αναλόγως φυσικά. Παρόλα αυτά το χειρότερο όλων δεν είναι το κάψιμο (θεωρώ ότι η φύση έχει πολλή δύναμη και θα επανέλθει πολύ γρήγορα) αλλά το γεγονός ότι αυτό το πράγμα γίνεται κάθε χρόνο, το καλοκαίρι, τις ημέρες με αέρα και δεν βλέπω να γίνεται κάτι. Μπορεί να γίνεται και να μην το ξέρω, ενημερώστε με σας παρακαλώ αν κάνω λάθος.
 
.hair..hair..hair..hair..kkk..kkk..kkk..kkk..kkk..kkk..kkk..shoot..shoot..shoot..shoot..shoot.
ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΦΒ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟ ΚΑΨΑΝΕ ΟΛΟ ΑΛΗΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣ.shoot..shoot..shoot..shoot..shoot..hair..hair..hair..hair..hair..hair..kkk..kkk..kkk.ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΤΗΣ ΠΑΝΩ ΒΑΘΕΙΑΣ ΕΦΤΑΣΕ Η ΦΩΤΙΑ.hair..hair.
σημερα το απόγευμα, γ%#@#%^&$%%&#$&%^*&^&^(#%*^%&()%$(#*$^*%$
 
Το τι νιωθεις βλεποντας αυτό το ζωντανο στα ματια σρ αυτή την κατάσταση. ..δεν περιγράφετε.
Απογνωση...
Έχει τα μάτια του ξεριζωμενου..του προσφυγα...του ζωντανού που πέρασε απο μπροστά του ο χαρος κ εχασε τα πάντα. ...
Στην καταστροφή ανθρώπινα κ ζωικα ματια λενε τον ίδιο πονο......το ιδιο βλέπεις κ στα ματια αυτών που αγαπούν κ ζήσανε στο καμενο τοπο....

Δεν έχω λόγια να πω γι αυτά τα καθαρματα που τις βάζουν τις φωτιές. ......
Ας πιασουν.μονον εναν.κ οτι του κανουν χαλάλι.
 
Back
Top