Πυρκαγιές

Είναι η τρίτη φορά φέτος το καλοκαίρι που βάζουν σε αυτή την περιοχή φωτιά και δεύτερη συνεχόμενη επακριβώς στο ίδιο μέρος και τώρα τα κατάκαψε όλα, είδα φωτογραφίες ελαιώνες καταστράφηκαν καήκανε άπειρα στρέμματα, δε το χωράει ο νους μου, αύριο το πρωί θα πάω να δω και από κοντά :mad::mad::mad::mad::(:(:(:(
 
Μανο δεν μπορεις να κανεις τιποτα φιλε απολυτως. Ειναι μεγαλες εκτασεις και δεν μπορεις να τις καλυψεις. βαζουνε εμπρηστικους μηχανισμους,τον βαζει σημερα και σκαει συριο. Αντε γεια μετα. και εννοειτε οτι τοτε που εχει αερα γιατι η φωτια τοτε δεν πιανετε με τπτ. Δεν περπαταει πεταει. Να βλεπεις να ειναι ολα καμενα τα δεντρα απο πανω και απο κατω τπτ... φετος εκτος εχω παει 2 φορες λαρισα.σαμο,χιο δερβενοχωρια και την τριτη μαντουδι ευοια...

Υγ. Τα μελτεμια δεν ξεκινησανε ακομα τοτε να δειτε τι εχει να γινει...

Καλό κουράγιο φίλε! Δύσκολη εποχή για εσάς που κάνετε ό,τι μπορείτε για την κατάσβεση των πυρκαγιών...
 
.hair..hair..hair..hair..kkk..kkk..kkk..kkk..kkk..kkk..kkk..shoot..shoot..shoot..shoot..shoot.
ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΦΒ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟ ΚΑΨΑΝΕ ΟΛΟ ΑΛΗΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣ.shoot..shoot..shoot..shoot..shoot..hair..hair..hair..hair..hair..hair..kkk..kkk..kkk.ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΤΗΣ ΠΑΝΩ ΒΑΘΕΙΑΣ ΕΦΤΑΣΕ Η ΦΩΤΙΑ.hair..hair.
σημερα το απόγευμα, γ%#@#%^&$%%&#$&%^*&^&^(#%*^%&()%$(#*$^*%$
Καλημερα Βασιλη!
Εχω βιωσει αντιστοιχη εμπειρια περσι!Ενα λιοστασι που εχουμε γλυτωσε στο παρα 1.Οχι ομως κι ο παρακειμενος πευκωνας που εδινε καποια πουλια στην εναρξη.Ηταν το μονιμο στεκι μου στην εναρξη,απο παιδι.
Θα ξαναγινουν Βασιλη!
Το χειροτερο ειναι η καταστροφη κοπων και ακομα χειροτερα,η απωλεια ζωΩν!!!
Εμενα βεβαια με πειραζει ΠΟΛΥ,η μαυριλα στον τοπο ρε φιλε!
Περναει στην ψυχη μου......
Υπομονη και δυναμη!
 
Εμενα βεβαια με πειραζει ΠΟΛΥ,η μαυριλα στον τοπο ρε φιλε!
Περναει στην ψυχη μου......
Υπομονη και δυναμη!

Κ εμενα... Το εχω ζησει 2 φορες στον Ταυγετο, η δευτερη το 2007 ηταν κ η τελευταια του... Πολυ μεγαλα κ καταπρασινα κυνηγοτοπια κ αναμνησεις απο ολα τα κυνηγια της παιδικης μου ηλικιας εγιναν σταχτη... Το κακο ειναι οτι η φωτια δεν κανει μονο την ζημια που βλεπουμε, δρα καταστροφικα ακομα κ στα μερη που θα περασει "επιφανειακα" για χρονια μετα... Τα δεντρα σαπιζουν αργα κ το εδαφος διαβρωνεται με αποτελεσμα τις συνεχεις πτωσεις δεντρων με τις βροχες χρονια με τη χρονια... Το εδαφος δεν μπορει να κρατησει πια τις μισοκαμμενες ριζες των δεντρων κ ξεριζωνονται... Οσα καιει η φωτια μενουν μονο πετρα κ οσα θεωρητικα γλιτωνουν παρα τριχα χανονται σιγα σιγα τα επομενα χρονια...
Για δημοσιο κρεμασμα οι εμπρηστες ασυζητητη, αλλα πολλα ισως τα παιχνιδια που παιζονται απο πισω κ αρα κ η εφαρμογη του...
Κριμα...
 
Δυστυχώς και γω.
Αλλα για ξαναπειτε ν καταλαβω κατι.
Δεν εχετρ αντιπυρικές ζωνες? .fff.
Δεν επιτρεπουν οθ οικολόγοι. ?.hair.
Πειτε μου οτι ειναι ψεμα.
Ρε παιδες χωρις αυτες δεν την σταματας πουθενα ουτε καν στην αναζωπηρωση.hair.
 
Και για να συμπληρώσω, στο κάμπο πχ δεν μπορείς να κάνεις αντιπυρική ζώνη, όπως στο βουνό, θα έπρεπε οι ιδιοκτήτες της γης να προνοούν και να οργώνουν έστω μια φορά τα χωράφια τους, όλοι τα έχουν αφήσει χέρσα, ξερόχορτα ένα μέτρο και βάλε, πως να μη μπουρλοτιάσει μετά το μέρος...
 
Και για να συμπληρώσω, στο κάμπο πχ δεν μπορείς να κάνεις αντιπυρική ζώνη, όπως στο βουνό, θα έπρεπε οι ιδιοκτήτες της γης να προνοούν και να οργώνουν έστω μια φορά τα χωράφια τους, όλοι τα έχουν αφήσει χέρσα, ξερόχορτα ένα μέτρο και βάλε, πως να μη μπουρλοτιάσει μετά το μέρος...
Συμφωνώ σε αυτό που λές Μπίλ. Δεν είναι εύκολο ωστόσο να γίνει αυτό για διάφορους λόγους. Πολλές φορές συμφέρει τους αγρότες να αφήνουν χέρσα τα χωράφια τους. Επιπρόσθετα το όργωμα είναι μία κουραστική αγροτική εργασία και με το μεγαλύτερο κόστος ,όσον αφορα την κατανάλωση του πετρελαίου.Κάτι που δεν ισχύει με τις άλλε ςκατεργασίες του χωραφιού(σβάρνισμα, φρεζάρισμα).
Εδω αλάνια μου κόβουν το επίδωμα που έδιναν για τα καύσιμα. ΘΑ πάει ο αγρότης να οργώσει έτσι χωρίς κίνητρο; Ετσι πως ήρθαν τα πράγματα, βάζεις χρήμα κόπο και στο τέλος μπαίνεις μέσα.
 
Σε εμας οι αντιπυρικες είναι παντου στο βουνο.
Εχει κ κακα αυτο ομως...π.χ λαθροθηρια.
Στο καμπο τουλάχιστο οπου ειναι πέριξ των χωριων θα οργωθει θες δεν θες.
Δεν το κανεις εσυ θα το κάνει η αρχή κ θα σε χρεώσει στην ετησια φορολογία.
Εκτος χωριων ναι ειναι ολα οπως περιγραφεις.
 
Είναι η τρίτη φορά φέτος το καλοκαίρι που βάζουν σε αυτή την περιοχή φωτιά και δεύτερη συνεχόμενη επακριβώς στο ίδιο μέρος και τώρα τα κατάκαψε όλα, είδα φωτογραφίες ελαιώνες καταστράφηκαν καήκανε άπειρα στρέμματα, δε το χωράει ο νους μου, αύριο το πρωί θα πάω να δω και από κοντά :mad::mad::mad::mad::(:(:(:(

Σε καταλαβαίνω πως νιώθεις φιλαράκι.;)
Έτσι ένιωσα όταν έβλεπα να καίγεται ένα φοβερό πευκοδάσος στην νότια Χαλκιδική πριν μερικά χρόνια.
Μέχρι πριν την φωτιά μέχρι και φάσσες έβλεπα εκεί.Τα δε τρυγόνια ήταν τριπλάσιος ο πληθυσμός που έμεναν στην περιοχή από ότι μετά.
Πολύ κακό πράμα η φωτιά.
 
Εκει θα παιξουν αλλα κολπα Βασιλη ;)
Ξενοδοχειακες μοναδες κτλ
Στο βουνό πάνω λίγο δύσκολο, αν και τώρα έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο η τεχνολογία, που και το βουνό στα ίσια θα το φέρουν και θα χτίσουν.
Οι ντόπιοι λένε για ανεμογεννήτριες πάντως.
Το βουνό αυτό θυμάμαι ένας ντόπιος έλεγε, όταν είχα πάει πάνω, άμα περάσεις την κορυφή που φαίνεται από την παραλία, και κάνεις το λάθος να ξανοιχτείς δεν μπορούσες να βρεις δρόμο για πίσω, τόσο πυκνό ήταν. Ε όλο αυτό το κάψανε τώρα...:(
 
Καλησπερα στην παρεα.επιστροφη Μετα απο 2 μερες στην ευβοια,μετοπο φωτιας δεν υπαρχη,θελει φυλαγμα καλο για τυχον αναζοπυρωσεις. Ελπειζουμε να βοηθησει ο καιρος,γιατι με την φυση δεν μπορεις να τα βαλεις...δεν εμεινε τιποτα παιδια. Κριμα στους ανθρωπους που χασανε τα παντα, κριμα για ενα πευκοδασος που θα κανει αρκετα χρονια να ξανα βγει και για τα καημενα τα ζωα που χασανε ζωη και σπιτι....

photo uploading

Οτι εχει απομεινει απο το δασος....
:(.kkk.
 
Back
Top