Πρώτο όπλο για αγριογούρουνο και σκοποβολή

Φίλε ,μην βιάζεσαι να τα κάνεις όλα μαζί ,δεν έχεις κάποιους φιλους να σε βοηθήσουν , ίσως να ρίξεις με τα όπλα τους, η να βρεις και κάποιο μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση,όλοι σιγα-σιγα ξεκινήσαμε .Ο δάσκαλος σίγουρα θα ήταν το πρώτο και σωστότερο βήμα ,στο τέλος θα γλιτώσεις και χρήματα .
τα ατομα που εχω και μπορουν να με βοηθήσουν , ζουν επαρχεία κ εγω ζω Αθηνα . Το θεμα του δάσκαλου ειναι κατι το οποιο πρέπει να το λάβο υπόψιν μου . απο άποψη βιασύνης δεν θα το ελεγα οτι το παρακάνω γιατι για να ασχοληθείς χρειάζεσαι οπλο , για να το λειτουργείς αποτελεσματικά πρέπει να εξασκηθείς για καιρο και για να εξασκηθείς πρεπει 1 αδεια αγορας οι γιατροί + φωτογραφίες = 90 ευρο + αδεια σκοπευτικού συλλόγου + φωτογραφειες δεν θα ειναι κανα 100-150 ευρο + κυνηγετική αδεια οταν έρθει ο καιρος 150 ευρο + ασφαλεια με λιγα λογια χωρις να υπολογίσεις δασκαλο ο οποιος δεν ξερω ποσα μπορεί να περνει βρίσκεσαι ειδη να υπολογίζεις στα 500 - 600 επανω στην τιμη του οπλου για να ξεκινήσεις
 
Προσωπική μου άποψη είναι η παρακάτω. Εφόσον είναι το πρώτο σου όπλο θα ήταν καλύτερο να μην επενδύσεις μακροχρόνια στο τυφέκι το οποίο θα αγοράσεις. Πάρε ένα όπλο αρχικά που σου κάθεται, με φλάντζες αλλαγής κλίσεων, με πιστοποίηση για ατσάλινα , αξιόπιστο πάνω από όλα και να μπορεί να ανεχθεί τους οποίους λανθασμενους χειρισμούς σου λόγω απειρίας . Μάθε με αυτό ,εξοικειώσου μαζι του και όταν αποκτήσεις πείρα και ξέρεις τι ζητάς και σε βολεύει από το τυφέκι σου τότε επένδυσε σε κάτι αξιόλογο που θα το κρατήσεις για χρόνια στον οπλοβαστο σου. Καλό θα ήταν επίσης να σκεφτείς πως θα πρέπει να έχεις και τη μικρότερη δυνατή απώλεια χρημάτων από την αλλαγή αυτή. Το όπλο που θα πάρεις δηλαδή να έχει μικρή χασουρα , να κρατάει τιμή και μη χάνει σημαντικα αξία μεταπωλησης.

Ένα baikal mp 155 , ακόμη και μεταχειρισμένο είναι πιστεύω καλή επιλογή. Το παίρνεις το χρησιμοποιεις βλέπεις τι σε χαλάει και τι όχι στο τουφέκι σου και όταν έρθει η ώρα το πουλάς με μικρή χασουρα ,ειδικά εάν είναι και μεταχειρισμένο, και αφού έχεις ολοκληρωμένη άποψη και εμπειρία με τα όπλα τότε πάνε σε κάτι καλό premium κατηγορίας όπως τα όπλα που αναφέρθηκαν παραπάνω.
 
τα ατομα που εχω και μπορουν να με βοηθήσουν , ζουν επαρχεία κ εγω ζω Αθηνα . Το θεμα του δάσκαλου ειναι κατι το οποιο πρέπει να το λάβο υπόψιν μου . απο άποψη βιασύνης δεν θα το ελεγα οτι το παρακάνω γιατι για να ασχοληθείς χρειάζεσαι οπλο , για να το λειτουργείς αποτελεσματικά πρέπει να εξασκηθείς για καιρο και για να εξασκηθείς πρεπει 1 αδεια αγορας οι γιατροί + φωτογραφίες = 90 ευρο + αδεια σκοπευτικού συλλόγου + φωτογραφειες δεν θα ειναι κανα 100-150 ευρο + κυνηγετική αδεια οταν έρθει ο καιρος 150 ευρο + ασφαλεια με λιγα λογια χωρις να υπολογίσεις δασκαλο ο οποιος δεν ξερω ποσα μπορεί να περνει βρίσκεσαι ειδη να υπολογίζεις στα 500 - 600 επανω στην τιμη του οπλου για να ξεκινήσεις
Και αυτά είναι η αρχή , τρώγοντας έρχεται η όρεξη .Αφού είσαι Αθήνα εύκολα θα βρεις δάσκαλο ,μια επαφή πριν αγοράσεις όπλο ,αν μπορείς να ξεκινήσεις χωρίς δικό σου όπλο, κάποια θεωρία ,επωμισεις ,και να σε βοηθήσει να κάνεις σωστή αγορά.Αλλιως θα χαλάσεις πιο πολλά σε αξία φυσίγγια στο βροντο.Ασε που μπορεί να μάθεις κάτι στραβά,που δύσκολα θα ξεμαθεις.
 
Αν είσαι Αθήνα, μιας και είσαι σχετικά άπειρος, θα βρεις πρώτα ΚΑΛΟ δάσκαλο πριν την αγορά του όπλου ...

Ίσως τα μοναδικά χρήματα που δεν θα μετανοιώσεις ποτέ που τα ξόδεψες, θα πιάσουν τόπο και θα σε κάνουν να γλιτώσεις τα 100πλάσια σε φυσίγγια, αστοχίες και νεύρα.
Η ασφάλεια θα είναι το πρώτο σου μέλημα σε ότι κάνεις.
 
τα ατομα που εχω και μπορουν να με βοηθήσουν , ζουν επαρχεία κ εγω ζω Αθηνα . Το θεμα του δάσκαλου ειναι κατι το οποιο πρέπει να το λάβο υπόψιν μου . απο άποψη βιασύνης δεν θα το ελεγα οτι το παρακάνω γιατι για να ασχοληθείς χρειάζεσαι οπλο , για να το λειτουργείς αποτελεσματικά πρέπει να εξασκηθείς για καιρο και για να εξασκηθείς πρεπει 1 αδεια αγορας οι γιατροί + φωτογραφίες = 90 ευρο + αδεια σκοπευτικού συλλόγου + φωτογραφειες δεν θα ειναι κανα 100-150 ευρο + κυνηγετική αδεια οταν έρθει ο καιρος 150 ευρο + ασφαλεια με λιγα λογια χωρις να υπολογίσεις δασκαλο ο οποιος δεν ξερω ποσα μπορεί να περνει βρίσκεσαι ειδη να υπολογίζεις στα 500 - 600 επανω στην τιμη του οπλου για να ξεκινήσεις
Εδώ στο φόρουμ έχουμε τον καλύτερο δάσκαλο! Μια επικοινωνία μαζί του για το αν εχει χρόνο να σε αναλάβει, δεν βλαπτει! @leo

...κι επειδή είμαι γραμματέας σε σκοπευτικό σύλλογο, μπορώ να πω ότι το κόστος που γράφεις δεν αντικατοπτρίζεται εντελώς στην πραγματικότητα...
Αγορά όπλου + 2 γιατροί (2Χ20ε) + φωτο (10-12ε) + παράβολο 2,04ε + σκοπευτικός ~ 100ε (τις φωτο τις έβγαλες έτσι κι αλλιώς για το όπλο) = +/- 155 ευρω. Για την κυνηγετική, αργεί, και αν τη βγαλεις φέτος όπως λές -μην τη συγχέεις. Δεν θα τα ΄δωσεις τώρα αυτά τα χρήματα. Να ΄δωσεις κι ένα 50αρικο για μια πρωτη επαφή με δάσκαλο; Σύνολο +/- 200ευρω! Είναι μακρια απο τα 500-600 που γράφεις...
Για κάποιον που έχει ψηθεί και θέλει να ασχοληθεί με το άθλημα /χόμπι, δεν είναι αποτρεπτικό ποσό, αλλά δεν ξέρω και κατά πόσο έχεις ψηθεί να ασχοληθείς ή απλά κουβέντα να γίνεται...
 
Last edited:
τα ατομα που εχω και μπορουν να με βοηθήσουν , ζουν επαρχεία κ εγω ζω Αθηνα . Το θεμα του δάσκαλου ειναι κατι το οποιο πρέπει να το λάβο υπόψιν μου . απο άποψη βιασύνης δεν θα το ελεγα οτι το παρακάνω γιατι για να ασχοληθείς χρειάζεσαι οπλο , για να το λειτουργείς αποτελεσματικά πρέπει να εξασκηθείς για καιρο και για να εξασκηθείς πρεπει 1 αδεια αγορας οι γιατροί + φωτογραφίες = 90 ευρο + αδεια σκοπευτικού συλλόγου + φωτογραφειες δεν θα ειναι κανα 100-150 ευρο + κυνηγετική αδεια οταν έρθει ο καιρος 150 ευρο + ασφαλεια με λιγα λογια χωρις να υπολογίσεις δασκαλο ο οποιος δεν ξερω ποσα μπορεί να περνει βρίσκεσαι ειδη να υπολογίζεις στα 500 - 600 επανω στην τιμη του οπλου για να ξεκινήσεις
Και επειδή, μέχρι αποδείξεως του εναντίου, troll είσαι, πάρε ένα τέτοιο παλικάρι μου και καλή ψυχή...
6079f9f6ae2c6.jpeg
 
Και επειδή, μέχρι αποδείξεως του εναντίου, troll είσαι, πάρε ένα τέτοιο παλικάρι μου και καλή ψυχή...
6079f9f6ae2c6.jpeg
troll επιδει με ολα μεσα δεν μπορώ να υπερβώ 1800-2000 ταβάνι ? προφανές οτι εισαι σε καλύτερη οικονομική κατάσταση και σου περισσεύουν κοινος εισαι large τυπος . εαν τα εχεις καταφέρει συγχαρητήριά
 
Εδώ στο φόρουμ έχουμε τον καλύτερο δάσκαλο! Μια επικοινωνία μαζί του για το αν εχει χρόνο να σε αναλάβει, δεν βλαπτει! @leo

...κι επειδή είμαι γραμματέας σε σκοπευτικό σύλλογο, μπορώ να πω ότι το κόστος που γράφεις δεν αντικατοπτρίζεται εντελώς στην πραγματικότητα...
Αγορά όπλου + 2 γιατροί (2Χ20ε) + φωτο (10-12ε) + παράβολο 2,04ε + σκοπευτικός ~ 100ε (τις φωτο τις έβγαλες έτσι κι αλλιώς για το όπλο) = +/- 155 ευρω. Για την κυνηγετική, αργεί, και αν τη βγαλεις φέτος όπως λές -μην τη συγχέεις. Δεν θα τα ΄δωσεις τώρα αυτά τα χρήματα. Να ΄δωσεις κι ένα 50αρικο για μια πρωτη επαφή με δάσκαλο; Σύνολο +/- 200ευρω! Είναι μακρια απο τα 500-600 που γράφεις...
Για κάποιον που έχει ψηθεί και θέλει να ασχοληθεί με το άθλημα /χόμπι, δεν είναι αποτρεπτικό ποσό, αλλά δεν ξέρω και κατά πόσο έχεις ψηθεί να ασχοληθείς ή απλά κουβέντα να γίνεται...
ως τωρα έδωσα 80 για να περασω ψυχίατρο και παθολόγο ( ιδιωτικα )+ φωτογραφίες 10 και εχω βγάλει την αδεια αγορας την οποια και παράλαβα σήμερα απο το τμημα ασφάλειας της περιοχής μου . Οι πολύ λεπτομερείς πληροφορίες που που βρίσκει καποιος με μια απλη αναζητητή στο google δημιουργούν λανθασμένες εντόπισης οπου βρήκα να λενε σκοπευτικος συλογος 150 , κυνηγετικη αδεια 150 - 300 τιμεσ για δασκαλους ?????? οπως και την ελληνικη κυνιγετικη σχολη που μηλαει για σειρα μαθηματων χωρις τιμες . για να μην μακρηγορώ δεν θελω να γινω αθλητης , ουτε ψημενος ειμαι , αν ημουν δεν θα συζητάγαμε σε τετοιο post . να ξενίσω το κυνηγι θελω , να βελτιώσω την σχεση μου με το οπλο που θα παρω και να εχω ενα καλο αποτέλεσμα , να εξασκούμε για να κραταω επαφη με το οπλο μου και οχι με αγωνες και πρωσπαθο να αποφυγω καποια epic μααααακια που μπορει να κανω επειδη δεν ρωτησα
 
Καλά κάνεις και ρωτάς αλλά να ξέρεις ότι το να αγοράσεις ένα όπλο χωρίς έχεις ξαναπιάσει ποτέ στην ζωή σου, είναι σαν να πρωτοπαιρνεις αυτοκίνητο και να βγαίνεις εθνική οδό,μπορεί και χειρότερα.Χαζες ερωτήσεις είναι αυτές που δεν έγιναν.
 
Καλά κάνεις και ρωτάς αλλά να ξέρεις ότι το να αγοράσεις ένα όπλο χωρίς έχεις ξαναπιάσει ποτέ στην ζωή σου, είναι σαν να πρωτοπαιρνεις αυτοκίνητο και να βγαίνεις εθνική οδό,μπορεί και χειρότερα.Χαζες ερωτήσεις είναι αυτές που δεν έγιναν.
εκτος απο το στρατο , ειχα την ατυχεια να με βαζουν συνέχεια κρύπτη ( πολυ κουβαλημα ) αλλα την τυχη να ριχνω στο τελος και με οτι υπηρχε διαθέσιμο G3 HK11 45αρι , 2-3 φορες ενδιάμεσα στο χωριο μου δώσανε μια χραπα χρουπα και με δουλευανε για δεν , τυποτα , nobel αστοχειας ( κουτακια μπυρας ) . καταλαβαίνω αυτο που μου λες
 
εκτος απο το στρατο , ειχα την ατυχεια να με βαζουν συνέχεια κρύπτη ( πολυ κουβαλημα ) αλλα την τυχη να ριχνω στο τελος και με οτι υπηρχε διαθέσιμο G3 HK11 45αρι , 2-3 φορες ενδιάμεσα στο χωριο μου δώσανε μια χραπα χρουπα και με δουλευανε για δεν , τυποτα , nobel αστοχειας ( κουτακια μπυρας ) . καταλαβαίνω αυτο που μου λες
Ασφαλή χρήση,κράτημα,γέμισμα, άδειασμα, λύσιμο,δέσιμο καθάρισμα, μεταφορά, συμπεριφορά,ότι ήξερες στον στρατό ξεχνατο εκτός τα της ασφάλειας.
 
https://www.kalkantzakos.com/Product/7629/a300-outlander-nickel,-karampina-beretta
https://www.kalkantzakos.com/Product/4877/montefeltro-synthetic,-karampina-benelli
Παρε ενα απο αυτα τα δυο, οποιο σου καθεται καλυτερα στην επωμιση.
Κανε υπομονη μεχρι την εναρξη και τραβα στο χωριο σου και ξεσκισε τη στη σκοποβολη. Κανε και δοκιμες με λαγοφυσιγγα και 9βολα. Δες συγκεντωσεις , ανοιγμα κυκλου με την αποσταση κλπ. Ολα αυτα οχι για να μαθεις να σκοπευεις , αλλα για να καταλαβεις οτι εχεις οπλο.
Ξεκινα το κυνηγι κανονικα. Θα εχεις αποτυχιες και επιτυχιες. Θα λες την αληθεια στην παρεα για το τι ακριβως συνεβη.
Τωρα ειναι η ωρα , μετα απο αρκετο κυνηγι , να πας σκοπευτηριο. Εσυ δεν θα καταλαβεις το γιατι, θα το καταλαβει ο δασκαλος και θα βοηθηθει, αποτην οποια εμπειρια σου .
Υποψη οτι για λαγο, γουρουνι η βοηθεια απο το σκοπευτηριο ειναι πολυ μικροτερη , απο οτι για φτερο.
 
ΥΓ Θεωρω οτι θελεις να γινεις κυνηγος , οχι σκοπευτης.
Για να γινεις κυνηγος δεν χρειαζεσαι οπλο μαζι σου(αλλα να υπαρχει στο σπιτι) , αλλα μια συγκεκριμμενου τυπου επαφη-οπτικη , με/για τη φυση.
Αυτο για την πιθανη σκεψη σου , μα θα εχω οπλο στο σπιτι και τι θα κανω μεχρι 20/8.
Ενα ΣΚ που θα πας στο χωριο , χωριςς να πεις σε κανεναν τιποτα , βγες στο βουνο και γυρνα στην παρεα το βραδυ και πες τους , εκει ειναι ενας θηλυκος λαγος και εκει ενας αρσενικος , και δειξτους τα πειστηρια. Ή πες στους φιλους , αυτο που θα δεις , οτι απο εκει περασαν δυο γουρουνια το δρομο και 100μ παρακατω τον ξαναπερασαν πισω. Θα σε θεωρησουν μεσα τους αμεσως κυνηγο και ας μην σου το δειξουν. Ενω αν φας ενα καλοκαιρι στο σκοπευτηριο , μονο εσυ θα νομιζεις οτι εγινες κυνηγος και αυτοι θα κουνανε το κεφαλι.
Ελπιζω να βοηθησα
 
Οι δάσκαλοι σε πάνε και για κυνήγι η μόνο στα σκοπευτήρια; Έχω ακούσει ότι το πακέτο πάει κανά 1000αρικο + . Ισχύει; Ξέρει κανείς καλό δάσκαλο; Στο σκοπευτήριο έχω πετύχει κανά δυο να κάνουν μάθημα.
 
Οι δάσκαλοι σε πάνε και για κυνήγι η μόνο στα σκοπευτήρια; Έχω ακούσει ότι το πακέτο πάει κανά 1000αρικο + . Ισχύει; Ξέρει κανείς καλό δάσκαλο; Στο σκοπευτήριο έχω πετύχει κανά δυο να κάνουν μάθημα.
Σιγά μην σου καθαρίζουν και τα θηράματα.Τις ερωτήσεις σου θα σου τις απαντήσουν οι ίδιοι.
 
Back
Top