Πρώτο όπλο για αγριογούρουνο και σκοποβολή

Φανταστικό όπλο!! Συμφωνώ 1000%!!!
Επίσης, στα μισά λεφτά υπάρχει η Derya Lion Practical με τα ίδια χαρακτηριστικά και πολύ κοντά σε δυνατότητες με την 1301 pro comp (την έχω 1 χρόνο και είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος σε αξιοπιστία και δυνατότητες)!
θα την κοιταξω την Derya Lion Practical , από θέμα τιμής ειναι !!! σε έναν χρόνο που την εχεις , ποσά φυσίγγια εχεις ρίξει και σε τι γομώσεις ?
 
θα την κοιταξω την Derya Lion Practical , από θέμα τιμής ειναι !!! σε έναν χρόνο που την εχεις , ποσά φυσίγγια εχεις ρίξει και σε τι γομώσεις ?
1500 28 εώς 32 γραμμαρίων και καμιά 300αριά magnum. ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗ!!!
(δεν αγαπάει τα 24άρια με 8αρι κάλυκα -τα μαγκώνει στην έξοδο, αλλά αυτά τα φυσίγγια είναι έτσι κι αλλιώς φτιαγμένα κυρίως για δίκαννα)
 
σιγουρά στην εποχη μας τα οικονομικά ειναι πάντα δέλεαρ , αν όμως για 100-200 βρεις κατι καλύτερο . η σκεψη μου ηταν πανω κατω μεχρι 1000 - 1200 η το δυνατόν ποιο οικονομικά
Winchester SX4
Remington V3
Benelli M2
Fabarm L4S
Beretta 1301

Πήγαινε δες τες και αποφάσισε με γνώμονα πιο κάθεται καλύτερα και σου αρέσει αισθητικά!
 
και ειχαν ολοι οπλα 30-40 χρονον
Πολυ καλα κάνουν αφου τους έχουν βολέψει, κ ειναι λογικοτατο να μην θέλουν να τα αποχωριστούν....
Ουτε τα θηράματα έχουν αλλάξει,εμείς αλλαξαμε.........
Δεν πρόκειται να δεις κανένα θήραμα να περναει απο το καρτέρι σου με πανοπλια και ασπίδα..
Αγριόχοιρο θα παρεις κ με ένα όπλο που ειναι 100 χρονών κ έχει συντηρηθεί σωστά....

Σήμερα όμως εχουν εξειδικευτει τα όπλα κ προσφερουν εργονομια κ ευχρηστια σε κάποια κυνήγια..
Όπως ειναι κ τα όπλα με καννες slug στο κυνήγι του αγριοχοιρου..........

Οτι κ να επιλέξεις(θα παρεις καποιες ιδέες απο εδώ) καλή επιτυχια στην αγορά σου...
Και να φροντίσεις να μάθεις πρωτα την ορθή χρήση του οπλου, κ υστερα να πας για κυνηγι...
Και προσοχη μεγάλη στα μονοβολα κ τις μπίλιες γιατί δεν αστιευονται, κ σε πολλες επιφάνειες εξοστρακίζονται........
 
Winchester SX4
Remington V3
Benelli M2
Fabarm L4S
Beretta 1301

Πήγαινε δες τες και αποφάσισε με γνώμονα πιο κάθεται καλύτερα και σου αρέσει αισθητικά!
SX4 και Μ2 και L4S τα είχα. Καταπληκτικά τουφέκια. Και για να προλάβω το l4s το πούλησα από μαλακια, το sx4 από ανάγκη και το M2 δε τα βρήκαμε εργονομικά. Το πιο ραφιναρισμένο μου φάνηκε το Μ2
 
Οχι δεν κάνει, αλλά το θέμα είναι:

Πρώτο όπλο για αγριογούρουνο και σκοποβολή​

(και εδώ που τα λέμε αν η κάνη παίρνει τσοκ, μιά χαρά κάνει και για λαγό).
Στην πρώτη γραφή λέει αγριογούρουνο - λαγό ,αν έχει τσοκακια ναι ,αλλά δεν το ξεκαθαρίζει η διαφήμιση.
 
Πολυ καλα κάνουν αφου τους έχουν βολέψει, κ ειναι λογικοτατο να μην θέλουν να τα αποχωριστούν....
Ουτε τα θηράματα έχουν αλλάξει,εμείς αλλαξαμε.........
Δεν πρόκειται να δεις κανένα θήραμα να περναει απο το καρτέρι σου με πανοπλια και ασπίδα..
Αγριόχοιρο θα παρεις κ με ένα όπλο που ειναι 100 χρονών κ έχει συντηρηθεί σωστά....

Σήμερα όμως εχουν εξειδικευτει τα όπλα κ προσφερουν εργονομια κ ευχρηστια σε κάποια κυνήγια..
Όπως ειναι κ τα όπλα με καννες slug στο κυνήγι του αγριοχοιρου..........

Οτι κ να επιλέξεις(θα παρεις καποιες ιδέες απο εδώ) καλή επιτυχια στην αγορά σου...
Και να φροντίσεις να μάθεις πρωτα την ορθή χρήση του οπλου, κ υστερα να πας για κυνηγι...
Και προσοχη μεγάλη στα μονοβολα κ τις μπίλιες γιατί δεν αστιευονται, κ σε πολλες επιφάνειες εξοστρακίζονται........
για αυτό κοιτάω να κανω την αγορά απο τώρα , να εχω χρονο για εξάσκηση και στην τελικη αν δεν νιώσω έτοιμος για την φετινή σεζόν , το αφήνω για του χρόνου . επισης αυτος ηταν και ο λογος που ρώτησα τι χρειάζομαι να παω σε ενα σκοπευτήριο προκομμένου να κανω εξάσκηση . πίστευα οτι απλα η αδεια οπλοκατοχής ηταν αρκετή προκομμένου να κανω την πρακτική μου
 
Καλησπέρα και από εμένα, αντικειμενικά το ιδανικό όπλο για σκοπευτήριο είναι το σούπερ ποζέ. Μπορείς φυσικά να ρίξεις στο σκοπευτήριο και με καραμπίνα απλά θέλει προσοχή επειδή δεν σπάει το όπλο όπως ένα δίκαννο για λόγους ασφάλειας.

Όπλα καινούργια υπάρχουν πολλά και αξιόλογα από πολλές εταιρίες πρέπει να ψάξεις και να επωμίσεις. Μην επηρεάζεσαι από διαμάχες ανάμεσα σε μάρκες για το είναι καλύτερο.

Πρέπει να καταλήξεις σε μήκος κάννης, π.χ. αν κυνηγάς λαγό/γουρούνι σε πυκνό θα σε βολέψει κάννη 66 cm και θα ρίχνεις και καλύτερα τα μονόβολα. Στο σκοπευτήριο όμως είναι καλύτερα να έχεις κάννη με 70 cm. Πολλοί συνάδελφοι έχουν πάρει δέυτερο όπλο αποκλείστικά για γουρούνια ή δεύτερη κάννη.

Για να πας σκοπευτήριο χρειάζεται άδεια σκοπευτή από κάποιο σύλλογο. Ρώτα και θα σου πουν την διαδικασία, χρήματα, φωτογραφίες κτλ.

Όπλα μεταχειρισμένο μπορείς να πάρεις μια χαρά εφόσον του ρίξει μια ματιά ένας οπλουργός που εμπιστεύεσαι. Υπάρχει πληθώρα και σίγουρα αν έχεις την υπομονή θα μπορείς να βρεις σε καλή τιμή.

Η Browning Auto 5 που αναφέρεις είναι λίγο βαριά με τα σημερινά δεδομένα για περπατηρό κυνήγι. Δυστυχώς όλοι πλέον αναζητούν πιο ελαφριά σε βάρος όπλα.

Για να πας σκοπευτήριο ίσως πρέπει να σκεφτείς να κάνεις κάποια μαθήματα με καθηγητή σκοποβολής, τα οποία κοστίζουν. Πίστεψε όμως αν γίνουν με σωστό δάσκαλο θα σε βοηθήσουν και θα σε αναβαθμίσουν ως κηνηγο-σκοπευτή. Το λέω από προσωπική εμπειρία έχοντας μείνει 10 χρόνια ανενεργός κυνηγός, έκανα μαθήματα και είδα διαφορά.
 
Last edited:
Καλησπέρα και από εμένα, αντικειμενικά το ιδανικό όπλο για σκοπευτήριο είναι το σούπερ ποζέ. Μπορείς φυσικά να ρίξεις στο σκοπευτήριο και με καραμπίνα απλά θέλει προσοχή επειδή δεν σπάει το όπλο όπως ένα δίκαννο για λόγους ασφάλειας.

Όπλα καινούργια υπάρχουν πολλά και αξιόλογα από πολλές εταιρίες πρέπει να ψάξεις και να επωμίσεις. Μην επηρεάζεσαι από διαμάχες ανάμεσα σε μάρκες για το είναι καλύτερο.

Πρέπει να καταλήξεις σε μήκος κάννης, π.χ. αν κυνηγάς λαγό/γουρούνι σε πυκνό θα σε βολέψει κάννη 66 cm και θα ρίχνεις και καλύτερα τα μονόβολα. Στο σκοπευτήριο όμως είναι καλύτερα να έχεις κάννη με 70 cm. Πολλοί συνάδελφοι έχουν πάρει δέυτερο όπλο αποκλείστικά για γουρούνια ή δεύτερη κάννη.

Για να πας σκοπευτήριο χρειάζεται άδεια σκοπευτή από κάποιο σύλλογο. Ρώτα και θα σου πουν την διαδικασία, χρήματα, φωτογραφίες κτλ.

Όπλα μεταχειρισμένο μπορείς να πάρεις μια χαρά εφόσον του ρίξει μια ματιά ένας οπλουργός που εμπιστεύεσαι. Υπάρχει πληθώρα και σίγουρα αν έχεις την υπομονή θα μπορείς να βρεις σε καλή τιμή.

Η Browning Auto 5 που αναφέρεις είναι λίγο βαριά με τα σημερινά δεδομένα για περπατηρό κυνήγι. Δυστυχώς όλοι πλέον αναζητούν πιο ελαφριά σε βάρος όπλα.

Για να πας σκοπευτήριο ίσως πρέπει να σκεφτείς να κάνεις κάποια μαθήματα με καθηγητή σκοποβολής, τα οποία κοστίζουν. Πίστεψε όμως αν γίνουν με σωστό δάσκαλο θα σε βοηθήσουν και θα σε αναβαθμίσουν ως κηνηγο-σκοπευτή. Το λέω από προσωπική εμπειρία έχοντας μείνει 10 χρόνια ανενεργός κυνηγός, έκανα μαθήματα και είδα διαφορά.
το κακο ειναι οτι δοκίμασα να φυτέψω ενα 100ευρο μπας και βγει καμιά ευρουλια και αφου δεν βγηκε κατι το αλλαξα και εβαλα μαρούλια . το οτι πρεπει να εχω και σκοπευτική αδεια αυτόματος μικραίνει το Budget απο τα 1000 - 1200 που διαθέτω για ενα οπλο με την θήκη του και ενα σετ καθαρισμου - λυπαντικα , εαν ειναι να βαλω και μαθήματα στων προϋπολογισμο και μου λες οτι κοστίζουν ανάλογα με το ποσο κοστίζουν με βλεπω με νεροπίστολο και στοχους μπαλόνια με φωτογραφία αγριογούρουνων πανω , γιατι δεν πρεπει να ξεχναμε οτι για την εξάσκηση εκτος απο καυσημα και καποια πιθανη ''εισοδο΄΄ στο σκοπευτήριο εχουμε και κουτια με φυσίγγια , εκτος και αν ειναι να παρω απλα ενα οπλο για decor
 
το κακο ειναι οτι δοκίμασα να φυτέψω ενα 100ευρο μπας και βγει καμιά ευρουλια και αφου δεν βγηκε κατι το αλλαξα και εβαλα μαρούλια . το οτι πρεπει να εχω και σκοπευτική αδεια αυτόματος μικραίνει το Budget απο τα 1000 - 1200 που διαθέτω για ενα οπλο με την θήκη του και ενα σετ καθαρισμου - λυπαντικα , εαν ειναι να βαλω και μαθήματα στων προϋπολογισμο και μου λες οτι κοστίζουν ανάλογα με το ποσο κοστίζουν με βλεπω με νεροπίστολο και στοχους μπαλόνια με φωτογραφία αγριογούρουνων πανω , γιατι δεν πρεπει να ξεχναμε οτι για την εξάσκηση εκτος απο καυσημα και καποια πιθανη ''εισοδο΄΄ στο σκοπευτήριο εχουμε και κουτια με φυσίγγια , εκτος και αν ειναι να παρω απλα ενα οπλο για decor
Μιας και μπλέξαμε νωρίτερα και τα αυτοκίνητα στην κουβέντα, αν θες να πάρεις το πρώτο σου αυτοκίνητο, εκτός απ' το κόστος του, θα υπολογίσεις το κόστος των μαθημάτων και των παράβολων για το δίπλωμα. Στην πορεία αφού μάθεις να το οδηγείς και το πάρεις, έχεις στο νου σου και πόσα σε παίρνει να βάλεις βενζίνη κάθε φορά...
Έτσι και στο όπλο: 100 ευρώ πάνω-κάτω το κόστος του σκοπευτικού συλλόγου, 50-100 ευρώ το κόστος του δασκάλου για τα πρώτα μαθήματα, και αφού προχωρήσεις, ρίχνεις τόσα φυσίγγια όσα αντέχει η τσέπη σου.
Αν αγαπάς αυτό με το οποίο θες να ασχοληθείς, συγκεντρώσου στο όπλο που θα πάρεις και τα υπόλοιπα είναι τα αναγκαία "διαδικαστικά" και όχι τροχοπέδη!
 
το κακο ειναι οτι δοκίμασα να φυτέψω ενα 100ευρο μπας και βγει καμιά ευρουλια και αφου δεν βγηκε κατι το αλλαξα και εβαλα μαρούλια . το οτι πρεπει να εχω και σκοπευτική αδεια αυτόματος μικραίνει το Budget απο τα 1000 - 1200 που διαθέτω για ενα οπλο με την θήκη του και ενα σετ καθαρισμου - λυπαντικα , εαν ειναι να βαλω και μαθήματα στων προϋπολογισμο και μου λες οτι κοστίζουν ανάλογα με το ποσο κοστίζουν με βλεπω με νεροπίστολο και στοχους μπαλόνια με φωτογραφία αγριογούρουνων πανω , γιατι δεν πρεπει να ξεχναμε οτι για την εξάσκηση εκτος απο καυσημα και καποια πιθανη ''εισοδο΄΄ στο σκοπευτήριο εχουμε και κουτια με φυσίγγια , εκτος και αν ειναι να παρω απλα ενα οπλο για decor
Φίλε ,μην βιάζεσαι να τα κάνεις όλα μαζί ,δεν έχεις κάποιους φιλους να σε βοηθήσουν , ίσως να ρίξεις με τα όπλα τους, η να βρεις και κάποιο μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση,όλοι σιγα-σιγα ξεκινήσαμε .Ο δάσκαλος σίγουρα θα ήταν το πρώτο και σωστότερο βήμα ,στο τέλος θα γλιτώσεις και χρήματα .
 
Θα σου απαντήσω ακριβώς τι όπλο χρειάζεσαι μια bereta 1301 Pro comp 61cm .Γραψτό στο μυαλό σου αυτό το όπλο και να μην το πάρεις κάποια στιγμή θα καταλάβουν αρκετοί την αξία του για ότι κυνήγι χρειάζεσαι με πολυχρηστικό και οχι μόνο τουφέκι αν καταφέρουν να ξεφύγουν από το σύνδρομο της μακριάς κάνης .Γιατί όλοι λένε ότι δεν λέει κάτι αλλά λίγοι τολμούν να κυνηγάνε με 61 και κάτω όλα τα θηράματα.Και βρίσκεται ακριβώς και στο οικονομικό που διαθέτεις
Γιαννη οσο για τη κοντη κανη λεω οτι οι κυνηγοι γαλοπουλας που θελουν την μεγαλυτερη συγγεντρωση 61 προτιμουν
 
Back
Top