Πρόγραμμα Άρτεμις (ερωτηματολόγιο)

Αν κ πάνε χρονιά απο τότε που ακούστηκε για πρώτη φορα,εξακολουθεί να αντιμετωπίζεται απο κάποιους κυνηγούς με καχυποψία..Και ορισμένοι δεν το ξέρουν καν..
Να πω την αλήθεια κάθε χρόνο το έβλεπα στο σύλλογο αλλά δεν έδινα σημασια..
Φέτος είπα να το συμπληρώσω κ να το στείλω στο τέλος του κυνηγιού..Ίσως έκανα βλακεία που δεν το συμπλήρωνα τόσα χρόνια εφόσον πρόκειται για το καλό αλλά κ το μέλλον του κυνηγιού..
 
Last edited:
Συμπληρώνω δυο κάθε χρόνο,εδώ κ αρκετά χρόνια,ένα για να το ταχυδρομίσω κ ένα για να το κρατήσω σαν αρχείο-ημερολόγιο για τα κυνήγια μου!!!
Κάποτε στο απαντητικό ευχαριστήριο έστελναν και μια κονκάρδα δώρα με κάποιο θηρέυσιμο είδος.cool.
 
Και γω ντρεπομαι που το λεω, αλλα ειναι η πρωτη χρονια που το συμπληρωνω. Κανω μια μικρουλα παρασπονδια ομως, στα θηρευσιμα ειδη που βλεπω, αν ειναι πολυπληθη, προσπαθω να τα μετραω, αλλα τελικα βαζω νουμερο κατα προσεγγιση. Σε μπασιμο τσιχλας πχ, αντε να χεις το νου σου να μετρησεις ποσες ειδες, και να διαλεξεις που θα ριξεις, και να θυμασαι και συνολο που ειδες.
 
για μενα πρωσοπικα παιδες στα μερημας θα ελεγα οτι ητανε μια μετρια χρονια σε τρυγονι ορτυκι μπεκατσα και τσιχλα,,,ασε που δεν εκανε χειμωνα να δουμε παπια και χηνες,,,,,αλα εστω και ετσι περασαμε ωμορφαααααα.shake hands.
Αν και δεν με ενδιαφερουν τα νουμερα ,τα δικα σου θελω να τα ακουσω.yelling. αν ντρεπεσαι στειλτα μου με μήνυμα .sarcastic..sarcastic..yelling..yelling.
 
Υπάρχει κάπου σε ηλεκτρονική μορφή για να το συμπληρώσεις ;
Δυστυχώς όχι, σε αυτά είμαστε πίσω, εδώ η κάρτα μέλους που έκανε η δ ΚΟΣΕ δεν μου ήρθε ποτέ ούτε sms ούτε μεηλ ούτε κάποια λίστα με συμβεβλημεναα καταστήματα με εκπτώσεις........
 
Παντως αν φτιαξουν ηλεκτρονικη πλατφορμα συμπληρωσης κατα την γνωμη μου θα τριπλασιαστουν τουλαχιστον αυτοι που το συμπληρωνουν..και σιγα την πυρηνικη φυσικη να φτιαξουν μια..θα ηταν και πιο ευκολο ΚΑΙ γι'αυτους να καταχωρησουν τα στοιχεια.ειμαστε 100 χρονια πισω σε ολα.
 
Παντως αν φτιαξουν ηλεκτρονικη πλατφορμα συμπληρωσης κατα την γνωμη μου θα τριπλασιαστουν τουλαχιστον αυτοι που το συμπληρωνουν.
Ότι θα μπορούσε να αλλάξει κάτι.....δεν το θέλουν. Ένα online ερωτηματολογιο στην σελίδα της ΚΣΕ, είναι μισή ώρα δουλειά να γραφτεί και να ανέβει.
Απλά δεν ενδιαφερονται, μην ακούς τάχα τις φωνές που θέλουν την συμμετοχή μας. Είναι τόσο καλά θωρακισμένο όλο αυτό....;)
 
Ότι θα μπορούσε να αλλάξει κάτι.....δεν το θέλουν. Ένα online ερωτηματολογιο στην σελίδα της ΚΣΕ, είναι μισή ώρα δουλειά να γραφτεί και να ανέβει.
Απλά δεν ενδιαφερονται, μην ακούς τάχα τις φωνές που θέλουν την συμμετοχή μας. Είναι τόσο καλά θωρακισμένο όλο αυτό....;)

Φίλε Altair,
Αυτή η απαξιωτική λογική που μας επιτρέπει να βλέπουμε πίσω από τις κουρτίνες...με βρίσκει αντίθετο!
Κάνε το καλό εσύ...και ρίξε το στο γυαλό. Με άλλα λόγια...συμπλήρωσε και στείλε...και ας πάει χαμένο. Εσύ θα το έχεις κάνει!
Άμα αρχίσουμε τα "άκου που σου λέω εγώ"....."ξέρω εγώ τι σου λέω"..."μήν τους ακούς" κτλ κτλ....τότε είναι σίγουρο ότι τίποτα δεν θα πάει μπροστά!
Φιλικά!
 
Φίλε Altair,
Αυτή η απαξιωτική λογική που μας επιτρέπει να βλέπουμε πίσω από τις κουρτίνες...με βρίσκει αντίθετο!
Κάνε το καλό εσύ...και ρίξε το στο γυαλό. Με άλλα λόγια...συμπλήρωσε και στείλε...και ας πάει χαμένο. Εσύ θα το έχεις κάνει!
Άμα αρχίσουμε τα "άκου που σου λέω εγώ"....."ξέρω εγώ τι σου λέω"..."μήν τους ακούς" κτλ κτλ....τότε είναι σίγουρο ότι τίποτα δεν θα πάει μπροστά!
Φιλικά!
Αυτό φίλε μου, που περιγράφεις είναι το εύκολο. Κάποια στιγμή πρέπει να εμφανίζονται και αποτελέσματα. Πες μου σε παρακαλώ, ένα αποτέλεσμα που έχει προκύψει από την συμπλήρωση αυτού του ερωτηματολογίου και θα πάω να το βρω και να το συμπληρώσω. Πες μου ένα θήραμα, που να έγινε αιτία το ερωτηματολόγιο, να αυξηθούν οι μέρες που επιτρέπεται η κάρπωση του ή το αντίθετο και να είσαι σίγουρος ότι θα το κάνω. Δείξε μου τα δημοσιευμένα αποτελέσματα αυτού του προγράμματος.
Δεν είμαι εγώ που κρύβομαι πίσω από κουρτίνες ...αν με ήξερες προσωπικά θα το είχες καταλάβει.
Αυτό που αποκαλείς εσύ καλό, εγώ το βλέπω για πολύ ... κακό. Όταν θωρακίζεις μια απαρχαιωμένη διαδικασία τόσο δυνατά ώστε να την κάνεις απροσπέλαστη για το ευρύ κοινό, μόνο κακό μπορείς να προκαλέσεις και κάθε άλλο παρά εν αγνοία σου το κάνεις. Από την μία δημιουργείς το άλλοθι της ύπαρξής του και από την άλλη κατηγορείς τον κόσμο για αδιαφορία, την οποία εσκεμμένα φροντίζεις να συντηρείς αφού δεν του δίνεις πρόσβαση μέσω της ηλεκτρονικής μορφής.
Η δεκαετία του 80 έχει περάσει προ πολλού, η κυνηγητική κουλτούρα έχει ξεφύγει από την πληροφορία του ... καφενείου και από κάποια έντυπα που μας ενημερώνουν για το ... που είχε πουλιά την περασμένη εβδομάδα !!!
 
Το i-hunt.gr αν θυμαμαι καλα τα δημοσιευει τα αποτελεσματα του Αρτεμις, με τα οποια παει ως οπλα καθε χρονο στον εκαστοτε υφυπουργο υπεκα η ΚΣΕ και παιρνει καθε χρονο την ιδια πρακτικα ρυθμιστικη, με μικρες εξαιρεσεις πχ αγριοχοιρο, που κι εκει δεν ειναι πιστευω τοσο λογω του Αρτεμις, οσο οτι εχουν συνειδητοποιησει απο γενικοτερες φωνες οι αρμοδιοι οτι το θεμα αγριοχοιρος δεν παει αλλο. Κι εγω με τη λογικη του "κανε το καλο και ριχτο στο γυαλο" το εκανα και ειναι και κυνηγετικο ημερολογιο κιολας για μενα. Σαφως το προβλημα ειναι πιο ριζικο και κρυβεται στα απαρχαιωμενα χουντικα καταστατικα λειτουργειας των κυνηγετικων οργανωσεων και στο οτι ειμαστε σαν λαος πολυ πισω στο να προωθουμε τα καλως νοουμενα συμφεροντα μας ως lobby που λεν και στο χωριο μου, εδω εχουμε μονο καρεκλοκενταυρους συνδικαλησταραδες-κυνηγοπατερες
 
Αυτό φίλε μου, που περιγράφεις είναι το εύκολο. Κάποια στιγμή πρέπει να εμφανίζονται και αποτελέσματα. Πες μου σε παρακαλώ, ένα αποτέλεσμα που έχει προκύψει από την συμπλήρωση αυτού του ερωτηματολογίου και θα πάω να το βρω και να το συμπληρώσω. Πες μου ένα θήραμα, που να έγινε αιτία το ερωτηματολόγιο, να αυξηθούν οι μέρες που επιτρέπεται η κάρπωση του ή το αντίθετο και να είσαι σίγουρος ότι θα το κάνω. Δείξε μου τα δημοσιευμένα αποτελέσματα αυτού του προγράμματος.
Δεν είμαι εγώ που κρύβομαι πίσω από κουρτίνες ...αν με ήξερες προσωπικά θα το είχες καταλάβει.
Αυτό που αποκαλείς εσύ καλό, εγώ το βλέπω για πολύ ... κακό. Όταν θωρακίζεις μια απαρχαιωμένη διαδικασία τόσο δυνατά ώστε να την κάνεις απροσπέλαστη για το ευρύ κοινό, μόνο κακό μπορείς να προκαλέσεις και κάθε άλλο παρά εν αγνοία σου το κάνεις. Από την μία δημιουργείς το άλλοθι της ύπαρξής του και από την άλλη κατηγορείς τον κόσμο για αδιαφορία, την οποία εσκεμμένα φροντίζεις να συντηρείς αφού δεν του δίνεις πρόσβαση μέσω της ηλεκτρονικής μορφής.
Η δεκαετία του 80 έχει περάσει προ πολλού, η κυνηγητική κουλτούρα έχει ξεφύγει από την πληροφορία του ... καφενείου και από κάποια έντυπα που μας ενημερώνουν για το ... που είχε πουλιά την περασμένη εβδομάδα !!!

Φίλε Altair,
Τα αποτελέσματα συλλέγονται και δημοσιεύονται κάθε χρονιά! Όσοι συμπληρώνουν το ερωτηματολόγιο...λαμβάνουν πίσω το βιβλιαράκι με την δημοσιοποίηση των στοιχείων. Επίσης τα στοιχεία χρησιμοποιούνται στις δικαστικές διαμάχες (όπως στις προσφυγές που έχουν γίνει από οικολογικές οργανώσεις)...καθώς και στο παρελθόν...είχαν χρησιμοποιηθεί και προς την υπεράσπιση του κυνηγίου στον εθνικό διάλογο για το κυνήγι.
Εφόσον δεν συμπληρώνεις ερωτηματολόγιο...και δεν λαμβάνεις πίσω το βιβλιαράκι...μπορείς να το ζητήσεις από τον σύλλογο σου ή από την ίδια την επιστημονική επιτροπή.
Καλώς ή κακώς...αυτό είναι ένα όπλο που έχουμε. Η το χρησιμοποιούμε και προσπαθούμε να το στηρίξουμε ή το απαξιώνουμε. Η απόφαση είναι δική μας!
Φιλικά
 
παιδια μηπως εχετε βγει καποιοι εκτος θεματος; φτιαξτε ενα θεμα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΡΤΕΜΙΣ και πειτε εκει τις αποψεις σας ,παρακαλω τους MODERATOR να μεταφερουν εκει την συζητηση περι αρτεμις εδω λεγεται απολογισμος χρονιας, ευχαριστω
 
Αν και δεν με ενδιαφερουν τα νουμερα ,τα δικα σου θελω να τα ακουσω.yelling. αν ντρεπεσαι στειλτα μου με μήνυμα .sarcastic..sarcastic..yelling..yelling.
αυτα φιλεμου ΒΙΚ ειναι πρωσοπικα δεδωμεναααα και δεν πρωκητε να μαθης ποτε τιποτααααα ειναι εφτασφραγιστο μυστηκοοοοοο.my man. παντως φεβρουαριο μηνα στο ανταμωμα ηδες ψησαμε και ορτυκακιααα, και επωνται κιαλα μπωλικα κυνηγιαααffff.yelling.
 
Πες μου ένα θήραμα, που να έγινε αιτία το ερωτηματολόγιο, να αυξηθούν οι μέρες που επιτρέπεται η κάρπωση του ή το αντίθετο και να είσαι σίγουρος ότι θα το κάνω.Δείξε μου τα δημοσιευμένα αποτελέσματα αυτού του προγράμματος.
Καλημέρα Altair..
Η απάντηση στην ερώτηση σου είναι..... ο αγριόχοιρος! Αυξήθηκε! Αν όχι οι μέρες....αλλά το όριο!
Το αγριοκούνελο...στην Λήμνο...αυξήθηκε...ακόμα και την νύχτα!
Σε ότι αφορά τα δημοσιευμένα αποτελέσματα....συπλήρωσε για μια χρονιά το ερωτηματολόγιο...και στείλε το.
Όταν θα λάβεις πίσω το έντυπο με τα δημοσιευμένα στοιχεία...είμαι σίγουρος ότι θα βρείς πολλά ενδιαφέροντα πράγματα μέσα σε αυτό!
Κάντο για μια χρόνια...και που ξέρεις...μπορεί να σου γίνει συνήθεια!!
Φιλικά...
 
Back
Top