Προσφορές-Τιμές

Και κάτι άλλο αν ρίξεις 1500 φυσηγγια πρεπει να πάρεις τουλάχιστον 400 πουλιά ποιος Τρώει 400 τσίχλες σε 6 μήνες κανένας γιατί να γρμησω ένα καταψύκτη με 1000 πουλιά αυτά δεν τα τρως ούτε σε δύο χρόνια για αυτό η υπερβολές δεν πρέπει να υπάρχουν τώρα αν θες να ρίξεις 3000 φυσηγγια για 200 πουλιά κάτι δεν πάει καλα
400 τσίχλες σε έξι μήνες??? ΚΑΘΕ εβδομάδα πλην νηστειών θα έχει μια μερα 20-25 τσίχλες μαγειρεμενες με ποικίλους τρόπους. Στις μαζωξεις τον χειμώνα στο τζάκι η το καλοκαίρι στο χωριό στο μπάρμπεκιου έχει τύχει να ψήσω και 100 και να με βρίζουν γιατί δεν είχα κι άλλες.Δοξα το θεο τις τιμάμε δεόντως σαν έδεσμα τις τσιχλες. Το τρισάθλιο είναι να πετάς τα πουλιά. Έγκλημα και αμαρτία. Επίσης το 3000 φυσιγγια για 200 πουλιά μην σου φαίνεται παράξενο. Παρά πολλοί βγαίνουν απλά για να κάνουν μπαμ. 3-4 πουλιά στο κουτί και είναι οκ αρκεί που έκαψαν το κουτί....
 
400 τσίχλες σε έξι μήνες??? ΚΑΘΕ εβδομάδα πλην νηστειών θα έχει μια μερα 20-25 τσίχλες μαγειρεμενες με ποικίλους τρόπους. Στις μαζωξεις τον χειμώνα στο τζάκι η το καλοκαίρι στο χωριό στο μπάρμπεκιου έχει τύχει να ψήσω και 100 και να με βρίζουν γιατί δεν είχα κι άλλες.Δοξα το θεο τις τιμάμε δεόντως σαν έδεσμα τις τσιχλες. Το τρισάθλιο είναι να πετάς τα πουλιά. Έγκλημα και αμαρτία. Επίσης το 3000 φυσιγγια για 200 πουλιά μην σου φαίνεται παράξενο. Παρά πολλοί βγαίνουν απλά για να κάνουν μπαμ. 3-4 πουλιά στο κουτί και είναι οκ αρκεί που έκαψαν το κουτί....
Αναλόγως την οικογένεια που έχει ο καθένας μιτσο και εγώ. την τιμάω σχεδόν καθημερινά αλλά τρομε και υδρόβια σαν οικογένεια που μας αρεση περισσότερο σαν φάει για τα δικά μου δεδομένα τα 400 πουλιά είναι πολλά και μου περισσεύουν....φέτος που έχει πολλά πουλια φύλαξα και σε φίλο μου από Αγγλία που θα έρθει το Πάσχα να του της δώσο όσες έμειναν
 
Αναλόγως την οικογένεια που έχει ο καθένας μιτσο και εγώ. την τιμάω σχεδόν καθημερινά αλλά τρομε και υδρόβια σαν οικογένεια που μας αρεση περισσότερο σαν φάει για τα δικά μου δεδομένα τα 400 πουλιά είναι πολλά και μου περισσεύουν....φέτος που έχει πολλά πουλια φύλαξα και σε φίλο μου από Αγγλία που θα έρθει το Πάσχα να του της δώσο όσες έμειναν
Μπράβο Λιακο. Και εγώ δίνω σε πολλούς που τους αρέσουν πολύ. Αλλά τις πιο πολλές τις τρώμε με την παρέα. Καθαρό κρεατάκι βιολογικό....Δεν πάει ούτε μια χαμένη. Και τώρα που τα φυσιγγια έγιναν από χρυφαφι προσεχτικά και μετρημένα για να κάνουμε την πλάκα μας και να εξασφαλιζουμε αυτό τον υπέροχο μεζέ.
 
Και κάτι άλλο αν ρίξεις 1500 φυσηγγια πρεπει να πάρεις τουλάχιστον 400 πουλιά ποιος Τρώει 400 τσίχλες σε 6 μήνες κανένας γιατί να γρμησω ένα καταψύκτη με 1000 πουλιά αυτά δεν τα τρως ούτε σε δύο χρόνια για αυτό η υπερβολές δεν πρέπει να υπάρχουν τώρα αν θες να ρίξεις 3000 φυσηγγια για 200 πουλιά κάτι δεν πάει καλα
Αυτό φίλε δεν ισχύει γιατί εμείς οικογενειακώς και τα παιδιά έχουν μάθει να τρώνε το κυνήγι.Και παλαιότερα κάναμε τραπέζια φίλοι τραπέζι και δίναμε στο μαγαζί 70/80 τσίχλες και ορτύκια για ψήσιμο.Τα πουλιά τρώγονται και αν έχεις και φίλους που τα τρώνε αλλά δε κυνηγούν δε σε φτάνουν όσα και να βαράς.Αρκει να είσαι αυτής της φιλοσοφίας .
 
Και τώρα ίδια και χειρότερα είναι όταν ο Αθηναίος πάει 150 χιλιόμετρα μακριά για να βαρεσει 10 τσίχλες και του στοιχίζει 50 € στη πάρτη του 2 ατομα .Δεν πάει να πάρει 2 κιλά κουτσομούρες ας είναι κι ακριβές ,η 5 κιλά προβατίνα.Το κέφι πληρώνεται ακριβά .Δεν ισχύει για αυτούς που είναι δίπλα στον κυνηγοτοπο.
 
Aυτοί αγαπητέ μου είναι οι ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΙ! :)
Αφηστε τις χαβουζες που αποκαλούν πόλεις λοιπόν και γυρίστε στα σχεδόν έρημα χωριά σας να γίνεται και εσείς προνομιούχο. Εμπρός πεδίον δόξης λαμπρο......
 
Αφηστε τις χαβουζες που αποκαλούν πόλεις λοιπόν και γυρίστε στα σχεδόν έρημα χωριά σας να γίνεται και εσείς προνομιούχο. Εμπρός πεδίον δόξης λαμπρο......
Ωραία μεν σχεδόν αδύνατο δεν ,εάν ήμουν μόνος θα είχα γυρίσει εδώ και πολλά χρόνια τώρα στη σύνταξη .
 
Αφηστε τις χαβουζες που αποκαλούν πόλεις λοιπόν και γυρίστε στα σχεδόν έρημα χωριά..
Άσε τους εκεί που κάθονται.
Ένα Σαββατοκύριακο έρχονται και μας κάνουν άνω κάτω...
Χώρια που τρέχουν σαν τρελοί και κινδυνεύεις να σε κάνουν κομμάτια.
Αν είναι να πάνε κάπου, προς δαφνη είναι να πάνε..
 
Μην αγχωνεστε παιδες με τις τιμες, ολα θα βρουν τον δρομο τους, οπως παντα αλλωστε. Ο ανθρωπος εχει την ικανοτητα
να προσαρμοζεται σε πολυ δυσκολες καταστασεις, στα παντα. Ισως ειναι τελικα και για το καλο μας, προσοχη, μην παρεξηγηθω...
Απλα, θα γινουμε πιο επιλεκτικοι, τουλαχιστον στο κυνηγι της τσιχλας. Θα μαθουμε να τουφεκαμε μεχρι εκει που πρεπει, δεν
θα τραυματιζουμε "τσαμπα" πουλια, θα ειμαστε πιο προσεκτικοι και το κυριοτερο, για πρωτη φορα ισως, τα θηραματα θα
υπαρχουν για ολους και καθημερινα. Εαν το δουμε ετσι, ....κερδισμενοι θα βγουμε. Θα δουμε λοιπον, εχει ο καλος Θεουλης.
Την βολτα μας θα την πηγαινουμε, οσο αντεχουμε, το χομπυ μας θα το διατηρησουμε, οσο αντεχουμε.
Ας ειμαστε αισιοδοξοι, δυσκολα πεθαινεις απο αισιοδοξια...
 
Καλό είναι το καλαμπουρι αλλά καλό είναι να σκεφτόμαστε και λόγο της κατάστασης καν να γινόμαστε κάι καλυτεροι μέσα από όλο αυτό .Ας πούμε να μην ακουμε είχε μπασιμο και έριξα 4/6/8 κουτιά φυσίγγια γιατί με όριο τις 25 να ρίχνεις 100/200 φυσίγγια κάτι δε πάει καλά και δεν είναι το όριο το αφήνω στην άκρη είναι καλό είναι να προσπαθήσει ο καθένας να κατέβει στα δύο φυσίγγια ανά πουλί όχι στο τέλος της ημέρας να έχει ρίξει 4 προς ένα .Εάν συμβεί αυτό μετά δεν θα φαίνετε το κόστος τόσο ασχέτως αν είναι δηλ να μην γινόμαστε υπερκαταναλωτικοι ούτε να χρησιμοποιούμε τη λογική θα κλείσει το κυνηγομαγαζο που ακούω .Γιατί συγκεκριμένα η τσίχλα είναι η χαρά των μαγαζιών αλλά καταλήγει η ζημιά της τσέπης όπως έγινε ,με λίγη προσπάθεια και προσοχή όλα γίνονται.Οσο για τους εμπόρους κακή φάρα κατά πλειοψηφία επομένως δεν θα τους σκεφτώ προσωπικά γιατί γνωρίζω ότι δε με σκέφτηκαν ποτέ και ούτε θα το κάνουν .Εξαιρέσεις ελαχιστοτατες.
Για 1προς 2 φυσίγγια θα πάω να γίνω γείτονας με τον DimDre να κάνω όριο με κάτω από 50 φυσίγγια . Δημήτρη νοικιάζεται κανένα σπίτι εκεί δίπλα για περίοδο 15 Αυγούστου με 1 Μαρτίου;; .big smile.
 
Για 1προς 2 φυσίγγια θα πάω να γίνω γείτονας με τον DimDre να κάνω όριο με κάτω από 50 φυσίγγια . Δημήτρη νοικιάζεται κανένα σπίτι εκεί δίπλα για περίοδο 15 Αυγούστου με 1 Μαρτίου;; .big smile.
Από ότι μου είπε έχει ένα κοτέτσι ακόμα ....για πάρτον τηλ...και πρόσεχε είναι μαυραγορίτης .cofee.
 
Για 1προς 2 φυσίγγια θα πάω να γίνω γείτονας με τον DimDre να κάνω όριο με κάτω από 50 φυσίγγια . Δημήτρη νοικιάζεται κανένα σπίτι εκεί δίπλα για περίοδο 15 Αυγούστου με 1 Μαρτίου;; .big smile.
Νέα Αρτάκη...Αλλά με τόσα ουζερί γύρω γύρω θα έχετε θέμα με το πρωινό ξύπνημα....
 
Νέα Αρτάκη...Αλλά με τόσα ουζερί γύρω γύρω θα έχετε θέμα με το πρωινό ξύπνημα....
Έχεται κάτι φυντανια εκεί στην νέα Αρτάκη??????φίλος πήρε πάρει χρόνια ένα dmax( Isuzu) και το αυτοκηνιτο του έβγαλε την π@#### αυτός που του το πουλισε πολύ απ@@# ρε φίλε...
 
Νέα Αρτάκη...Αλλά με τόσα ουζερί γύρω γύρω θα έχετε θέμα με το πρωινό ξύπνημα....
Νο πρόμπλεμ, ότι ωρα ξυπνήσεις ένα περπατητό εκεί κοντά, μετά ξεκούραστα απογευματινό καρτεράκι και μετά ξανά μανά ούζα, δέκα βήματα από την άμμο... .big smile.
 
Αφηστε τις χαβουζες που αποκαλούν πόλεις λοιπόν και γυρίστε στα σχεδόν έρημα χωριά σας να γίνεται και εσείς προνομιούχο. Εμπρός πεδίον δόξης λαμπρο......
Θεωρητικά φίλε μου είναι εύκολο,στην πράξη όμως όχι και τόσο.Πώς,μιλώ για μένα,να αφήσω τη δουλειά μου που κάνω τόσα χρόνια για να πάω στο ερημωμένο πρώην χωριό του πατέρα μου στην Πίνδο;Τι δουλειά θα κάνω εκεί;Σημειωτέον ότι σήμερα έχει αρκετά παραθεριστικά σπίτια για το καλοκαίρι που όλο και πληθαίνουν...Το μέρος πολύ ωραίο,πεντακάθαρος αέρας,κρύα νερά και ησυχία,''περιπολούν'' αγριογούρουνα.Με άλλα λόγια θαυμάσιος τόπος αλλά δυστυχώς για ΔΙΑΚΟΠΕΣ!:(.think.
 
Back
Top