Προσφορές-Τιμές

Μυστη μου,το κυνηγι αργοπεθαινει για τον μεσο ορο και την πλειονοτητα των κυνηγων,για ολους τους λογους που προανεφερες...
Επενδυσε σε ενα σετ shore jigging,να βγαζεις τουλαχιστον και κανα φαΐ της προκοπης και οχι τσιροπουλια...
Αν βρεις και κανα μερος που να μν χανεις και πλανους,θα εισαι αρχοντας...
Η κατασταση εχει καταντησει τραγικη....
Ρε φίλε, όταν ήμουν 18-20 χρονών, ο πατέρας μου αν και μανιώδης κυνηγός, μου έλεγε και προτιμούσε να ρίχνει δίχτυα με τη βάρκα (τότε επιτρέπονταν) κι έλεγε ακριβώς το ίδιο πράγμα: Με το ψάρεμα τρώς καλό φαγητό με το κυνήγι ( της τσίχλας τουλάχιστον) οχι. Τώρα που πάμε κι αγοράζουμε ένα κιλό κουτσομούρες 25 ευρώ κατάλαβα γιατί το έλεγε...
 
Ρε φίλε, όταν ήμουν 18-20 χρονών, ο πατέρας μου αν και μανιώδης κυνηγός, μου έλεγε και προτιμούσε να ρίχνει δίχτυα με τη βάρκα (τότε επιτρέπονταν) κι έλεγε ακριβώς το ίδιο πράγμα: Με το ψάρεμα τρώς καλό φαγητό με το κυνήγι ( της τσίχλας τουλάχιστον) οχι. Τώρα που πάμε κι αγοράζουμε ένα κιλό κουτσομούρες 25 ευρώ κατάλαβα γιατί το έλεγε...
Και τώρα ίδια και χειρότερα είναι όταν ο Αθηναίος πάει 150 χιλιόμετρα μακριά για να βαρεσει 10 τσίχλες και του στοιχίζει 50 € στη πάρτη του 2 ατομα .Δεν πάει να πάρει 2 κιλά κουτσομούρες ας είναι κι ακριβές ,η 5 κιλά προβατίνα.Το κέφι πληρώνεται ακριβά .Δεν ισχύει για αυτούς που είναι δίπλα στον κυνηγοτοπο.
 
Και τώρα ίδια και χειρότερα είναι όταν ο Αθηναίος πάει 150 χιλιόμετρα μακριά για να βαρεσει 10 τσίχλες και του στοιχίζει 50 € στη πάρτη του 2 ατομα .Δεν πάει να πάρει 2 κιλά κουτσομούρες ας είναι κι ακριβές ,η 5 κιλά προβατίνα.Το κέφι πληρώνεται ακριβά .Δεν ισχύει για αυτούς που είναι δίπλα στον κυνηγοτοπο.
Ναί, όμως οταν πας μέσα με το βαρκάκι και ψαρεύεις κάνεις κι εκεί το κέφι σου κι αντικειμενικά έχει καλύτερο φαγητό η φάση. Το θέμα είναι που τη βρίσκεις περισσότερο!
 
Ναί, όμως οταν πας μέσα με το βαρκάκι και ψαρεύεις κάνεις κι εκεί το κέφι σου κι αντικειμενικά έχει καλύτερο φαγητό η φάση. Το θέμα είναι που τη βρίσκεις περισσότερο!
Η θάλασσα δεν έχει πουρνάρια να πιαστείς.
 
Στο τέλος τα χόμπι θα γίνουν μόνο για τους κατοίκους της επαρχίας και τους έχοντες .Δυστυχώς με 10€ το κουτί τα φυσίγγια και 2€ τη βενζίνη.Το κυνήγι για την πρωτεύουσα θα χρειάζεται αυτοκίνητο με υγραέριο αποκλειστικά και μονόκανο .Το ψάρεμα που αναφέρεται παραπάνω από θέμα κόστους αν ψαρεύεις από την ακτή κάπως βολεύεται εάν θέλει αλλά πράγματα σκάφος,καλάμια η ψαροντούφεκα κτλ πάλι ασύμφορο είναι.Η Αγία τσίχλα θα δημιουργήσει υπερπληθυσμό στο τέλος γιατί τα πανηγύρια με 5/10 κουτιά τη μέρα λίγοι θα μπορούν να τα κάνουν .Ο Αλαγιαννης είναι ο φθηνότερος αυτή τη στιγμή σε φυσίγγια εταιρειών μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων ,έπειτα κανείς δε ξέρει.Θα δείτε που θα αρχίσουν οι εταιρίες να βγάζουν μισοριξιες για ορτύκι ,τσίχλες ,με 18 και 20 γρ σαν τα μπουκαλάκια του νερού που ξεκίνησαν από μισολιτρα και έχουν φτάσει να βλέπω κάτι που έχουν 3 γουλιες μέσα ίσα να μην πνιγείς εκτάκτου ανάγκης θα έπρεπε να λέγονται..
 
Στο τέλος τα χόμπι θα γίνουν μόνο για τους κατοίκους της επαρχίας και τους έχοντες .Δυστυχώς με 10€ το κουτί τα φυσίγγια και 2€ τη βενζίνη...
Μη στεναχωριεσαι για ολα υπαρχει λυση.
Θα κυνηγαμε δωρεαν απο τον υπολογιστη...
 
Μη στεναχωριεσαι για ολα υπαρχει λυση.
Θα κυνηγαμε δωρεαν απο τον υπολογιστη...
Θα κυνηγάμε είναι δεδομένο πάντα αλλά τι θα κυνηγάμε είναι μια άλλη ιστορία.Τι μου θυμισες έχει πριν το 2000 νομίζω που έχει φέρει ενας μπάρμπας Οκτώβρη μήνα ένα παιχνίδι στο χωριό που είμαστε για ορτύκια με άδεια όλοι για αρκετές μέρες μια κονσόλα με ένα πιστόλι ενωμένη και είχε πίστες με κυνήγι πάπια κυρίως αν θυμάμαι Ε δε ξενύχτησα δύο μέρες με τη μαλακιά μέχρι που το τερμάτισα σχεδόν έμεινα άυπνος δύο μέρες και πήγαινα για κυνήγι απευθείας το πρωί και το μέσημερι μετά το φαι πάλι μέχρι την άλλη μέρα το πρωί πρέπει να είχα σκοτώσει όλα τα παπιά του πλανήτη χαχαχαχα .Από τότε δεν ξανασχολουμαι με μαλακίες κάηκα .
 
Καλό είναι το καλαμπουρι αλλά καλό είναι να σκεφτόμαστε και λόγο της κατάστασης καν να γινόμαστε κάι καλυτεροι μέσα από όλο αυτό .Ας πούμε να μην ακουμε είχε μπασιμο και έριξα 4/6/8 κουτιά φυσίγγια γιατί με όριο τις 25 να ρίχνεις 100/200 φυσίγγια κάτι δε πάει καλά και δεν είναι το όριο το αφήνω στην άκρη είναι καλό είναι να προσπαθήσει ο καθένας να κατέβει στα δύο φυσίγγια ανά πουλί όχι στο τέλος της ημέρας να έχει ρίξει 4 προς ένα .Εάν συμβεί αυτό μετά δεν θα φαίνετε το κόστος τόσο ασχέτως αν είναι δηλ να μην γινόμαστε υπερκαταναλωτικοι ούτε να χρησιμοποιούμε τη λογική θα κλείσει το κυνηγομαγαζο που ακούω .Γιατί συγκεκριμένα η τσίχλα είναι η χαρά των μαγαζιών αλλά καταλήγει η ζημιά της τσέπης όπως έγινε ,με λίγη προσπάθεια και προσοχή όλα γίνονται.Οσο για τους εμπόρους κακή φάρα κατά πλειοψηφία επομένως δεν θα τους σκεφτώ προσωπικά γιατί γνωρίζω ότι δε με σκέφτηκαν ποτέ και ούτε θα το κάνουν .Εξαιρέσεις ελαχιστοτατες.
 
Και κάτι άλλο αν ρίξεις 1500 φυσηγγια πρεπει να πάρεις τουλάχιστον 400 πουλιά ποιος Τρώει 400 τσίχλες σε 6 μήνες κανένας γιατί να γρμησω ένα καταψύκτη με 1000 πουλιά αυτά δεν τα τρως ούτε σε δύο χρόνια για αυτό η υπερβολές δεν πρέπει να υπάρχουν τώρα αν θες να ρίξεις 3000 φυσηγγια για 200 πουλιά κάτι δεν πάει καλα
 
Back
Top