Προσφορές-Τιμές

Βλέπεις σφιχτες κατανομές;
Σε ποια εποχή ταιριάζει καλύτερα;
Δεν τα εχω ριξει σε χαρτί για να ξερω Γιάννη. Οσον αφορά τον καιρο ποτε δεν παρατήρησα κάτι αρνητικό. Απο -3,4 βαθμούς μέχρι και στη έναρξη Αυγουστο αυτα ρίχνω. Και με πολυ αυξημενη υγρασια στην Αργολίδα που κυνηγαω συνηθως, κανενα προβλημα. Μονο σε πολυ κρυο δεν ξερω τί κανουν.
 
Χρόνια τωρα μόνο αυτά ρίχνω. Φοβερά. Και ρε φιλε δεν ειναι μονο η πυρίτιδα, αλλη ποιότητα γενικώς πιστευω. 8,50 τα δινει στην κούτα, μεμονωμένα 9 ευρω.
Δοκίμασα και Ρουμελιώτη λόγω τιμής πριν κανα δυο χρόνια αλλα......άστα. Το μονο που θα σου πω ειναι οτι τα έβαλα αγγελία εδω στο φορουμ για 5 ευρω το κουτί και αφού δεν ενδιαφερόταν κανείς, μετα απο κανα μηνα εκανε το ψυχικό ενα φιλαρακι και με γλίτωσε :D
Κυριάκο και σε μένα μου αρέσουν πολύ τα silver αλλά μόνο σε νο8. Σε 7 ή 9 ένα περίεργο πράγμα δεν μου κάνουν τα κέφια. Να σε ρωτήσω κάτι.. από ανάκρουση δεν τα βρίσκεις λίγο ζωηρά???
 
Κυριάκο και σε μένα μου αρέσουν πολύ τα silver αλλά μόνο σε νο8. Σε 7 ή 9 ένα περίεργο πράγμα δεν μου κάνουν τα κέφια. Να σε ρωτήσω κάτι.. από ανάκρουση δεν τα βρίσκεις λίγο ζωηρά???
Και εγω μονο 8 παιρνω Κώστα. Από ανάγκη μόνο φέτος πηρα 2 κουτες 7αρια επειδή δεν είχε άλλα και λεω να τα ρίξω στα περάσματα. Ελπιζω να μην κλαίω....
Απο ανάκρουση ρε φίλε δεν καταλαβαίνω, ισως γιατί τα εχω συνηθίσει, μπορεί να ριξω κανα πιο ελαφρύ και να μου φανεί φλόμπερ.
 
Και εγω μονο 8 παιρνω Κώστα. Από ανάγκη μόνο φέτος πηρα 2 κουτες 7αρια επειδή δεν είχε άλλα και λεω να τα ρίξω στα περάσματα. Ελπιζω να μην κλαίω....
Απο ανάκρουση ρε φίλε δεν καταλαβαίνω, ισως γιατί τα εχω συνηθίσει, μπορεί να ριξω κανα πιο ελαφρύ και να μου φανεί φλόμπερ.
Με καραμπίνα ή δίκανο τα χρησιμοποιείς? Την χρονιά που μας πέρασε δεν έριξα καθόλου από αυτά καθώς δούλεψα του Ρουμελιώτη τα 32αρια και δεν είχε και αρκετά θηράματα. Θα πάρω μια κούτα πάλι φέτος και θα επανέλθω με εντυπώσεις.. Πάντως και μένα ότι έχω ρίξει με g3000 μου πάει πάρα πολύ..
 
Ευχαριστώ !


Κρίμα - κι είχα μια ελπίδα... :rolleyes:
Τα παλαιά χρόνια ίσως να έχω ρίξει 5/6000 ,silver μόνο 9 ο ξάδελφος έριχνε και 7 άρια έχω αφήσει 2 κουτιά 8 άρια στο καρτέρι στη Σωτηρίτσα πριν χρόνια αλλά είχε συμβεί άλλο πράγμα τότε και ευτυχώς που είχαν οι άλλοι φυσίγγια .8αρι ένα σκάκι που δεν συμπάθησα ποτέ αν και σαν αριθμός μου αρέσει .
 
Last edited:
Με καραμπίνα ή δίκανο τα χρησιμοποιείς? Την χρονιά που μας πέρασε δεν έριξα καθόλου από αυτά καθώς δούλεψα του Ρουμελιώτη τα 32αρια και δεν είχε και αρκετά θηράματα. Θα πάρω μια κούτα πάλι φέτος και θα επανέλθω με εντυπώσεις.. Πάντως και μένα ότι έχω ρίξει με g3000 μου πάει πάρα πολύ..
Η μπαρούτι πάει καλά εάν στηθεί σωστά το φυσίγγι
 
Δεν τα εχω ριξει σε χαρτί για να ξερω Γιάννη. Οσον αφορά τον καιρο ποτε δεν παρατήρησα κάτι αρνητικό. Απο -3,4 βαθμούς μέχρι και στη έναρξη Αυγουστο αυτα ρίχνω. Και με πολυ αυξημενη υγρασια στην Αργολίδα που κυνηγαω συνηθως, κανενα προβλημα. Μονο σε πολυ κρυο δεν ξερω τί κανουν.
Από 0 και κάτω ζοριζονται και από 94% υγρασία και επάνω το ίδιο, θερμόμετρο δεν είχα αλλά υγρόμετρο είχα πάντα στη τσέπη που το έστηνα δίπλα μου ειδικά πιο παλιά που γέμιζα .
 
Με καραμπίνα ή δίκανο τα χρησιμοποιείς? Την χρονιά που μας πέρασε δεν έριξα καθόλου από αυτά καθώς δούλεψα του Ρουμελιώτη τα 32αρια και δεν είχε και αρκετά θηράματα. Θα πάρω μια κούτα πάλι φέτος και θα επανέλθω με εντυπώσεις.. Πάντως και μένα ότι έχω ρίξει με g3000 μου πάει πάρα πολύ..
Καραμπίνα Κώστα
 
Δυστυχώς οι καταστάσεις δυσκολεύουν μας βλέπω όλους στο τέλος με 1/ 2 ντουφέκια το πολύ με μειωτήρα μέσα που θα χωράνε ένα φυσίγγι στην αποθήκη και τσοκακια bell.Για να σιγουρέψεις τις ντουφέκιες μέχρι άντε 30 μέτρα το πολύ και θα λέμε όπως παλιά άμα δε βλέπεις όχι το χρώμα αλλά τα μάτια του πουλιού μη ρίχνεις ,και όλα αυτά για οικονομία και μόνο.Βλεπω επιστροφή των δικάνων και δερμάτινη τσαντουλα χιαστη που θα πάει σύννεφο.
 
Έχει ξεφύγει η κατασταση γενικά,εγώ πέρασα τις προάλλες από hobbi,πήρα δύο κουτία 34γρ κ Μ λέει 28,10€...τον κοιτάω κ του λέω δν Μ κόβεις το 10' μήπως πάρω καμιά τσίχλα;τρομερά πράγματα δυστυχώς ..
Ευτυχώς το 21 εφοδιάστηκα και έχω για πολύ καιρό ακόμα φυσίγγια, ο πωλητής μου είπε φίλε από βδομάδα ανεβαίνουν και τα σήκωσα ..
 

Attachments

  • IMG_20230923_162945_HDR.jpg
    IMG_20230923_162945_HDR.jpg
    239,1 KB · Προβολές: 127
Ευτυχώς το 21 εφοδιάστηκα και έχω για πολύ καιρό ακόμα φυσίγγια, ο πωλητής μου είπε φίλε από βδομάδα ανεβαίνουν και τα σήκωσα ..
Και πολύ καλά έκανες φίλε Χρήστο. Μπήκα Τραζερα να χαζεψω και τελικά χαζεψα με τις τιμές στα τσιχλοφυσιγγα. 10+ τα τσιχλοφυσιγγα; Αν είναι δυνατόν. Στο τέλος θα φτάσουμε βάζουμε ένα δύο ευρώ παραπάνω και θα ρίχνουμε Remington Winchester Federal στις τσίχλες εκεί που θα πάνε οι τιμές.
 
Και πολύ καλά έκανες φίλε Χρήστο. Μπήκα Τραζερα να χαζεψω και τελικά χαζεψα με τις τιμές στα τσιχλοφυσιγγα. 10+ τα τσιχλοφυσιγγα; Αν είναι δυνατόν. Στο τέλος θα φτάσουμε βάζουμε ένα δύο ευρώ παραπάνω και θα ρίχνουμε Remington Winchester Federal στις τσίχλες εκεί που θα πάνε οι τιμές.
Κώστα ειδικά τα αμερικανικά με την εδώ νοοτροπία σαν premium θα ξεφύγουν πολύ... Τα Remington τα slugger ας πουμε που παίρνω τα μονοβολα εδώ έχουν 15€/5 και Αμερική 25$/15 πόσο μεταφορικά και τελώνιο..
 
Κώστα ειδικά τα αμερικανικά με την εδώ νοοτροπία σαν premium θα ξεφύγουν πολύ... Τα Remington τα slugger ας πουμε που παίρνω τα μονοβολα εδώ έχουν 15€/5 και Αμερική 25$/15 πόσο μεταφορικά και τελώνιο..
Θα δεις διάφορες από κατάστημα σε κατάστημα ακόμα και 5€ στο κουτί. Θέλει έρευνα αγοράς και ψάξιμο Χρήστο, να μην μας πιάνουν κοροϊδα. Τα αμερικανικά και γενικά τα ακριβά φυσίγγια δεν φεύγουν εύκολα στην αγορά, βρίσκονται σε τοπικά καταστήματα πολλές φορές με την παλιά τιμή πώλησης.
 
Back
Top