Προσφορές-Τιμές

Αυτά είναι προεκλογικά τρικ εάν ξαναβγεί η ίδια κυβέρνηση θυμηθείτε τι σας λέω θα ιδιωτικοποιηθεί και η υγεία όχι ότι τώρα έχουμε δωρεάν υγεία αλλά θα παρακαλάει ο καθένας μην αρωστησει.Αυξηση κατώτατου μισθού πολύ σωστό μέτρο αλλά απορώ που βρίσκονται τα λεφτά εφόσον είμαστε πτωχευμένοι αλλά ξέχασα θα σωθούμε από τους τουρίστες.
 
Αυτά είναι προεκλογικά τρικ εάν ξαναβγεί η ίδια κυβέρνηση θυμηθείτε τι σας λέω θα ιδιωτικοποιηθεί και η υγεία όχι ότι τώρα έχουμε δωρεάν υγεία αλλά θα παρακαλάει ο καθένας μην αρωστησει.Αυξηση κατώτατου μισθού πολύ σωστό μέτρο αλλά απορώ που βρίσκονται τα λεφτά εφόσον είμαστε πτωχευμένοι αλλά ξέχασα θα σωθούμε από τους τουρίστες.
Τρικ κ μαγγανείες στους χαζούς ιθαγενείς Γιαννακό μου! Εδώ βγήκε προχθές κ ξαφνικά κάνουμε κ εξόρυξη φυσικού αερίου που θα πουλάμε στους κουτοφραγκους! Ε αμάν πια πόσο μαλακες είμαστε! Όσο για την αύξηση είναι τόσο μικρή σαν το βασικό που δεν λέει κ τίποτα για τον απλό λόγο θα δωθεί σε ελάχιστους! Το κόλπο που κάνουν οι περισσότερες μεγάλες εταιρείες είναι ότι δεν δίνουν το βασικό! Σου δίνουν μισό ευρώ παραπάνω κ δεν μπορείς να διεκδικήσεις ούτε επίδοματα ούτε αυξήσεις! Καλό εεε???
 
Αυτά είναι προεκλογικά τρικ εάν ξαναβγεί η ίδια κυβέρνηση θυμηθείτε τι σας λέω θα ιδιωτικοποιηθεί και η υγεία όχι ότι τώρα έχουμε δωρεάν υγεία αλλά θα παρακαλάει ο καθένας μην αρωστησει.Αυξηση κατώτατου μισθού πολύ σωστό μέτρο αλλά απορώ που βρίσκονται τα λεφτά εφόσον είμαστε πτωχευμένοι αλλά ξέχασα θα σωθούμε από τους τουρίστες.
Η αύξηση του βασικού μισθού με πληθωρισμό στο 10% είναι λάθος κίνηση. Όσο για την υγεία μακάρι να ιδιωτικοποιηθεί και μακάρι να πάμε σε ένα υποχρεωτικό σύστημα ιδιωτικής ασφάλισης υγείας με καταργήσει των εισφορών προς τον εφκα. Και τα δυο όμως για να γίνουν θα έχουν πολιτικό κόστος και ο απλός πολίτης που δεν έχει γνώσεις πάνω στο θέμα αυτό δεν μπορεί να τα καταλάβει. Οποτε θα έπρεπε να έχουμε μια πολιτική ηγεσία που να την εμπιστεύεται ο πολίτης όταν θα έπαιρνε τέτοιες αποφάσεις. Δυστυχώς δεν έχουμε τέτοιους πολιτικούς γιατί πολύ απλά η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι παρόμοιοι πολίτες. Προσωπική άποψη φυσικά.
 
Η αύξηση του βασικού μισθού με πληθωρισμό στο 10% είναι λάθος κίνηση. Όσο για την υγεία μακάρι να ιδιωτικοποιηθεί και μακάρι να πάμε σε ένα υποχρεωτικό σύστημα ιδιωτικής ασφάλισης υγείας με καταργήσει των εισφορών προς τον εφκα. Και τα δυο όμως για να γίνουν θα έχουν πολιτικό κόστος και ο απλός πολίτης που δεν έχει γνώσεις πάνω στο θέμα αυτό δεν μπορεί να τα καταλάβει. Οποτε θα έπρεπε να έχουμε μια πολιτική ηγεσία που να την εμπιστεύεται ο πολίτης όταν θα έπαιρνε τέτοιες αποφάσεις. Δυστυχώς δεν έχουμε τέτοιους πολιτικούς γιατί πολύ απλά η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι παρόμοιοι πολίτες. Προσωπική άποψη φυσικά.
Βασίλη ένσταση, εδώ φίλε πτώχευσε το κράτος, θα εμπιστευθείς τον κάθε ιδιώτη ;
 
Η αύξηση του βασικού μισθού με πληθωρισμό στο 10% είναι λάθος κίνηση. Όσο για την υγεία μακάρι να ιδιωτικοποιηθεί και μακάρι να πάμε σε ένα υποχρεωτικό σύστημα ιδιωτικής ασφάλισης υγείας με καταργήσει των εισφορών προς τον εφκα. Και τα δυο όμως για να γίνουν θα έχουν πολιτικό κόστος και ο απλός πολίτης που δεν έχει γνώσεις πάνω στο θέμα αυτό δεν μπορεί να τα καταλάβει. Οποτε θα έπρεπε να έχουμε μια πολιτική ηγεσία που να την εμπιστεύεται ο πολίτης όταν θα έπαιρνε τέτοιες αποφάσεις. Δυστυχώς δεν έχουμε τέτοιους πολιτικούς γιατί πολύ απλά η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι παρόμοιοι πολίτες. Προσωπική άποψη φυσικά

Η αύξηση του βασικού μισθού με πληθωρισμό στο 10% είναι λάθος κίνηση. Όσο για την υγεία μακάρι να ιδιωτικοποιηθεί και μακάρι να πάμε σε ένα υποχρεωτικό σύστημα ιδιωτικής ασφάλισης υγείας με καταργήσει των εισφορών προς τον εφκα. Και τα δυο όμως για να γίνουν θα έχουν πολιτικό κόστος και ο απλός πολίτης που δεν έχει γνώσεις πάνω στο θέμα αυτό δεν μπορεί να τα καταλάβει. Οποτε θα έπρεπε να έχουμε μια πολιτική ηγεσία που να την εμπιστεύεται ο πολίτης όταν θα έπαιρνε τέτοιες αποφάσεις. Δυστυχώς δεν έχουμε τέτοιους πολιτικούς γιατί πολύ απλά η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι παρόμοιοι πολίτες. Προσωπική άποψη φυσικά.
Γιατί Βασίλη θα έχουμε καλύτερη εξυπηρέτηση αν γίνουν όλα ιδιωτικά? Είδαμε ότι ιδιωτικοποίηθηκε στην Ελλάδα πώς λειτουργεί! Βλέπε παράδειγμα Αττικής οδού! Δεν λέω πολλά θα μπορούσαν να τα εκμεταλλευτούν ιδιώτες από το να ρημάζουν υπό την σκέπη του δημοσίου πχ ολυμπιακά ακίνητα! Αλλά όχι να τα πάρουν μπιτ παρά! Καί αφού θίγεις κ το θέμα του βασικού να ξέρεις ότι πολλοί συμπατριώτες σου δουλεύουμε πολύ σκληρά δεκαπέντε χρόνια τώρα μόνο με ένα βασικό χωρίς κανένα επίδομα κ καμία αύξηση κ αν δεν σπουδάσαμε οικονομικά της φιλελεύθερης φιλοσοφίας κάτι σπουδάσαμε και εμείς! Ελπίζω μην με παρεξηγήσεις αλλά υπάρχουν και άλλες απόψεις!
 
Είναι ωραία η ιδιωτικοποίηση αλλά όταν λειτουργούν όλα σωστά εδώ σε εμάς δε λειτουργεί τίποτα.Και εγώ θα συμφωνούσαν για την υγεία ούτως η άλλως όλο πληρώνω οπότε κάτι χρειαστεί αλλιώς περιμένω του Αγίου πούτσου ανήμερα.Ασε που οι κρατήσεις που έχω αν τα πλήρωνα σε ιδιωτική ασφάλιση θα κλάνα και θα με έπαιρνε ελικόπτερο.
 
Είναι ωραία η ιδιωτικοποίηση αλλά όταν λειτουργούν όλα σωστά εδώ σε εμάς δε λειτουργεί τίποτα.Και εγώ θα συμφωνούσαν για την υγεία ούτως η άλλως όλο πληρώνω οπότε κάτι χρειαστεί αλλιώς περιμένω του Αγίου πούτσου ανήμερα.Ασε που οι κρατήσεις που έχω αν τα πλήρωνα σε ιδιωτική ασφάλιση θα κλάνα και θα με έπαιρνε ελικόπτερο.
Γιάννη μήπως γνωρίζεις ποιο είναι το κόστος της ιδιωτικής ασφάλισης για τους άνω των 65; Όλα είναι θέμα στατιστικής φίλε !
 
Ασε που οι κρατήσεις που έχω αν τα πλήρωνα σε ιδιωτική ασφάλιση θα κλάνα και θα με έπαιρνε ελικόπτερο.
Δεν είναι έτσι Γιάννη. Για να έχεις από ιδιωτική ασφάλιση τις παροχές που έχεις από τη δημόσια, πρέπει να δίνεις πολλαααααά λεφτά. Για την ακρίβεια τόσα πολλά που δεν μπορείς καν να τα δίνεις ( εμείς οι απλοί θνητοί εννοώ).
Πόσες κρατήσεις έχεις δηλαδή; Αν θες μου λες και τη συνεχίζουμε τη κουβέντα.
 
Γιάννη μήπως γνωρίζεις ποιο είναι το κόστος της ιδιωτικής ασφάλισης για τους άνω των 65; Όλα είναι θέμα στατιστικής φίλε !
Όχι φίλε δεν το ξέρω .Και εννοείται ότι υπάρχουν και εκεί τα στραβά επειδή είχα κάνει κουβέντα πριν χρόνια προ κρίσης για οικογενειακό πακέτο έπρεπε να πουλάς παραμύθι είχε πολλές δικλείδες δηλ αν έλεγα ότι κυνηγάω και ψαρεύω ή ότι κάνω και εκτός ελεύθερη και αυτόνομη κατάδυση δεν με ασφαλιζαν η η τιμή πήγαινε στα το ουράνια.Αυτο το σκεπτικό δεν γίνεται
έτσι πρέπει να ξεκινήσει από την αρχή δηλ να πούνε από εδώ και εμπρός για όποιους πρωτομπαίνουν στην αγορά εργασίας έχουν δικαίωμα να διαλέξουν ΕΦΚΑ Η ιδιωτική που να τα συμπεριλαμβάνει όλα .Είναι κάτι που δεν προκυτε να συμβεί εδώ διότι σαν πτωχευμένη χώρα περιμένουν έσοδα από τους εργαζόμενους για να πληρωθούν οι συνταξιούχοι αφού έφαγαν τα αποθέματα έτσι θα συνεχίζεται έτσι το έργο και όποιος έχει φράγκα θα κάνει και ιδιωτική για να μην ταλαιπωρείται.
 
Δεν είναι έτσι Γιάννη. Για να έχεις από ιδιωτική ασφάλιση τις παροχές που έχεις από τη δημόσια, πρέπει να δίνεις πολλαααααά λεφτά. Για την ακρίβεια τόσα πολλά που δεν μπορείς καν να τα δίνεις ( εμείς οι απλοί θνητοί εννοώ).
Πόσες κρατήσεις έχεις δηλαδή; Αν θες μου λες και τη συνεχίζουμε τη κουβέντα.
400€ το μήνα έχω κρατήσεις για σκέψου λίγα είναι για εμένα και τα παιδιά Και που για να φτιάξω τη μέση περίμενα 3 μήνες κουτσός με 7 χάπια τη μέρα και έβαλα και μέσον και τώρα έχω πάλι τα ίδια βέβαια δε ρίχνω ευθύνες σε κάποιον .Και όπου πας επίσκεψη σε γιατρό όλο πληρώνεις δεν έχω πάει τσάμπα ποτέ ούτε σε συμβεβλημένο όλοι θέλουν λεφτά άρα γιατί μου κρατάνε τα λεφτά για τα φάρμακα ή για τη σύνταξη και το εφάπαξ που δε ξέρω αν θα πάρω .Το ότι δαπανούνται πολλά λεφτά από το κράτος για την υγεία είναι δεδομένο αλλά όταν βρίσκεσαι σε τόπο που δουλεύει με τι λογική πλιάτσικου έτσι γίνεται.Οπως και τα απογευματινά ραντεβού τα βάλανε 50€ πας σε ιδιώτη με λιγότερα πολλές φορές και άμεσα,τώρα θα κάνουμε και απογευματινά χειρουργεία που θα τα σκάς νόμιμα απλά θα σου βγαίνει φθηνότερα.
 
Last edited:
400€ το μήνα έχω κρατήσεις για σκέψου λίγα είναι για εμένα και τα παιδιά
Οκ. Ψάξε να βρεις λοιπόν ιδιωτική που να σε ασφαλίζει με 400 ευρώ εσένα, τη γυναικα σου και τα 15 παιδιά σου.
Και όταν λέμε να σε ασφαλίζει να μην εννοούμε μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα.
Να μπορείς δηλαδή να επισκέπτεσαι γιατρό 24/7 απεριόριστες φορές, να σου καλύπτει όλα τα έξοδα για ότι κι αν συμβεί, να σου καλύπτει και τα φάρμακα για πάντα, μόλις φτάσεις σε μια ορισμένη ηλικία εκτός από αυτά να σου δίνει και σύνταξη για όλη σου τη ζωή, και μόλις πεθάνεις να συνεχίσει να δίνει τη σύνταξη στη γυναίκα σου.
Αν τη βρεις, πες μου να κάνω κι εγώ...
 
Αυτά είναι προεκλογικά τρικ εάν ξαναβγεί η ίδια κυβέρνηση θυμηθείτε τι σας λέω θα ιδιωτικοποιηθεί και η υγεία όχι ότι τώρα έχουμε δωρεάν υγεία αλλά θα παρακαλάει ο καθένας μην αρωστησει.Αυξηση κατώτατου μισθού πολύ σωστό μέτρο αλλά απορώ που βρίσκονται τα λεφτά εφόσον είμαστε πτωχευμένοι αλλά ξέχασα θα σωθούμε από τους τουρίστες.
... και τους επενδυτές!
Γιατί Βασίλη θα έχουμε καλύτερη εξυπηρέτηση αν γίνουν όλα ιδιωτικά? Είδαμε ότι ιδιωτικοποίηθηκε στην Ελλάδα πώς λειτουργεί! Βλέπε παράδειγμα Αττικής οδού! Δεν λέω πολλά θα μπορούσαν να τα εκμεταλλευτούν ιδιώτες από το να ρημάζουν υπό την σκέπη του δημοσίου πχ ολυμπιακά ακίνητα! Αλλά όχι να τα πάρουν μπιτ παρά! Καί αφού θίγεις κ το θέμα του βασικού να ξέρεις ότι πολλοί συμπατριώτες σου δουλεύουμε πολύ σκληρά δεκαπέντε χρόνια τώρα μόνο με ένα βασικό χωρίς κανένα επίδομα κ καμία αύξηση κ αν δεν σπουδάσαμε οικονομικά της φιλελεύθερης φιλοσοφίας κάτι σπουδάσαμε και εμείς! Ελπίζω μην με παρεξηγήσεις αλλά υπάρχουν και άλλες απόψεις!
Καλησπέρα σ' 'ολους τους φίλους...!:)

«Άλλαξε η Αθήνα όψη, σαν μαχαίρι δίχως κόψη,

πήρε κάτι απ’ την Ευρώπη και ξεφούσκωσε σαν τόπι.

Άλλαξαν χαζοί και κούφοι και μας κάναν κλοτσοσκούφι.

Άλλαξε κι ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς».


Την τελευταία φράση του μπορεί να την ακούσουμε και στις μέρες μας, όχι όμως και τις προηγούμενες που ακόμα ισχύουν από την εποχή του Ωθωνα…

Για την ιστορία ολόκληρη εδώ…

https://kee-tzides.blogspot.com/2017/06/blog-post_95.html


Υ.Γ
…Έχω επισημάνει με έντονη γραφή τις λέξεις-φράσεις κατ΄ επιλογή για να τονίσω το νόημα που έχουν .Όμως εμείς το βιολί μας;)
 
Μα δεν είναι 400 είναι πολλά παραπάνω τα τελευταία 3 χρόνια πρέπει να έχω πληρώσει για τη δημόσια υγεία με δύο χειρουργεία και διάφορα άλλα πάνω από 5000 € για το συνταξιοδοτικό ίσως έχεις δικιο αλλά για ιατρική περίθαλψη άστο 100 φορές ιδιωτικά όποιος μπορεί.
 
Εγώ πάλι πέρα απ' αυτά δεν πείθομαι, μπορεί να έχω και άδικο, ότι στην Ελλάδα υπάρχει σοβαρή εποπτεία όσον αφορά την κεφαλαιακή επάρκεια της κάθε εταιρίας και δε θα κηρύξει καμιά τους πάλι πτώχευση όπως τόσες άλλες στο παρελθόν....
 
Εγώ πάλι πέρα απ' αυτά δεν πείθομαι, μπορεί να έχω και άδικο, ότι στην Ελλάδα υπάρχει σοβαρή εποπτεία όσον αφορά την κεφαλαιακή επάρκεια της κάθε εταιρίας και δε θα κηρύξει καμιά τους πάλι πτώχευση όπως τόσες άλλες στο παρελθόν....
Άστο αυτό, έφαγα μια πο@τσα από την Ασπίς εγώ πριν χρόνια, ακόμα πονάει ο κωλος μου.
 
Back
Top