Προγράμματα βαλλιστικής

Κανένα πρόγραμμα βαλλιστικής δεν είναι ακριβές με την έννοια ότι θα σου υπολογίσει ΑΚΡΙΒΩΣ την ταχύτητα στα Χ μέτρα.
Όλα μα όλα έχουν διαφορές μεταξύ τους.
Όλα όμως θα σου δώσουν μια τάξη μεγέθους με σχετικά καλή ακρίβεια και αυτό είναι που θέλουμε.
Λογικό, γιατί οι συνθήκες του εξωτερικού περιβάλλοντος δεν είναι "ομοιογενείς". Η τάξη μεγέθους είναι αυτό που πραγματικά μας ενδιαφέρει!
 
Μια παρατήρηση: η θεώρηση του Allen δίνει καλύτερα αποτελέσματα με ανοιχτά τσοκ. Άρα βάσει λογικής ο κύλινδρος θα έχει την μεγαλύτερη ακρίβεια. Το θέμα όμως είναι, ότι ρόλο παίζει και η διάμετρος του αυλού στην περίπτωση του κυλίνδρου, γιατί όσο πιο στενός είναι, τόσο μεγαλύτερη θα είναι η εφορμοζομενη πίεση. Επομένως, μικρές αποκλίσεις της τάξης των 5-10 FPS (στο στόμιο)είναι αναμενόμενες. Γνώμη μου πάντα, μπορεί να κάνω λάθος!
Τίποτα δεν είναι απόλυτο.
Λένε πχ ότι ο ανοιχτός αυλός δίνει μεγαλύτερες ταχύτητες.
Πότε όμως ;
Αν πχ βάλεις διαφορετικά βύσματα σε 2 αυλούς που και στους 2 η διάμετρος του βύσματος να είναι πχ Δ + 2%Δ όπου Δ η διάμετρος του κάθε αυλού, τότε ο φαρδύτερος θα βγάλει μεγαλύτερη ταχύτητα ;;; Δεν το πιστεύω.
Αν βάλεις το ίδιο βύσμα, ίσως.
Αν βάλεις με μικρότερη φούστα ;;;

Άρα η απάντηση είναι φυσικά και παίζει ρόλο.

Επίσης μεγαλύτερος κώνος χωρίς να έχω στοιχεία θεωρώ ότι θα δώσει λίγο μικρότερη αρχική πάντα.

Terminal ballistics ή βλητική του τέλους είναι η βλητική που εξετάζει φαινόμενα όταν τα σκάγια χτυπήσουν τον στόχο.

Transitional ballistics ήθελες να πεις.
 
Τίποτα δεν είναι απόλυτο.
Λένε πχ ότι ο ανοιχτός αυλός δίνει μεγαλύτερες ταχύτητες.
Πότε όμως ;
Αν πχ βάλεις διαφορετικά βύσματα σε 2 αυλούς που και στους 2 η διάμετρος του βύσματος να είναι πχ Δ + 2%Δ όπου Δ η διάμετρος του κάθε αυλού, τότε ο φαρδύτερος θα βγάλει μεγαλύτερη ταχύτητα ;;; Δεν το πιστεύω.
Αν βάλεις το ίδιο βύσμα, ίσως.
Αν βάλεις με μικρότερη φούστα ;;;

Άρα η απάντηση είναι φυσικά και παίζει ρόλο.

Επίσης μεγαλύτερος κώνος χωρίς να έχω στοιχεία θεωρώ ότι θα δώσει λίγο μικρότερη αρχική πάντα.

Terminal ballistics ή βλητική του τέλους είναι η βλητική που εξετάζει φαινόμενα όταν τα σκάγια χτυπήσουν τον στόχο.

Transitional ballistics ήθελες να πεις.
Transitional ήθελα να γράψω, αλλά το auto correct μου το έβγαλε terminal 😅😅. Αυτό με το διευρυμένο, το έψαχνα πριν χρόνια και είχα καταλήξει σε αυτό ακριβώς που λες, περί βύσματος κτλ!
 
Βασιλη εαν σε ενδιαφερει...εχω στοιχια μετατοπισης τουφεκιας απο πλαγιο ανεμο σε Ν5 V1,5-416m/s
και σε Ν4 με V1,5-418m/s στα 35 μετρα με 3* αστρα...Δυναμη αερα 8 μποφορ...εδωσε απαγορευτικο
αποπλου εκεινη την ημερα....τωρα εαν ηταν 9 μποφορ δεν το γνωριζω φιλε !!
Αυτο που βλεπω στις δοκιμες μου....ειναι οτι το Ν4 εχει μεγαλυτερη μετατοπιση...
 
Τίποτα δεν είναι απόλυτο.
Λένε πχ ότι ο ανοιχτός αυλός δίνει μεγαλύτερες ταχύτητες.
Πότε όμως ;
Αν πχ βάλεις διαφορετικά βύσματα σε 2 αυλούς που και στους 2 η διάμετρος του βύσματος να είναι πχ Δ + 2%Δ όπου Δ η διάμετρος του κάθε αυλού, τότε ο φαρδύτερος θα βγάλει μεγαλύτερη ταχύτητα ;;; Δεν το πιστεύω.
Αν βάλεις το ίδιο βύσμα, ίσως.
Αν βάλεις με μικρότερη φούστα ;;;

Άρα η απάντηση είναι φυσικά και παίζει ρόλο.

Επίσης μεγαλύτερος κώνος χωρίς να έχω στοιχεία θεωρώ ότι θα δώσει λίγο μικρότερη αρχική πάντα.

Terminal ballistics ή βλητική του τέλους είναι η βλητική που εξετάζει φαινόμενα όταν τα σκάγια χτυπήσουν τον στόχο.

Transitional ballistics ήθελες να πεις.
Επίσης, θα πω και κάτι έτσι για "φιτιλιά". Πιστεύω ότι με ατσάλινα σκάγια και TSS, οι στενοί αυλοί και οι κοντοί κώνοι θα αποδίδουν λίγο καλύτερα!!!
 
Βασιλη εαν σε ενδιαφερει...εχω στοιχια μετατοπισης τουφεκιας απο πλαγιο ανεμο σε Ν5 V1,5-416m/s
και σε Ν4 με V1,5-418m/s στα 35 μετρα με 3* αστρα...Δυναμη αερα 8 μποφορ...εδωσε απαγορευτικο
αποπλου εκεινη την ημερα....τωρα εαν ηταν 9 μποφορ δεν το γνωριζω φιλε !!
Αυτο που βλεπω στις δοκιμες μου....ειναι οτι το Ν4 εχει μεγαλυτερη μετατοπιση...
Κύριε Νίκο, για κάθε είδους βλήματος, υπάρχει η βλητική σταθερά (ballistic coefficient), που εξαρτάται από το είδος, το βάρος, τις διαστάσεις και τη γεωμετρία του. Αυτή δείχνει σε μεγάλο βαθμό την επίδραση που έχει πάνω στο βλήμα ο άνεμος. Εδώ έχουμε 2 βλήματα διαφορετικών διαστάσεων και βάρους, άρα διαφορετική σταθερά, οπότε είναι αναμενόμενο αυτό. Με πιο απλά λόγια, τα 4αρια ναι μεν έχουν μεγαλύτερη μάζα από τα 5αρια, έχουν όμως και μεγαλύτερη επιφάνεια, άρα είναι πιο "επιρρεπή" στον πλευρικό άνεμο. Αυτό βέβαια, είναι γενίκευση και όχι κανόνας.

Υ. Γ υπάρχουν εξισώσεις και ΠΡΟΓΡΆΜΜΑΤΑ υπολογισμού όλων αυτών!
 
Last edited:
Χρήστο θα σε μαλώσω, τρίτο λάθος από βιασύνη στη σειρά. Ο βλητικός συντελεστής σε δύο σφαίρες ίδιου υλικού με πυκνότητα μεγαλύτερη του ατμοσφαιρικου αέρα, δίνει προβάδισμα στην μεγαλύτερη σφαίρα. Νίκο ίσως οι διαφορές στο βυσμα ,στήσιμο ή παραμορφωσεις να έδωσαν αυτό το αποτέλεσμα, πάντως η μετατόπιση λόγω ανέμου σε μεγάλες αποστάσεις είναι πολύ σημαντική.
Πιστεύω ότι με ατσάλινα σκάγια και TSS, οι στενοί αυλοί και οι κοντοί κώνοι θα αποδίδουν λίγο καλύτερα
Δεν αποκλείεται, αρκεί να ορίσεις ποιοί είναι στενοί αυλοι, κοντοί κώνοι και τι εννοείς σαν βλητική απόδοση.
 
Χρήστο θα σε μαλώσω, τρίτο λάθος από βιασύνη στη σειρά. Ο βλητικός συντελεστής σε δύο σφαίρες ίδιου υλικού με πυκνότητα μεγαλύτερη του ατμοσφαιρικου αέρα, δίνει προβάδισμα στην μεγαλύτερη σφαίρα. Νίκο ίσως οι διαφορές στο βυσμα ,στήσιμο ή παραμορφωσεις να έδωσαν αυτό το αποτέλεσμα, πάντως η μετατόπιση λόγω ανέμου σε μεγάλες αποστάσεις είναι πολύ σημαντική.
Δεν αποκλείεται, αρκεί να ορίσεις ποιοί είναι στενοί αυλοι, κοντοί κώνοι και τι εννοείς σαν βλητική απόδοση.
Πω πω, σαν να ακούω τους καθηγητές μου!!!!!!!!!!!!😅😅😅 Cb=ρl/Cd, ναι έκανα λάθος στον παρονομαστή και τα έβγαλα ανάποδα τα αποτελέσματα!!!!😅😁
Άντε, θα δικαιολογηθώ όπως έκανα και στο σχολείο και στη σχολή: "ήμουν στη δουλειά (πράγματι) και ήμουν κουρασμένος (επίσης ισχύει)"!!!😅🤣
 
Last edited:
Προς τους φιλολόγους του φόρουμ, το σωστό είναι βαλλιστικη ή βλητική, ή και τα δύο ;
Νομίζω ότι το "βλητική" αναφέρεται στην επιστήμη, και το "βαλλιστική" στην απόδοση, εξέταση κτλ. Ας απαντήσουν οι ειδικοί!
 
Βασιλη εαν σε ενδιαφερει...εχω στοιχια μετατοπισης τουφεκιας απο πλαγιο ανεμο σε Ν5 V1,5-416m/s
και σε Ν4 με V1,5-418m/s στα 35 μετρα με 3* αστρα...Δυναμη αερα 8 μποφορ...εδωσε απαγορευτικο
αποπλου εκεινη την ημερα....τωρα εαν ηταν 9 μποφορ δεν το γνωριζω φιλε !!
Αυτο που βλεπω στις δοκιμες μου....ειναι οτι το Ν4 εχει μεγαλυτερη μετατοπιση...
Βάλτα Νίκο ...
 
Αν θυμάμαι καλά, στο παρακάτω βιβλίο, είχα διαβάσει ότι σε μετρήσεις που έκαναν οι τεχνικοί της Winchester είχαν διαπιστώσει περίπου 100π/δ μείωση της ταχύτητας σε απόσταση 3 ή 5πόδια από το στόμιο της κάνης.
https://www.amazon.com/Shotshells-Ballistics-Ballistic-Different-Manufacturers/dp/1571572627
 
Για να δείτε τις διαφορές μεταξύ προγραμμάτων.
Διάτρηση πάντα σε 20% βαλλιστικό τζελ.
Επίπεδο θάλασσας και θερμοκρασία 21 βαθμοί.
Όταν αναφέρω το "εγώ" εννοώ τους υπολογισμούς σύμφωνα με τον Allen.

Ballistics for windows (φτιαγμένο από τον Ed Lowry βλητικού της Winchester)
5. Lead #5.jpg
Για 1287fps #5 στις 40 γιάρδες εγώ βγάζω ταχύτητα 705fps αντί 700fps
και διάτρηση 1,83" αντί 1,82".

Πάμε στο ΚPΥ ballistics (φτιαγμένο από έναν αμερικάνο που γράφει στο shotgunworld)
0Pellet penetration KPY ballistics data.jpg
Για 1400fps #5 στις 40 γιάρδες εγώ βγάζω ταχύτητα 736fps αντί 744fps
και διάτρηση 2,08" αντί 2.11".

Το πρώτο πρόγραμμα βγάζει διάτρηση με τα ίδια δεδομένα 1,94" ... το πρώτο, του Lowry, το εμπιστεύομαι καλύτερα και υπολογίζει διαφορετικά την διάτρηση απ' ότι το δεύτερο.
Δεν έχουν όμως (πάλι) σημαντικές διαφορές.

Πάμε στο τρίτο δίνοντάς του τα ίδια στοιχεία με το δεύτερο
http://www.ctmuzzleloaders.com/ctml_experiments/shot-ballistics/shotgunning.html
1678742286666.png
Για 1400fps #5 στις 40 γιάρδες εγώ βγάζω ταχύτητα 736fps, το ΚPΥ βγάζει 744fps και το τρίτο 743fps
Το τρίτο δεν βγάζει διάτρηση.

Βλέπετε ότι οι διαφορές μεταξύ προγραμμάτων είναι αμεληταίες.

Τώρα οι Λευτέρηδες @elvas και @Xklefteris με βάλανε σε σκέψεις σχετικά την την ταχύτητα στομίου σε σχέση με τα τσοκ.
Συνήθως κάνω τους υπολογισμούς με τσοκ κύλινδρο (χωρίς επιπλέον διορθώσεις ταχύτητας στομίου δηλαδή) αλλά στο Rooster δοκίμασα το Full και κατά διαβολική σύμπτωση η ταχύτητα στο 1,5m ταίριαξε απόλυτα με τον ταχογράφο του Νίκου. 🤣

Είπαμε όμως ... χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα για τάξεις μεγέθους, δεν πορωνόμαστε με λεπτομέρειες.
 
Βασιλη εαν σε ενδιαφερει...εχω στοιχια μετατοπισης τουφεκιας απο πλαγιο ανεμο σε Ν5 V1,5-416m/s
και σε Ν4 με V1,5-418m/s στα 35 μετρα με 3* αστρα...Δυναμη αερα 8 μποφορ...εδωσε απαγορευτικο
αποπλου εκεινη την ημερα....τωρα εαν ηταν 9 μποφορ δεν το γνωριζω φιλε !!
Αυτο που βλεπω στις δοκιμες μου....ειναι οτι το Ν4 εχει μεγαλυτερη μετατοπιση...
Έχω δεδομένα από στοιχεία μετατόπισης ντουφεκιας από κόψιμο,από προδοσία κλανιάς και θέα κώλου .yel.
 
Λευτέρη αυτό που έκανα είναι το εξής ...

Πέρασα την μελέτη του Allen στο excel αλλά με 1275fps coil reading στα 3ft (όπως γράφει ο πίνακας παρακάτω) είχα μια μικρή απόκλιση στην ταχύτητα στομίου.
Ο Allen γράφει ότι το μοντέλο δίνει καλύτερη προσέγγιση με ανοιχτά τσοκ.
Τροποποίησα τα μαθηματικά ώστε να συμφωνούν (όσο είναι δυνατό) με τον παρακάτω πίνακα του Lowry τον οποίο θεωρώ σωστό (κάπου έπρεπε να βασιστώ) και αναφέρεται σε Full τσοκ.

View attachment 68401

Πχ για την πρώτη γραμμή με τα BB steel o Lowry βρίσκει μια ταχύτητα στομίου 1376fps και εγώ 1380fps.
View attachment 68402



Ρωτήστε ότι θέλετε ... αφού υπάρχει ενδιαφέρον έφτιαξα άλλο θέμα
Βασίλη μας γαμσες...
 
Back
Top