Προγράμματα βαλλιστικής

Χρήστο θα σε μαλώσω, τρίτο λάθος από βιασύνη στη σειρά. Ο βλητικός συντελεστής σε δύο σφαίρες ίδιου υλικού με πυκνότητα μεγαλύτερη του ατμοσφαιρικου αέρα, δίνει προβάδισμα στην μεγαλύτερη σφαίρα. Νίκο ίσως οι διαφορές στο βυσμα ,στήσιμο ή παραμορφωσεις να έδωσαν αυτό το αποτέλεσμα, πάντως η μετατόπιση λόγω ανέμου σε μεγάλες αποστάσεις είναι πολύ σημαντική.
Δεν αποκλείεται, αρκεί να ορίσεις ποιοί είναι στενοί αυλοι, κοντοί κώνοι και τι εννοείς σαν βλητική απόδοση.

Καλημερα Λευτερη !!! Ιδιο βυσμα....ιδια δοσολογια....ιδια σχεδον ταχυτητα ( 416-Ν5 - 418-Ν4 ) την ιδια ωρα
ριχτηκαν τα φυσιγγια... το θεμα ειναι στην ταχυτητα του ανεμου που δεν ειναι σταθερος υπηρχαν
εντονες ριπες ανεμου....οποτε δεν μπορουμε να βρουμε ακρη....
Στις αποτυπωσεις ομως των στοχων...η μετατοπιση της τουφεκιας ειναι εμφανης....με μεγαλυτερη στα Ν4
σκαγια....Ισως εκεινη την στιγμη που εριξα την τουφεκια να υπηρξε ριπη ανεμου μεγαλυτερη...
Την παραμορφωση των σκαγιων την ξεχνας....και οι δυο βολες ειχαν μεγαλα ποσοστα συγκεντρωσης!!!
Και ολα αυτα στα 35 μετρα με 3* αστρα μαμα τσοκ... :)

ΥΓ. Πιστευω οτι στα 50 μετρα η μετατοπιση θα ηταν τετοια....που θα εψαχνα να βρω σκαγια στον στοχο...!!
 
Καλημερα Λευτερη !!! Ιδιο βυσμα....ιδια δοσολογια....ιδια σχεδον ταχυτητα ( 416-Ν5 - 418-Ν4 ) την ιδια ωρα
ριχτηκαν τα φυσιγγια... το θεμα ειναι στην ταχυτητα του ανεμου που δεν ειναι σταθερος υπηρχαν
εντονες ριπες ανεμου....οποτε δεν μπορουμε να βρουμε ακρη....
Στις αποτυπωσεις ομως των στοχων...η μετατοπιση της τουφεκιας ειναι εμφανης....με μεγαλυτερη στα Ν4
σκαγια....Ισως εκεινη την στιγμη που εριξα την τουφεκια να υπηρξε ριπη ανεμου μεγαλυτερη...
Την παραμορφωση των σκαγιων την ξεχνας....και οι δυο βολες ειχαν μεγαλα ποσοστα συγκεντρωσης!!!
Και ολα αυτα στα 35 μετρα με 3* αστρα μαμα τσοκ... :)

ΥΓ. Πιστευω οτι στα 50 μετρα η μετατοπιση θα ηταν τετοια....που θα εψαχνα να βρω σκαγια στον στοχο...!!
Αν πρόκειται για ριπές , τότε αλλάζουν τα πράγματα κύριε Νίκο. Στους υπολογισμούς, ο αέρας έχω την εντύπωση ότι θεωρείται σταθερός σε ένταση και κατεύθυνση.
 
Για να δείτε τις διαφορές μεταξύ προγραμμάτων.
Διάτρηση πάντα σε 20% βαλλιστικό τζελ.
Επίπεδο θάλασσας και θερμοκρασία 21 βαθμοί.
Όταν αναφέρω το "εγώ" εννοώ τους υπολογισμούς σύμφωνα με τον Allen.

Ballistics for windows (φτιαγμένο από τον Ed Lowry βλητικού της Winchester)
View attachment 68416
Για 1287fps #5 στις 40 γιάρδες εγώ βγάζω ταχύτητα 705fps αντί 700fps
και διάτρηση 1,83" αντί 1,82".

Πάμε στο ΚPΥ ballistics (φτιαγμένο από έναν αμερικάνο που γράφει στο shotgunworld)
View attachment 68418
Για 1400fps #5 στις 40 γιάρδες εγώ βγάζω ταχύτητα 736fps αντί 744fps
και διάτρηση 2,08" αντί 2.11".

Το πρώτο πρόγραμμα βγάζει διάτρηση με τα ίδια δεδομένα 1,94" ... το πρώτο, του Lowry, το εμπιστεύομαι καλύτερα και υπολογίζει διαφορετικά την διάτρηση απ' ότι το δεύτερο.
Δεν έχουν όμως (πάλι) σημαντικές διαφορές.

Πάμε στο τρίτο δίνοντάς του τα ίδια στοιχεία με το δεύτερο
http://www.ctmuzzleloaders.com/ctml_experiments/shot-ballistics/shotgunning.html
View attachment 68419
Για 1400fps #5 στις 40 γιάρδες εγώ βγάζω ταχύτητα 736fps, το ΚPΥ βγάζει 744fps και το τρίτο 743fps
Το τρίτο δεν βγάζει διάτρηση.

Βλέπετε ότι οι διαφορές μεταξύ προγραμμάτων είναι αμεληταίες.

Τώρα οι Λευτέρηδες @elvas και @Xklefteris με βάλανε σε σκέψεις σχετικά την την ταχύτητα στομίου σε σχέση με τα τσοκ.
Συνήθως κάνω τους υπολογισμούς με τσοκ κύλινδρο (χωρίς επιπλέον διορθώσεις ταχύτητας στομίου δηλαδή) αλλά στο Rooster δοκίμασα το Full και κατά διαβολική σύμπτωση η ταχύτητα στο 1,5m ταίριαξε απόλυτα με τον ταχογράφο του Νίκου. 🤣

Είπαμε όμως ... χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα για τάξεις μεγέθους, δεν πορωνόμαστε με λεπτομέρειες.
Μήπως αυτές οι διαφορές οφείλονται στον αλγόριθμο του κάθε προγράμματος, και πού αυτό κάνει στρογγυλοποίηση? Το σφάλμα μέτρησης είναι πολύ μικρό (1-2%). Δεν ξέρω προγραμματισμό, αλλά αυτές οι διαφορές μου θυμίζουν την αριθμητική ανάλυση.
 
Αν πρόκειται για ριπές , τότε αλλάζουν τα πράγματα κύριε Νίκο. Στους υπολογισμούς, ο αέρας έχω την εντύπωση ότι θεωρείται σταθερός σε ένταση και κατεύθυνση.

Ναι....ετσι ειναι....Γι'αυτον τον λογο δεν ανεβασα τις δοκιμες.....δεν εχει νοημα...με ριπες ανεμου δεν
βγαζουμε ''ακρη''...
 
Βασίλη για ν6 ιταλικό με 1300fps στις 40 και 50 γυαρδες τι διάτρηση βγάζει ;
Για 1300fps@1,5m μολύβι

Cyl
40 yards - 37,5mm σε 20% τζελ
50 yards - 31mm σε 20% τζελ

Full
40 yards - 38,9mm σε 20% τζελ
50 yards - 32,3mm σε 20% τζελ

Λευτέρη αν έχεις αξιόπιστες δοκιμές σε εργαστήριο με γνωστή Vo ή Vx και ταχύτητες σε διάφορες αποστάσεις με ενδιαφέρει να τσεκάρουμε 2-3 τιμές.

Ο Joel χρησιμοποίησε το KPY Ballistics και σε ένα βίντεο είπε ότι βρήκε άλλα αντί άλλων.
Το πρόβλημα όμως ήταν ότι χρησιμοποίησε 10% τζελ στις δοκιμές του και το KPY βγάζει τιμές για 20%.
Το είχε αναφέρει ο δημιουργός του στο shotgunworld κάποια στιγμή.
To κατάλαβε και το διόρθωσε στο ίδιο video λέγοντας ότι οι διατρήσεις σε 20% τζελ είναι περίπου οι μισές από το 10% και προφανώς ταίριαζαν στο περίπου.
Επίσης να αναφέρω ότι έχω τσεκάρει και 2-3 τιμές από τον Conetes που μετράει διάτρηση σε τζελ και πάνω κάτω ταιριάζουν ...
Πάντα μιλάμε για μέγιστη διάτρηση σε μολύβι μιας και κάποια παραμορφωμένα σκάγια έχουν μικρότερη διάτρηση.

Γενικώς έχει πλάκα ειδικά με τις προσκοπεύσεις, το drop και την μετατόπιση λόγω ανέμων.
Όλη η ουσία όμως είναι οι διατρήσεις.
Τα αποτελέσματα που βγάζει τα θεωρώ λογικά.
 
Μήπως αυτές οι διαφορές οφείλονται στον αλγόριθμο του κάθε προγράμματος, και πού αυτό κάνει στρογγυλοποίηση? Το σφάλμα μέτρησης είναι πολύ μικρό (1-2%). Δεν ξέρω προγραμματισμό, αλλά αυτές οι διαφορές μου θυμίζουν την αριθμητική ανάλυση.
Πιθανολογώ στον αλγόριθμο και στις στρογγυλοποιήσεις.
Είναι αμεληταία όμως η διαφορά στις ταχύτητες και το σημαντικότερο, στις διατρήσεις στα Χ μέτρα ακόμα μικρότερη.
 
Last edited:
ΥΓ. Πιστευω οτι στα 50 μετρα η μετατοπιση θα ηταν τετοια....που θα εψαχνα να βρω σκαγια στον στοχο...!!
Με σταθερό ΚΑΘΕΤΟ άνεμο 8 μποφόρ #5 στα 35μ με την ταχύτητα που δίνεις η μετατόπιση είναι 70cm !!!
Στα 50m είναι 145cm.

Σε #4 στα 35μ με την ταχύτητα που δίνεις η μετατόπιση είναι 67cm !!!
Στα 50m είναι 136cm.

Δεν θα έβρισκες σκάγι στο χαρτί.
 
Βασίλη δεν έχω, αλλά δεν χρειάζεται και τόση ακρίβεια, αυτό που υπολογίζεις είναι υπεραρκετό. Για να έχω μέτρο σύγκρισης πόσα χιλιοστά διάτρησης σε 20% τζελ θεωρούνται αρκετά για πέρδικα, φασσα και πρασινοκεφαλα ; Ευχαριστώ.
 
Με σταθερό ΚΑΘΕΤΟ άνεμο 8 μποφόρ #5 στα 35μ με την ταχύτητα που δίνεις η μετατόπιση είναι 70cm !!!
Στα 50m είναι 145cm.

Σε #4 στα 35μ με την ταχύτητα που δίνεις η μετατόπιση είναι 67cm !!!
Στα 50m είναι 136cm.

Δεν θα έβρισκες σκάγι στο χαρτί.

Αυτο εγραψα ποιο πανω....στα 50 μετρα θα εψαχνα να βρω σκαγια στον στοχο...
 
Πιθανολογώ στον αλγόριθμο και στις στρογγυλοποιήσεις.
Είναι αμεληταία όμως η διαφορά στις ταχύτητες και το σημαντικότερο, στις διατρήσεις στα Χ μέτρα ακόμα μικρότερη.
Ακριβώς! Σε μονάδες S.I η διαφορά ταχύτητας είναι περίπου 1m/s και διάτρησης (2,14-2,08")x2,54=1,52mm
 
Βασίλη δεν έχω, αλλά δεν χρειάζεται και τόση ακρίβεια, αυτό που υπολογίζεις είναι υπεραρκετό. Για να έχω μέτρο σύγκρισης πόσα χιλιοστά διάτρησης σε 20% τζελ θεωρούνται αρκετά για πέρδικα, φασσα και πρασινοκεφαλα ; Ευχαριστώ.
Οι αμερικάνοι έχουν σαν όριο διάτρησης την 1,5" για πρασίνια = 38mm.

Εγώ σχεδόν αυθαίρετα όρισα για μικρά πουλιά (πχ τσίχλες, τρυγόνι) την 0,5", για μεσαία πουλιά (πχ πέρδικα) την 0,9", για λαγό την 1,25".

Πολύ σωστή η αντίστροφη λογική σου.
Αν ορίσεις δεδομένα για τα οποία κατεβάζεις σίγουρα το Χ θήραμα στα max Υ μέτρα τότε έχεις μια αίσθηση της διάτρησης που χρειάζεται σε 20% τζελ.

Όλα όμως είναι σχετικά ...
 
Καλημερα Λευτερη !!! Ιδιο βυσμα....ιδια δοσολογια....ιδια σχεδον ταχυτητα ( 416-Ν5 - 418-Ν4 ) την ιδια ωρα
ριχτηκαν τα φυσιγγια... το θεμα ειναι στην ταχυτητα του ανεμου που δεν ειναι σταθερος υπηρχαν
εντονες ριπες ανεμου....οποτε δεν μπορουμε να βρουμε ακρη....
Στις αποτυπωσεις ομως των στοχων...η μετατοπιση της τουφεκιας ειναι εμφανης....με μεγαλυτερη στα Ν4
σκαγια....Ισως εκεινη την στιγμη που εριξα την τουφεκια να υπηρξε ριπη ανεμου μεγαλυτερη...
Την παραμορφωση των σκαγιων την ξεχνας....και οι δυο βολες ειχαν μεγαλα ποσοστα συγκεντρωσης!!!
Και ολα αυτα στα 35 μετρα με 3* αστρα μαμα τσοκ... :)

ΥΓ. Πιστευω οτι στα 50 μετρα η μετατοπιση θα ηταν τετοια....που θα εψαχνα να βρω σκαγια στον στοχο...!!
Λογικό
 
Με σταθερό ΚΑΘΕΤΟ άνεμο 8 μποφόρ #5 στα 35μ με την ταχύτητα που δίνεις η μετατόπιση είναι 70cm !!!
Στα 50m είναι 145cm.

Σε #4 στα 35μ με την ταχύτητα που δίνεις η μετατόπιση είναι 67cm !!!
Στα 50m είναι 136cm.

Δεν θα έβρισκες σκάγι στο χαρτί.
ποιο νουμ βγάζουν οι μελέτες ανεπηρέαστο σε αυτόν τον αερα στα 35 και στα 50 βασιλη?
 
ποιο νουμ βγάζουν οι μελέτες ανεπηρέαστο σε αυτόν τον αερα στα 35 και στα 50 βασιλη?
Κανένα ... όλα παίρνουν φάλτσα ... όσο πιο χοντρά ρίχνεις τόσο καλύτερα με πολύ αέρα σε αυτό το θέμα ...

Πες μου νούμερα σκαγιών και μποφόρ αέρα να σου πω.
Πάντα για κάθετο αέρα μιλάμε.
 
Καλημερα Λευτερη !!! Ιδιο βυσμα....ιδια δοσολογια....ιδια σχεδον ταχυτητα ( 416-Ν5 - 418-Ν4 ) την ιδια ωρα
ριχτηκαν τα φυσιγγια... το θεμα ειναι στην ταχυτητα του ανεμου που δεν ειναι σταθερος υπηρχαν
εντονες ριπες ανεμου....οποτε δεν μπορουμε να βρουμε ακρη....
Στις αποτυπωσεις ομως των στοχων...η μετατοπιση της τουφεκιας ειναι εμφανης....με μεγαλυτερη στα Ν4
σκαγια....Ισως εκεινη την στιγμη που εριξα την τουφεκια να υπηρξε ριπη ανεμου μεγαλυτερη...
Την παραμορφωση των σκαγιων την ξεχνας....και οι δυο βολες ειχαν μεγαλα ποσοστα συγκεντρωσης!!!
Και ολα αυτα στα 35 μετρα με 3* αστρα μαμα τσοκ... :)

ΥΓ. Πιστευω οτι στα 50 μετρα η μετατοπιση θα ηταν τετοια....που θα εψαχνα να βρω σκαγια στον στοχο...!!
Πολύ σωστο. Η επίδραση του ανέμου είναι καθοριστικός παράγοντας που πρέπει να λαμβάνεται πολύ σοβαρά υπ οψιν στην αποτύπωση της τουφεκιας ακόμα και σε μικρότερες αποστάσεις. Ίδια φυσίγγι -καννη- τσοκ- απόσταση την μια μέρα μια χαρά και την άλλη με αέρα να ψάχνεις να βρεις τα σκάγια....
 
Back
Top