Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Χρηστο οι εταιρειες το κανουν αυτο οπου τις παιρνει. Πολλες φορες ο εδω αντιπροσωπος κανει του κεφαλιου του. Οπου η αγορα ειναι μεγαλη και φοβουνται δυσφημιση τρεχουν σαν παλαβες.[/QUOTE
+1000 ακριβως πολλες φορες ο αντιπροσωπος αν κανει την δουλεια του καλα και οπως πρεπει ολα ειναι δυνατα
 
με ενα τοσο δεδομένο πρόβλημα με την franchi έχετε κάνει επαφή με την μαμα εταιρία παρακάμπτοντας τον αντιπρόσωπο ?? αν και η μαμα εταιρία έκανε να στραβά ματιά ειναι βαρύ και αποτρεπτικό.
Να τα λέμε ανοιχτά όλα αυτά γιατί με τα δικά μας λεφτά κάνουν πειράματα πολλές εταίρεσ (όσο μεγάλες και να είναι ) που προωθούν νέα προϊόντα και να θυμόμαστε αυτό συμβαίνει σε όλα τα σπορ-αθλήματα - δραστηριότητες . νομίζω !
 
Last edited:
Το προβλημα στα franchi 612 ειναι γενικο.σπανε οι σιδηροδρομοι σχεδον σε ολα τα οπλα που εχουν καποια χρηση.ειναι σιγουρο οτι το ξερει και ο αντιπροσωπος (Ναυπλιωτης) και η Franchi..το γελοιο ειναι οτι οταν πριν 3 περιπου χρονια αγορασα ενα καινουριο τετοιο ανταλλακτικο μου ειπαν οτι αυτο δεν θα σπασει γιατι ειναι βελτιωμενο και εχει και σφραγιδες δοκιμης πανω..εσπασε πιο γρηγορα απο το παλιο..
 
Πάντως παιδιά αν έχει σπάσει το αυτακι στην μέση ηλεκτροκολλιεται λιμάρετε και κουμπωνει κανονικότητα σαν καινούργιο.
Το έκανα στην μοσσμπεργκ πριν 6-7 χρόνια χωρίς κανένα προβλημα..
10 ευρώ κάνει.
Μου είχε σπάσει και μένα στην 391 μετά από δέκα χρόνια.

Δεν το βάζω καν στις φθορές.

1 ευρώ ζημιά το χρόνο.

Δεν αξίζει να κολησεις κάτι που κοστίζει 10€.
 
Δεν αξίζει να κολησεις κάτι που κοστίζει 10€
Εσυ το βρηκες..εγω τοτε δεν το βρηκα γιατι δεν το ειχε ο αντιπροσωπος κ επρεπε να το επισκευασω..κ ευτυχως που ηταν απο μεταλλο που κολλαει....
Αλλα κ να το ευρισκα δεν θα ειχε καμια διαφορα με οπως το εφτιαξα τωρα....η δουλεια να γινεται..
 
Last edited:
Δεν είναι μόνο το κόστος που μετράει, είτε μικρή είτε μεγάλη η ζημιά , σου χαλάει το κυνήγι όταν συμβεί. Μία σπασμένη βελόνα πριν εικοσιπέντε χρόνια στις Κροκεές μου χάλασε το Σαββατοκύριακο και με έκανε από τότε σε πιό μακρινές εξόδους να κουβαλάω και δεύτερο όπλο στο αυτοκίνητο...
 
Απλά θεωρώ ότι τα τελευταία 10-15 χρόνια είναι μια ομερτά των 2-3 μεγάλων Holdings στις κατασκευάστριες λειόκαννου, να βγάζουν αναλώσιμα όπλα για να κινείται η αγορά. Ό,τι συμβαίνει και με τα αγαθά της τεχνολογίας. Παλιότερα ήταν η νοοτροπία τέτοια που έφτιαχναν οι εταιρείες προϊόντα γενικά, αλλά και όπλα συγκεκριμένα, που να αντέχουν στο χρόνο. Και η νοοτροπία του κόσμου=καταναλωτή ήταν , παίρνω ένα και καλό. Για να αγοράσω δεύτερο θα πρέπει να έχω και τα χρήματα, αλλιώς όχι. Τα τελευταία είκοσι περίπου χρόνια όμως, με την άνθηση του υπερκαταναλωτισμού και της εύκολης διάδωσης πληροφορίας (ίντερνετ), οι αγορές είδαν τα ανεξάντλητα όρια κέρδους, φτιάχνοντας αναλώσιμα προϊόντα και διαφημίζοντας διαρκώς καινούρια μοντέλα. Έτσι έγινε και στα όπλα. Όσες νέες καραμπίνες παρουσίασε η Μπερέτα ή η Μπενέλι απ' το 2010-2020, δεν είχαν παρουσιάσει στην προηγούμενη τους ιστορία. Απ' το 1970-2000 ήξερες Beretta A300, 301, 302, 303, 304, 390, 391. Τώρα μόνο η σειρά Α400 έχει ξεπεράσει τα μοντέλα μιας 30ετιας σε πλήθος μέσα στην τελευταία δεκαετία.
Και πλέον ούτε η υψηλή τιμή κτήσης σου εγγυάται αγορά ενός αξιόπιστου προϊόντος, σταθερού στα χαρακτηριστικά του στο πέρας των χρόνων. Πρέπει να ξέρεις τι και γιατί αγοράζεις, τι να περιμένεις από αυτό ως απόδοση και να είσαι προετοιμασμένος (ψυχολογικά κυρίως) και για το τι θα σου παρουσιάσει ως αβαρίες. Εξαιρώντας πάντα, ακριβά χειροποίητα όπλα απ' την εξίσωση.
 
Απλά θεωρώ ότι τα τελευταία 10-15 χρόνια είναι μια ομερτά των 2-3 μεγάλων Holdings στις κατασκευάστριες λειόκαννου, να βγάζουν αναλώσιμα όπλα για να κινείται η αγορά. Ό,τι συμβαίνει και με τα αγαθά της τεχνολογίας. Παλιότερα ήταν η νοοτροπία τέτοια που έφτιαχναν οι εταιρείες προϊόντα γενικά, αλλά και όπλα συγκεκριμένα, που να αντέχουν στο χρόνο. Και η νοοτροπία του κόσμου=καταναλωτή ήταν , παίρνω ένα και καλό. Για να αγοράσω δεύτερο θα πρέπει να έχω και τα χρήματα, αλλιώς όχι. Τα τελευταία είκοσι περίπου χρόνια όμως, με την άνθηση του υπερκαταναλωτισμού και της εύκολης διάδωσης πληροφορίας (ίντερνετ), οι αγορές είδαν τα ανεξάντλητα όρια κέρδους, φτιάχνοντας αναλώσιμα προϊόντα και διαφημίζοντας διαρκώς καινούρια μοντέλα. Έτσι έγινε και στα όπλα. Όσες νέες καραμπίνες παρουσίασε η Μπερέτα ή η Μπενέλι απ' το 2010-2020, δεν είχαν παρουσιάσει στην προηγούμενη τους ιστορία. Απ' το 1970-2000 ήξερες Beretta A300, 301, 302, 303, 304, 390, 391. Τώρα μόνο η σειρά Α400 έχει ξεπεράσει τα μοντέλα μιας 30ετιας σε πλήθος μέσα στην τελευταία δεκαετία.
Και πλέον ούτε η υψηλή τιμή κτήσης σου εγγυάται αγορά ενός αξιόπιστου προϊόντος, σταθερού στα χαρακτηριστικά του στο πέρας των χρόνων. Πρέπει να ξέρεις τι και γιατί αγοράζεις, τι να περιμένεις από αυτό ως απόδοση και να είσαι προετοιμασμένος (ψυχολογικά κυρίως) και για το τι θα σου παρουσιάσει ως αβαρίες. Εξαιρώντας πάντα, ακριβά χειροποίητα όπλα απ' την εξίσωση.
Τα είπες όλα.
 
Κατά χρονολογική σειρά ... τα όπλα μου

Rigarmi πλαγιόκανο - 1957
1 σπασμένο ελατήριο σφύρας
Χαλάρωμα κλειδιών

Beretta A303 - 1986 αν δεν κάνω λάθος την χρονολογία αγοράς
Κανένα πρόβλημα

Remington 1187 premier light contour (turbo, intercooler) - 1996

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω (ευτυχώς έκανα copy από υπάρχον εμαιλ) :) :)

1996 ήθελα να αγοράσω όπλο και φυσικά μόνο Remington.
Δεν κοίταξα καμία άλλη !!!
Μιλάμε για πορωμένος Remington-άκιας τότε.
Καθαρισμός όλου του όπλου (μέχρι πρόσφατα) μετά από κάθε κυνήγι και 1 φορά τον χρόνο ή μετά από βροχή λύσιμο του κοντακιού και λίπανση του επαναντατικού.
Είχε ο πατέρας μου τότε μια Beretta 303 που όμως δεν μου έρχονταν καλά.
Όταν ο μαγαζάτορας κατέβασε 3 Remington 11-87 premier light contour ολοκαίνουργιες στα κουτιά τους ήμουν παρών.
Μου λέει διάλεξε μια. Αμάν και εσύ και η Remington.
Γιατί τον ρωτάω.
Γιατί αυτά τα όπλα είναι ατσάλινα και σπάνε μου απαντά.
Φυσικά δεν έδωσα καμία σημασία τότε.

Θέμα 1.
Δένω το όπλο (στο κατάστημα πριν καν το πληρώσω) και βλέπω ότι η ρίγα της κάνης είχε μια κλίση δεξιά σε σχέση με την ρίγα της βάσης.
Δοκίμασα όλους του συνδυασμούς βάσεων και κανών και κατέληξα σε αυτό το ζευγάρι με την μικρότερη κλίση !!! o_O

Θέμα 2.
3-4 χρόνια μετά για λόγο που δεν θυμάμαι, πάω το όπλο στο μαγαζί του.
Μου λέει αμέσως ... τι σου έχει σπάσει στο όπλο ?
Τίποτα του απαντώ.
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση ... κάτσε να δω και εγώ, μου λέει.
Βρήκε σπασμένο το 1 δαχτυλίδι στην αποθήκη φυσιγγίων. Είχε σπάσει ένα μικρό κομμάτι.
Παραγγέλνω καινούργιο ... μικρή η ζημιά λέω από μέσα μου.

Θέμα 3.
3-4 χρόνια μετά είμαι για παπιά και τουφεκάω με φυσίγγι remington ένα πρασινοκέφαλο. Το παίρνω αλλά μετά νιώθω το όπλο να κουνιέται. Το όπλο χωρίστηκε στα 2 γιατί είχε ξεκολλήσει η αποθήκη φυσιγγίων από την βάση.
Το φτιάχνω στον ΧΧΧΧΧΧΧ. Η Remington USA μου τον σύστησε. Πραγματικά από τότε δεν ξεκόλλησε πάλι.

Θέμα 4.
3-4 χρόνια μετά τουφεκάω 1 τσίχλα με ένα τσιχλοφύσσιγο και το όπλο κάνει εμπλοκή.
Είχε σπάσει ο πύρος του interceptor latch. Ο πύρος αυτός είναι πάνω στην βάση και είναι μανίκι να τρυπήσεις την βάση και να βγεις στο σωστό σημείο.
Remington USA γράμμα και πάλι στον ΧΧΧΧΧΧΧ.
Δεν ξανάσπασε ξανά.

Θέμα 5.
Τουφεκάω ένα γουρούνι με Remington Magnum 10βολα (πριν κάνα πεντάμηνο) και το παίρνω.
Την επόμενη ημέρα παρατηρώ το σχίσιμο στην βάση της 1187.
Αιωνία της η μνήμη ...
Τα είδα όλα !!! παραγγέλνω την επόμενη ημέρα την Μ2.

Benelli M2 - 2019
Ευτυχώς χωρίς βλάβες ακόμη ;) :)
 
Κατά χρονολογική σειρά ... τα όπλα μου

Rigarmi πλαγιόκανο - 1957
1 σπασμένο ελατήριο σφύρας
Χαλάρωμα κλειδιών

Beretta A303 - 1986 αν δεν κάνω λάθος την χρονολογία αγοράς
Κανένα πρόβλημα

Remington 1187 premier light contour (turbo, intercooler) - 1996
Από που να αρχίσω και που να τελειώσω (ευτυχώς έκανα copy από υπάρχον εμαιλ) :) :)

1996 ήθελα να αγοράσω όπλο και φυσικά μόνο Remington.
Δεν κοίταξα καμία άλλη !!!
Μιλάμε για πορωμένος Remington-άκιας τότε.
Καθαρισμός όλου του όπλου (μέχρι πρόσφατα) μετά από κάθε κυνήγι και 1 φορά τον χρόνο ή μετά από βροχή λύσιμο του κοντακιού και λίπανση του επαναντατικού.
Είχε ο πατέρας μου τότε μια Beretta 303 που όμως δεν μου έρχονταν καλά.
Όταν ο μαγαζάτορας κατέβασε 3 Remington 11-87 premier light contour ολοκαίνουργιες στα κουτιά τους ήμουν παρών.
Μου λέει διάλεξε μια. Αμάν και εσύ και η Remington.
Γιατί τον ρωτάω.
Γιατί αυτά τα όπλα είναι ατσάλινα και σπάνε μου απαντά.
Φυσικά δεν έδωσα καμία σημασία τότε.

Θέμα 1.
Δένω το όπλο (στο κατάστημα πριν καν το πληρώσω) και βλέπω ότι η ρίγα της κάνης είχε μια κλίση δεξιά σε σχέση με την ρίγα της βάσης.
Δοκίμασα όλους του συνδυασμούς βάσεων και κανών και κατέληξα σε αυτό το ζευγάρι με την μικρότερη κλίση !!! o_O

Θέμα 2.
3-4 χρόνια μετά για λόγο που δεν θυμάμαι, πάω το όπλο στο μαγαζί του.
Μου λέει αμέσως ... τι σου έχει σπάσει στο όπλο ?
Τίποτα του απαντώ.
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση ... κάτσε να δω και εγώ, μου λέει.
Βρήκε σπασμένο το 1 δαχτυλίδι στην αποθήκη φυσιγγίων. Είχε σπάσει ένα μικρό κομμάτι.
Παραγγέλνω καινούργιο ... μικρή η ζημιά λέω από μέσα μου.

Θέμα 3.
3-4 χρόνια μετά είμαι για παπιά και τουφεκάω με φυσίγγι remington ένα πρασινοκέφαλο. Το παίρνω αλλά μετά νιώθω το όπλο να κουνιέται. Το όπλο χωρίστηκε στα 2 γιατί είχε ξεκολλήσει η αποθήκη φυσιγγίων από την βάση.
Το φτιάχνω στον ΧΧΧΧΧΧΧ. Η Remington USA μου τον σύστησε. Πραγματικά από τότε δεν ξεκόλλησε πάλι.

Θέμα 4.
3-4 χρόνια μετά τουφεκάω 1 τσίχλα με ένα τσιχλοφύσσιγο και το όπλο κάνει εμπλοκή.
Είχε σπάσει ο πύρος του interceptor latch. Ο πύρος αυτός είναι πάνω στην βάση και είναι μανίκι να τρυπήσεις την βάση και να βγεις στο σωστό σημείο.
Remington USA γράμμα και πάλι στον ΧΧΧΧΧΧΧ.
Δεν ξανάσπασε ξανά.

Θέμα 5.
Τουφεκάω ένα γουρούνι με Remington Magnum 10βολα (πριν κάνα πεντάμηνο) και το παίρνω.
Την επόμενη ημέρα παρατηρώ το σχίσιμο στην βάση της 1187.
Αιωνία της η μνήμη ...
Τα είδα όλα !!! παραγγέλνω την επόμενη ημέρα την Μ2.

Benelli M2 - 2019
Ευτυχώς χωρίς βλάβες ακόμη ;) :)
Ήσουν πολύ άτυχος με την Remington με την Μ2 δεν θα δεις ποτέ βλάβη δύο άλλαξα από αυτές αλλά όπως είπες και παραπάνω τις έδωσα γτ απλά είμαι Ρεμινκτονακιας
 
Ήσουν πολύ άτυχος με την Remington με την Μ2 δεν θα δεις ποτέ βλάβη δύο άλλαξα από αυτές αλλά όπως είπες και παραπάνω τις έδωσα γτ απλά είμαι Ρεμινκτονακιας

Θα συμφωνούσα μαζί σου για το άτυχος, αλλά δυστυχώς δεν είμαι ο μόνος

Πρώτος ξάδερφος 1100 προβλήματα + σπασμένη βάση
Δεύτερος ξάδερφος 1187 προβλήματα
Νονός μου 1100 προβλήματα

"Καλά" όπλα αλλά τι να το κάνεις αν έχεις άγχος αν θα βγάλουν το κυνήγι :)
Με αυτά που έχω δει, πραγματικά πιστεύω ότι όσοι λένε ότι δεν έχουν προβλήματα με τις 1100 1187 ή λένε ψέματα ή ρίχνουν 100 φυσίγγια τον χρόνο.
 
Θα συμφωνούσα μαζί σου για το άτυχος, αλλά δυστυχώς δεν είμαι ο μόνος

Πρώτος ξάδερφος 1100 προβλήματα + σπασμένη βάση
Δεύτερος ξάδερφος 1187 προβλήματα
Νονός μου 1100 προβλήματα

"Καλά" όπλα αλλά τι να το κάνεις αν έχεις άγχος αν θα βγάλουν το κυνήγι :)
Με αυτά που έχω δει, πραγματικά πιστεύω ότι όσοι λένε ότι δεν έχουν προβλήματα με τις 1100 1187 ή λένε ψέματα ή ρίχνουν 100 φυσίγγια τον χρόνο.
Εγώ για παράδειγμα ρίχνω πολύ φυσιγγι ποτέ προβλήματα θείος μου 1100 μιλάμε τώρα για πολύ φυσιγγι εδώ και 24 χρόνια ποτέ πρόβλημα άλλος θείος μου 11 87 το ίδιο δεν ξέρω τι να πω εμείς ήμασταν τόσο τυχεροι δεν ξέρω τι να πω....
 
Σε α400 μου έχει σπάσει κληστρο και συδιροδρομος σε 303 κληστρο δύο φορές
Σε μπενελι έχω αλλάξει μόνο ένα ελατήριο αλλά έχω σπάσει την κληδα από τον ώμο μου σε μια ατσαλη τουφεκιά γι'αυτό και δεν τα συμπαθώ
Τεό vs μπενελι 0-1
 
Απλά θεωρώ ότι τα τελευταία 10-15 χρόνια είναι μια ομερτά των 2-3 μεγάλων Holdings στις κατασκευάστριες λειόκαννου, να βγάζουν αναλώσιμα όπλα για να κινείται η αγορά. Ό,τι συμβαίνει και με τα αγαθά της τεχνολογίας. Παλιότερα ήταν η νοοτροπία τέτοια που έφτιαχναν οι εταιρείες προϊόντα γενικά, αλλά και όπλα συγκεκριμένα, που να αντέχουν στο χρόνο. Και η νοοτροπία του κόσμου=καταναλωτή ήταν , παίρνω ένα και καλό. Για να αγοράσω δεύτερο θα πρέπει να έχω και τα χρήματα, αλλιώς όχι. Τα τελευταία είκοσι περίπου χρόνια όμως, με την άνθηση του υπερκαταναλωτισμού και της εύκολης διάδωσης πληροφορίας (ίντερνετ), οι αγορές είδαν τα ανεξάντλητα όρια κέρδους, φτιάχνοντας αναλώσιμα προϊόντα και διαφημίζοντας διαρκώς καινούρια μοντέλα. Έτσι έγινε και στα όπλα. Όσες νέες καραμπίνες παρουσίασε η Μπερέτα ή η Μπενέλι απ' το 2010-2020, δεν είχαν παρουσιάσει στην προηγούμενη τους ιστορία. Απ' το 1970-2000 ήξερες Beretta A300, 301, 302, 303, 304, 390, 391. Τώρα μόνο η σειρά Α400 έχει ξεπεράσει τα μοντέλα μιας 30ετιας σε πλήθος μέσα στην τελευταία δεκαετία.
Και πλέον ούτε η υψηλή τιμή κτήσης σου εγγυάται αγορά ενός αξιόπιστου προϊόντος, σταθερού στα χαρακτηριστικά του στο πέρας των χρόνων. Πρέπει να ξέρεις τι και γιατί αγοράζεις, τι να περιμένεις από αυτό ως απόδοση και να είσαι προετοιμασμένος (ψυχολογικά κυρίως) και για το τι θα σου παρουσιάσει ως αβαρίες. Εξαιρώντας πάντα, ακριβά χειροποίητα όπλα απ' την εξίσωση.
Ας όψεται η συνωμοσία της λάμπας.
 
Μια και μίλησε ο φίλος Βασίλης για Remington θα πω και την δική μου εμπειρία.
Μου έφερε ο θείος από το Αμέρικα το 2004 μια (Αμερικάνικη έκδοση όχι Ευρωπαική) Remington 11-87 premier light contour 12GA 2 3/4 '' OR 3''.
Από τον πρώτο καιρό που την είχα μου έκανε εμπλοκές στα φυσίγγια , μόνο κάτω από 36 gr.
Στην αρχή πίστευα ότι έφταιγα εγώ , επειδή είχα μανία να την λύνω και να την καθαρίζω πολύ συχνά.
Γιαυτό τον λόγο είχα επισκεφτεί 2-3 φορές τον Κυριάκο στην Ιπποκράτους αλλά το πρόβλημα δεν λυνόταν.
Η μόνη λύση ήταν να ρίχνω φυσίγγια από 36gr και πάνω , οπότε έπαιρνα με τις κούτες κυρίως τα πυρκάλ τα
super τα πράσινα. Σκεφτείτε τώρα ότι κυνηγάω μόνο τσιχλοκότσιφα , και για να μην μου σπάνε τα @ρχiδι@
με τις εμπλοκές να ρίχνω με 36 γραμμάρια!
Προβλήματα (όσα θυμάμαι).
1. Είπαμε εμπλοκές κάτω από 36gr.
2. Μου έσπασε μια φορά τουλάχιστον το feed latch και μου βγήκε άλλες 3-4 ώσπου έμαθα να κάνω πόντα
μόνος μου , στο τέλος το κόλλησα με σιδηρόστοκο και ησύχασα.
3. Φλάτζα και δαχτυλίδι αερίων 2-3 φορές.
4. Μου είχε σπάσει η "πεταλούδα" πάνω στις ράγες.
5. Μου ράγισε η πάπια σε τρία σημεία , (αγόρασα άλλη καβάντζα) αλλά ακόμα κρατάει.
6. Μου έσπασε από breech bolt το άγκιστρο που τραβάει το φυσίγγι.
Να συνεχίσω??
Αυτά περίπου θυμάμαι τα 16 χρόνια που την έχω.
Κατά την γνώμη μου το όπλο αυτό είναι φτιαγμένο για να ρίχνει βαριές γομώσεις όπως κάνουν στην Αμερική.
Ήταν λάθος επιλογή για τα κυνήγια που κάνω αλλά τότε δεν ήξερα. Τώρα έχω και ένα Browning B525 και είμαι ok.
Πάντως την έχω ευχαριστηθεί , έχω περάσει πολύ όμορφες κυνηγετικές στιγμές μαζί της. Είναι κάτι σαν τις
παλιές Alfa Romeo ήξερες ότι βγάζουν προβλήματα , ότι θα σ' αφήσουν στο δρόμο αλλά τις λάτρευες...

2. Baikal μονόκαννο το αγόρασα το 1994.
Έσπασε μια φορά η βελόνα (μου την είχε φτιάξει ο αείμνηστος Αντώνης Δεστέφανι) και μια φορά
το λαμάκι που κρατάει τον τζόγο της σκανδάλης , το έφτιαξα μόνος μου με πατέντα.
 
Απλά θεωρώ ότι τα τελευταία 10-15 χρόνια είναι μια ομερτά των 2-3 μεγάλων Holdings στις κατασκευάστριες λειόκαννου, να βγάζουν αναλώσιμα όπλα για να κινείται η αγορά. Ό,τι συμβαίνει και με τα αγαθά της τεχνολογίας. Παλιότερα ήταν η νοοτροπία τέτοια που έφτιαχναν οι εταιρείες προϊόντα γενικά, αλλά και όπλα συγκεκριμένα, που να αντέχουν στο χρόνο. Και η νοοτροπία του κόσμου=καταναλωτή ήταν , παίρνω ένα και καλό. Για να αγοράσω δεύτερο θα πρέπει να έχω και τα χρήματα, αλλιώς όχι. Τα τελευταία είκοσι περίπου χρόνια όμως, με την άνθηση του υπερκαταναλωτισμού και της εύκολης διάδωσης πληροφορίας (ίντερνετ), οι αγορές είδαν τα ανεξάντλητα όρια κέρδους, φτιάχνοντας αναλώσιμα προϊόντα και διαφημίζοντας διαρκώς καινούρια μοντέλα. Έτσι έγινε και στα όπλα. Όσες νέες καραμπίνες παρουσίασε η Μπερέτα ή η Μπενέλι απ' το 2010-2020, δεν είχαν παρουσιάσει στην προηγούμενη τους ιστορία. Απ' το 1970-2000 ήξερες Beretta A300, 301, 302, 303, 304, 390, 391. Τώρα μόνο η σειρά Α400 έχει ξεπεράσει τα μοντέλα μιας 30ετιας σε πλήθος μέσα στην τελευταία δεκαετία.
Και πλέον ούτε η υψηλή τιμή κτήσης σου εγγυάται αγορά ενός αξιόπιστου προϊόντος, σταθερού στα χαρακτηριστικά του στο πέρας των χρόνων. Πρέπει να ξέρεις τι και γιατί αγοράζεις, τι να περιμένεις από αυτό ως απόδοση και να είσαι προετοιμασμένος (ψυχολογικά κυρίως) και για το τι θα σου παρουσιάσει ως αβαρίες. Εξαιρώντας πάντα, ακριβά χειροποίητα όπλα απ' την εξίσωση.
Πολυ σωστος εχουν και ανταλακτικα οι ανθρωποι τι να κανουν να καθοντε στις αποθηκες???
 
Η μόνη λύση ήταν να ρίχνω φυσίγγια από 36gr και πάνω , οπότε έπαιρνα με τις κούτες κυρίως τα πυρκάλ τα
super τα πράσινα. Σκεφτείτε τώρα ότι κυνηγάω μόνο τσιχλοκότσιφα , και για να μην μου σπάνε τα @ρχiδι@
με τις εμπλοκές να ρίχνω με 36 γραμμάρια!
Προβλήματα (όσα θυμάμαι).
1. Είπαμε εμπλοκές κάτω από 36gr.
Γιαννη δοκιμασες να ριξεις 32γρ η 34γρ αλλα να ειναι λιγο τσιμπημενα σε πιεσεις απο τα υπολοιπα?Να την νιωθεις την τουφεκια που λεμε...
Η μηπως ειχε να κανει κ με αλλα πχ με το υψος του μεταλλου?
 
Ας πω και εγώ την μέχρι τώρα εμπειρία μου...κάτοχος παλαιότερα ή και ακόμα από τα παρακάτω όπλα έχουμε και λέμε...

Beretta A302 κανένα θέμα
Beretta A304 κανένα θέμα
Beretta 687 sporting κανένα θέμα
Beretta White Onyx 686 κανένα θέμα
Βeretta Urika A391 (η κάννη είχε ελαττωματικό σπείρωμα για τα τσοκ. Αλλάχτηκε στην εγγύηση μετά από 1 εβδομάδα πέραν αυτού κανένα θέμα)
Bettinsoli Diamond (χρειάστηκε κάποια στιγμή ρύθμιση για να δουλεύουν ταυτόχρονα οι εξολκείς)
Franchi Fast Black κανένα θέμα
Aya N4 κανένα θέμα
Fabarm 368 deluxe (αγοράστηκε καινούργια, εμπλοκές από την αρχή με φυσίγγια μέχρι 32 γρ., σύμφωνα με οδηγίες από τον αντιπρόσωπο χρησιμοποίησα φυσίγγια των 36 γρ. για να στρώσει το όπλο (περίπου ένα κουτί) λόγω του ότι οι εσωτερικές λειάνσεις δεν ήταν αυτές που έπρεπε, αλλάχτηκε επίσης το πιστόνι των αερίων, πουλήθηκε στο τετράμηνο)
 
Back
Top