Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Δημήτρη remi click θα ήταν αν πήγαινες να ριξεις και στο έκανε.
Εδώ συμβαίνει μόνο οταν δεν κλείσεις εσύ το κλειστρο σωστα οταν γεμίζεις το όπλο.
Μόλις πας να βάλεις φυσίγγι στην αποθήκη, το καταλαβαίνεις και κλείνεις ξανά το Κλειστρο με λίγη περισσότερη δύναμη. Επομένως στο κυνηγι δεν υπάρχει περίπτωση να σου κάνει κλικ συν ότι όταν κλείσει το κλειστρο δεν ξεκλειδώνει αν ακουμπήσει πχ σε κλαδιά.

Στα benelli αν ακουμπήσει σε κλαδιά ξεκλειδώνει και στο κάνει.
Δε ξέρω αν δεν κλείσεις καλά το κλειστρο αν σε αφήνει να βάλεις σφαίρα στην αποθήκη. Η ρεμι δεν σε αφήνει.
Ρε φίλε κ στα μπενελι το λεγόμενο κλικ συμβαίνει μόνο όταν το κλειστρο δεν κλείσει σωστά, κ το σωστά είναι μονο πατώντας το μπουτον απελευθέρωσης , το έχω ξαναγραψει δεν υπάρχει μπενελι κλικ, υπάρχει μαλακας κλικ
 
Κώστα την ευθύνη πρέπει να την έχει η beretta από την στιγμή που το ντουφέκι φέρει πάνω το logo της.
Όταν μιλάς με το κεντρικό εργοστάσιο και σου λέει " είναι iberica spain, όχι beretta " νοιώθεις αδικημένος και κορόιδο. Και αυτό γιατί όταν πλήρωσες, πλήρωσες και το αναγραφόμενη logo.
Λάθη κατασκευαστικά έχουν όλες οι εταιρίες. Άλλες λιγότερο και άλλες περισσότερο.
Το θέμα είναι σαν καταναλωτή να σε στηρίζει η εταιρία και να μπορείς να βρισκεις άμεσα λύση στο πρόβλημα και να μην φτάνεις σε αδιέξοδο.

Το vitoria es 100 είναι πολύ ανώτερο από την belmonte Και το έχω σε εκτίμηση.
τα es 100 είναι σκυλιά μαύρα. Δεν καταλαβαίνουν τίποτα!!!
 
Beretta 390.Αγορα 1996,αλαγη σκανδαλοθηκης,3 σπασμενες ουρες κλειστρου,2σπασμενα κλειστρα.Πριν 3 χρονια και αφου δεν μπορεσα να παρω καινουριο πηρα την συνθετικη es100 μεταχειρησμενη.Ενταξει ομορφο οπλο δεν το λες,αλλα ανωτερη βλητικα και προς το παρον απροβληματιστη!
 
Beretta 390.Αγορα 1996,αλαγη σκανδαλοθηκης,3 σπασμενες ουρες κλειστρου,2σπασμενα κλειστρα.Πριν 3 χρονια και αφου δεν μπορεσα να παρω καινουριο πηρα την συνθετικη es100 μεταχειρησμενη.Ενταξει ομορφο οπλο δεν το λες,αλλα ανωτερη βλητικα και προς το παρον απροβληματιστη!
Για να βγάλει τέτοιες ζημιές σε κάθε χαμένο θήραμα πρέπει να την κοπαναγες κάτω
 
Για να βγάλει τέτοιες ζημιές σε κάθε χαμένο θήραμα πρέπει να την κοπαναγες κάτω
Η αληθεια ειναι οτι εχει ριξει πολλα φυσιγγια και φυσικα εχω και πολυ καλες αναμνησεις.Αλλα παντα ειχα μαζι μου το δικανο(baikal)του πατερα μου για εφεδρεια.Ολες οι ζημιες ηταν σε τσιχλοκυνηγια εκτος απο την τελευταια που ηταν σε παπιοκυνηγι και καταλαβαινεις τι εγινε...
 
Εμενα δεν μου έχει γίνει ποτέ το λεγόμενο κλικ ούτε όταν απελευθερώνει το κλειστρο με κουμπί εκτός και αν έχει εξασθενήσει το ελατήριο επανατασης πιστεύω πώς το παθαίνουν ίσοι κάνουν εναλλαγή φυσιγγιου τραβώντας το κλειστρο και δεν το αφήνουν από τη σωστή απόσταση που χρειάζεται με το χέρι είναι καθαρά η εξασθένιση ελατηριου η ανθρώπινα λάθη Μην τα Ρίχνουμε στο όπλο εδώ η Μ4 είναι από τα καλύτερα επιχειρησιακά όπλα πιυ παίζονται ζωές και θα έκανε κλικ
 
Μια φορά μόνο μου είχε κάνει κλικ η rafaello elite που είχα γιατί δεν κρατούσα το κλειστρο όταν το έκλεινα. Είχα κάνει ένα αλματακι από ένα πεζούλι με ελιές και ψιλοανοιξε απ τον κραδασμο χωρίς να το καταλάβω πετάγεται μια τσίχλα και κλικ.
 
Ισχυει για την αδράνεια γιατί αν δεν έχει την κατάλληλη κόντρα μπορεί να μην κανει επαναφορά και σε δύσκολες συνθήκες δεν ξέρεις πως θα χρειαστεί να ρίξεις ένας λόγος πού και οι αστυνομικοί στην Αμερική έχουν χραπα χρουπα ούτε αερίων για να εξαλειφθεί η εμπλοκή αλλά αυτα δεν αφορούν εμάς δεν πάμε στο πόλεμο για κυνήγι πάμε το πολύ πολύ να μας φύγει το θήραμα όχι η ζωή μας.
 
Τα Baikal τα έχω σε εκτίμηση.Αν τα κρίνεις όμως σαν σύνολο βλέπεις ότι θέλουν βελτίωση στο σύνολο τους και όχι σε ένα μόνο μερος.
Στο ζυγισμα, στο βαρος, στο βλητικο μερικές φορές και στο λειτουργικό.
Ολα αυτα φιλε Τολη εχουν αναλυθει πολλες φορες στο καταλληλο τοπικ....
Απλα θα πω οτι μια βελτιωση μπορει να γινει στα παντα κ για πολλους λογους....
Εξαρταται απο τι θελει,τι ζηταει ο καθενας,κ πως του αρεσει να ειναι το οπλο του..
Εγω παντως δεν θα εμπενα ποτε στην διαδικασια να αγορασω ενα baikal κ να τρεχω την αλλη μερα σε οπλουργο(χωρις να κατηγορω οσους το εχουν κανει η θα το κανουν) για μειωση βαρους κλπ γιατι ειδα εξ αρχης πως δεν μου αρεσει κ δεν με βολευει που "σηκωνεται" σαν "κουτσουρο"..
θα το αφηνα οπως ειναι κ θα επερνα ενα αλλο που θα ειναι πιο "συμμαζεμενο" κ ισως κ με πιο.. ωραια σκαλισματα..
Οπως λενε πολλοι κ μεταξυ αυτων κ εγω: τα baikal τα αγοραζεις για οτι ειναι.......

Ισχυει για την αδράνεια γιατί αν δεν έχει την κατάλληλη κόντρα μπορεί να μην κανει επαναφορά και σε δύσκολες συνθήκες δεν ξέρεις πως θα χρειαστεί να ρίξεις ένας λόγος πού και οι αστυνομικοί στην Αμερική έχουν χραπα χρουπα ούτε αερίων για να εξαλειφθεί η εμπλοκή αλλά αυτα δεν αφορούν εμάς δεν πάμε στο πόλεμο για κυνήγι πάμε το πολύ πολύ να μας φύγει το θήραμα όχι η ζωή μας.
Και η χραπα χρουπα καποτε κατι προβληματακι θα βγαλουν κ θα μπλοκαρουν...
οπλο=εργαλειο,εργαλειο=ζημιες.....
Ολοσωστη η τελευταια σου φραση αλλα δεν υπαρχει πιο σπαστικο στο κυνηγι απο τις εμπλοκες των αυτογεμων ακομα κ αν καποιος κυνηγαει σιταρηθρες κ ιδιαιτερα αν δεν ειναι "η ωρα της" να το κανει.....αυτο ειναι που ποναει περισσοτερο........
Και πραγματικα χαιρομαι οταν ακουω κατοχους να λενε οτι δεν ειχαν ποτε θεματα εμπλοκης παροτι το οπλο το εχουν παρα πολλα χρονια κ με πολλες τουφεκιες....
και αντιθετα στενοχωριεμαι οταν ακουω τους ιδιους να λενε πως θελουν να το πουλησουν για να παρουν ενα καινουργιο μοντελο....
Αυτα τα οπλα δεν πρεπει να δινονται για κανενα λογο...κ οσοι το εχουν κανει το εχουν μετανιωσει....ισως κ να την πατησαν στην πορεια...........
 
Last edited:
Ρε φίλε κ στα μπενελι το λεγόμενο κλικ συμβαίνει μόνο όταν το κλειστρο δεν κλείσει σωστά, κ το σωστά είναι μονο πατώντας το μπουτον απελευθέρωσης , το έχω ξαναγραψει δεν υπάρχει μπενελι κλικ, υπάρχει μαλακας κλικ
Δημήρη στα benelli αν δεν κλείσεις το κλειστρο σωστα, σε αφηνει να γεμισεις την αποθήκη;
 
στα benelli αν δεν κλείσεις το κλειστρο σωστα, σε αφηνει να γεμισεις την αποθήκη;
όχι, δεν μπορείς
Δυστυχώς αυτό σπάνια θα σε γλυτώσει, καθώς συνήθως συμβαίνει σε ήδη γεμάτα όπλα, που αλλάζεις το φυσίγγι της θαλάμης προσέχοντας να μην κάνεις θόρυβο ή πηδώντας από ψηλα
 
Last edited:
Back
Top