Προβλήματα και Αντιμετώπιση

Είχα επιπλοκή 😃

Πλαστική ροδέλα δεν είχα, τεφλόν δεν είχα, οδοντογλυφίδα δεν είχα, αποφάσισα να βάλω σπίρτο. Κόβω το κομματάκι που είχε ίδιο μήκος με τη βίδα, το βάζω μέσα στην τρύπα και ... τσουπ εξαφανίζεται! Κουνάω το κοντάκι και κάνει τουκ-τουκ. Η τρύπα φτάνει μέχρι τον κενό χώρο που έχει μέσα του το κοντάκι και έπεσε εκεί μέσα. Τώρα πρέπει να βγάλω με το κατσαβίδι το πέλμα (που δεν είναι πανεύκολο γιατί είναι μακριές και βυθισμένες στο μαλακό οι βίδες μέσα) για να βγάλω το σπίρτο. Μετά πρέπει να πάω να αγοράσω ροδέλα για να τη βάλω στη βίδα. Από Δευτέρα ... 😁
Πουλησε το το ελατωματικο και παρε ενα οπλο της προκοπης!
 
Ευχαριστώ παιδιά. Θα δοκιμάσω να κολλήσω σπίρτο και μετά να βιδώσω. Αν δε μου κάτσει, μονωτική, τελευταία λύση ροδέλα.
15 λύσεις βρήκατε, εγώ ο μαμάκας μόνο κόλλα είχα σκεφτεί 🙃
εαν βγαλεις πελμα βαλε στην ακρη του κατσαβιδιου λιγο λαδι η βαζελινη για να μην το κανεις μανταρα
 
εαν βγαλεις πελμα βαλε στην ακρη του κατσαβιδιου λιγο λαδι η βαζελινη για να μην το κανεις μανταρα
Εγω ψεκαζω στις τρύπες σπρευ λάδι σιλικόνης και χρησιμοποιώ στρογγυλά και λεία κατσαβίδια.
Με τρολάρεις με τα λάδια, ε;;;; Δεν το λες σοβαρά 😜
Πολύ σοβαρά το λέει...
 
Αφού θα ξεβιδωσεις,πρόσεχε όταν βιδωσεις!
Θα σπρώξεις την βίδα στην τρύπα και θα πιεσεις στρέφοντας αριστερά σα να ξεβιδωνεις.
Όταν αισθανθείς ένα χαρακτηριστικό "τακ"το σπείρωμα έχει πέσει στο σωστό σημείο στο πασο που έχει κόψει στο ξύλο.
Συνεχίζεις βιδωνοντας δεξιόστροφα.
Μικρό μυστικό για να μην χαλάς τα πάσα του ξύλου...🙂
 
Αφού θα ξεβιδωσεις,πρόσεχε όταν βιδωσεις!
Θα σπρώξεις την βίδα στην τρύπα και θα πιεσεις στρέφοντας αριστερά σα να ξεβιδωνεις.
Όταν αισθανθείς ένα χαρακτηριστικό "τακ"το σπείρωμα έχει πέσει στο σωστό σημείο στο πασο που έχει κόψει στο ξύλο.
Συνεχίζεις βιδωνοντας δεξιόστροφα.
Μικρό μυστικό για να μην χαλάς τα πάσα του ξύλου...🙂
Ισχύει και στο βιδωμα σε μέταλλα ειδικά αν οι σπείρες είναι πυκνές, ξεκινάμε σωστά για να μην τις χαλάσουμε.
 
To γιουτιουμπ μπορεί να βοηθήσει βήμα-βήμα πως να λύσεις το όπλο σου και να αλλάξεις ένα ελατήριο. Είναι πολύ χρήσιμο. Δεν αναφέρομαι σε οπλουργικές εργασίες, αλλά στη βασική συντήρηση του όπλου.
Το youtube ειναι ευχη και καταρα εαν δεν το εχεις με τα κατσαβιδια Μου εχουν ερθει αρκετοι με το οπλο σε σακουλακι Εγω προσωπικα εαν και εχω παρα πολλα εργαλεια, το αυτοκινητο,το ψυγειο κλπ οταν χαλασουν τα παω στον μαστορα τους
 
Thali, πες μας διεύθυνση να σου στείλουμε κάνα λαδακι να έχεις να πορεύεσαι, γιατί από μόνος σου δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις.
Ναι βέβαια όλοι κάτι να δώσουμε🤔 αλλά όχι ελαιόλαδο😱, να εξηγούμαστε, εκεί που έχει φθασει! 🙉
 
Το youtube ειναι ευχη και καταρα εαν δεν το εχεις με τα κατσαβιδια Μου εχουν ερθει αρκετοι με το οπλο σε σακουλακι Εγω προσωπικα εαν και εχω παρα πολλα εργαλεια, το αυτοκινητο,το ψυγειο κλπ οταν χαλασουν τα παω στον μαστορα τους
Το ψυγείο δεν δούλευε.
Φωνάζω τον μάστορα.
Αλλαγή πλακέτας λέει, 150ευρώ.
Μπαίνω στο διαδίκτυο και ψάχνω λύση από άλλους που είχαν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.
Αποτέλεσμα: Βγάζω την πλακέτα, αλλάζω έναν πυκνωτή και μία αντίσταση.
Το ψυγείο δουλεύει άψογα όπως πριν.
Κόστος, 0,85ευρώ.
 
Το youtube ειναι ευχη και καταρα εαν δεν το εχεις με τα κατσαβιδια Μου εχουν ερθει αρκετοι με το οπλο σε σακουλακι Εγω προσωπικα εαν και εχω παρα πολλα εργαλεια, το αυτοκινητο,το ψυγειο κλπ οταν χαλασουν τα παω στον μαστορα τους
Eιναι αυτό που είπες στην αρχή Βαγγέλη,να το έχεις με τα κατσαβίδια.Απο εκεί και πέρα,άλλες δουλειές γίνονται στο σπίτι σε οτιδήποτε,και μόνο όταν σου λείπει κάποιο εργαλείο,η είναι μεγάλος μπελάς πας στο μάστορα του.Οταν λοιπών το έχεις με τα κατσαβίδια,αυτή εδώ η εποχή παρόλο τα χάλια που έχει,έχει τεράστια πληροφόρηση στο οτιδήποτε θες να επισκευασεις.Για αυτόν που πιάνουν τα χέρια του φυσικά.
 
Το ψυγείο δεν δούλευε.
Φωνάζω τον μάστορα.
Αλλαγή πλακέτας λέει, 150ευρώ.
Μπαίνω στο διαδίκτυο και ψάχνω λύση από άλλους που είχαν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.
Αποτέλεσμα: Βγάζω την πλακέτα, αλλάζω έναν πυκνωτή και μία αντίσταση.
Το ψυγείο δουλεύει άψογα όπως πριν.
Κόστος, 0,85ευρώ.
Να πω λιγο και την αλλη πλευρα σαν ελευθερος επαγγελματιας...
Σε καποιες βλαβες , οπως και οι πλακετες, δεν εχουμε την πολυτελεια να το ρισκαρουμε, γιατι αν κατι δεν παει καλα τον ¨παντρευτηκαμε¨τον πελατη.
Τα πραγματα δεν ειναι παντα ασπρο - μαυρο , παιδες...
Το ¨κυνηγι¨για το καθημερινο μεροκαματο και για να καταφερουμε να κρατησουμε ανοιχτα τα καταστηματα μας σε αυτο το περιβαλλον που μας εχει καταντησει το κρατος, δεν μας επιτρεπει να ρισκαρουμε και να χανουμε χρονο.
 
Thali, πες μας διεύθυνση να σου στείλουμε κάνα λαδακι να έχεις να πορεύεσαι, γιατί από μόνος σου δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις.
Με τρολάρετε τέντυ-μπόιδες αλλά δε μασάω.
Να μου δώσεις εσύ τη διεύθυνσή σου να σου στείλω μία κούτα Crud Buster να απολιπανθείς να βρεις την υγειά σου !!


"Cleans and degreases" γράφει. Γιατί καθαρίζω και απολιπαίνω είναι συνώνυμα!!!
"Leaves no residue" γράφει. Γιατί αν αφήνει κατάλοιπα (το φιλμ που αφήνει το βρωμολάδι σας) τότε δεν έχει καθαρίσει!!!

61LqAFS0DOL._AC_SY879_.jpg





Προειδοποιώ ότι όταν θα έρθει ο νούμερο 702 να μου ξαναπεί για εφτακοσιοστή δεύτερη φορά ότι όπου υπάρχει επαφή μέταλλο με μέταλλο και μπλα μπλα μπλα και ότι πχ στα αυτοκίνητα και μπλα μπλα μπλα και άρα πρέπει να λιπαίνουμε τα όπλα μας γιατί μπλα μπλα μπλα, εγώ θα κάνω χαρακίρι και θα το μεταδώσω live στο tik-tok και το κρίμα στο λαιμό σας!
 
Last edited:
Και για να το κάνω πιο λιανα θα σας πω το πιο συχνό σενάριο που παίζει.
Έρχεται λοιπόν ο μάστορας και σου λέει:
- θα στη φτιάξω τη πλακέτα να μη σου πάει 150 ε.
- Την φτιάχνει, τη βαζει, κομπλέ..πληρώνεται πχ 30 Ε

Μετά από λίγο καιρό, κάτι συμβαίνει και δεν δουλεύει πάλι το ψυγείο ...
Τηλέφωνο ο πελάτης :
- Μάστορα, δεν δουλεύει πάλι το ψυγείο, μου ζήτησες, 30 Ε , εγώ στα έδωσα, και τώρα πάλι χαλασμένο είναι , και έχω γεμάτο τον ψύκτη τσιχλοκοτσιφα και θα μου χαλάσουν, και πέταξα και το λαγό γιατί βρωμισε , και,και, και....

Καταλαβαίνετε λοιπόν, ότι τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο απλά.
 
Το ψυγείο δεν δούλευε.
Φωνάζω τον μάστορα.
Αλλαγή πλακέτας λέει, 150ευρώ.
Μπαίνω στο διαδίκτυο και ψάχνω λύση από άλλους που είχαν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.
Αποτέλεσμα: Βγάζω την πλακέτα, αλλάζω έναν πυκνωτή και μία αντίσταση.
Το ψυγείο δουλεύει άψογα όπως πριν.
Κόστος, 0,85ευρώ.

Καλημερα , οτι μπορεις να κανεις μονο σου το κανεις . Μαστορια στην εποχη μας ειναι μετρημενα στην μια παλαμη του χεριου .

Να σου πω οτι εστειλα Αθηνα την ΧΛΡ επειδη κουνιοταν μπρος πισω και πληρωσα 180 ευρω και μετα απο μια εβδομαδα το ξανα εκανε?
Η απαντηση ηταν ρε φιλε την δοκιμασα δες το και ξαναστειλε αν ειναι . Δεν υπαρχουν και "παπιες" για ΧΛΡ να την αλλαζαμε .

Μεσω καταστηματος πηραμε στον Τουρη σε 2 μερες η παπια στο "σπιτι" μου με 90 ευρω.

Ο τυπος μου αλλαξε μεσα απο την παπια μια "φλατζα" με ορινκγ απο υδραυλικα και με πηρε 70 ευρω γιατι απο τα 180 ηταν 15 μεταφορικα και καμια 100 η βιδα της παπιας .

40 ευρω να την στειλω 180 ευρω αυτος με καινουργια βιδα , ¨μαστορικα" . μεταφορικα και 90 η παπια συνολο 310 ευρω .
 
Back
Top