Πού υπηρετήσαμε;

30 Αυγουστου 2011 στη Σπαρτη Κ.Ε.Ε.Μ 2011 Γ'ΕΣΣΟ...Σωμα Τεχνικό κ ειδικοτητα οπλουργός.....στις 22 Σεπτεμβρη Διδυμοτειχο Αγ. Φωτεινή 16ο Τ.ΥΠ. ως 30/1 2012 κ πόστο Α.Μ πύλης..μεταθεση στη ΣΕΤ.ΤΗΛ Πύργου ως 30/4
Σειρα 316....
 
Παραδειγμα, κυνηγας εσυ λαγο βραδυ και βγαινεις και το δηλωνεις εδω, εγω ειμαι κακοπροαιρετος που το διαβαζω ή εδυ που το κανεις?
Όπως το θέτεις έχεις δίκιο, αλλά εδώ δεν γράφουμε μόνο για κυνήγι, εδώ γράφουμε για τη στρατιωτική μας θητεία. Οπότε ίσως δεν χρειάζονται πολλές λεπτομέρειες γιατί από ότι καταλαβαίνουμε όλοι, ότι γράφουμε το διαβάζουν μέχρι και οι τούρκοι είτε ειναι πολίτες κυνηγοί είτε στελέχη των τουρκικών ενόπλων δυνάμεων και μην κάνει εντύπωση αυτό που λέω, όλα παρακολουθούνται και σε ότι είναι χρήσιμο γίνεται αποδελτιωση.
 
Συνάδελφοι όλα καλά και άγια, να είμαστε προσεκτικοί στο τι γράφουμε γιατί μας διαβάζουν και κακοπροαίρετοι. Συγνώμη για την παρέμβαση.
Επειδή,ίσως κάποιοι, να με παρεξήγησαν.
Το "θα μας κλείσουν φυλακή"δεν το έγραψα,για το λαγό,για άλλα που έκανα...
Το pay book το έχω ακόμα...
 
Επειδή,ίσως κάποιοι, να με παρεξήγησαν.
Το "θα μας κλείσουν φυλακή"δεν το έγραψα,για το λαγό,για άλλα που έκανα...
Το pay book το έχω ακόμα...
Προσωπικά καμία παρεξήγηση Δημήτρη. Εγώ μιλάω για πληρότητα μονάδων, ακριβής τοποθεσίες σε νησάκια και νησίδες και γενικά αχρειαστες πληροφορίες που σε έναν που δεν γνωρίζει δεν του λένε τίποτα και δεν προσφέρουν τίποτα στη συζήτηση αλλά για κάποιον ειδικό είναι σημαντικές δωρεάν πληροφορίες. Απλά δεν χρειάζονται λεπτομέρειες τέτοιου τύπου. Ελπίζω να μην με παρεξηγήσουν οι συνάδελφοι, ούτε πνεύμα πουλάω ούτε έξυπνος ειμαι.Δεν χρειάζεται να κάνουμε τη δουλειά κάποιον ευκολότερη, αυτό μόνο. Έχει τύχει να διαβάσω έκπληκτος λεπτομέρειες για μέρος στρατηγικής σημασίας από ένα κωλοφανταρο που χαζοκουβεντιαζε και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό ( όχι στο HL)
 
μετά πεδίο βολής Χανιά:cool:
Βουνό πήγαινες για Σκόπια ρε Τζίμη;
Γεμάτο πέρδικες και λαγούς...και 2 χρόνια να με άφηναν εκεί δε θα χα πρόβλημα....μόνο ουίσκι να μου φέρνανεbeerκαθε βράδυ λιώμα απ' τα ποτά,όταν ήμουν εξοδουχος μόνο δεν έπινα...
 
Βουνό πήγαινες για Σκόπια ρε Τζίμη;
Γεμάτο πέρδικες και λαγούς...και 2 χρόνια να με άφηναν εκεί δε θα χα πρόβλημα....μόνο ουίσκι να μου φέρνανεbeerκαθε βράδυ λιώμα απ' τα ποτά,όταν ήμουν εξοδουχος μόνο δεν έπινα...
Όχι ρε Στράτο.. τηλεφωνικό κέντρο ήμουν κ στο γραφείο δημοσίων σχέσεων του στρατηγού..(παπαδομανωλακης)
 
Όχι ρε Στράτο.. τηλεφωνικό κέντρο ήμουν κ στο γραφείο δημοσίων σχέσεων του στρατηγού..(παπαδομανωλακης)
Κατάλαβα....εσύ είχες ολόκληρη τη ΔΕΗ.... :):):)
Το 2003 είχαμε ταξίαρχο...δε θυμάμαι όνομα....
All inclusive το ΠΒΚ πάντως.
Με το που πάτησα το πόδι μου μέσα ...3 μέρες άδεια...Τι άδεια ρε παιδιά; τους λεω...μόλις ήρθα...
Τιμητική μου λέει....exciting.
 
ναι είχα ακούσει και πέρδικες να κακαρίζουν. Αλλα πιο πολύ μου είχαν κάνει εντύπωση τα αγριοκούνελα. Ηταν πρώτη φορά που εβλεπα μιας και στην Κρήτη δεν υπάρχουν παρα μόνο λαγοί.
στο Κεοαχ μου έτυχε το πιο τρελό.... χειμώνας 2001 φοβερή χιονόπτωση για όποιον θυμάται και κακοκαιρία για μέρες... πάνω στο στρατόπεδο στα 1840 αμέτρητο χιόνι... κάτω στον κάμπο τα ίδια χάλια... ένας μπαγάσας λαγός εμφανιζόταν πάντα κατά τις 03:00 στην σκοπιά στην πύλη καθόταν στον προβολέα για λίγο και ξανά έφευγε... από που ερχόταν κάθε βράδυ και ρι έτρωγε (σημ πρέπει να είχαν φύγει μέχρι κ οι αρκούδες ) αυτό το ζωντανό ένας Θεός ξέρει
 
Εγώ παιδιά ήμουν 96αΕΣΣΟ, παρουσιάστηκα Μεσολόγγι στο 2/39 έκατσα 2 μήνες,πάω Γιάννενα στο 625ΜΤΠ για εκπαίδευση οδηγός ΑΤ αντιαρματικών όπλων, κάθομαι 2 μηνακια εκεί και πάω στη μονάδα μου στη Σάμο 298ΤΕ που τα πέρασα πολύ άσχημα, διοικητής Πατρινός Γιώργος Αντισυνταγματάρχης κάθομαι 12 μήνες περίπου, και για 90 μέρες που ήθελα να απολυθω με στέλνουν Κομοτηνή 511ΤΠ τάγμα προκαλύψεως στου Παράσχου.Καθε μέρα κίνηση έχω γυρίσει με ένα σταγιερ ολλα τα ελληνο βουλγαρικά σύνορα (Σαρακηνη,καρδαμος , Ακρίτα, Βυρσινη,κλπ)οποίος είναι από εκεί θα καταλάβει τι λέω .Κούραση πολύ αλλά τα πέρασα φίνα ,και απολύθηκα τον Αύγουστο το 1997 .19 μήνες με κάτι φυλακές που ειχα
 
Εγώ 93στ 223 σειρά. Παρουσιάστηκα Καλαμάτα. Και μετά Χίο όπου απο εκεί απολύθηκα. Στρατόπεδο 228. Στης κεραίες η στα νερά, έτσι λέγονταν η περιοχή.
Κατι δε μου κολαγε στη σειρα και βρικα το απολιτιριο. Ειναι 22 νοεμβριου 93 ΣΤ. 227 σειρα.:)
 
2006 Α ΕΣΣΟ. 1 μήνα Θήβα με κάργα χιόνι και τα κοτσύφια να κάνουν πάρτυ στους πυρακανθους και εγώ να βαράω ανέσεις απο τα νεύρα μου. Μετά 11 μήνες 164 ΤΕ στους Μυτιληνιους στην Σάμο όπου ζητησα να μείνω ως αμεταθετος. Ειδικότητες σκοπευτης σε 8ιντσο , πολυβολητης πυροβολαρχιας, αποθηκαριος πυροβολαρχιας και 6 μήνες με χρέη επιλοχια πυροβολαρχιας. Highlight θητείας η βολή με τα πυροβόλα στη Κω. Και πιο κουλη κατάσταση η απίστευτη κατσαδα που έφαγα από τον αρχιφύλακα στο φυλάκιο ένα πρωί επειδή ΔΕΝ τουφεκισα ένα αγριογούρουνο το προηγούμενο βράδυ που είχε έρθει να φάει σύκα δίπλα στην πυλη. Φυλαγαμε με κανονικά πυρομαχικά και γεμιστηρες στα όπλα γιατί ηταν οι μέρες που είχαν ρίξει τον συγχωρεμενο τον Ηλιάκη οι σκατοτουρκοι. Πέρασα καλά γιατί δεν έπεσα σε μαλακες....
 
92Γ’ ΕΣΣΟ, σειρά 218.

Θήβα-Πύργο Ηλίας-Κομοτηνή-Δράμα-Καβάλα

Ως τεχνίτης τηλεπικοινωνιών και όντας λάτρης της τεχνολογίας και της ποιότητας, απολάμβανα την ευφυή απλότητα και την ποιότητα κατασκευής του στρατιωτικού υλικού που συντηρούσα αλλά, το πυροβόλο της μονάδας, το καθηλωτικό αυτοκινούμενο των 155 χιλιοστών, δεν είχα την τύχη να το δω να πυροβολεί.:(

Δίχως κανενός είδους βύσμα, μου πήγαν όλα καλύτερα από κάθε προσδοκία. Δουλεύοντας από τα 12 κάθε μέρα που δεν είχα σχολείο, για μένα ο στρατός ήταν περίοδος ξεκούρασης κι ένα gap year 17 μηνών. Δεν θεώρησα ποτέ χαμένο χρόνο αυτό το διάστημα. Αντιθέτως, την ευκαιρία να γνωρίσεις ανθρώπους από σχεδόν όλο το κοινωνικό φάσμα, πιστεύω ότι δεν τη δίνει κανένα άλλο περιβάλλον.

Δεν σας λέω τι ειδικότητα είχα τους τελευταίους 6 μήνες (Μάη-Οκτώβρη) στην Καβάλα γιατί θα σκίσετε τα χιτώνιά σας. :cool:.yel.
 
Σήμερα το πρωί στην βάση του Π.Ν στη Λέρο, προσκεκλημένος με το ΦΑΕΠ μου… :)

Συμμετοχή στην άσκηση «Φορμίων 2022», κατάταξη 03/10/22 – απόλυση 03/10/22…

Η φώτο του ΦΑΕΠ, ήμουν 25 ετών τότε, απολυθείς Έφεδρος Σημαιοφόρος - Μάχιμος … για να θυμόμαστε τα παλιά!:)

25 ετων - απολυθείς - Έφεδρος Σημαιοφόρος - Μάχιμος.jpg
 
Σήμερα το πρωί στην βάση του Π.Ν στη Λέρο, προσκεκλημένος με το ΦΑΕΠ μου… :)

Συμμετοχή στην άσκηση «Φορμίων 2022», κατάταξη 03/10/22 – απόλυση 03/10/22…

Η φώτο του ΦΑΕΠ, ήμουν 25 ετών τότε, απολυθείς Έφεδρος Σημαιοφόρος - Μάχιμος … για να θυμόμαστε τα παλιά!:)

View attachment 57051
Λεβεντιες!
Γιαυτο και τα ´´κουνελακιά´´ τεζα μαζι σου :) .sarcastic.
 

Attachments

  • 12998AA9-9025-4828-9A30-993DD180C4CB.jpeg
    12998AA9-9025-4828-9A30-993DD180C4CB.jpeg
    37,3 KB · Προβολές: 4
Πέρασα στη σχολή, έφυγα με την 98ΣΤ και γύρισα για σπουδές.
Την καλύτερη δουλειά έκανες. Μακάρι να το είχα κάνει κ εγώ αυτό. Η αλήθεια είναι ότι μετά τον στρατό βλέπεις τα πράγματα με διαφορετικό μάτι. Στην Κύπρο νομίζω το έχουν καθιερώσει αυτό, πρώτα στρατό μετά σπουδές.
 
Back
Top