Ποιο PCC να πάρω; (Pistol Caliber Carbine)

1:2.
Μιά χαρά. Το χρήμα ρέει άφθονο εδώ.
Οι σοβαρές Ευρωπαικές εταιρείες (πχ. Mercedes-Benz) πουλάνε στην ίδια τιμή Ευρώπη και Αμερική. Ασχετώς αν οι Αμερικάνοι πληρώνουν σε δολλάρια. Μάλλον τους λυπούνται, τους κακομοίρηδες τους Αμερικάνους που δεν μπορούν να επιβιώσουν. Ενώ τους πλούσιους Έλληνες τους .sex hard.
 
Δεν είμαι έτοιμος ακόμα για αγορά ημιαυτόματου ραβδωτού, αλλιώς το Colt M4 που έφερε το Special Forces θα το είχα κλείσει. Όνειρο ζωής ένα τέτοιο όπλο, που θα κρατούσα με δέος και νοσταλγία. Έχω υπηρετήσει με αυτό το όπλο με ωραίες αναμνήσεις. Όμως 2.100 αγορά+ 1400 ευρώ τα πυρομαχικά του ( 1000 φυσίγγια) είναι ένα σεβαστό ποσό. Όχι όμως ότι το βλέπω ακριβό. Ένα Colt python περίστροφο νομίζω ξεπερνά τις δύο χιλιάδες ευρώ. Να τονίσουμε ότι το συγκεκριμένο όπλο δεν ανήκει στα PCC γιατί είναι σε διαμέτρημα 223 Remington
 
Όμως 2.100 αγορά+ 1400 ευρώ τα πυρομαχικά του ( 1000 φυσίγγια) είναι ένα σεβαστό ποσό.

δεν θα πάνε πάνω από 1000ρικο οι 1000 σφαιρες Κώστα -έπεσαν οι τιμές τους αρκετά μετά την KYA. Αν έχεις και καλές σχεσεις με τον πρόεδρο του συλλόγου σου και μεσολαβήσει, θα πέσουν και πολύ πιο κάτω ;)

Όχι όμως ότι το βλέπω ακριβό.

Ε είναι, αν σκεφτείς ότι στην αμερική (με αυτο το configuration που το φέρνουν οι specialforces) πωλείται απο $500 - $1100...

Να τονίσουμε ότι το συγκεκριμένο όπλο δεν ανήκει στα PCC γιατί είναι σε διαμέτρημα 223 Remington
καλά, εδώ και καιρό, το τόπικ έχει γίνει από PCC σε SEMI γενικώς! Αν δωθεί και το πράσινο φως στο 7.62 Χ 39, έχεις να δεις πολύ καλάσνικοφ εδω μέσα .love. .sarcastic.
 
Μου έχει κάνει εντύπωση πως τα cz bren έχουν σκάσει μύτη σε δύο μαγαζιά με ανεξάρτητη εισαγωγή, ενώ η αντιπροσωπεία της cz "κάνει την πάπια" ακόμα και δεν ανακοινώνει τίποτα -2 μήνες μετά την ΚΥΑ...
Ποιοι τα έχουν φέρει ; Δωσε σελιδα .
 
δεν θα πάνε πάνω από 1000ρικο οι 1000 σφαιρες Κώστα -έπεσαν οι τιμές τους αρκετά μετά την KYA. Αν έχεις και καλές σχεσεις με τον πρόεδρο του συλλόγου σου και μεσολαβήσει, θα πέσουν και πολύ πιο κάτω ;)



Ε είναι, αν σκεφτείς ότι στην αμερική (με αυτο το configuration που το φέρνουν οι specialforces) πωλείται απο $500 - $1100...


καλά, εδώ και καιρό, το τόπικ έχει γίνει από PCC σε SEMI γενικώς! Αν δωθεί και το πράσινο φως στο 7.62 Χ 39, έχεις να δεις πολύ καλάσνικοφ εδω μέσα .love. .sarcastic.
Μακάρι να πέσουν κι άλλο οι τιμές των φυσιγγίων, δεν το γνώριζα φίλε Γιώργο σε ευχαριστώ. Τώρα για τιμές Αμερικής vs Ελλάδας... Το συνηθίσαμε πια. Εδώ πληρώνουμε την καψούρα μας, σου λεει αν θες κύριε, πλήρωσε το δεν θα το βρεις αλλού. Στην Αμερική οι εταιρείες διαγωνίζονται ποια θα κερδίσει μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά. Στην Αμερική ένα Glock μπορεί να κοστίζει καινούργιο 400 δολάρια, στην ψωροκωσταινα 750 Ευρώ...
 
Μακάρι να πέσουν κι άλλο οι τιμές των φυσιγγίων, δεν το γνώριζα φίλε Γιώργο σε ευχαριστώ. Τώρα για τιμές Αμερικής vs Ελλάδας... Το συνηθίσαμε πια. Εδώ πληρώνουμε την καψούρα μας, σου λεει αν θες κύριε, πλήρωσε το δεν θα το βρεις αλλού. Στην Αμερική οι εταιρείες διαγωνίζονται ποια θα κερδίσει μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά. Στην Αμερική ένα Glock μπορεί να κοστίζει καινούργιο 400 δολάρια, στην ψωροκωσταινα 750 Ευρώ...
Χώρες με τεράστιες διαφορές οικονομικά και κοινωνικά . Μη συγκρίσιμες !
 
έχεις δικιο, έγραψα λάθος!!


Ακριβώς! Γι αυτό "κάποιοι" φρόντισαν το μπαν της ιδιογόμωσης για πολλές δεκαετίες ακόμη...
Η ιδιογομωση θα σου δώσει ίδιες τιμές για φυσίγγια ακριβείας και 30% φθηνότερα για φυσίγγια που δεν έχεις πολλες αξιώσεις … βάλε τώρα κάτω το κόστος εργαλείων , εργατοώρα , αναλώσιμα ,..,… να πω κι αλλά ;
 
Στην IPSC, εκτός των κατηγοριών όπλου, υπάρχουν κατηγορία φύλου (ladies) και κατηγορίες ηλικιών ( Super Junior <16χρ, Junior 17-21χρ, Senior 50+, Super Senior 60+ ).
Το γνωρίζω μια και είμαι Senior εδώ και μερικούς μήνες.😉
Οι κύριες κατηγορίες όμως είναι Production, Standard, Open, Classic και σχετικά πρόσφατα Production Optics.
Οι υποκατηγορίες δημιουργηθηκαν ακριβως για να μην χαθούν οι γυναίκες και οι μεγαλύτεροι και να παραμείνει το άθλημα ελκυστικό σ'αυτούς.
Το ίδιο θα κάνω κι εγώ, όταν μπορώ να πάρω όπλο με σχεδόν τα μισά λεφτά -κι ας μην είναι φημισμένης μάρκας... Έτσι κι αλλιώς, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, τα περισσότερα semi που έρχονται Ελλάδα είναι τόσο κοντά μεταξύ τους κατασκευαστικά/σχεδιαστικά ...
Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις, τα ιδια αποτελέσματα έχω με το δικό μου αλλα και το δύο φορές πιο ακριβό ΗΚ. Ιδίως με εργοστασιακά πυρομαχικά.
Θα μπορούσε να είμαι εγώ βεβαια αλλά και άλλοι σκοπευτές έχουν πάρει "φτηνα" και έχουν τα ίδια αποτελέσματα.
 
Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις, τα ιδια αποτελέσματα έχω με το δικό μου αλλα και το δύο φορές πιο ακριβό ΗΚ. Ιδίως με εργοστασιακά πυρομαχικά.
Θα μπορούσε να είμαι εγώ βεβαια αλλά και άλλοι σκοπευτές έχουν πάρει "φτηνα" και έχουν τα ίδια αποτελέσματα.
Το φθηνό κρέας το τρώνε τα σκυλιά … το ακριβό είναι ακριβό λόγο της ποιότητας του , ότι πληρώσεις παίρνεις στο θέμα όπλο .
 
Το φθηνό κρέας το τρώνε τα σκυλιά … το ακριβό είναι ακριβό λόγο της ποιότητας του , ότι πληρώσεις παίρνεις στο θέμα όπλο .
Καλημέρα Γιώργο. Δεν με βρίσκει σύμφωνο αυτός ο "κανόνας" εν έτει 2023.
Στο ακριβό πληρώνεις "πανωτόκια" στην τιμή - από brand name, μάρκετινγκ, διαφήμιση, συσκευασία, τσοκακακια ,εργαλεία, βαλίτσα, illustrated manual, σημαιουλες ,patches, member card, κλπ και συνήθως αυτά τα "κερασακια στην τούρτα" ανεβάζουν την τιμή της τούρτας 2 και 3 φορές την πραγματική της αξία.
Επίσης,όπως είχα γράψει πριν κάνα χρόνο σε κάποια ανάρτηση, ένας γνωστός μου που δούλευε στην Μπερέτα Ιταλίας στο r n d, μου είχε πει ότι ένα όπλο που η εταιρεία το πουλάει 1500€, δεν της κοστίζει πάνω από 150€...
Παμφηνο στην παραγωγή του, πανάκριβο στην πώληση... Είναι "φθηνό κρέας" η Μπερέτα ή όχι; Και με ποια τιμη το κρίνουμε αυτό; Της παραγωγής ή της πώλησης;
...κι όπως έχω ξαναγράψει άλλου, έχω 3 καραμπίνες, beretta, benelli & derya (με τιμη κάτω της μισής των άλλων δύο ξεχωριστα) και αν μου έλεγες να κρατήσω μια και να πετάξω τις άλλες στα σκυλιά, θα πέταγα τις μπερετα-μπενελι μιας και η ντερυα έχει αποδειχθεί στα χέρια μου η καλύτερη με διάφορα (στο σκοπευτήριο) και με τα λιγότερα προβληματα -και είναι κ ομορφότερη!
Προσωπικό συμπέρασμα: έχοντας (υποτίθεται) γνώση πάνω στο αντικείμενο που θέλω να αγοράσω (εν προκειμένου τα όπλα), κοιτάω πρώτα να μου αρέσει και να με βολεύει στον σωματότυπο, να είναι αξιόπιστο, να έχει σωστή υποστήριξη και τέλος να κάνει καλά τη δουλειά για την οποία το αγοράζω, είτε φθηνό είναι, ή ακριβό...
 
Last edited:
Το φθηνό κρέας το τρώνε τα σκυλιά … το ακριβό είναι ακριβό λόγο της ποιότητας του , ότι πληρώσεις παίρνεις στο θέμα όπλο .
Να σου δώσω μερικά παραδείγματα.

Η Mec-Gar κατασκευάζει γεμιστήρες για πολλές εταιρίες ανάμεσα τους και για τα Sig 226 . Η "γνησια" Sig κοστίζει 66€ η Mec-Gar κοστίζει 31!

Η εταιρία Lothar Walther κατασκευάζει κάνες για Oberland Arms (φτηνή), Schmeisser (μέση), Dynamic Arms Research (ακρηβή) και άλλους.

Οπότε το "ακριβό κρέας" έχει πολλές φορές τα ίδια συστατικά με το "φτηνό".
Καλημέρα Γιώργο. Δεν με βρίσκει σύμφωνο αυτός ο "κανόνας" εν έτει 2023.
Στο ακριβό πληρώνεις "πανωτόκια" στην τιμή - από brand name, μάρκετινγκ, διαφήμιση, συσκευασία, τσοκακακια ,εργαλεία, βαλίτσα, illustrated manual, σημαιουλες ,patches, member card, κλπ και συνήθως αυτά τα "κερασακια στην τούρτα" ανεβάζουν την τιμή της τούρτας 2 και 3 φορές την πραγματική της αξία.
Έτσι ακριβώς!
 
Καλημέρα Γιώργο. Δεν με βρίσκει σύμφωνο αυτός ο "κανόνας" εν έτει 2023.
Στο ακριβό πληρώνεις "πανωτόκια" στην τιμή - από brand name, μάρκετινγκ, διαφήμιση, συσκευασία, τσοκακακια ,εργαλεία, βαλίτσα, illustrated manual, σημαιουλες ,patches, member card, κλπ και συνήθως αυτά τα "κερασακια στην τούρτα" ανεβάζουν την τιμή της τούρτας 2 και 3 φορές την πραγματική της αξία.
Επίσης,όπως είχα γράψει πριν κάνα χρόνο σε κάποια ανάρτηση, ένας γνωστός μου που δούλευε στην Μπερέτα Ιταλίας στο r n d, μου είχε πει ότι ένα όπλο που η εταιρεία το πουλάει 1500€, δεν της κοστίζει πάνω από 150€...
Παμφηνο στην παραγωγή του, πανάκριβο στην πώληση... Είναι "φθηνό κρέας" η Μπερέτα ή όχι; Και με ποια τιμη το κρίνουμε αυτό; Της παραγωγής ή της πώλησης;
...κι όπως έχω ξαναγράψει άλλου, έχω 3 καραμπίνες, beretta, benelli & derya (με τιμη κάτω της μισής των άλλων δύο ξεχωριστα) και αν μου έλεγες να κρατήσω μια και να πετάξω τις άλλες στα σκυλιά, θα πέταγα τις μπερετα-μπενελι μιας και η ντερυα έχει αποδειχθεί στα χέρια μου η καλύτερη με διάφορα (στο σκοπευτήριο) και με τα λιγότερα προβληματα -και είναι κ ομορφότερη!
Προσωπικό συμπέρασμα: έχοντας (υποτίθεται) γνώση πάνω στο αντικείμενο που θέλω να αγοράσω (εν προκειμένου τα όπλα), κοιτάω πρώτα να μου αρέσει και να με βολεύει στον σωματότυπο, να είναι αξιόπιστο, να έχει σωστή υποστήριξη και τέλος να κάνει καλά τη δουλειά για την οποία το αγοράζω, είτε φθηνό είναι, ή ακριβό...
Δεν με πείθεις και το ξέρεις , έχω και φθηνό έχω και ακριβό ( σε τιμή αλλά και σε ποιότητα ) … το ακριβό - ποιοτικό δεν έχει σύγκριση καμμία … είχα μια κουβέντα με καποιον γνωστό που έχει τρία μπουλπουπ … το ακριβότερο και με την καλύτερη ποιότητα είναι έτη φωτός μπροστά από τα αλλά δυο μου είπε . Κατι θα ξερει ως κάτοχος ενός κελτεκ , ενός τιπ 97 και ενός ταβορ …
 
Να σου δώσω μερικά παραδείγματα.

Η Mec-Gar κατασκευάζει γεμιστήρες για πολλές εταιρίες ανάμεσα τους και για τα Sig 226 . Η "γνησια" Sig κοστίζει 66€ η Mec-Gar κοστίζει 31!

Η εταιρία Lothar Walther κατασκευάζει κάνες για Oberland Arms (φτηνή), Schmeisser (μέση), Dynamic Arms Research (ακρηβή) και άλλους.

Οπότε το "ακριβό κρέας" έχει πολλές φορές τα ίδια συστατικά με το "φτηνό".

Έτσι ακριβώς!
Οι τιμές είναι δουλειά των λογιστών και δεν με απασχολούν , Όχι δεν έχει τα ίδια συστατικά , ότι πληρώνεις παίρνεις ειδικά στα πυροβόλα όπλα και στα περιφερειακά τους… όλα τα αλλά είναι να χαμε να λέγαμε…

Κουβεντιάζουμε για τρεις εταιρίες γερμανικές που τις δουλεύουν προφανώς οι εμποροι της χώρας και εχουν και το ανάλογο κέρδος και από εκεί και πέρα ίσως να μην τις ξέρει ούτε η μάνα τους …. Στην μεκκα των όπλων αν πας και τα ζητήσεις θα τα γκουκλαρουν για να δουν τι είναι αυτό που τους ζήτησες …
 
Last edited:
Back
Top