Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Άρη αξίζει σαν μηχανολογικό επίτευγμα, με όλα τα εξαρτήματα να λάμπουν από το γυάλισμα. Μπιμπελό!
Αν όντως πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα σε ένα ποιοτικό ποζέ και σε αυτό, ναι συμφωνώ ότι θα προτιμούσα το ποζέ. Αν όμως μπορείς να πάρεις μία Cosmi, σίγουρα μπορείς να έχεις ένα ή και (πολύ) περισσότερα ποιοτικά ποζέ.
Πόσα όπλα μου είχες πει ότι είχε εκείνος ο κύριος που είχαμε δει μαζί στο Σχιστό; :D
185+?.Είχε 240.
Δεν ήταν δικιά του η 20άρα COSMI.Ο ιδιοκτήτης έχει και 12άρα.

 
Last edited:
Ενα απλο Baikal δισκανδαλο ευτελους αξιας ειναι πολυ ποιο αξιοπιστο και απλο απο αυτο το οπλο το οποιο δελευει με ενα ξεπερασμενο συστημα λειτουργιας που εχει δωσει τις περισσοτερες εμπλοκες στα αυτογεμη οπλα και που για να δουλεψει σωστα πρεπει ολα τα κινητα μερη να συνεργαστουν μεταξυ τους...
Μπορει να εχει φοβερη ποιοτητα κατασκευης και υλικων αλλα μεχρι εκει......επισεις στα χρηματα που ζητα υπαρχουν πολυ ποιο αξιοπιστα οπλα και ομορφα!!!
 
Οντως ανοιχτο ειναι χαλι μαυρο αλλα οταν ειναι κλειστο ειναι πολυ ωραιο..2 οπλα που εχω πιασει απο φιλους ειναι απιστευτη η δουλεια που εχουν κανει απο θεμα λειανσης και γενικα μηχανισμων οπως και τα ξυλα τους πολυ ποιοτικα
Ναι. απίστευτη λείανση.Αλλά ρε φίλε την ανοίγεις και λές.. πάει έσπασε,χάλασε.. έτσι όπως φαίνονται τα σωθικά της...
 
Ναι. απίστευτη λείανση.Αλλά ρε φίλε την ανοίγεις και λές.. πάει έσπασε,χάλασε.. έτσι όπως φαίνονται τα σωθικά της...
Οντως σ αυτο δεν εχεις αδικο σε ξενιζει πολυ..απο τουφεκια παντως απ οσο εχω δει και εχω ριξει βγαζει πολυ καλες
 
Οντως σ αυτο δεν εχεις αδικο σε ξενιζει πολυ..απο τουφεκια παντως απ οσο εχω δει και εχω ριξει βγαζει πολυ καλες
Ναι. Τουλάχιστον στα πιάτα μια χαρά.
Το γέλιο είναι που τη χαζευα και μου λέει ο ανθρωπος, παρτην και ριξτην. Του λέω δεν έχω ξαναρίξει.
Μου τη δείχνει...(ετσι αυτό έτσι το άλλο ,από εκει βγαινουν..κλεινεις ,πιέζεις ..)μου αφήνει και ένα κουτί φυσιγγια και έφυγε προς το κυλικείο...
Δεν την πήρα... .sarcastic. δεν θυμόμουν την διαδικασία.sarcastic.
Γυρίζει.. με ρωτάει.. του λέω αστην μωρέ δεν την έριξα μην της κάνω καμιά γραντζουνια... :p:p
 
Ναι. Τουλάχιστον στα πιάτα μια χαρά.
Το γέλιο είναι που τη χαζευα και μου λέει ο ανθρωπος, παρτην και ριξτην. Του λέω δεν έχω ξαναρίξει.
Μου τη δείχνει...(ετσι αυτό έτσι το άλλο ,από εκει βγαινουν..κλεινεις ,πιέζεις ..)μου αφήνει και ένα κουτί φυσιγγια και έφυγε προς το κυλικείο...
Δεν την πήρα... .sarcastic. δεν θυμόμουν την διαδικασία.sarcastic.
Γυρίζει.. με ρωτάει.. του λέω αστην μωρέ δεν την έριξα μην της κάνω καμιά γραντζουνια... :p:p
Αστα να πανε θες εγχειριδιο καθε φορα για το γεμισμα..απορω πως το φιλαρακι μου την παλευει να την περνει στην μπεκατσα και στην τσιχλα..θελει ενα 5λεπτο μεχρι να γεμισειη πλακα ειναι μου λεει ρε συ βγαζει σφηχτη τουφεκια και ειναι 67 ποντους σταθερο 3* και ριχνει στην μπεκατσα με συγκεντρωτηρα..καλα ρε του λεω τι περιμενεις να βγαλει;παλι καλα που περνεις και οσες βαρας
 
Όλη η πρώτη σειρά breda ermes.
Έκλεισαν 20 χρόνια που βγήκαν και οπλουργος για βλάβη δεν τις έχει δει...

Όπως λέει και ένας φίλος οπλουργος ,,εάν είχαν όλα τα όπλα τεχνολογία benelli θα πειναγαν τα παιδάκια μου ....Αυτά
..
 
Ενα απλο Baikal δισκανδαλο ευτελους αξιας ειναι πολυ ποιο αξιοπιστο και απλο απο αυτο το οπλο το οποιο δελευει με ενα ξεπερασμενο συστημα λειτουργιας που εχει δωσει τις περισσοτερες εμπλοκες στα αυτογεμη οπλα και που για να δουλεψει σωστα πρεπει ολα τα κινητα μερη να συνεργαστουν μεταξυ τους...
Μπορει να εχει φοβερη ποιοτητα κατασκευης και υλικων αλλα μεχρι εκει......επισεις στα χρηματα που ζητα υπαρχουν πολυ ποιο αξιοπιστα οπλα και ομορφα!!!
Και η δικια μου γνωμη αυτη ειναι κυριε Ηρακλή, αν και τα δείγματα γραφής ειναι λίγα και σε χερια ελαχιστων κυνηγών για να μπορουμε να μιλησουμε ξεκάθαρα. Το συγκεκριμένο ποιοτικα σιγουρα υπερτερει απο πολλα αυτογεμη τα οποια εχουν φυσικα και πολυ κατώτερη τιμη. Το κοστος κτήσης βεβαια δεν ειναι το ζητούμενο στο παρόν θεμα αλλα να ειναι αξιόπιστο, με οσο γινεται με λιγότερα μηχανικα προβλήματα, βλητικα καλό, και να ειναι ευχρηστο στον κυνηγό τοσο εργονομικα οσο και βολικο στα διαφορα τεραιν και κυνηγια. Οπως ειπατε για τις εμπλοκες που φανταζομαι θα ειναι πονοκεφαλος σε αυτη την κατασκευη, θα προσθετα και κατι αλλο την ευκολια αλλαγης φυσιγγιου ειτε απο την θαλαμη ειτε απο την αποθηκη κατι που στο συγκεκριμενο μου φαινεται οτι θα φαει η φακη το λάδι.
 
Έχω αλλάξει πάνω από 30 τουφέκια και όλες τις μάρκες πλην της franchi.
Καλύτερο τεχνολογικά αυτογεμες θεωρώ την α400. Ελαχίστη κλοτσιά, εύχρηστη και βλητικα πάρα πολύ καλή. Δεν Κάνει εμπλοκές και δεν θέλει συχνά καθάρισμα για όπλο αερίων.
 
Καλησπέρα συνάδερφοι Αποψή μου είναι,΄οτι τό όπλο που σου κάνει τήν δουλειά καί δέν σε ταλαιπωρεί μέ εμπλοκές κ.λ.π. είναι καί τό καλύτερο. Η fabarm μου, jubiter super grante, από τό 1984 δουλεύει συνεχώς,μέ δευτερογεμισμένους καί τριτογεμισμένους κάλυκες,χωρίς προβλήματα.Καί πολλές ώρες σέ βάλτους γιά υδρόβια.Δέν είμαι καί καλός συντηρητής! Παρόλα αυτά,έχω καί ένα SP. Aπέκτησα πρόσφατα άλλα δύο αυτογεμή,ένα πλάγιο καί ένα MARTIN,πού καί αυτό τό έχω από παλιά. Τήν JUBITER όμως δέν τήν αλλάζω.
 
Αν μπορω να χαρακτηρισω ενα οπλο θρυλο, τοτε θα κοιταξω πισω στο χρονο μα και στο σημερα. Ποιο οπλο αφησε εποχη, εδωσε καλυτερα χαρακτηριστικα (μειωμενο λακτισμα λογο τροπου λειτουργιας, βελτιωσε την αξιοπιστια) εδωσε για πρωτη φορα προσβαση στο μηχανισμο του για συντηρηση απο τον κυνηγο και μπορεις να το αγορασεις ακομα και σημερα καινουριο? Αν μου βρει καποιος αλλο οπλο, περα απο τη REMINGTON 1100 με αυτα τα χαρακτηριστικα, θα αναθεωρισω.
 
Back
Top