Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Το ότι είναι ποιοτικό δεν χωρά αμφιβολία..
Όσο για παραπάνω στοιχεία για τον εξοπλισμό, παίρνεις τηλ. Και ρωτας...
Χαίρω πολύ.shake hands. 'Ηθελα μια γνώμη από ιδιοκτήτη, γιατί από το τηλ...όλα είναι marketing
 
Αν δεν κανω λαθος, το gas ram απο το hw 90 δεν ειναι ιδιο με του theoben, ασχετα αν το σχεδιασε η theoben της οποιας gas ram δουλευει σε πολυ μεγαλυτερη πιεση απ'οτι το hw90.Θα μας πει ο καλλιτεχνης οταν συνδεθει....
 
Καλημέρα στην παρέα. Προσανατολιζομαι στην αγορά ενός gamo g magnum 1250 igt mach 1 σε 5.5 χιλιοστά διαμέτρημα. Από έρευνα στο διαδίκτυο σε φόρουμ και βίντεο κυρίως του εξωτερικού κάνουν λόγο για ένα σχετικά καλό αεροβολο για τα λεφτά του με αρκετή δύναμη. Θέλω κάτι αρκετα δυνατό (μιας και έχω και ένα diana 28 σε 4.5 για πιο κοντα) για διασκέδαση με ικανοποιητική ευθυβολια όμως ώστε να μπορεί να ριξει ικανοποιητικα με διοπτρα στα 60-70-80 μέτρα σε στόχο μεγέθους ενός περιστεριου ή ενός κουτιού αναψυκτικου αλλά παράλληλα να έχει και σχετικά χαμηλό βάρος και τιμή. Όπως καταλάβατε δεν επιδιώκω την απόλυτη ακρίβεια αλλά μια μέση λύση για διασκέδαση.
 
Ύστερα από συζήτηση με κάποιους γνώστες του θέματος σήμερα στο σκοπευτήριο του σχιστου αποσύρω την ερώτηση μιας κι μου λύθηκαν οι απορίες και θα προσανατολιστω προς hw 95 . Οπότε αν θέλετε κάποια γνώμη για αυτό καλοδεχουμενη. Ευχαριστώ..
 
Ύστερα από συζήτηση με κάποιους γνώστες του θέματος σήμερα στο σκοπευτήριο του σχιστου αποσύρω την ερώτηση μιας κι μου λύθηκαν οι απορίες και θα προσανατολιστω προς hw 95 . Οπότε αν θέλετε κάποια γνώμη για αυτό καλοδεχουμενη. Ευχαριστώ..
Ευτυχως πηγες στο σωστο μερος και ενημερωθηκες σωστα..δηλ σε προλαβαν πριν κανεις μια λαθος αγορα......
HW 95 !!!!!!!!!!! Τι να πει κανεις για αυτο το αεροβολο!!!!!!!!!!! το καλιτερο σπαστης κανης αυτη την στιγμη στο κοσμο.....
Μην εχεις κανενα ενδυασμο για την αποκτηση του......θα σου προτεινα σε 4.5 που ειναι το ιδανικο σε αυτο το οπλο!!!!
 
Χαίρω πολύ.shake hands. 'Ηθελα μια γνώμη από ιδιοκτήτη, γιατί από το τηλ...όλα είναι marketing
THEOPEN ELIMINAITOR .....πολυ δυνατο κακη σκανδαλη.....οπλιζει με δυο οπλισεις αν θελεις ολη την δυναμη...αλλα πολυ τρανταγμα και πολυ κουραστικη οπλιση........πολλα τα λεφτα για αυτο το οπλο αφου υπαρχει το 90αρι με το ενα τριτο της τιμης και πολυ αξιοπρεπει θα ελεγα......
Η δυναμη του ειναι αχρηστη οταν δεν μπορεις να βρεις στοχο.......κατι σαν το 350 της Diana.
 
THEOPEN ELIMINAITOR .....πολυ δυνατο κακη σκανδαλη.....οπλιζει με δυο οπλισεις αν θελεις ολη την δυναμη...αλλα πολυ τρανταγμα και πολυ κουραστικη οπλιση........πολλα τα λεφτα για αυτο το οπλο αφου υπαρχει το 90αρι με το ενα τριτο της τιμης και πολυ αξιοπρεπει θα ελεγα......
Η δυναμη του ειναι αχρηστη οταν δεν μπορεις να βρεις στοχο.......κατι σαν το 350 της Diana.
Δηλαδή το 7 σφαιρο Theoben SLR είναι Theoben Eliminator με γεμιστήρα;
 
Ευτυχως πηγες στο σωστο μερος και ενημερωθηκες σωστα..δηλ σε προλαβαν πριν κανεις μια λαθος αγορα......
HW 95 !!!!!!!!!!! Τι να πει κανεις για αυτο το αεροβολο!!!!!!!!!!! το καλιτερο σπαστης κανης αυτη την στιγμη στο κοσμο.....
Μην εχεις κανενα ενδυασμο για την αποκτηση του......θα σου προτεινα σε 4.5 που ειναι το ιδανικο σε αυτο το οπλο!!!!
Ετσι ακριβώς είναι ας είναι καλά οι άνθρωποι. Επειδή έχω έχω ένα diana 28 σε 4.5 σκεφτόμουν να το πάρω το hw95 σε 5.5. Υστερεί κάπου σε αυτό το διαμέτρημα το συγκεκριμένο όπλο? Μήπως μπορείτε να προτείνετε και μια διοπτρα για βολές μέχρι τα 100 μετρα που να με καλύπτει και στα 2 αυτά οπλα?
 
Ετσι ακριβώς είναι ας είναι καλά οι άνθρωποι. Επειδή έχω έχω ένα diana 28 σε 4.5 σκεφτόμουν να το πάρω το hw95 σε 5.5. Υστερεί κάπου σε αυτό το διαμέτρημα το συγκεκριμένο όπλο? Μήπως μπορείτε να προτείνετε και μια διοπτρα για βολές μέχρι τα 100 μετρα που να με καλύπτει και στα 2 αυτά οπλα?
Η δυναμη που εχει το 95αρι ταιριαζει καλιτερα σε 4.5 διαμετρημα..μικροτερη καμπυλοτροχια το σφαιρακι..............και σε 5.5 ειναι πολυ καλο αλλα εχει μεγαλυτερη καμπυλοτροχια.....
Ελατηριο και βολες στα 100μ ειναι υπερβολικα.......ακομα και με οπτικο......
Οπτικα δοκιμασμενα σε ελατηρια απο Ελλαδα ειναι αυτα......οτι καλιτερο στην φτηνη κατηγορια και αξιοπιστα.

HAWKE VANTAGE 3-9 Χ 40 MIL DOT (14121) - HAWKE στο airgunshop.gr
HAWKE VANTAGE 4-12 X 40 AO MILDOT (14141) - HAWKE στο airgunshop.gr
UTG® True Hunter® Classic 3-9X40 1" Scope, Mil-dot (SCP-3940EW) - UTG/LEAPERS στο airgunshop.gr
UTG 3-9X40 1" TF2+ Scope Mil-dot w/ Rings (SCP-U394FWT2) - UTG/LEAPERS στο airgunshop.gr
 
Δηλαδή το 7 σφαιρο Theoben SLR είναι Theoben Eliminator με γεμιστήρα;
Oχι..αυτο ειναι αλλο......αλλα ουτε αυτο δεν ''τραβηξε''..............υπαρχουν πολυ καλιτερα οπλα για να διαλεξεις και πολυ ποιο οικονομικα........ολα εξαρτωνται απο το τι ζητας εσυ......τι χρηση σε ενδιαφερει να κανεις.
 
Φανταστικές διόπτρες για την τιμή τους! Πολύ καλές προτάσεις Ηρακλή, αλλά από ένα μαγαζί με έναν απ' τους πιο αναιδείς και προκλητικούς "ιδιοκτήτες" που έχω συνδιαλλαγεί ποτέ μου. Μπορεί λόγω της δουλειάς σου να είσαι συχνός πελάτης του και να σε "προσέχει", αλλά σε εμένα που δεν είμαι, απλά απαράδεκτος!

Έκανα το λάθος και αγόρασα 6 πραγματάκια απ' το μαγαζί του κάνοντας έναν λογαριασμό κοντά στα 300ε. Όταν μετά από μέρες σιγής, πήρα να δω αν έχουν σταλεί τα πράγματα, μόνο που δεν με έβρισε. Τον ξαναπήρα κι ένιωσα ότι τον ενοχλώ... Έμεινα άναυδος! "Υπομονή Γιώργο¨, είπα στον εαυτό μου...
Όταν κάποια στιγμή ήρθαν τα πράγματα, τα μισά μου ήταν άχρηστα για τη δουλειά που τα ήθελα (αν και μου τα είχε προτείνει ο ιδιοκτήτης). Ο ίδιος έριξε το φταίξιμο σε εμένα (είχε ξεχάσει ότι μου τα είχε προτείνει αυτός και επέμενε φανερά εκνευρισμένος, αδυνατώντας να παραδεχτεί το όποιο λάθος του) και μου είπε να τα στείλω πίσω (με δικά μου έξοδα) και, ή θα μου έστελνε άλλα (πάλι με δικά μου έξοδα) ή θα μου επέστρεφε τα χρήματα. Παρεμπιπτόντως, έχει τα ακριβότερα μεταφορικά της αγοράς...
Απηυδισμένος, χωρίς να βγάζω άκρη και χωρίς να θέλω άλλα πάρε-δώσε μαζί του, κράτησα τα πράγματα και στράφηκα σε άλλο κατάστημα να με εξυπηρετήσει.
Χίλιες φορές τα χρήματά μου να πηγαίνουν σε ακριβότερα καταστήματα ή ακόμα και στο εξωτερικό, αλλά να υπάρχει μια ανθρώπινη αντιμετώπιση και προθυμία για εξυπηρέτηση, παρά στον "ειδικό" που δεν σέβεται τον πελάτη και τον κόπο των χρημάτων που εισπράττει.
Κρίμα πραγματικά...

Συγγνώμη εάν ενδεχομένως βγήκα off-topic!
 
Last edited:
Καλημερα φιλε
Δεν ξερω τον πωλητη που λες οποταν δεν αναφερομαι σε αυτον
Αλλα η συμπεριφορα που περιγραφεις ειναι πολυ συνηθες απο ειδικους σε πολλα μαχαζια και πολλους τομεις
Η συμβουλη μου ειναι να εισαι ο ιδιος διαβασμενος στο αντικειμενο που σε ενδιαφερει
Απο ´´ειδικουσ´´ ειμαστε γεματοι σε ολους τους τομεις
Οπου η συμπεριφορα που εισπρατεις ειναι τετοια φευγεις την ιδια στιγμη
Αυτες οι συμπεριφορες πρεπει να τιμωρουνται
Και ενας λογος μονο περνα σε αυτους
Να βλεπουν τα χρηματα που θα επερναν να φευγουν απο το μαχαζι τους
Αφου μονο ετσι μας βλεπουν οταν μπαινουμε ετσι να μας βλεπουν και οταν φευγουμε
 
Καλημερα φιλε
Δεν ξερω τον πωλητη που λες οποταν δεν αναφερομαι σε αυτον
Αλλα η συμπεριφορα που περιγραφεις ειναι πολυ συνηθες απο ειδικους σε πολλα μαχαζια και πολλους τομεις
Η συμβουλη μου ειναι να εισαι ο ιδιος διαβασμενος στο αντικειμενο που σε ενδιαφερει
Απο ´´ειδικουσ´´ ειμαστε γεματοι σε ολους τους τομεις
Οπου η συμπεριφορα που εισπρατεις ειναι τετοια φευγεις την ιδια στιγμη
Αυτες οι συμπεριφορες πρεπει να τιμωρουνται
Και ενας λογος μονο περνα σε αυτους
Να βλεπουν τα χρηματα που θα επερναν να φευγουν απο το μαχαζι τους
Αφου μονο ετσι μας βλεπουν οταν μπαινουμε ετσι να μας βλεπουν και οταν φευγουμε
Καλημέρα Χρύσανθε! Έτσι είναι, όπως τα γράφεις.
Το λάθος, -είτε διορθώνεται, είτε δεν, συγχωρείται! Η αγένεια και η ασέβεια, όχι!
 
Καλημέρα στην παρέα. Προσανατολιζομαι στην αγορά ενός gamo g magnum 1250 igt mach 1 σε 5.5 χιλιοστά διαμέτρημα. Από έρευνα στο διαδίκτυο σε φόρουμ και βίντεο κυρίως του εξωτερικού κάνουν λόγο για ένα σχετικά καλό αεροβολο για τα λεφτά του με αρκετή δύναμη. Θέλω κάτι αρκετα δυνατό (μιας και έχω και ένα diana 28 σε 4.5 για πιο κοντα) για διασκέδαση με ικανοποιητική ευθυβολια όμως ώστε να μπορεί να ριξει ικανοποιητικα με διοπτρα στα 60-70-80 μέτρα σε στόχο μεγέθους ενός περιστεριου ή ενός κουτιού αναψυκτικου αλλά παράλληλα να έχει και σχετικά χαμηλό βάρος και τιμή. Όπως καταλάβατε δεν επιδιώκω την απόλυτη ακρίβεια αλλά μια μέση λύση για διασκέδαση.
Αν ακόμα σκεύτεσαι στο Magnum, (με υγεια το 95) σου προτείνω το 10X gen 2. Έχει το Mach 1 πιστόνι, αλλά με γεμιστήρα 10 βολών. Οι μόνες ιδιαιτερώτητες που μπορεί να μην σου αρέσουν είναι ο θόρυβος και η ανάκρουση η οποία ξεπερνάει το ραβδωτό CZ 457. Όμως η ακρίβειά του είναι φοβερή. Μέχρι και 90 μέτρα απόσταση, αν δεν φοράς γυαλιά, χτυπάς άνετα κουτιά κονσέρβας 500-600 ml με ανοικτά σκοπευτικά. Αρκεί να μάθεις την συμπεριφορά του και τις απαιτήσεις της κάννης του στα βλήματα. Επίσης είναι το πιο ελαφρύ Gas Ram Magnum .22 cal στον κόσμο. Δεν το ζύγησα, αλλά τη διαφορά βάρους του με το Black Bear δεν καταλαβαίνω, λόγω τελείου ζυγίσματός του.
 
Αν ακόμα σκεύτεσαι στο Magnum, (με υγεια το 95) σου προτείνω το 10X gen 2. Έχει το Mach 1 πιστόνι, αλλά με γεμιστήρα 10 βολών. Οι μόνες ιδιαιτερώτητες που μπορεί να μην σου αρέσουν είναι ο θόρυβος και η ανάκρουση η οποία ξεπερνάει το ραβδωτό CZ 457. Όμως η ακρίβειά του είναι φοβερή. Μέχρι και 90 μέτρα απόσταση, αν δεν φοράς γυαλιά, χτυπάς άνετα κουτιά κονσέρβας 500-600 ml με ανοικτά σκοπευτικά. Αρκεί να μάθεις την συμπεριφορά του και τις απαιτήσεις της κάννης του στα βλήματα. Επίσης είναι το πιο ελαφρύ Gas Ram Magnum .22 cal στον κόσμο. Δεν το ζύγησα, αλλά τη διαφορά βάρους του με το Black Bear δεν καταλαβαίνω, λόγω τελείου ζυγίσματός του.
Ανδριανε εδω θα σου κανω ''φιλικη'' παρατηρηση διοτι προτηνεις οπλα χωρις να εχεις εμπειρια και γνωση στα αεροβολα.........προτηνεις οτι χειροτερο υπαρχει στα gasram .......και μαλιστα αναφερεις πως εχει και φοβερη ακριβεια.........
Επαναλαμβανεις την αποσταση των 90 μετρων σαν να ειναι 20-30.......η επιτυχημενη βολη σε αυτην την αποσταση ...εαν υπαρξει ειναι τυχερη και τιποτα αλλο και μπορει να γινει απο πολλα αεροβολα.....αλλα η σκοποβολη δεν στηριζεται στην τυχη αλλα σε καποιες προυποθεσεις.
Το μειομενο βαρος σε ενα αεροβολο δεν ειναι προτερημα.....δεν θα το παμε βολτα για να μην κουραστουμε.....ολα τα ποιοτικα και καλα οπλα εχουν το αναλογο βαρος που βοηθαει στην μικροτερη ανακρουση απο την βολη....πολυ σημαντικο πραγμα.
Σκοπευτικα ελατηρια ειναι πανω απ 4 κιλα χωρις οπτικο....φαντασου με καποια εξτρα ποσο γινωνται
Αναφερεις πως εχει τελειο ζυγισμα........για πες μου σε παρακαλω τι ενωεις ζυγισμα και πως το μετρας????ποιο ειναι το σημειο ζυγισματος ενος αεροβολου????
Ανδριανε οταν αποκτησεις και στο ευχωμαι καποιο αεροβολο με ποιοτητα τοτε και μονο τοτε θα μπορεσεις να καταλαβεις τι θα πει αεροβολο και σκοποβολη.......τι θα πει ποιοτητα σκανδαλης.........τοτε θα καταλαβεις τι ειχες και τι εχεις τωρα......εχεις παρα πολλα ακομα να μαθεις για να μπορεις να προτηνεις αεροβολα........
Οτι αξιζει απο Ισπανια μερια ειναι ΜΟΝΟ τα COMETA!!!!
 
Φανταστικές διόπτρες για την τιμή τους! Πολύ καλές προτάσεις Ηρακλή, αλλά από ένα μαγαζί με έναν απ' τους πιο αναιδείς και προκλητικούς "ιδιοκτήτες" που έχω συνδιαλλαγεί ποτέ μου. Μπορεί λόγω της δουλειάς σου να είσαι συχνός πελάτης του και να σε "προσέχει", αλλά σε εμένα που δεν είμαι, απλά απαράδεκτος!

Έκανα το λάθος και αγόρασα 6 πραγματάκια απ' το μαγαζί του κάνοντας έναν λογαριασμό κοντά στα 300ε. Όταν μετά από μέρες σιγής, πήρα να δω αν έχουν σταλεί τα πράγματα, μόνο που δεν με έβρισε. Τον ξαναπήρα κι ένιωσα ότι τον ενοχλώ... Έμεινα άναυδος! "Υπομονή Γιώργο¨, είπα στον εαυτό μου...
Όταν κάποια στιγμή ήρθαν τα πράγματα, τα μισά μου ήταν άχρηστα για τη δουλειά που τα ήθελα (αν και μου τα είχε προτείνει ο ιδιοκτήτης). Ο ίδιος έριξε το φταίξιμο σε εμένα (είχε ξεχάσει ότι μου τα είχε προτείνει αυτός και επέμενε φανερά εκνευρισμένος, αδυνατώντας να παραδεχτεί το όποιο λάθος του) και μου είπε να τα στείλω πίσω (με δικά μου έξοδα) και, ή θα μου έστελνε άλλα (πάλι με δικά μου έξοδα) ή θα μου επέστρεφε τα χρήματα. Παρεμπιπτόντως, έχει τα ακριβότερα μεταφορικά της αγοράς...
Απηυδισμένος, χωρίς να βγάζω άκρη και χωρίς να θέλω άλλα πάρε-δώσε μαζί του, κράτησα τα πράγματα και στράφηκα σε άλλο κατάστημα να με εξυπηρετήσει.
Χίλιες φορές τα χρήματά μου να πηγαίνουν σε ακριβότερα καταστήματα ή ακόμα και στο εξωτερικό, αλλά να υπάρχει μια ανθρώπινη αντιμετώπιση και προθυμία για εξυπηρέτηση, παρά στον "ειδικό" που δεν σέβεται τον πελάτη και τον κόπο των χρημάτων που εισπράττει.
Κρίμα πραγματικά...

Συγγνώμη εάν ενδεχομένως βγήκα off-topic!
Δεν ξερω τι να σου πω.....εγω τοσα χρονια δεν ειχα κανενα προβλημα ...ακομα και στις πρωτες παραγγελιες.........μαλιστα μερικες τις ειχα πριν καν πληρωσω!!!!
 
Ανδριανε εδω θα σου κανω ''φιλικη'' παρατηρηση διοτι προτηνεις οπλα χωρις να εχεις εμπειρια και γνωση στα αεροβολα.........προτηνεις οτι χειροτερο υπαρχει στα gasram .......και μαλιστα αναφερεις πως εχει και φοβερη ακριβεια.........
Επαναλαμβανεις την αποσταση των 90 μετρων σαν να ειναι 20-30.......η επιτυχημενη βολη σε αυτην την αποσταση ...εαν υπαρξει ειναι τυχερη και τιποτα αλλο και μπορει να γινει απο πολλα αεροβολα.....αλλα η σκοποβολη δεν στηριζεται στην τυχη αλλα σε καποιες προυποθεσεις.
Το μειομενο βαρος σε ενα αεροβολο δεν ειναι προτερημα.....δεν θα το παμε βολτα για να μην κουραστουμε.....ολα τα ποιοτικα και καλα οπλα εχουν το αναλογο βαρος που βοηθαει στην μικροτερη ανακρουση απο την βολη....πολυ σημαντικο πραγμα.
Σκοπευτικα ελατηρια ειναι πανω απ 4 κιλα χωρις οπτικο....φαντασου με καποια εξτρα ποσο γινωνται
Αναφερεις πως εχει τελειο ζυγισμα........για πες μου σε παρακαλω τι ενωεις ζυγισμα και πως το μετρας????ποιο ειναι το σημειο ζυγισματος ενος αεροβολου????
Ανδριανε οταν αποκτησεις και στο ευχωμαι καποιο αεροβολο με ποιοτητα τοτε και μονο τοτε θα μπορεσεις να καταλαβεις τι θα πει αεροβολο και σκοποβολη.......τι θα πει ποιοτητα σκανδαλης.........τοτε θα καταλαβεις τι ειχες και τι εχεις τωρα......εχεις παρα πολλα ακομα να μαθεις για να μπορεις να προτηνεις αεροβολα........
Οτι αξιζει απο Ισπανια μερια ειναι ΜΟΝΟ τα COMETA!!!!
Ηρακλη ενω συμφωνω σε σχεδον ολα ταυτοχρονα διαφωνω σε καποια σημεια( με σεβασμο ατις γνωσεις και την εμπειρια σου!)
Τωρα θα μου πεις πως γινεται;
Και ομως γινεται γιατι ολα ειναι σχετικα.

Και οπως ο ανδριανος ειναι αρχαριος και μπορει να επηρεασει αρνητικα το ιδιο και εσυ εισαι γνωστης με πολυ πολυ ´´βαριά´´ επηρροη και ταυτοχρονα και εσυ μπορεις να κοσμο

λες οτι τα γκαμο ειναι αχρηστα
Ειναι η αποψη σου φυσικα αλλα αχρηστευεις μια εταιρεια που στο εξωτερικο εχει απιστευτες πωλησεις και κριτικες
Και μειωνεις ισως αθελα σου το κοινο στο οποιο απευθυνεται - το οποιο ειναι συνηθως το κοινο το οποιο θελει ενα τιμιο οπλο για σκοποβολη με καλη ευθυβολια και αποτελεσματα χωρις να μπορει να πληρωσει πολλα.

Αν θεωρεις αχρηστη την γκαμο τοτε τι να πουμε για αεροβολα αλλων εταρειων -εσυ ξερεις- που μαλιστα συχνα πωλουνται με το ονομα μεγαλων εταρειων του χωρου του δωδεκαριου οπλου!
Δεν θα ξεχασω ποτε ενα μπραουνιγκ που μου εφεραν να ρυθμισω ολοκαινουργιο

Βαρυ στιβαρο δυνατο( εβγαλε η γλωσσα μας μαλια να λεμε οτι η δυναμη απο μονη της ειναι ελατωμα και οχι προτερημα, κανει την ευθυβολια να πηγαινει περιπατο)

Το οπλο αυτο λοιπον ειχε τοσο βαρια σκανδαλη χωρις καν κενο σταδιο που δεν μοορουσες μαζι του να βαρεσεις ουτε γαιδαρο εκτος και αν θεωρουσες επιτυχια να βαρεσεις την μυτη η την ουρα του γαιδαρου

δεν θα ειχα καμια διαφωνια στα λεγομενα σου εαν χωριζες τα αεροβολα σε κατηγοριες

Γιατι δεν μπορεις να συγξρινεις ενα γερμανικο με ενα γκαμο

μιλας για αλλη ποιοτητα
οσον αφορα ομως την αποτελεσματικοτητα τους στα λεφτα που τα αγοραζεις εγω δεν εχω βρει τιποτα το κακο αντιθετο οταν περνεις ενα γκαμο στην μιση τιμη απο ενα γερμανικο την στιγμη που θες να περνας το χρονο σου και μπορεις να κτυπας πινεζες στα 30 μετρα επανελημενα- τοτε δεν βρισκω τον λογο να μην το κανεις - εφοσον σαν αγιραστης πρωτον δεν μπορεια να διαθεσεις τα διπλασια λεφτα και εφοσον τ θες για να ριχνεις να ξεσκας ξεροντας οτι θα ασχολεισε μαζι του καθε τοσο και οχι να πηγαινεις σκοπευτηριο η να εχεις αξιωσεις να ασχοληθεις σοβαρα!

Κατ εμενα παντα και σοβαρα να ασχοληθεις ομως παντα θα σου κανει κεφι να ριχνεις μαζι του

Για να ειμαι ομως ξεκαθαρος μιλαω αποκλειστικα για τα μοντελα igt της εταιρειας αυτης και οχι τα ελατηρια η ακομη και τα προσυμπιεσμενα της τα οποια δεν εχω δοκιμασει

Με το ιδιο σκεπτικο θα επρεπε ολοι να ειχαμε επωνυμα 12αρια οπλα αντι αλλων χαμηλότερης αξιας

τα γκαμο ειναι φτηνα οπλα αλλα οχι φτηνιαρικα
Προσωπικα τα θεωρω τα μπαικαλ των αεροβολων
Πληρωνεις λιγα
Περνεις πολλα στην ουσια
Και εχεις αποτελεσματα

αν θελουμε να κανουμε συγκρισεις
Πολυ ευχαριστως θα συγκρινα παρομοια οπλα μεταξυ τους

αν μπορεις να παρεις ενα γερμανικο τοτε πολυ απλα δεν περνεις ενα γκαμο
Εαν δεν μπορεις να το παρεις και θες να μην πεταξεις λεφτα χωρις να μπορεις να κανεις το κεφι σου τοτε ομως το περνεις!


Παντα φιλικα και χωρις να θελω ουτε να συζητησουμε ουτε αντιπαραθεση
Απλα λεω την δικη μου αποψη

Ανδριανε
Το οπλο που λες δεν το εχω ριξει
Μιλωντας ομως αντικειμενικα θα σου πω οτι
Υπερβολικη ταχυτητα - δυναμη και μεγαλη ανακρουση δεν μπορουν να συμβαδισουν συνηθως με μειωμενος βαρος οπλου ουτε και με σταθερη βολη
Και σταθερη βολη - ευθυβολια στα αεροβολα ξερεις πολυ καλα οτι λεμε το να μπορει το οπλο να βαζει 5 σφαιρες μεσα σε ενα νομισμα του ενος ευρω περιπου παντα!

επισης να ξερεις οτι αν πας σε ταχογραφο και μετρησεις οπως εχω κανει εγω πολλες φορες δεν πιστευω να παρεις την ονομαστικη ταχυτητα που λεει το οπλο αυτο
Οι ταχυτητες αυτες δινονται συνηθως με πολυ ελαφρια σφαιρακια η συγκεκριμενα σφαιρακια σε ελεγχομενες σφνθηξες

Παντως προσωπικα οταν βλεπω σε αεροβολα τις λεξεις μακνουμ- μεγαλες ταχυτητες που πλησιαζουν τα 400μ και βαρος που δεν μπορει να υποατηριξει ολα αυτα προσωπικα κραταω μικρο καλαθι

τελος θα σου πω και ακομη ενα και θα κλεισω
Εαν εσενα σου κανει το κεφι και γουσταρεις το οπλο που κρατας ολα τα υπολοιπα που λεω εγω δεν μετρανε !!!

Παντα να περνας καλα!
 
Δεν ξερω τι να σου πω.....εγω τοσα χρονια δεν ειχα κανενα προβλημα ...ακομα και στις πρωτες παραγγελιες.........μαλιστα μερικες τις ειχα πριν καν πληρωσω!!!!
Δέχομαι ότι μπορεί να σου κάνει τη δουλειά σου Ηρακλή χωρίς προβλήματα -έχει ανταγωνιστικές τιμές και μεγάλη γκάμα για τα αεροβόλα και τα αξεσουάρ τους.
Όπως δέχομαι ότι κάποτε, ίσως και να ήταν ευγενικός και τώρα να έχει γίνει αγενέστατος με απαράδεκτη συμπεριφορά...

Την 1η φορά που μιλήσαμε στο τηλέφωνο για να του δώσω την παραγγελία, του λέω "θέλω την τάδε Hawke και την τάδε Άλφα βάση".
Μου λέει "δεν θα πάρεις την Άλφα βάση -δεν κάνει, θα πάρεις την Βήτα που κάνει καλύτερα".
Του λέω "Ο Γιώργος απ΄το Ηράκλειο -που φροντίζει το αεροβόλο μου και μου πρότεινε και την Hawke, μου είπε να πάρω αυτήν τη βάση που σου λέω", και μου απαντάει "Μ@λ@κίες σου λέει ο Γιώργος. Θα πάρεις αυτήν που σου λέω 'γω".

Ωραία συμπεριφορά στην πρώτη επικοινωνία μας.
Και θα μπορούσα να γράψω κι άλλες ατάκες του από επόμενες επικοινωνίες μας, αλλά δεν έχει νόημα -όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Ο άνθρωπος είναι ανεκδιήγητος, αλλά δεν φταίει αυτός...εγώ φταίω που προχώρησα στην παραγγελία, παρά τη συμπεριφορά του με το καλημέρα, και που εντέλει, η μισή μου βγήκε άχρηστη, χάρη στις προτάσεις & τις "συμβουλές" του. Αν δεν πάθεις, δεν μαθαίνεις.
 
Last edited:
Ανδριανε εδω θα σου κανω ''φιλικη'' παρατηρηση διοτι προτηνεις οπλα χωρις να εχεις εμπειρια και γνωση στα αεροβολα.........προτηνεις οτι χειροτερο υπαρχει στα gasram .......και μαλιστα αναφερεις πως εχει και φοβερη ακριβεια.........
Επαναλαμβανεις την αποσταση των 90 μετρων σαν να ειναι 20-30.......η επιτυχημενη βολη σε αυτην την αποσταση ...εαν υπαρξει ειναι τυχερη και τιποτα αλλο και μπορει να γινει απο πολλα αεροβολα.....αλλα η σκοποβολη δεν στηριζεται στην τυχη αλλα σε καποιες προυποθεσεις.
Το μειομενο βαρος σε ενα αεροβολο δεν ειναι προτερημα.....δεν θα το παμε βολτα για να μην κουραστουμε.....ολα τα ποιοτικα και καλα οπλα εχουν το αναλογο βαρος που βοηθαει στην μικροτερη ανακρουση απο την βολη....πολυ σημαντικο πραγμα.
Σκοπευτικα ελατηρια ειναι πανω απ 4 κιλα χωρις οπτικο....φαντασου με καποια εξτρα ποσο γινωνται
Αναφερεις πως εχει τελειο ζυγισμα........για πες μου σε παρακαλω τι ενωεις ζυγισμα και πως το μετρας????ποιο ειναι το σημειο ζυγισματος ενος αεροβολου????
Ανδριανε οταν αποκτησεις και στο ευχωμαι καποιο αεροβολο με ποιοτητα τοτε και μονο τοτε θα μπορεσεις να καταλαβεις τι θα πει αεροβολο και σκοποβολη.......τι θα πει ποιοτητα σκανδαλης.........τοτε θα καταλαβεις τι ειχες και τι εχεις τωρα......εχεις παρα πολλα ακομα να μαθεις για να μπορεις να προτηνεις αεροβολα........
Οτι αξιζει απο Ισπανια μερια ειναι ΜΟΝΟ τα COMETA!!!!
Ό τι είπα για το συγκεκριμένο όπλο, το είπα από την προσωπική μου εμπειρία με ένα όπλο δικό μου. Δεν πρότεινα αποκλειστικά τίποτα. Είπα "Αν ακόμα σκέφτεσαι το Magnum". Έχω αναφέρει Και στα θετικά, αλλά και στα αρνητικά του, γιατί κοντεύω στις 500 βολές μέσα στους 2 μήνες μ'αυτό. Επίσης είπα για το ζύγισμά του γιατί δεν είναι κοντάκι κλασικής μορφής και ζυγίσματος. Είναι ένα τουφέκι με ζύγισμα bullpup, και όχι χωρίς λόγο: έχει 125 εκατοστά μήκος! Οπλίζει πολύ πιο εύκολο από το αδερφάκι του μονής βολής (IGT Mach 1 ή Jungle ).
Οι άνθρωποι με δίπλωμα οδήγησης οδηγούν ΙΧ, αλλιώς δεν θα είχαν δίπλωμα. Με το ίδιο δίπλωμα όμως, Δεν έχουν όλοι την δυνατότητα να αγοράσουν ότι γουστάρουν. Κάποιοι παίρνουν Lexus (A.A.), άλλοι Mercedes (HW), άλλοι Toyota (BSA), άλλοι Dacia (Gamo) και άλλοι Fiat (BAM). Από όλους, οι τελευταίοι σίγουρα θα κλαίνε. Οι προτελευταίοι δεν πρόκειται ποτέ να κλάψουν, πιστέψετέ με, γιατί έχουν ένα αξιόπιστο φθηνό ΙΧ που δεν θα τους αφήσει ποτέ στον δρόμο και είναι πολύ φθηνό στη συντήρηση. Και αυτό πάλι από προσωπική εμπειρία το λέω. Κατέχω και τα δύο (το όχημα, τώρα στα 400.000 χιλιόμετρα, δεν καίει σταγόνα λάδι) . Άρα Το όχημα/όπλο των ονείρων μας δεν είναι πάντα και των τσεπών μας.
Χίλια συγνώμη που ξέφυγα από το topic.
 
Last edited:
Back
Top