Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Αυτό είναι άποψη του καθένα και δεν συμφωνώ (ειδικά όσο αναφορά τις επισκευές, το είχα το συγκεκριμένο και από λάθος μου έσπασα κάτι στο κλισιοσκόπιο, όχι μόνο το έφτιαξαν αλλά δεν μου πήραν ούτε ένα 1€ παρότι ήταν λάθος δικό μου), αν είναι έτσι ας κλείσουν όλες οι εταιρείες να πάρουν όλοι HW να τελειώνουμε, συγκρίνουμε τώρα βέβαια αεροβόλο των 600€ με ένα στην μισή τιμή σχεδόν.

Παλιά υπήρχε η αντίληψη, αν δεν είναι DIANA δεν αξίζει, τώρα έχουμε την HW, καθαρά άποψη δική μου τα παραπάνω
Πρωτα απ'ολα δεν ειμαι ο ''καθενας'' ασχωλουμαι πανω απο 35 χρονια και εχουν περασει παρα πολλα απο τα χερια μου....εχω κανει σε πολλα αεροβολα κοντακια και εχω αποψη και απο τους μιχανησμους των οπλων.........η εμπειρια μου δεν εχει να κανει μονο απο την εξωτερικη εμφανηση ενος οπλου.

Επισκευες???? εχεις δει μπλοκ κανης σπασμενο γιατι ειναι απο πλαστικο????σπασμενα πλαστικα κοντακια???

Οχι δεν θα κλεισουν οι εταιριες γιατι βρισκουν ανημερωτους και αδαεις καταναλοτες και πουλανε....εξαλου το Marketing εχει κανει καλα την δουλεια του...........
Το τυρακι το βλεπουν ολοι...την φακα την καταλαβαινουν μετα........

Μας αρεσει η δεν μας αρεσει αυτην την στιγμη οι κορυφαιες εταιριες αεροβολων ελατηριου και gasram ειναι δυο....η Αγγλικη AIR ARMS και η Γερμανικη Weirauch .........η δε Γερμανικη εχει πολλα μοντελα και καλυπτει ολα τα γουστα και πορτοφολια......οποτε δεν συγκρινουμε ανομοια πραγματα......

Δεν αγωραζουμε καθε μερα αεροβολο φιλε μου ουτε μας περισσευουν για να τα πεταμε σε διαφορες ''σιδεριες'' που θελουν να λεγωνται αεροβολα........και πιστεψε με υπαρχουν παρα πολλα!!!!..

Η ποιοτητα κοστιζει....αυτο ειναι σιγουρο!!!! οπως επισεις το φτηνο θα βγει ακριβοτερο.....και αυτο εχει γινει κανονας πλεον σε πολλα πραγματα στην ζωη μας.

Υπαρχουν και αλλα αεροβολα που ειναι και τιμια και καλα και μια τετοια περιπτωση ειναι η Ισπανικη COMETA........πολυ καλη και αξιολογη εταιρια.........οτι καλιτερο εχει αυτη την στιγμη απο την Ισπανια......

Ολα αυτα ειναι αχρηστα για σενα και για οποιον θελει ενα αεροβολο που το μονο που τον ενδιαφερει ειναι να κτυπα τενεκεδες.......για τετοια χρηση υπαρχουν παρα πολλα οπλα να διαλεξεις και οικονομικα.
 
Κυρ Σταυρο
Μιλας για FX
Κορυφαια οπλα στην κατηγορια τους μαζι με καποια αλλα
Να ξερεις οτι οι δυνατοτητες τους απαιτουν γνωση τριγωνομετριας βολης για να υποστηριχθουν
Διακρίνω ειρωνεία στο σχόλιο σου η είναι ιδέα μου?
 
Διακρίνω ειρωνεία στο σχόλιο σου η είναι ιδέα μου?
Καμια ειρωνια συναδερφε
Δες κατ αρχην αλλες μου δημοσιευσεις
Δεν με χαρακτηριζει η ειρωνια στα ποστ μου θελω να πιστευω
Δευτερον
σε περασα για τον κυριο Σταυρο απο αθηνα που ειναι παλιο μελος( εχει ψησταρια-εστιατοριο) γνωριμο σε εμαν μεσω του φορουμ και αρκετα μεγαλυτερος σου
Ηθελα να του πω οτι για να παρει βολες στα 100+ που ριχνει ανετα το οπλο αυτο πρεπει να ασχοληθει ο χρηστης ωστε να μπορει να υποστηριξει τια δυνατοτητες του

Πιστεψε με εχω πολυ πιο μεγαλα προβληματα να ασχοληθω απο το να ειρωνευτω αναιτια συναδερφο που ρωτα να μαθει κατι!!!!
 
Καμια ειρωνια συναδερφε
Δες κατ αρχην αλλες μου δημοσιευσεις
Δεν με χαρακτηριζει η ειρωνια στα ποστ μου θελω να πιστευω
Δευτερον
σε περασα για τον κυριο Σταυρο απο αθηνα που ειναι παλιο μελος( εχει ψησταρια-εστιατοριο) γνωριμο σε εμαν μεσω του φορουμ και αρκετα μεγαλυτερος σου
Ηθελα να του πω οτι για να παρει βολες στα 100+ που ριχνει ανετα το οπλο αυτο πρεπει να ασχοληθει ο χρηστης ωστε να μπορει να υποστηριξει τια δυνατοτητες του

Πιστεψε με εχω πολυ πιο μεγαλα προβληματα να ασχοληθω απο το να ειρωνευτω αναιτια συναδερφο που ρωτα να μαθει κατι!!!!
Οκ .
Το ότι οι βολές 100+ θέλουν τεχνική το γνωρίζω . Γνώμες από κατόχους του συγκεκριμένου όπλου θέλω μαζί με αρνητικά και θετικά στη συμβίωση μαζί του .
 
Οκ .
Το ότι οι βολές 100+ θέλουν τεχνική το γνωρίζω . Γνώμες από κατόχους του συγκεκριμένου όπλου θέλω μαζί με αρνητικά και θετικά στη συμβίωση μαζί του .
Σταύρο Καλησπέρα!:)

Δεν σε γνωρίζω, συγνώμη που επεμβαίνω, και προφανώς ξέρεις πολύ περισσότερα από εμένα, και έχεις μεγαλύτερη εμπειρία στα αεροβόλα...

Δεν ξερω επίσης τι επιδιώκεις με ένα τέτοιο αεροβόλο με τέτοιες δυνατότητες...(να φανταστείς ούτε το μοντέλο δεν ξέρω!) αλλά νομίζω οι βολές σε τέτοιες αποστάσεις που μπορεί να κάμεις σίγουρα, νομίζω και πάλι οτι δεν θα σου προσφέρουν την ικανοποίηση όταν γκρουπάρεις , έστω με ένα "υποδεέστερο" αεροβόλο.

Βέβαια ΕΣΥ ξέρεις τι θες, και τι επιδιώκεις...

Υ.Γ1: εγώ προσωπικά καίω κάρβουνο ακόμα.sarcastic., για να καταλάβεις έχω ένα ΗW 57 5,5 mm/.22", και παίζω...

Βέβαια ασχολήθηκα κάποτε πολύ, το κάνα full fine tuned από εμένα προσωπικά, και τώρα γκρουπάρει συνεχόμενα 5 βολές μέσα σε ένα κέρμα αμερικανικού δολαρίου, στα 30 μέτρα, με ανοιχτά σκοπευτικά...

Υ.Γ2: μπορεί οι φίλοι να μην το ξέρουν καν... αυτό είναι...

images.jpg
 
Σταύρο Καλησπέρα!:)

Δεν σε γνωρίζω, συγνώμη που επεμβαίνω, και προφανώς ξέρεις πολύ περισσότερα από εμένα, και έχεις μεγαλύτερη εμπειρία στα αεροβόλα...

Δεν ξερω επίσης τι επιδιώκεις με ένα τέτοιο αεροβόλο με τέτοιες δυνατότητες...(να φανταστείς ούτε το μοντέλο δεν ξέρω!) αλλά νομίζω οι βολές σε τέτοιες αποστάσεις που μπορεί να κάμεις σίγουρα, νομίζω και πάλι οτι δεν θα σου προσφέρουν την ικανοποίηση όταν γκρουπάρεις , έστω με ένα "υποδεέστερο" αεροβόλο.

Βέβαια ΕΣΥ ξέρεις τι θες, και τι επιδιώκεις...

Υ.Γ1: εγώ προσωπικά καίω κάρβουνο ακόμα.sarcastic., για να καταλάβεις έχω ένα ΗW 57 5,5 mm/.22", και παίζω...

Βέβαια ασχολήθηκα κάποτε πολύ, το κάνα full fine tuned από εμένα προσωπικά, και τώρα γκρουπάρει συνεχόμενα 5 βολές μέσα σε ένα κέρμα αμερικανικού δολαρίου, στα 30 μέτρα, με ανοιχτά σκοπευτικά...

Υ.Γ2: μπορεί οι φίλοι να μην το ξέρουν καν... αυτό είναι...

View attachment 41988
Eμπειρια στα αεροβολα δεν εχω . Εχω 2 απλα BSA Supersport ενα 1ης γενιας ελατηριου και ενα GasRam. θελω να μπω στο χωρο και να τριφτω Εχω ακουσει για VFM σαν το ΗW90 οπου πραγματικα φαινεται αψογο για τα λεφτα του και οχι μονο.Ελεγα να δω τα high end οπλα του χωρου οπως και το FX, τι παραπανω μπορει να δωσει και βασικα αν αξιζει η μεταβαση σε αυτη τη κατηγορια. Η χρηση θα ειναι ερασιτεχνικη οπως των περισσοτερων απο εμας .
 
Eχει κανεις στην κατοχη ή εχει δοκιμασει να πει γνωμη για το FX impact m3?
Αξιζει τα αρκετα λεφτα του?
Το έχω με δύο κανες 6,35 και 5,5 είναι ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή απλά δεν έχω χρόνο να σου αναλύσω το ποσό τέλειο είναι λόγο πολύ δουλειάς αξίζει και με το παραπάνω στα 125 μτ με slugs μου κάνει 5 cm group
 
Το έχω με δύο κανες 6,35 και 5,5 είναι ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή απλά δεν έχω χρόνο να σου αναλύσω το ποσό τέλειο είναι λόγο πολύ δουλειάς αξίζει και με το παραπάνω στα 125 μτ με slugs μου κάνει 5 cm group
Σε ευχαριστω για το feedback σου. Θα χαρω να μου αναλυσεις κατι παραπανω οταν λασκαρεις λιγο απο τη δουλεια.
 
Το έχω με δύο κανες 6,35 και 5,5 είναι ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή απλά δεν έχω χρόνο να σου αναλύσω το ποσό τέλειο είναι λόγο πολύ δουλειάς αξίζει και με το παραπάνω στα 125 μτ με slugs μου κάνει 5 cm group
Θεόδωρε Καλησπέρα!:)

Έχει ακρίβεια τρομερή αν αναλογιστείς την απόσταση και την δυσκολία βολης εκει περα!

Συγκρινω με το δικο μου π.χ. στα 30 μετρα βαζει σε ενα κερμα 5 βολες = εστω 5 τ/εκατ. και αυτο στην 4πλασια αποσταση σε 5 εκατστα = εστω κυκλος 19 τ/εκατ....(5/19=4 περιπου)!

Δηλαδη αυτο στα 30 μετρα γκρουπαρει στην ιδια τρυπα, που δεν τα ξεχωριζεις περιπου!
 
Θεόδωρε Καλησπέρα!:)

Έχει ακρίβεια τρομερή αν αναλογιστείς την απόσταση και την δυσκολία βολης εκει περα!

Συγκρινω με το δικο μου π.χ. στα 30 μετρα βαζει σε ενα κερμα 5 βολες = εστω 5 τ/εκατ. και αυτο στην 4πλασια αποσταση σε 5 εκατστα = εστω κυκλος 19 τ/εκατ....(5/19=4 περιπου)!

Δηλαδη αυτο στα 30 μετρα γκρουπαρει στην ιδια τρυπα, που δεν τα ξεχωριζεις περιπου!
Δες το ολο και ιδιαιτερα τα slow motion για να δεις δυναμη κρουσης και μαλιστα σε τι μετρα. Η εννοια της ανατιναξης...

 
Δες το ολο και ιδιαιτερα τα slow motion για να δεις δυναμη κρουσης και μαλιστα σε τι μετρα. Η εννοια της ανατιναξης...

Πολυ, καλο αλλα τσουχτερο! 2200 το ειδα, βαλε τα συνεργα 3000 θες....hair.
Αν γινουμε Αγγλια...που δεν θα γινουμε...;)
 
Σταύρο Καλησπέρα!:)

Δεν σε γνωρίζω, συγνώμη που επεμβαίνω, και προφανώς ξέρεις πολύ περισσότερα από εμένα, και έχεις μεγαλύτερη εμπειρία στα αεροβόλα...

Δεν ξερω επίσης τι επιδιώκεις με ένα τέτοιο αεροβόλο με τέτοιες δυνατότητες...(να φανταστείς ούτε το μοντέλο δεν ξέρω!) αλλά νομίζω οι βολές σε τέτοιες αποστάσεις που μπορεί να κάμεις σίγουρα, νομίζω και πάλι οτι δεν θα σου προσφέρουν την ικανοποίηση όταν γκρουπάρεις , έστω με ένα "υποδεέστερο" αεροβόλο.

Βέβαια ΕΣΥ ξέρεις τι θες, και τι επιδιώκεις...

Υ.Γ1: εγώ προσωπικά καίω κάρβουνο ακόμα.sarcastic., για να καταλάβεις έχω ένα ΗW 57 5,5 mm/.22", και παίζω...

Βέβαια ασχολήθηκα κάποτε πολύ, το κάνα full fine tuned από εμένα προσωπικά, και τώρα γκρουπάρει συνεχόμενα 5 βολές μέσα σε ένα κέρμα αμερικανικού δολαρίου, στα 30 μέτρα, με ανοιχτά σκοπευτικά...

Υ.Γ2: μπορεί οι φίλοι να μην το ξέρουν καν... αυτό είναι...

View attachment 41988
Το hw 57 συνάδελφε χάνει εύκολα από το γεμιστηρακι του. Εγώ στο δικό μου είχα αλλάξει τις τσιμουχες με άλλες που είχα πάρει από ένα τύπο στην Αυστραλία
https://www.customairseals.com/
 
Το hw 57 συνάδελφε χάνει εύκολα από το γεμιστηρακι του. Εγώ στο δικό μου είχα αλλάξει τις τσιμουχες με άλλες που είχα πάρει από ένα τύπο στην Αυστραλία
https://www.customairseals.com/
Κωστή Καλησπέρα!:)

Να είσαι καλά ίσως χρειαστεί...;)

Εγώ το έχω πάρα πολλά χρόνια ...μέχρι τώρα είναι μια χαρά...:)
 
Καλησπέρα τη γνώμη σας για το Walter lgu varmint 5.5..ευχαριστω
Εμένα η άποψη μου είναι αν θες ελατηρίου μόνο weihrauch. Γιατί είναι πολύ ποιοτικά, έχουν καλές κάννες, την καλύτερη σκανδάλη (πολύ πολυ σημαντικο) και είναι πολύ εύκολα στο λύσιμο και στο tuning. Αν τα λειανεις λιγο, τα λιπανεις σωστά και παίξεις λίγο με τους οδηγούς ελατηρίων και top hat γίνονται ονειρικά.
 
Back
Top