Πλαγιόκαννο

Τάσο είναι ευκολότερο για τον εγκέφαλο οι δύο σκανδάλες από ότι σκανδάλη και επιλογέας, κυρίως γιατί είσαι συγκεντρωμένος σε ένα δάχτυλο, στον δείκτη.
Δεν ξέρω από επιλογέα κ ναι πιθανόν να είναι έτσι.. Νόμιζα ότι Γιώργος έχει συνηθίσει στην καραμπίνα(άρα κ μια σκανδάλη ..φυσικα..)
 
Είναι λίγο ακραίος αυτός ο συνδιασμός αλλά στην ουσία είναι σαν να έχεις δυο μονοκαννα όπως λες!
Μπορείς να βάλεις ν8 και ν7 εξάλλου φθινοπωρινό κυνήγι είναι το ορτυκι κ ο λαγός τότε δεν έχει βάλει ακομα την "πανοπλια" του...
Φαντάσου όμως κ πόσοι λαγοί έχουν χτυπηθεί στα ορτυκια,στις τσίχλες, στις μπεκάτσες που εκεί κυνηγάμε με ψιλα σκαγια..
Εκτός κ θες να είσαι καλυμμένος σε περιπτωση που συρει μπροστά!

Ναι Τάσο είναι ακραίος ο συνδυασμός αλλά δεν έχω καθόλου τη λογική να ρίξω και τη δεξιά στο λαγό.
Απλά εκεί που πάω για ορτύκια είναι ανοιχτά μέρη και έχω περιθώριο να απομακρυνθεί καλά ο λαγός από το σκύλο!!!
 
Δεν ξέρω αλλά το θεωρώ ιεροσυλία να έχουν τα πλαγιόκαννα μία μόνο σκανδάλη - μπορεί βεβαια να είμαι και παλαιών αρχών, ή απλά μαζόχας:eek:, μια και το πλάγιο που έχω, είναι δισκάνδαλο, σταθερό τσοκάρισμα, χωρίς αυτόματους εξολκείς και έχει και αληθινά κοκκόρια (Baikal IZH43KH) !

Για να ρίξω τουφεκιά πρέπει (αφού ήδη έχω βάλει φυσιγγια):
  1. να απασφαλίσω,
  2. να οπλίσω δηλ. σηκώσω τον κόκκορα της κάννης με την οποία θα ρίξω
  3. να σημαδέψω
  4. να αποφασίσω αν με παίρνει να τουφεκίσω (και πότε ...)
  5. να βάλω τον δείχτη στην σωστή σκανδάλη
  6. μπαμ και κάτω:D
και μετά να πάω να μαζέψω το θήραμα.

Αλλα το φχαριστιέμαι!! Είναι τελετουργία, αυτοσυγκέντρωση, εγρήγορση, κρότος, νιρβάνα για χιλιοστά του δευτερολέπτου και μετά ευχάριστη χαλάρωση, ακόμα και όταν δεν γίνει το kill με την πρώτη.
 
είναι ευκολότερο για τον εγκέφαλο οι δύο σκανδάλες από ότι σκανδάλη και επιλογέας, κυρίως γιατί είσαι συγκεντρωμένος σε ένα δάχτυλο, στον δείκτη.
Το ίδιο με τις αποστάσεις πέρναγε το τρυγόνι μακρυά έριχνα την αριστερή, κυνηγούσα μπεκατσίνια και στη δεξιά είχα 7άρι και 4άρι στην αριστερή μήπως σηκωθεί παπί! κυνηγούσα σαν να είχα δύο μονόκαννα.
Πολύ καλά τα λες Γιώργο! Αυτό ακριβώς που περιγράφεις είναι η "πεμπτουσία" και η μεγάλη χρησιμότητα του δισκάνδαλου δίκαννου... Αυτή η τεράστια ευχέρεια της χρήσης των δύο καννών εναλλάξ σε πραγματικό χρόνο και σύμφωνα με τις πραγματικές βλητικές ανάγκες που σου προκύπτουν στο κυνήγι σε πραγματικό χρόνο πάντα... Όλοι που έχουν μάθει σε δισκάνδαλα όπλα το ενστερνίζονται αυτό και το εκτιμάνε απεριόριστα...
 
Last edited:
Περπατητο τσίχλας Δεκ. 2016
Η πρωτη δικαννια απο το παλιοbaikal μου κ μάλιστα μόλις ξεκίνησα το κυνήγι δεν ρίχτηκε σε τσιχλα....


View attachment 21773
Μπραβο ρε Τασο!!Μετα απο αυτο πας για κρεμμυδια,οχι για τσιχλες...
 
1611001252753.jpeg
Αφού είμαι αγνώριστος ...δεν πειράζει! (Αλεξ μη γελάς σε βλέπω ...)
Πριν σαράντα περίπου χρόνια στην Οινόη πίσω μου η Πάστρα, έναρξη μπασιμάτων νομίζω ...
Είχα ήδη συνηθίσει το σιδερικό με τις δυο σκανδάλες και τα κοκόρια από έφηβος.
 
Δεν ξέρω αλλά το θεωρώ ιεροσυλία να έχουν τα πλαγιόκαννα μία μόνο σκανδάλη - μπορεί βεβαια να είμαι και παλαιών αρχών, ή απλά μαζόχας:eek:, μια και το πλάγιο που έχω, είναι δισκάνδαλο, σταθερό τσοκάρισμα, χωρίς αυτόματους εξολκείς και έχει και αληθινά κοκκόρια (Baikal IZH43KH) !

Για να ρίξω τουφεκιά πρέπει (αφού ήδη έχω βάλει φυσιγγια):
  1. να απασφαλίσω,
  2. να οπλίσω δηλ. σηκώσω τον κόκκορα της κάννης με την οποία θα ρίξω
  3. να σημαδέψω
  4. να αποφασίσω αν με παίρνει να τουφεκίσω (και πότε ...)
  5. να βάλω τον δείχτη στην σωστή σκανδάλη
  6. μπαμ και κάτω:D
και μετά να πάω να μαζέψω το θήραμα.

Αλλα το φχαριστιέμαι!! Είναι τελετουργία, αυτοσυγκέντρωση, εγρήγορση, κρότος, νιρβάνα για χιλιοστά του δευτερολέπτου και μετά ευχάριστη χαλάρωση, ακόμα και όταν δεν γίνει το kill με την πρώτη.
Απολύτως κατανοητά & σεβαστά τα γούστα σου Θεόδωρε! ;) .shake hands. Έχεις μεράκι! Είσαι μερακλής!
 
View attachment 21770
Αφού είμαι αγνώριστος ...δεν πειράζει! (Αλεξ μη γελάς σε βλέπω ...)
Πριν σαράντα περίπου χρόνια στην Οινόη πίσω μου η Πάστρα, έναρξη μπασιμάτων νομίζω ...
Είχα ήδη συνηθίσει το σιδερικό με τις δυο σκανδάλες και τα κοκόρια από έφηβος.
Λεβεντιά!!! ;)
 
Ξεκίνησες κατευθείαν υπέρβαρος Τάσο
Καμπισιος......
Αλλά έχει ενδιαφέρον να ακουσετε κ την ιστορία....
Εκεί που προχωρουσα γυρω στις 8 το πρωι βλέπω μέσα στα ψηλά χόρτα κάτι "ορθιο"(μάλλον είχε βρει ησυχία κ ίσως βοσκαγε δεν ξέρω!)
Δεν προλαβενω να πω λαγός κ πεταγετε τραβερσα αριστερά όχι κ τόσο κοντα.. Ριχνω την πρωτη(ν9) τίποτα.. Ριχνα την δευτερη(ν8) τίποτα..φευγει κ κατευθύνεται σε ένα πυκνο.. Κάνω να φυγω κ βλέπω στον αέρα να αιωρούνται μαλλιά!!
Αμάν λέω.. Γρήγορα τρέχω στο πυκνο που μπήκε.. Κοιτάω στα πεσμενα φυλλα σταγονες αίμα.. Τα ακολουθώ τα χάνω.. Προχωραω κ βλέπω γατζωμενα μαλλια στα βατα.. Νευρααααα.... Εντωμεταξυ ζουγκλα..
Μπροστά μου μέσα στα βατα ηταν "περικυκλωμενη" μια αγριλια.. Την ανοίγωνα δω μέσα κ τον βρήκα ξαπλα....
Αν δεν έβλεπα στην αρχή τα μαλλια στον αέρα θα είχα φυγει γιατί θα νόμιζα πως δεν τον πήρα!!!
Είχε πολλα σκάγια (δείτε που είναι κόκκινος ο λαιμός του αλλά λίγα είχαν περασει το τομάρι κ είχαν εισχωρήσει στο κρεας)....
Βέβαια αν δεν τον έβρισκα κ εφόσον είδα αίμα θα πηγεναν σε έναν που έμενε λίγο παραπανω κ είχε λαγοσκυλο να με βοηθούσε να τον βρίσκαμε.....
 
Back
Top