Πλαγιόκαννο

Φέτος είχα σκοπό να δανειστώ ένα πλάγιο από έναν φίλο που τα τελευταία χρόνια πρέπει να έχει πάρει πέντε έξι έχει φάει κόλλημα και όπως μας έκαναν δεν μπορούμε να βγούμε ούτε με σφεντόνα αλλά που θα μου πάει κάποια στιγμή θα τα καταφέρω
Και αν τα καταφέρω μάλλον θα του το φάω κιόλας :cool:
 
Μπραβο ρε Τασο!!Μετα απο αυτο πας για κρεμμυδια,οχι για τσιχλες...
Γυρισα πισω τον έβαλα αμάξι κ συνέχισα για τσίχλες.. Γιατί η τσίχλα είναι..τσίχλα χαχαχα
Δεν ξέρω αλλά το θεωρώ ιεροσυλία να έχουν τα πλαγιόκαννα μία μόνο σκανδάλη - μπορεί βεβαια να είμαι και παλαιών αρχών, ή απλά μαζόχας:eek:, μια και το πλάγιο που έχω, είναι δισκάνδαλο, σταθερό τσοκάρισμα, χωρίς αυτόματους εξολκείς και έχει και αληθινά κοκκόρια (Baikal IZH43KH) !

Για να ρίξω τουφεκιά πρέπει (αφού ήδη έχω βάλει φυσιγγια):
  1. να απασφαλίσω,
  2. να οπλίσω δηλ. σηκώσω τον κόκκορα της κάννης με την οποία θα ρίξω
  3. να σημαδέψω
  4. να αποφασίσω αν με παίρνει να τουφεκίσω (και πότε ...)
  5. να βάλω τον δείχτη στην σωστή σκανδάλη
  6. μπαμ και κάτω:D
και μετά να πάω να μαζέψω το θήραμα.

Αλλα το φχαριστιέμαι!! Είναι τελετουργία, αυτοσυγκέντρωση, εγρήγορση, κρότος, νιρβάνα για χιλιοστά του δευτερολέπτου και μετά ευχάριστη χαλάρωση, ακόμα και όταν δεν γίνει το kill με την πρώτη.
Ας είχα κ εγώ ένα ωραιο κοκοροτουφεκο κ λόγω τιμής θα ήμουν ευτυχισμένος..
Αλλά δεν μπορουμε να καταλάβουμε ότι δεν έχουμε ανάγκη από όπλα κλπ αλλά από θηράματα...
Και ειδικά φέτος με αυτή την κατάσταση το εμπεδώσαμε όλοι........
Βάλαμε τα όπλα μας.. μην πω που....
 
Γυρισα πισω τον έβαλα αμάξι κ συνέχισα για τσίχλες.. Γιατί η τσίχλα είναι..τσίχλα χαχαχα

Ας είχα κ εγώ ένα ωραιο κοκοροτουφεκο κ λόγω τιμής θα ήμουν ευτυχισμένος..
Αλλά δεν μπορουμε να καταλάβουμε ότι δεν έχουμε ανάγκη από όπλα κλπ αλλά από θηράματα...
Και ειδικά φέτος με αυτή την κατάσταση το εμπεδώσαμε όλοι........
Βάλαμε τα όπλα μας.. μην πω που....
Σωστά, φέτος είναι *ιδιαίτερη* κατάσταση, από πολλές απόψεις:mad:
 
Γυρισα πισω τον έβαλα αμάξι κ συνέχισα για τσίχλες.. Γιατί η τσίχλα είναι..τσίχλα χαχαχα

Ας είχα κ εγώ ένα ωραιο κοκοροτουφεκο κ λόγω τιμής θα ήμουν ευτυχισμένος..
Αλλά δεν μπορουμε να καταλάβουμε ότι δεν έχουμε ανάγκη από όπλα κλπ αλλά από θηράματα...
Και ειδικά φέτος με αυτή την κατάσταση το εμπεδώσαμε όλοι........
Βάλαμε τα όπλα μας.. μην πω που....
Τασο εκανα φετος ενα κυνηγι με κοκκοροντουφεκο Cal 16 ,To μονο που ξενιζε ειναι οτι στα δυσκολα περασματα που ηθελα ασφαλεια επρεπε να ανεβωκατεβαζω τα κοκκορια Αλλα ηταν μια ξεχωριστη ημερα ,
 
Μπράβο ρε Χρήστο κ εγώ νόμιζα τόσο καιρό πως δεν του πηρες ακόμα την παρθενια.....yel.
Ένα ένα μου τα λες για να με βασανίζεις τρελό αγορι... .yelling.


Τασο εκανα φετος ενα κυνηγι με κοκκοροντουφεκο Cal 16 ,To μονο που ξενιζε ειναι οτι στα δυσκολα περασματα που ηθελα ασφαλεια επρεπε να ανεβωκατεβαζω τα κοκκορια Αλλα ηταν μια ξεχωριστη ημερα ,
Το κοκοροτουφεκο έχει ένα καλό..
Ότι ο χρήστης νιώθει "φοβο" με σηκωμένα τα
κοκόρια κ προσεχει περισσότερο...
Βεβαίως όλα τα όπλα έχουν κοκκορες(σφυρες)αλλά είναι εσωτερικά κ αφου δεν τους βλέπουμε
δεν "τρομάζουμε" και έτσι είναι που γίνονται πολλες φορες κ τα ατυχήματα......
 
Μπράβο ρε Χρήστο κ εγώ νόμιζα τόσο καιρό πως δεν του πηρες ακόμα την παρθενια.....yel.
Ένα ένα μου τα λες για να με βασανίζεις τρελό αγορι... .yelling.



Το κοκοροτουφεκο έχει ένα καλό..
Ότι ο χρήστης νιώθει "φοβο" με σηκωμένα τα
κοκόρια κ προσεχει περισσότερο...
Βεβαίως όλα τα όπλα έχουν κοκκορες αλλά είναι εσωτερικά κ αφου δεν τους βλέπουμε
δεν "τρομάζουμε" και έτσι είναι που γίνονται πολλες φορες κ τα ατυχήματα......
Θελει προσοχη οταν κατεβαζεις τα κοκκορια Εχω ακουσει οτι σε ιστοριες για κυνηγους που τους γλιστρησαν τα κοκκορια και μπαμ
 
Εγώ πλέον με πλάγιο δισκανδαλο θα ήθελα να κυνηγάω αλλά πιστεύω πως θα με δυσκολέψει αρκετά όχι η σκοπευτικη γραμμή αλλά οι σκανδαλες
Θέμα ψυχολογίας και μόνο ειναι, εχω με συζήτηση πείσει φίλους κυνηγους που δεν διανοουνταν ότι θα κυνηγούσαν με πλαγιο ποτε.
 
Θέμα ψυχολογίας και μόνο ειναι, εχω με συζήτηση πείσει φίλους κυνηγους που δεν διανοουνταν ότι θα κυνηγούσαν με πλαγιο ποτε.
Εγώ δεν θέλω ψήσιμο Δημήτρη είμαι έτοιμος και φέτος είχα σκοπό να το επιχειρήσω με δανεικό όπλο για αρχή αλλά.......
 
Τωρα θυμηθηκα την βιταμινη Β.ZP.11 που περιεχει ο λουτσος topic.
Με εχει βαρεσει η καραντινα στο κεφαλι παιδες,δεν ειναι τιποτα..
Sorry για το άσχετο, αλλά... άμα αυτά τα ψάρια της διαφήμισης είναι λούτσοι, τότες, εγώ είμαι... καρχαρίας!!!

Υ.Γ.: Άρε "αθάνατε" Χάρρυ Κλύνν...!!! Μέγα κωμικέ...!!!
 
Last edited:
T. Wild παποντουφεκο αγγλικό του1912, 76εκ.καννες Μάγκνουμ θαλαμες και διευρυμένους αυλους 18,7 από κατασκευής, εννοείται χειροποίητο. Ένα από τα έντεκα πλαγιοκαννα παιδια μου.
Πολύ ωραίο!
Τα άλλα???
 
T. Wild παποντουφεκο αγγλικό του1912, 76εκ.καννες Μάγκνουμ θαλαμες και διευρυμένους αυλους 18,7 από κατασκευής, εννοείται χειροποίητο. Ένα από τα έντεκα πλαγιοκαννα παιδια μου.
Να τα χαίρεσαι όλα Δημήτρη!!! Καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά το "σαράκι" του γνήσιου οπλόφιλου...!!!
Άκου εκεί με 18,7χιλ. αυλούς από το 1912!!! Ουάου!!! Και είναι και "κουκλάκι"...!!! "Μπιμπελό"...!!!
 
Πολύ ωραίο!
Τα άλλα???
Baikal, ugartechea, William Powell του 1920,Henry murton του1947, Skimin and Wood του1922, W. Greener του 1955,Bonehill του1890, B. S. A του1955 και τρία T. Wild το πιο πανω και ένα του1934 καί ένα του 1937.ολα είναι ή παποντουφεκα ή περιστεροντουφεκα .
 
Baikal, ugartechea, William Powell του 1920,Henry murton του1947, Skimin and Wood του1922, W. Greener του 1955,Bonehill του1890, B. S. A του1955 και τρία T. Wild το πιο πανω και ένα του1934 καί ένα του 1937.ολα είναι ή παποντουφεκα ή περιστεροντουφεκα .
Δημήτρη μπράβο είσαι μερακλής από αυτους που είναι μετρημένοι στα δάχτυλα.....
....Νο more comment..........
 
Back
Top