Πλαγιόκαννο

Καλημέρα Νικολή, το ξέρω ότι δεν σφίγγει πάντα η τουφεκιά, γι αυτό και έγραψα "πιθανώς" :)
Ένα απ' τα όπλα μου είναι ένα 222, το όπλο αυτό βγάζει καλές τουφεκιές, αλλά διαλέγει φυσίγγια με αρκετά των 32γρ γίνεται ανυπόφορο σε ένα κυνήγι τσίχλας ας πούμε που θα ρίξεις αρκετές τουφεκιές. Το ίδιο έλεγαν και παλιοί κυνηγοί και δεν είχαν άδικο. Αντιθέτως ένα Μπαικαλ που κατειχα, μπορεί σε φινέτσα, σε φινιρίσματα να μην έπιανε καν το 222, αλλά οι τουφεκιές του εξίσου καλές αν όχι και καλύτερες και τα έριχνε όλα. Ίσως να μου καθόταν και καλύτερα, να είχε πιο σωστό πιτς, αλλά αυτά ποιος τα ήξερε τότε.
Από ένα πλάγιο πάντως δεν ψάχνω προσωπικά να ρίχνει 40γρ χωρίς ανάκρουση, ας ρίχνει μεχρι 34γρ ικανοποιητικά, θα κάνει για όλα τα κυνήγια.
Καλημέρα, ξέχασα να αναφέρω ότι το ρουμπιστ που δοκίμασα ήταν το L με τις 76εκ κάννες, άριστο καρτεροτούφεκο κατά προτίμηση θα το ήθελα στα 3300-3350γρ. Νομίζω τα περισσότερα φυσίγγια είναι δυνατά σε όλα τα πλάγια με 1εκ κώννο και στενούς αυλούς εφόσον δοσολογικά ταιριάζουν σε αυτογεμή με διευρυμένους. Προσωπικά σε τέτοιες γεωμετρίες δεν θα έριχνα κάτι άλλο εκτός από τα φυσίγγια της Bascheri ή άλλη μάρκα από 550-660bar. Προϋπόθεση το κοντάκι στα μέτρα μου.
 
Δοκίμασα 9 διαφορετικά robust! Τα βάρη γομώσεων 28-32gr από τα παλιά ωραία περάσματα των τρυγονιών μέχρι τις τσίχλες του Φεβρουαρίου. Με όλα έφτανα στο σημείο να μην θέλω να ρίξω άλλο!!! Ποτέ δεν ήμουν εύσωμος ή να έχω παραπανήσια κιλά για να αντέχω περισσότερο τις κλοτσιές!! Δυστυχώς ήταν το όπλο που με έκανε να στραφώ από τα πλάγια στα βαριά αληλλεπίθετα! Όπως είπε και ένας φίλος: όπλο με το οποίο δεν μπορείς να ρίξεις 1 κουτί φυσίγγια των 30 γραμμαρίων, δεν θεωρίται ούτε καλό ούτε και άξιο συλλογής! Και με 4 robust αυτή την στιγμή στην ντουλάπα
 
Δεν εχω ριξει με αυτα τα οπλα αρα κ δεν μπορω να εχω κ δικη μου αποψη..
Ενα πλαγιοκαννο st.pioneer που ειχα ριξει καποτε κ ειχα τρομαξει απο το λακτισμα βεβαια ηταν κ γυρω στα 3 κιλα αν θυμαμε καλα..
Τα robust ειχαν απο ανεκαθεν μια φημη για την ποιοτητα τους κ αλλη μια για το λακτισμα τους..
Ο πολυχρονακης ειχε κατασκευασει φυσιγγια με την ονομασια robust για τους κατοχους των οπλων αυτων..τα φυσιγγια ειχαν το κυριο χαρακτηριστικο οτι ηταν πολυ μαλακα..
Θα θυμαστε οσοι διαβαζετε "οπλογνωσια" που τα προτεινε ο κυπριδημος σαν ιδιαιτερα μαλακα φυσιγγια..μεχρι κ πριν κατι χρονια που εκλεισε ο πολυχρονακης εξακολουθουσε κ τα εβγαζε στο εμποριο..
Απο αυτο κ μονο συμπερενω(που μπορει να κανω κ λαθος..) οτι πραγματι οι κατοχοι τους εψαχναν για ενα μαλακο φυσιγγι κ επειδη κ ηταν κ αρκετα τα συγκεκριμμενα οπλα στην Ελλαδα τοτε ο πολυχρονακης θελησε να τους το προσφερει προσπαθωντας να ανεβασει κ της πωλησεις των φυσιγγιων..
Εδω η διαφημιση του '77 στην Κ&Κ...
20191018_134354.jpg
 
Last edited:
Δοκίμασα 9 διαφορετικά robust! Τα βάρη γομώσεων 28-32gr από τα παλιά ωραία περάσματα των τρυγονιών μέχρι τις τσίχλες του Φεβρουαρίου. Με όλα έφτανα στο σημείο να μην θέλω να ρίξω άλλο!!! Ποτέ δεν ήμουν εύσωμος ή να έχω παραπανήσια κιλά για να αντέχω περισσότερο τις κλοτσιές!! Δυστυχώς ήταν το όπλο που με έκανε να στραφώ από τα πλάγια στα βαριά αληλλεπίθετα! Όπως είπε και ένας φίλος: όπλο με το οποίο δεν μπορείς να ρίξεις 1 κουτί φυσίγγια των 30 γραμμαρίων, δεν θεωρίται ούτε καλό ούτε και άξιο συλλογής! Και με 4 robust αυτή την στιγμή στην ντουλάπα
Έφερες στα μέτρα σου ένα από αυτά και επέμενε η ανάκρουση ;
 
Έφερες στα μέτρα σου ένα από αυτά και επέμενε η ανάκρουση ;
Το ένα 234 που είχα του είχα φτιάξει κοντάκι, κόνους, τσοκ. Και το δούλευα με τα χάρτινα sellier & bellot, σε πέρδικα-μπεκάτσα. Δεν άλλαξε κάτι! Αυτός που με παρακάλαγε να του το πουλήσω μετά από αυτά που είχα κάνει πάνω στο όπλο και που του το πούλησα μετά από πάνω από ένα μήνα δοκιμής σε τιμή που μου πρότεινε αυτός είχε τρελαθεί με τα σκοτώματά του, και τώρα το κυνηγάει περιστασιακά!
Αυτό το οποίο λες για το κοντάκι αν το είχα φέρει στα μέτρα μου, λόγο του ότι (δεν κλωτσάνε) τα κοντάκια τα φτιαχτά απάνω μας, δεν πολύ ισχύει! Το όπλο που κλωτσάει, θα κλωτσάει με ότι κοντάκι και να του βάλεις!! Μόνο η έντονη κλίση του πέλματος επηρεάζει στο κλώτσιμα που συνήθως γίνεται στο ζυγωματικό.
 
Εγω που εχω (και..το εχω βαλει στις αγγελιες το φορουμ) ενα πλαγιοκαννο Browning BSS, οταν το πηρα, με το μανισιο κοντακι του, κλοτσουσε σαν...μουλάρι...
Αναγκαστηκα εκανα κωννους στον Ψηλακη, στα 6.5cm ( μου ειχε πει οτι εχει απο τα σκληροτερα ατσαλια που χει δει..) το προβλημα δεν βελτιωθηκε....οταν ομως το εκανα κοντακι στα μετρα μου, αμεσως, το προβλημα λυθηκε! Εκανα κι ανοιγμα τσοκ στον Παπατσαρουχα, και εχει πολυ ωραιες κατανομες...
Θα μου πει τώρα καποιος...γιατι το δινω...απλά, γιατι δεν το κυνηγω...οχι για καποιο αλλο λογο...
 
Το ένα 234 που είχα του είχα φτιάξει κοντάκι, κόνους, τσοκ. Και το δούλευα με τα χάρτινα sellier & bellot, σε πέρδικα-μπεκάτσα. Δεν άλλαξε κάτι! Αυτός που με παρακάλαγε να του το πουλήσω μετά από αυτά που είχα κάνει πάνω στο όπλο και που του το πούλησα μετά από πάνω από ένα μήνα δοκιμής σε τιμή που μου πρότεινε αυτός είχε τρελαθεί με τα σκοτώματά του, και τώρα το κυνηγάει περιστασιακά!
Αυτό το οποίο λες για το κοντάκι αν το είχα φέρει στα μέτρα μου, λόγο του ότι (δεν κλωτσάνε) τα κοντάκια τα φτιαχτά απάνω μας, δεν πολύ ισχύει! Το όπλο που κλωτσάει, θα κλωτσάει με ότι κοντάκι και να του βάλεις!! Μόνο η έντονη κλίση του πέλματος επηρεάζει στο κλώτσιμα που συνήθως γίνεται στο ζυγωματικό.
Σε πιστεύω, ευτυχώς στο δικό μου πλάγιο μετά το κοντάκι που έφτιαξα δεν ξανά ενοχλήθηκα, με το εργοστασιακό ηταν μουλάρι.
 
Αλλες εποχες τοτε...ισως γιατι οι πατεραδες μας ειχαν μαθει μονο με τσοκαρισμα 1/3...ισως γιατι τα περισσοτερα οπλα εισαγονταν με 1/3...
Τωρα εχουν περασει δεκαετιες απο τοτε....οι νεοτεροι, διαβαζουνε (σε σχεση με τους πατεραδες μας) για την βλητική των οπλων, ποια τσοκαρισματα ειναι καταλληλα για κάθε ειδους κυνηγιου....υπαρχουν πλεον και τα λεγομενα....τσοκάκια....sarcastic. ποσα αραγε οπλα των πατεραδων μας ειχαν...τσοκακια?.think.
 
Θα ήθελα να ρωτήσω τους έχοντες πλαγιοκαννο κάτι για το κράτημα.στο χέρι που κρατατε την πάπια ο δείκτης σας είναι παρατεταμένος κάτω από την παπια και τα υπόλοιπα δαχτυλα αγκαλιάζουν την πάπια;;;το δοκίμασα και νομίζω πως με αυτό το κράτημα επωμιζω καλύτερα γρηγορότερα και είμαι πιο εύστοχος!τι λέτε;
Ευχαριστώ
 
Back
Top