Πλαγιόκαννο

Είναι με κανονική rottweil αλλά δεν θυμάμαι κωδικό γιατί βγάζει αρκετές. Μιλάμε για τα γερμανικά πάντα.
Ειναι σιγουρο Νικηφορε?γιατι εχω την εντυπωση οτι γεμιζει με πυριτιδες τις Bp..z2m συγκεντρωτηρα..θυμαμε σε τεστ περιοδικου προ 20ετιας ειχαν βρει m92s μεσα..

και οτι γεμιζωντε με PSB2
Οχι Νικο δεν γεμιζει με ισπανικες..
 
Ειναι σιγουρο Νικηφορε?γιατι εχω την εντυπωση οτι γεμιζει με πυριτιδες τις Bp..z2m συγκεντρωτηρα..θυμαμε σε τεστ περιοδικου προ 20ετιας ειχαν βρει m92s μεσα..


Οχι Νικο δεν γεμιζει με ισπανικες..
Στο FC γραφουν διαφορα οτι εγινε εκρηξη στο εργοστασιο και απο τοτε γεμιζουν με ισπανικη θα σφαξω ενα να δω
 
Καλησπέρα σας,

Βρήκα και αγόρασα ενα μπεκατσοτούφεκο sentettiene robust 326e με 60 πόντους κάνη και τσόκ 5-3, βάση ταρταρούγα. Το αναπαλαίωσα πλήρως και είναι σαν καινούργιο!

Το έχει κανένας συνάδελφος;
 
Καλησπέρα σας,

Βρήκα και αγόρασα ενα μπεκατσοτούφεκο sentettiene robust 326e με 60 πόντους κάνη και τσόκ 5-3, βάση ταρταρούγα. Το αναπαλαίωσα πλήρως και είναι σαν καινούργιο!

Το έχει κανένας συνάδελφος;
Καλοτούφεκο να είναι!
Η σειρά 3 είναι η μεταγενέστερη σειρά μετά το κλείσιμο της εταιρίας Manufrance αρχές του 1980. Σαν κάτοχος 7 παλαιών robust απ΄το 220-238 μπορώ να σου πω ότι δεν είναι τα ίδια ποιοτικά αλλά εύχομαι να μην είναι και τα ίδια στην κλοτσιά τους!!! Νομίζω ότι δεν φτιάχνονται από ότι ξέρω στην Γαλλία αλλά φασόν σε άλλη χώρα.
Πάντως μια πικρή αλήθεια για τα όπλα robust τα παλιά, πολύ χαμός γύρω από το όνομά τους και το μόνο τους καλό η ποιοτική-φονική τους τουφεκιά αν δεν βλαστίμαγες πρώτα!
 
Καλοτούφεκο να είναι!
Η σειρά 3 είναι η μεταγενέστερη σειρά μετά το κλείσιμο της εταιρίας Manufrance αρχές του 1980. Σαν κάτοχος 7 παλαιών robust απ΄το 220-238 μπορώ να σου πω ότι δεν είναι τα ίδια ποιοτικά αλλά εύχομαι να μην είναι και τα ίδια στην κλοτσιά τους!!! Νομίζω ότι δεν φτιάχνονται από ότι ξέρω στην Γαλλία αλλά φασόν σε άλλη χώρα.
Πάντως μια πικρή αλήθεια για τα όπλα robust τα παλιά, πολύ χαμός γύρω από το όνομά τους και το μόνο τους καλό η ποιοτική-φονική τους τουφεκιά αν δεν βλαστίμαγες πρώτα!

Nνομίζω φταίει ο κοντός κωννος? Εάν επιμηκυνθεί άραγε θα θεραπεύσει το πρόβλημα? .think.
 
Nνομίζω φταίει ο κοντός κωννος? Εάν επιμηκυνθεί άραγε θα θεραπεύσει το πρόβλημα? .think.
Σίγουρα θα φταίει ο κοντός κώνος, αλλά δε νομίζω να παίρνει επιμήκυνση καθώς έχουν σχετικά λεπτά τοιχώματα οι κάννες τους... Συν ότι πιθανώς να σφίξει υπερβολικά η τουφεκιά μετά ανεπιστρεπτί.
 
Συνάδελφε ξέρεις συγκεκριμένη χώρα; Είχα ακούσει για Ιαπωνία, ισχύει; Το θυμάμαι από πιο παλιά να το λένε κάποιοι, πάνω από είκοσι χρόνια
Όχι δεν ξέρω, δεν το έψαξα ποτέ. Θα το κοιτάξω και θα απαντήσω εις νεοτέρας.
 
Nνομίζω φταίει ο κοντός κωννος? Εάν επιμηκυνθεί άραγε θα θεραπεύσει το πρόβλημα? .think.
Του έκανα όλα όσα έπερνε και δεν άλλαξε τίποτα! Και δεν ήταν ελαφρύ, 3.2 κιλά. Τα μισά τα πούλησα και δεν ξανά ασχολήθικα με αυτά.
 
Του έκανα όλα όσα έπερνε και δεν άλλαξε τίποτα! Και δεν ήταν ελαφρύ, 3.2 κιλά. Τα μισά τα πούλησα και δεν ξανά ασχολήθικα με αυτά.

Τότε.. δεν έχει γιατρειά....κράτα τα στον οπλοβαστο σαν ένα ωραίο δείγμα αρκετά ποιοτικού ( για εμπορικό) κυνηγετικου όπλου των περασμένων δεκαετιών...
 
Σίγουρα θα φταίει ο κοντός κώνος, αλλά δε νομίζω να παίρνει επιμήκυνση καθώς έχουν σχετικά λεπτά τοιχώματα οι κάννες τους... Συν ότι πιθανώς να σφίξει υπερβολικά η τουφεκιά μετά ανεπιστρεπτί.
Δεν σφίγγει πάντα ο κώνος την τουφεκια, σίγουρα μειώνει την ανάκρουση, το ρουμπιστ κατα την άποψη μου επειδή το έχω πάρει στις τσίχλες φίλου μου χρειάζεται ένα κοντάκι μεγάλης πυκνότητας ώστε να έρθει στο σωστό ζύγισμα με τελικό βάρος τα 3300-3350γρ. Υποθέτω μονο έτσι θα μπορεί κάποιος να ρίχνει ανενόχλητα πολλά φυσίγγια ακόμα και 40γρ.
 
Δεν σφίγγει πάντα ο κώνος την τουφεκια, σίγουρα μειώνει την ανάκρουση, το ρουμπιστ κατα την άποψη μου επειδή το έχω πάρει στις τσίχλες φίλου μου χρειάζεται ένα κοντάκι μεγάλης πυκνότητας ώστε να έρθει στο σωστό ζύγισμα με τελικό βάρος τα 3300-3350γρ. Υποθέτω μονο έτσι θα μπορεί κάποιος να ρίχνει ανενόχλητα πολλά φυσίγγια ακόμα και 40γρ.
Καλημέρα Νικολή, το ξέρω ότι δεν σφίγγει πάντα η τουφεκιά, γι αυτό και έγραψα "πιθανώς" :)
Έχω το 222L, το όπλο αυτό βγάζει καλές τουφεκιές, αλλά διαλέγει φυσίγγια με αρκετά των 32γρ γίνεται ανυπόφορο σε ένα κυνήγι τσίχλας ας πούμε που θα ρίξεις αρκετές τουφεκιές. Το ίδιο έλεγαν και παλιοί κυνηγοί και δεν είχαν άδικο. Αντιθέτως ένα Μπαικαλ που κατείχε ο πατέρας μου, μπορεί σε φινέτσα, σε φινιρίσματα να μην έπιανε καν το 222, αλλά οι τουφεκιές του εξίσου καλές αν όχι και καλύτερες και τα έριχνε όλα. Ίσως να του καθόταν και καλύτερα, να είχε πιο σωστό πιτς, αλλά αυτά ποιος τα ήξερε τότε.
Από ένα πλάγιο πάντως δεν ψάχνω προσωπικά να ρίχνει 40γρ χωρίς ανάκρουση, ας ρίχνει μεχρι 34γρ ικανοποιητικά, θα κάνει για όλα τα κυνήγια.
 
Back
Top