Πλαγιόκαννο

Πάντως, ''Γιώργο 1960'' στείλε τις φωτό και στον Νικήτα Κυπρίδημο, ο οποίος είναι γκουρού στην οπλογνωσία... Όλο και κάτι χρήσιμο θα μας γράψει ως απάντηση... Τουλάχιστον να μας δώκει μια σαφέστερη εικόνα για το ποιόν του συγκεκριμένου όπλου... Το email του: nikitas@oplognosia.com
 
Ελυσε το όπλο , οι ολόκληρες φωτιές του είναι από τις καλύτερες όπως μου είπε οι κάννες του ταλαιπωρημένες αλλά αχρωμίοτες και θα βαφτούν. Ο άνθρωπος μου εξήγησε την κατάσταση και δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω. Τα ξύλινα μέρη θα γίνουν εξ αρχής.

Εάν πρόκειται για τον Ντίνο Παπατσαρούχα που έχει τεράστια πείρα (και λατρεία) στα πλαγιόκαννα, τότε πιστεύω μια χαρά θα πάει η ανακαίνιση...!
Να σου κάνει και μία λείανση εσωτερικά στις κάννες του... Διαθέτει εδώ και πάρα πολλά έτη το κατάλληλο μηχάνημα γι' αυτήν τη δουλειά, την οποία εκτελεί με απόλυτη ακρίβεια, πάντοτε με γνώμονα την ασφάλεια τού τελικού προϊόντος πρωτίστως...
 
Ελυσε το όπλο , οι ολόκληρες φωτιές του είναι από τις καλύτερες όπως μου είπε οι κάννες του ταλαιπωρημένες αλλά αχρωμίοτες και θα βαφτούν. Ο άνθρωπος μου εξήγησε την κατάσταση και δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω. Τα ξύλινα μέρη θα γίνουν εξ αρχής.
Φωτιές τύπου Χόλαντ μέχρι την δεκαετία του 50 που είναι το όπλο σας, στην Ιταλία έφτιαχναν ελάχιστοι και να είναι αξιόπιστη η λειτουργία της. Η ανωνυμία του όπλου δεν είναι υπέρ σε αυτό! Επίσης δείχνει ότι έχει λυθεί αρκετές φορές και άτσαλα! Αυτό δείχνει ότι έχει παρουσιάσει στο παρελθόν αν και άριχτο όπως αναφέρει ο οπλουργός σας αρκετά θέματα!
Επώνυμα πλαγιόκαννα της περιόδου αυτής από τους πρωτοκλασάτους Ιταλούς κατασκευαστές σε εξαιρετικά καλή κατάσταση, δεν ξεπερνάνε σε τιμή τα 1500€!! Αυτά στην Ιταλία βέβαια!
Μάθετε πρώτα τον αρχικό κατασκευαστή και μετά προχωράτε. Απλά την γνώμη μου λέω μην με παρεξηγήσετε!
 
Φωτιές τύπου Χόλαντ μέχρι την δεκαετία του 50 που είναι το όπλο σας, στην Ιταλία έφτιαχναν ελάχιστοι και να είναι αξιόπιστη η λειτουργία της. Η ανωνυμία του όπλου δεν είναι υπέρ σε αυτό! Επίσης δείχνει ότι έχει λυθεί αρκετές φορές και άτσαλα! Αυτό δείχνει ότι έχει παρουσιάσει στο παρελθόν αν και άριχτο όπως αναφέρει ο οπλουργός σας αρκετά θέματα!
Επώνυμα πλαγιόκαννα της περιόδου αυτής από τους πρωτοκλασάτους Ιταλούς κατασκευαστές σε εξαιρετικά καλή κατάσταση, δεν ξεπερνάνε σε τιμή τα 1500€!! Αυτά στην Ιταλία βέβαια!
Μάθετε πρώτα τον αρχικό κατασκευαστή και μετά προχωράτε. Απλά την γνώμη μου λέω μην με παρεξηγήσετε!
Αλλοίμονο φίλε. Καμμιά παρεξήγηση. Σε ετχαριστώ.
 
Tο όπλο το φτιαχνω για να είναι λειτουργικο. Αυτό μου είπε ο οπλουργός. Εχει 75 ποντους κάννες με τσοκ 1-3 αλλα θα ανοιχτούν σε 2-4. Οι κάννες είναι ευτυχώς αχρωμίοτες.
Να μην πειράξεις τις συσφίξεις..
Είναι καρτεροτουφεκο ιδανικό για όλα τα καρτερία με τα ανάλογα φυσίγγια των 28 gr
 
Γιώργο 1960, η επωνυμία τoύ κατασκευαστή τού πλαγιόκαννού σου, μάλλον είναι ''L. Belleri Armi''...
Έτσι, για την ιστορία...
Ακριβώς έτσι Νίκο. Εστειλα φωτογραφίες στον κ. Κυπρίδημο και μου απάντησε το ίδιο και ότι oscar είναι το μοντέλο. Είναι μου λέει όπλο μεσαίας κατηγορίας με εκτίμηση τιμής γύρω στα 500 ευρώ. Και αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά ( σχεδόν 800-900 ευρώ) για ανακατασκευή .think.
 
Ακριβώς έτσι Νίκο. Εστειλα φωτογραφίες στον κ. Κυπρίδημο και μου απάντησε το ίδιο και ότι oscar είναι το μοντέλο. Είναι μου λέει όπλο μεσαίας κατηγορίας με εκτίμηση τιμής γύρω στα 500 ευρώ. Και αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά ( σχεδόν 800-900 ευρώ) για ανακατασκευή .think.
Για εμένα όχι δεν αξίζει
Κράτα τα λεφτά και όταν πάρεις με το καλό και το ΕΦΆΠΑΞ που περιμένεις πήγαινε και πάρε ένα όπλο όπως το θές
Εάν έχει συναισθηματική αξία το κρατάς όπως είναι, δεν χρειάζεται να δώσεις 800-900€ τέτοια εποχή
Αργότερα και αφού έχεις πάρει όπλο αναλόγως πώς είναι τα πράγματα το φτιάχνεις εαν γουστάρεις δεν σε κυνηγάει κανένας
 
Ακριβώς έτσι Νίκο. Εστειλα φωτογραφίες στον κ. Κυπρίδημο και μου απάντησε το ίδιο και ότι oscar είναι το μοντέλο. Είναι μου λέει όπλο μεσαίας κατηγορίας με εκτίμηση τιμής γύρω στα 500 ευρώ. Και αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά ( σχεδόν 800-900 ευρώ) για ανακατασκευή .think.
Πάρε και από αλλού προσφορά μπορεί να γίνετε και με 500 ευρώ
 
Πάρε και από αλλού προσφορά μπορεί να γίνετε και με 500 ευρώ
Το όπλο χρειάζεται εξ ολοκλήρου ξύλινα μέρη. Μαζι με τα μεταλλικά ( εσωτερική λείανση καννών ,βάψιμο καννών) μου φαίνεται δύσκολο Νίκο για 500 ευρώ.
 
Ακριβώς έτσι Νίκο. Εστειλα φωτογραφίες στον κ. Κυπρίδημο και μου απάντησε το ίδιο και ότι oscar είναι το μοντέλο. Είναι μου λέει όπλο μεσαίας κατηγορίας με εκτίμηση τιμής γύρω στα 500 ευρώ. Και αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά ( σχεδόν 800-900 ευρώ) για ανακατασκευή .think.
ΟΧΙ μην το κάνεις ,κανε του ένα καλο καθάρισμα ,αφαίρεσε αν έχει τυχόν οξειδώσεις και διατήρησε το με σωστή λίπανση αφού ειναι ενθύμιο.
 
Το όπλο χρειάζεται εξ ολοκλήρου ξύλινα μέρη. Μαζι με τα μεταλλικά ( εσωτερική λείανση καννών ,βάψιμο καννών) μου φαίνεται δύσκολο Νίκο για 500 ευρώ.

Γιώργο μην προτρέχεις και προδικάζεις το συνολικό κόστος... Ρώτα πρώτα, πάρε προσφορές, κάνε μια έρευνα πρώτα και αφού πάρεις μια πιο σαφή εικόνα για το πόσο θα σου κοστίσει η ανακαίνισή του, τότε αποφασίζεις...
Πάντως, το συνολικό κόστος θα κυμανθεί σε μερικές 100άδες ευρώ, δηλαδή 3-4 κατοστάρικα το πολύ... Δεν είναι και κάτι τραγικό, διότι το όπλο θα γίνει απολύτως χρηστικό & λειτουργικό και θα το φχαριστιέσαι δεόντως...! Θα 'ναι σαν να το αγόρασες καινούργιο!
Τέλος πάντων, ψάξ' το καλά πρώτα και μην βιαστείς. Έχεις όλη τη ''νεκρή'' περίοδο μπροστά σου, για να το σουλουπώσεις και να το απολαύσεις απ' την 20ή Αυγούστου κι έπειτα...!
Σου προτείνω να το συζητήσεις με τους οπλουργούς Παπατσαρούχα και Λιάκο...
 
Last edited:
ο μύθος τής θεωρητικά ανοξείδωτης κάννης σε ατσάλια antinit δεν ισχύει!

Φίλε μου είσαι απολύτως σίγουρος γι' αυτό...;; Έχεις μήπως ιδία πείρα μ' αυτό το ατσάλι...;;
Διότι απ' ό,τι ξεύρω, το ατσάλι καννών Bοehler Antinit φέρει μπόλικο χρώμιο στη σύνθεσή του με αποτέλεσμα να "αγγίζει" το ανοξείδωτο, δηλ. δεν είναι εντελώς ανοξείδωτο (σαν το καθεαυτό stainless steel), αλλά σχεδόν ανοξείδωτο...
 
Last edited:
Γιώργο μην προτρέχεις και προδικάζεις το συνολικό κόστος... Ρώτα πρώτα, πάρε προσφορές, κάνε μια έρευνα πρώτα και αφού πάρεις μια πιο σαφή εικόνα για το πόσο θα σου κοστίσει η ανακαίνισή του, τότε αποφασίζεις...
Πάντως, το συνολικό κόστος θα κυμανθεί σε μερικές 100άδες ευρώ, δηλαδή 3-4 κατοστάρικα το πολύ... Δεν είναι και κάτι τραγικό, διότι το όπλο θα γίνει απολύτως χρηστικό & λειτουργικό και θα το φχαριστιέσαι δεόντως...! Θα 'ναι σαν να το αγόρασες καινούργιο!
Τέλος πάντων, ψάξ' το καλά πρώτα και μην βιαστείς. Έχεις όλη τη νεκρή περίοδο μπροστά σου, για να το σουλουπώσεις και να το απολαύσεις απ' την 20ή Αυγούστου κι έπειτα...!
Σου προτείνω να το συζητήσεις με τους οπλουργούς Παπατσαρούχα και Λιάκο...
Ο δεύτερος οπλουργός που αναφέρεις Νίκο είδε το όπλο και το συζήτησα. Πάντως δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι θα κάνω.
 
Ο δεύτερος οπλουργός που αναφέρεις Νίκο είδε το όπλο και το συζήτησα. Πάντως δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι θα κάνω.
Της γριάς όσα λίφτινγκ να της κάνεις.......Σαν μάρκα έβγαζε αξιόπιστα όπλα η όλο και κάτι χαλαγε ,αυτό πρέπει να μάθεις.Οπως και στα μικρομεσαίας κατηγορίας όπλα είναι προτιμότερα τα μισές φωτιές από τα ολόκληρες.
 
Της γριάς όσα λίφτινγκ να της κάνεις.......Σαν μάρκα έβγαζε αξιόπιστα όπλα η όλο και κάτι χαλαγε ,αυτό πρέπει να μάθεις.Οπως και στα μικρομεσαίας κατηγορίας όπλα είναι προτιμότερα τα μισές φωτιές από τα ολόκληρες.
Παναγιώτη δεν πιστεύω να κυκλοφορεί άλλο τέτοιο όπλο στην Ελλάδα. Που να ρωτήσω? Εψαξα στο διαδίκτυο και έδειχνε σε ξένο σαιτ ένα ιδιας χρονολογίας κατασκευής με κοκόρια. Πουλιόταν 350 δολλάρια. Ο Λιάκος μου είπε ότι θα φτιαχτεί αλλά το κόστος...........
 
Back
Top