Πλαγιόκαννο

επιτέλους ΣΤέλιο σε έπιασα να κάνεις λάθος!!!! .very funny.
1 1/8 είναι η ΜΕΓΙΣΤΗ γόμωση σε ουγγιές που μπορεί να ρίξει το όπλο ήτοι 32 γρ
έτσι σφραγίζανε τις πιεσεις οι εγγλέζοι ;)
* ο ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ (αρχαιότερος) βελτ. κύλινδρος είναι ο εγγλέζικος ο αμερικάνικος είναι 1/4 τσοκ....


δεξια κατά 90% κυλινδρος (κατά 10% ισως είναι 1/10) αριστερή με κάποιο βαθμό τσοκαρίσματος που θα μετρηθεί από τον κάτοχο
οπλάρα
ΑΠΕΙΡΩΣ καλύτερο από κάτι σημερινά ιταλιάνικα πανάκριβα ημι-χρέπια
Και το σκεφτόμουν να συμπληρώσω στο μήνυμα "ο Μάριος, ως γνωστός φαν των αγγλικών δίκαννων, μάλλον θα ξέρει καλύτερα" ;)... αλλά έτσι που μπαίνω στο φόρουμ, στα γρήγορα λόγω δουλειάς στο γραφείο, το ξέχασα !!! :)
Δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω πολλά για τα αγγλικά όπλα, από τα λίγα που έχουν πέσει στην αντίληψή μου (κυρίως διαβάζοντας Κυπρίδημο) είναι ότι τα τσοκ τα χαρακτηρίζουν με κλάσματα (όχι με παρονομαστή το 10) π.χ. 1/8, 1/4, 3/8, 1/2, 3/4 κλπ. Γι'αυτό παρασύρθηκα από το 1/8 στη φωτογραφία ... Και ότι τις πιέσεις τις εκφράζουν σε τόνους ανά τετραγωνική ίντσα (tons per square inch) ... και μάλιστα μου έκανε εντύπωση που δεν υπήρχε κάτι τέτοιο στη φωτογραφία, ενώ το έχω δει σε άλλες ...
 
Παιδες τα φωτα σας.....η φωτο που ακολουθει ειναι απο BSA πλαγιοκαννο.....γνωριζει καποιος να μου πει τα τσοκ?

Λοιπόν, μάγκες, ο "γκουρού στα όπλα", Νικήτας Κυπρίδημος μού έστειλε προ ολίγου το εξής σχόλιο, αυτολεξεί, για την συγκεκριμένη, κάτωθι φωτό:

''Οι Αγγλοι δεν σφράγιζαν βαθμό τσοκ με πχ άστρα όπως οι Ιταλοί και άλλοι. Υπάρχει η ένδειξη Choke σε όποια κάννη έχει τον παραμικρό βαθμό στένωσης στο στόμιο.
Οι Αγγλοι δεν εμπιστευόντουσαν το ονομαστικό τσοκάρισμα, πήγαιναν με την απόδοση στον πίνακα και επί τοις εκατό συγκέντρωση μετά από πραγματικές βολές. Είχα σημοσιεύσει τις δοκιμές ενός Holland με τα αποτελέσματα των βολών.''


(Ορίστε και το πληρέστατο site του: www.oplognosia.com)

Κάννες πλάγιου BSA.jpg
 
Αυτα με μισες φωτιες, εχουν ελατηρια V.
Αυτα με ολοκληρες φωτιες, δεν ειναι ξεκαθαρο τι ελατηρια εχουν σε ποια μοντελα. Εχουν φωτιες με ελατηρια V και φωτιες με σπιραλ.
Πως γινεται με μισες φωτιες να εχουν ελατηρια V?????
Αυτα με ολοκληρες φωτιες σιγουρα εχουν ελατηρια V εκτος ελαχιστων περιπτωσεων........μια τετοια περιπτωση οπλο με ολοκληρες φωτιες και με ελατηρια σπιραλ αντι V ειναι το τσεχικο BRNO .
Η υπεροχη των ελατηριων τυπου V ειναι στην πολυ ''γλυκια'' αισθηση της σκανδαλης και το μειονεκτημα στο σπασιμο που απενεργοποιει το οπλο......
Σε αντιθεση με τα ελατηρια σπιραλ στις ολοκληρες φωτιες ειναι ποιο σκληρη αισθηση αλλα χρηση ακομα και αν σπασει καποιο ελατηριο.
 
Πως γινεται με μισες φωτιες να εχουν ελατηρια V?????
Το αυθεντικο συστημα anson deely, εχει ελατηριο σφυρας V. Οσα εχουν ελατηριο με σπειρες και εινσι με μισες φωτιες ειναι "τυπου"anson deeley ή blitz ή δε ξερω γω πως αλλιως τα εχουν ονομασει.
Το αυθεντικο box lock παντος ειναι με V ελατηριο..
 

Attachments

  • Screenshot_20221101-215155_Chrome.jpg
    Screenshot_20221101-215155_Chrome.jpg
    77,8 KB · Προβολές: 19
  • Screenshot_20221101-215132_Chrome.jpg
    Screenshot_20221101-215132_Chrome.jpg
    102,7 KB · Προβολές: 19
Το αυθεντικο συστημα anson deely, εχει ελατηριο σφυρας V. Οσα εχουν ελατηριο με σπειρες και εινσι με μισες φωτιες ειναι "τυπου"anson deeley ή blitz ή δε ξερω γω πως αλλιως τα εχουν ονομασει.
Το αυθεντικο box lock παντος ειναι με V ελατηριο..
Πηγες πολλα χρονια πισω Γιαννη....καποτε ηταν ετσι και δεν ξερω αν το ειχαν και αλλοι κατασκευαστες εκτος απο αυτον......
 
Το θέμα είναι όταν δεν υπάρχουν ούτε ημιτελή ελάσματα ως ανταλλακτικά, η αν έχει κλείσει η εταιρεία πόσο θα σου κοστίσει η επισκευή ;
Για ελατηριο V? αν θελει να σε κοροϊδεψει ο "μαστορας", θα σου παρει 100 ευρω.
Αν ειναι ομως σωστος και τιμιος δε θα σου παρει παραπανω απο 40-50 ευρω, για κατασκευη, σκληρινση και εφαρμογη.
 
Το αυθεντικο συστημα anson deely, εχει ελατηριο σφυρας V. Οσα εχουν ελατηριο με σπειρες και εινσι με μισες φωτιες ειναι "τυπου"anson deeley ή blitz ή δε ξερω γω πως αλλιως τα εχουν ονομασει.
Το αυθεντικο box lock παντος ειναι με V ελατηριο..
Τα Ισπανικά, Βελγικά Ιταλικά κλπ όπλα που αντιγράφουν 100% τα Αγγλικά πρότυπα και πατέντες έχουν ελατήρια τύπου V στον μηχανισμό της φωτιάς. Τα AYA, Arietta, Ugartechea, Parkemys και άλλα έχουν ακριβώς αυτό το σύστημα.

Από κεί και πέρα διάφορες εταιρείες έχουν αναπτύξει παραλλαγές στις μισές φωτιές (αλλά και στις ολόκληρες) που μπορεί να ενσωματώνουν και ελατήρια σπιράλ. Το ταπεινό Baikal (IJ 58, MP 43) που αντιγράφει τον μηχανισμό του διάσημου για την αντοχή του Winchester mod 21 έχει μόνο σπιράλ ελατήρια που η αντικατάστασή τους είναι εύκολη υπόθεση ενώ έχουν το πλεονέκτημα να λειτουργούν έστω κι άν έχουν σπάσει Παλιότερα μοντέλλα πλαγιόκαννων της Baikal που αντιγράφουν πιστά το πρότυπο των Anson & Deeley έχουν ελατήρια V.

Τα ακριβά χειροποίητα όπλα με αυτό το σύστημα μπορεί να έχουν και προσθαφαιρύμενες μισές φωτιές (από τον κάτοχο) αλλά και ανταλλακτικές φωτιές στη ίδια βαλίτσα.

Ο μηχανισμός τύπου Blitz ΔΕΝ έχει καμια σχέση με τις συμβατικές και γνωστές στον πολύ κόσμο σαν "μισές φωτιές".
Η παρανόηση γίνεται συνήθως (από ποιούς άλλους ; ) από τους πανέξυπνους Αμερικανούς που τα βαφτίζουν έτσι λόγω της εξωτερικής εμφάνισης της βάσης του όπλου που παραπέμπει σε όπλο με κλασσικές μισές φωτιές ενώ έχουν "μεσάνυχτα" για το ποια στοιχεία αποτελούν τον μηχανισμό και πώς δουλεύουν.

Τα όπλα με μηχανισμό Blitz έχουν εγγενώς την μεγαλύτερη αντοχή σε σχέση με όλα τα προηγούμενα συστήματα (σε όπλα ίδιας ποιότητας πάντα - μην συγκρίνουμε τενεκέδες με σωστές κατασκευές).
 
Τα όπλα με μηχανισμό Blitz έχουν εγγενώς την μεγαλύτερη αντοχή σε σχέση με όλα τα προηγούμενα συστήματα (σε όπλα ίδιας ποιότητας πάντα - μην συγκρίνουμε τενεκέδες με σωστές κατασκευές).
Και τενεκεδες όπως λες, (δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένα ),αν έχουν μηχανισμό Blitz, υπερέχουν σε αντοχή και λειτουργικότητα από κάθε άλλο τύπο
 
Και μιας που σας ανέφερα σχετικά με το πλαγιοδικαννάκι μου της Armitalia di Lucchini (μοντέλο 1961), σας παραθέτω κι ένα παλαιότερο, γλαφυρό άρθρο του Νικήτα Κυπρίδημου για αυτό ακριβώς το συγκεκριμένο δικαννάκι, όσο ακόμη βρισκόταν προς πώληση στο κατάστημα του Χρ. Χατζιώτη... Έχει αρκετό ενδιαφέρον από οπλοφιλικής απόψεως (σαν οπλόφιλοι που είμεθα)...

http://oplognosia.com/?p=1923
 
Last edited:
Σήμερα απέκτισα ένα δώρο! Τα είχα μόνο ακουστά από τους φίλους του, τότε κυνηγούς και όσοι είχαν βρεθεί κοντά του όταν κυνηγούσε. Ήξερα ότι ποτέ δεν τα είχε δει υγρασία, βροχή ή είχαν δεχτεί κακή χρήση! Δεν τα είχα δει ποτέ! Λόγο αυτής της βλακείας τους έλληνα με τα κληρονομικά προβλήματα που τον διακατέχει! Σήμερα όμως μετά από 37 ολόκλυρα χρόνια ήρθε στα χέρια μου το ένα από τα 2 πλαγιόκαννα του παππού μου. Τυλιγμένο μέσα στην θήκη του από τότε που σκοτώθηκε. Με έποιασε ένα ρίγος όταν είδα την θήκη και πως θα ήταν μετά από τόσα χρόνια. Ήξερα ότι ήταν ένα Manufrance Robust 234 το οποίο το ειχε φέρει ο ίδιος από ένα από τα ταξίδια του στην Γαλλία στα τελη του 70. Όταν το έβγαλα, απελπίστικα! Όλο ήταν κόκκινο🥵. Ο μπάρμπας, μου λέει, δεν είναι σκουριά, είναι το ξεραμένο γράσο!!! Και με μία χαρτοπετσέτα το ακούμπισα, και το καθάρισα, για να δω ότι ήταν τελείως στην κατάσταση που το είχε ο παππούς μου και σε κατάσταση σχεδον καινοϋριου! Η έκπληξη ήρθε μετά, όταν κοίταξα τον αυλό και τα τσοκ του. Όλα όσα Robust έχω δει και έχω δει πάνω από 20 και έχω στην κατοχή μου άλλα 3 συν άλλο 1 που είχα 234 και όλα είχαν αυλούς 18.2 ή 18.3 και φυσικά τσοκ 1&3 και ποιο σπάνια το 3&2. Και εδώ κοιτάζω και βλέπω, αυλούς 18.5 και τσοκ κύλινδρο και ντεμί!!! Τότε το είχε αγοράσει ο παπούς μου για κυνηγι μπεκάτσας και φυσικά ήξερε τι να παραγκειλει το 1977, μεγάλες γνώσεις πάνω στα τουφέκια και στο κυνήγι, αρθρογράφος τότε στα κυνηγητικά νέα και προσωπικός φίλος του Ελευθέριου Συνοδινού και άλλων. Οι γάλλοι, ήξεραν τι να του δώσουν, ήξεραν τελικά να φτιάχνουν αυτά τα ριμάδια τα robust να μην είναι σαν τα ελληνικά μουλάρια με τις πιο οδυνηρές κλωτσιές από κάθε άλλο τουφέκι, απλά στην Ελλάδα εισήγαγαν τα 18.2 με τσοκ 1&3. Σε λίγες μέρες θα ξανά βρεθεί στους κυνηγότοπους μετά από 37 χρόνια με το ίδιο όνομα κατόχου και με την ίδια κουρλαμάδα και ανυσηχία που διακατείχε τον παππού μου αλλά και εμένα! Μερικές φωτώ μόλις το καθάρισα!
20221102_203001.jpg20221102_203029.jpg20221102_203109.jpg20221102_203129.jpg
 
Σήμερα απέκτισα ένα δώρο! Τα είχα μόνο ακουστά από τους φίλους του, τότε κυνηγούς και όσοι είχαν βρεθεί κοντά του όταν κυνηγούσε. Ήξερα ότι ποτέ δεν τα είχε δει υγρασία, βροχή ή είχαν δεχτεί κακή χρήση! Δεν τα είχα δει ποτέ! Λόγο αυτής της βλακείας τους έλληνα με τα κληρονομικά προβλήματα που τον διακατέχει! Σήμερα όμως μετά από 37 ολόκλυρα χρόνια ήρθε στα χέρια μου το ένα από τα 2 πλαγιόκαννα του παππού μου. Τυλιγμένο μέσα στην θήκη του από τότε που σκοτώθηκε. Με έποιασε ένα ρίγος όταν είδα την θήκη και πως θα ήταν μετά από τόσα χρόνια. Ήξερα ότι ήταν ένα Manufrance Robust 234 το οποίο το ειχε φέρει ο ίδιος από ένα από τα ταξίδια του στην Γαλλία στα τελη του 70. Όταν το έβγαλα, απελπίστικα! Όλο ήταν κόκκινο🥵. Ο μπάρμπας, μου λέει, δεν είναι σκουριά, είναι το ξεραμένο γράσο!!! Και με μία χαρτοπετσέτα το ακούμπισα, και το καθάρισα, για να δω ότι ήταν τελείως στην κατάσταση που το είχε ο παππούς μου και σε κατάσταση σχεδον καινοϋριου! Η έκπληξη ήρθε μετά, όταν κοίταξα τον αυλό και τα τσοκ του. Όλα όσα Robust έχω δει και έχω δει πάνω από 20 και έχω στην κατοχή μου άλλα 3 συν άλλο 1 που είχα 234 και όλα είχαν αυλούς 18.2 ή 18.3 και φυσικά τσοκ 1&3 και ποιο σπάνια το 3&2. Και εδώ κοιτάζω και βλέπω, αυλούς 18.5 και τσοκ κύλινδρο και ντεμί!!! Τότε το είχε αγοράσει ο παπούς μου για κυνηγι μπεκάτσας και φυσικά ήξερε τι να παραγκειλει το 1977, μεγάλες γνώσεις πάνω στα τουφέκια και στο κυνήγι, αρθρογράφος τότε στα κυνηγητικά νέα και προσωπικός φίλος του Ελευθέριου Συνοδινού και άλλων. Οι γάλλοι, ήξεραν τι να του δώσουν, ήξεραν τελικά να φτιάχνουν αυτά τα ριμάδια τα robust να μην είναι σαν τα ελληνικά μουλάρια με τις πιο οδυνηρές κλωτσιές από κάθε άλλο τουφέκι, απλά στην Ελλάδα εισήγαγαν τα 18.2 με τσοκ 1&3. Σε λίγες μέρες θα ξανά βρεθεί στους κυνηγότοπους μετά από 37 χρόνια με το ίδιο όνομα κατόχου και με την ίδια κουρλαμάδα και ανυσηχία που διακατείχε τον παππού μου αλλά και εμένα! Μερικές φωτώ μόλις το καθάρισα!
View attachment 59319View attachment 59321View attachment 59322View attachment 59323
Να μπορουσα να σου εξηγησω μονο ποσο πολυ το χαρηκα αυτο το ποστ!!!
ΥΓΕΙΑ ΝΑ ΧΕΙΣ φιλε να το κυνηγας και να το χαιρεσε οπως αλλωστε του αξιζει κ θα ηθελε και ο παππους σου!!!
 
Back
Top