Πλαγιόκαννο

Μπορεις να βαλεις τσοκ εσωτερικα φτανει οι διαστασεις του οπλου να το επιτρεπουν πχ η μικροτερη διασταση ξεκιναει απο 20,60 και ανεβαινει.Κατω απο 20,60 δεν στο συνιστω
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση ! :)

Το 20,6 mm να υποθέσω πως αφορά την εξωτερική διάμετρο της κάννης του δίκαννου - έτσι ;
Ή μήπως την εξωτερική διάμετρο του εσωτερικού τσόκ ;
Συγχώρεσέ με για την άγνοια επί του θέματος
 
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση ! :)

Το 20,6 mm να υποθέσω πως αφορά την εξωτερική διάμετρο της κάννης του δίκαννου - έτσι ;
Ή μήπως την εξωτερική διάμετρο του εσωτερικού τσόκ ;
Συγχώρεσέ με για την άγνοια επί του θέματος
το 20,60 ειναι η μικροτερη εξωτερικη διαμετρο
 
Τι να πω για το πλαγιοκαννο....NK43...2η χρονια που το δουλευω στις τσιχλες....και ειναι πραγματικα λατρεια....σημερα....ημουν καρτερι....μεσα ειχα (κακως) και τα 2 φυσιγγια ιδιογομωσης 26γρ. Νο 10.....εκει που εχει παει 08.20....και δεν εχω ριξει ουτε μια.....μιλαω στο κινητο με τον συγκυνηγο και φιλο.....και σκαει μυτη μια φασα.....επιλεγω κατευθειαν την αριστερη (full) στα 30μ περιπου....της ριχνω την βλεπω παιρνει σκαγια .....σαν να ζαλιστηκε και ξαφνικα ερχεται πιο κοντα και της ριχνω και με το 3* και την καρπωθηκα!! (Εκανα κουταμαρα που εριξα με τα Νο.10...μην βαρατε).....επισης μετα περπατησαμε λιγακι (6,5χλμ)....βγαινει μια τσιχλιτσα σε μακρυνη αποσταση....επιλεγω full και την καρπωθηκα.....λατρεμενο δικαννακι....μεγαλο πλεονεκτημα η επιλογη....
 
Τι να πω για το πλαγιοκαννο....NK43...
Να μην μου πεις τίποτα, τα ξερω όλα....yel.
(Εκανα κουταμαρα που εριξα με τα Νο.10...μην βαρατε).....
Αυτά τα σκάγια ειχες μεσα κ αυτά έριξες...
Καλά έκανες...
Και όπως είδες στην πορεια, αν δεν το τολμούσες δεν θα την έπαιρνες.....
Αλλά καλό είναι αυτή την εποχή να αποφευγεις να κυνηγάς την τσίχλα με τόσο ψιλά σκάγια γιατί οπως είδες τυχαίνουν και λαχεία.....
Εκτός κ είναι τέτοιο το καρτέρι σου που σου επιτρέπει να τις δεις από μακρυά κ να αλλάξεις φυσίγγια....


λατρεμενο δικαννακι....
Και οπως είδες.....
Για να λατρέψεις ένα δικαννακι δεν χρειάζεται να δώσεις πολλα χρήματα....
 
Να μην μου πεις τίποτα, τα ξερω όλα....yel.

Αυτά τα σκάγια ειχες μεσα κ αυτά έριξες...
Καλά έκανες...
Και όπως είδες στην πορεια, αν δεν το τολμούσες δεν θα την έπαιρνες.....
Αλλά καλό είναι αυτή την εποχή να αποφευγεις να κυνηγάς την τσίχλα με τόσο ψιλά σκάγια γιατί οπως είδες τυχαίνουν και λαχεία.....
Εκτός κ είναι τέτοιο το καρτέρι σου που σου επιτρέπει να τις δεις από μακρυά κ να αλλάξεις φυσίγγια....



Και οπως είδες.....
Για να λατρέψεις ένα δικαννακι δεν χρειάζεται να δώσεις πολλα χρήματα....
Οπως τα λες Τασο.....
 
Καλησπέρα στην παρέα,
Έχω ένα Aya 71εκ. κάννες με τσοκ 1&3*. Είναι το πρώτο όπλο που κυνήγησα, το έχω απ τον πατέρα μου και έχω δει τις πιο εντυπωσιακές τουφεκιες από αυτό. Πλέον κυνηγώ με αυτογεμες. Σκεφτόμουν αν το έφτιαχνα με τσοκ, θα το "χάλαγα"; από θέμα ποιότητας στην τουφεκιά.
 
Καλησπέρα στην παρέα,
Έχω ένα Aya 71εκ. κάννες με τσοκ 1&3*. Είναι το πρώτο όπλο που κυνήγησα, το έχω απ τον πατέρα μου και έχω δει τις πιο εντυπωσιακές τουφεκιες από αυτό. Πλέον κυνηγώ με αυτογεμες. Σκεφτόμουν αν το έφτιαχνα με τσοκ, θα το "χάλαγα"; από θέμα ποιότητας στην τουφεκιά.
Ναι θα το μαγαρισεις άστο όπως είναι
 
Καλησπέρα στην παρέα,
Έχω ένα Aya 71εκ. κάννες με τσοκ 1&3*. Είναι το πρώτο όπλο που κυνήγησα, το έχω απ τον πατέρα μου και έχω δει τις πιο εντυπωσιακές τουφεκιες από αυτό. Πλέον κυνηγώ με αυτογεμες. Σκεφτόμουν αν το έφτιαχνα με τσοκ, θα το "χάλαγα"; από θέμα ποιότητας στην τουφεκιά.
Να μην πειράξεις τίποτα και να το κρατήσεις όπως είναι. ;)
 
Καλησπέρα στην παρέα,
Έχω ένα Aya 71εκ. κάννες με τσοκ 1&3*. Είναι το πρώτο όπλο που κυνήγησα, το έχω απ τον πατέρα μου και έχω δει τις πιο εντυπωσιακές τουφεκιες από αυτό. Πλέον κυνηγώ με αυτογεμες. Σκεφτόμουν αν το έφτιαχνα με τσοκ, θα το "χάλαγα"; από θέμα ποιότητας στην τουφεκιά.
Μπορείς με τα φυσίγγια να να ανοίξεις την Τουφεκιά σου αν είναι αυτό το θέμα σου
 
Έχω πλαγιοκαννο ισπανικό 76 εκ. Και τσοκ 1*3 του συνχωρεμενου πατέρα μου. Με αυτό πρώτο τουφεκισα , το κράτησα όπως είναι, το τουφεκαω κάθε χρόνο για τον πατέρα μου να με βλέπει όπου και να είναι και να χαίρεται , όταν το πιάνω στα χέρια μου το συναίσθημα είναι σαν την πρώτη φορά που το έπιασα στα χέρια μου. :)
 
Καλησπέρα στην παρέα,
Έχω ένα Aya 71εκ. κάννες με τσοκ 1&3*. Είναι το πρώτο όπλο που κυνήγησα, το έχω απ τον πατέρα μου και έχω δει τις πιο εντυπωσιακές τουφεκιες από αυτό. Πλέον κυνηγώ με αυτογεμες. Σκεφτόμουν αν το έφτιαχνα με τσοκ, θα το "χάλαγα"; από θέμα ποιότητας στην τουφεκιά.
Οχι ρε Κωστη τετοιο οπλο...οχι...μη.
Πετα του μεσα καμια μάλλινη ταπα στα 32gr να γουσταρεις που κ που, αφου δεν το πολυχρησιμοποιείς...
 
Καλησπέρα στην παρέα,
Έχω ένα Aya 71εκ. κάννες με τσοκ 1&3*. Είναι το πρώτο όπλο που κυνήγησα, το έχω απ τον πατέρα μου και έχω δει τις πιο εντυπωσιακές τουφεκιες από αυτό. Πλέον κυνηγώ με αυτογεμες. Σκεφτόμουν αν το έφτιαχνα με τσοκ, θα το "χάλαγα"; από θέμα ποιότητας στην τουφεκιά.
Μάλλον θα το έφτιαχνες!

http://oplognosia.com/?p=12274
http://oplognosia.com/?p=13100
http://oplognosia.com/?p=11913
http://oplognosia.com/?p=92
http://oplognosia.com/?p=8630


Η ρύθμιση των τσοκ στις ανάγκες και επιθυμίες του κατόχου είναι κάτι απόλυτα θεμιτό και συχνό στα λειόκαννα.
 
Καλησπέρα στην παρέα,
Έχω ένα Aya 71εκ. κάννες με τσοκ 1&3*. Είναι το πρώτο όπλο που κυνήγησα, το έχω απ τον πατέρα μου και έχω δει τις πιο εντυπωσιακές τουφεκιες από αυτό. Πλέον κυνηγώ με αυτογεμες. Σκεφτόμουν αν το έφτιαχνα με τσοκ, θα το "χάλαγα"; από θέμα ποιότητας στην τουφεκιά.
Κώστα Καλημέρα! :)

Η προσωπική μου γνώμη, που συμπίπτει με τα παραπάνω γραφόμενα ορισμένων φίλων, είναι ότι το στενό τσόκ με το κατάλληλο φυσίγγιο ανοίγει εύκολα (δίνει ανοιχτές διασπορές δηλαδή ) , ενώ το το ανοιχτό κλείνει δυσκολότερα...;)

Νομίζω ότι συμφωνεί και ο συγχωρεμένος ο Δ. Παπαδέας με την άποψη αυτή, αν κρίνω από τα συμφραζόμενα στο παρακάτω απόσπασμα απο το άρθρο...

[…]

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ
ΔΗΜ. Π. ΠΑΠΑΔΕΑΣ

11. Eρώτηση: Έχω ένα δικανάκι με τσοκαρίσματα 1 και 3 αστέρια, σκέφτομαι να το κόψω, ώστε να γίνουν και οι δύο κάνες 5 αστέρια, τι θα με συμβουλεύατε;
Aπάντηση: Όταν πρόκειται για καραμπίνα και αποτύχει η οπλοχειρουργική επέμβαση, αγοράζεις μια άλλη κάνη και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Οι τέτοιες επεμβάσεις όμως στα δίκαννα είναι δρόμος χωρίς επιστροφή.
Οι παλαιοί κυνηγοί, που λιγουρευόντουσαν τις πυκνές κατανομές, δεν το έκαναν για πλάκα, ένα ντουφέκι με κάνη ενός άστρου, μπορεί με το κατάλληλο φουσέκι, να δώσει και ανοιχτές διασπορές. Με τα 5 αστέρια όμως, καμιά πατέντα δεν θα σου δώσει, πέραν των 20 μέτρων, τόση πυκνή ντουφεκιά, ώστε να βάλεις σίγουρα το τρυγόνι στην τσάντα σου.
Εξάλλου, τα τρία αστέρια, είναι ένα τσοκάρισμα που κάνει και για κοντά και για μακριά, γιαυτό είναι ιδανικό στα μονόκαννα ή καραμπίνες με σταθερό τσοκ.

[…]



…βέβαια αν το θέλεις πραγματικά και είσαι σίγουρος, η άποψη του φίλου Μάριου(@Prowler® ) δεν είναι απορριπτέα, αλλά θεμιτή θα έλεγα , φτάνει ο οπλουργός να αξίζει…:)
 
Back
Top