Πλαγιόκαννο

οι πιο αδικημένοι οπλόφιλοι σήμερα είναι οι πλαγιοκαννακηδες!
δεν υπάρχουν ΣΟΒΑΡΑ όπλα της μεσαίας κατηγορίας (εκτός ίσως του Ugartechea)
μόνες λύσεις: Παπατσαρούχας και Χατζιώτης....
http://www.hephestus.gr/βελτιώσεις-baikal-c-90.html?sess=uou18rn47c334nr1jlh2enpnt6
https://gunandknifeclassics.gr/category/λειόκανα/πλαγιόκανα-δίκαννα/page/2/
 
οι πιο αδικημένοι οπλόφιλοι σήμερα είναι οι πλαγιοκαννακηδες!
δεν υπάρχουν ΣΟΒΑΡΑ όπλα της μεσαίας κατηγορίας (εκτός ίσως του Ugartechea)
μόνες λύσεις: Παπατσαρούχας και Χατζιώτης....
http://www.hephestus.gr/βελτιώσεις-baikal-c-90.html?sess=uou18rn47c334nr1jlh2enpnt6
https://gunandknifeclassics.gr/category/λειόκανα/πλαγιόκανα-δίκαννα/page/2/
Ωραία, αλλά ακριβούτσικα:confused:
 
Είμαι τυχερός έχω συνάδελφο εκπαιδευτή σε γεράκια μου δώσες ιδέα ειδικά για πέρδικα ,λαγό και ορτύκια είναι μάνα .
Για γουρούνια θέλουμε πτερόσαυρους γαμώτο και έχουν εκλείψει ...
 
Είτε τσιμπημένες ειτε όχι όπως το δει κανείς, είναι γεγονός ότι όταν πάρεις κάτι από τον συγκεκριμένο θα ξέρεις ότι είναι ελεγμένο εξονυχιστικά και ότι σου πει αυτό είναι
Τουλάχιστον εγώ αυτή την άποψη έχω από αυτά που έχω διαβάσει για τον Χατζιώτη δεν έχω δεί παράπονα ότι κορόιδεψε κάποιον
 
για ποια λες;
Η συντήρηση ενός νεοαποκτηθέντος εργαλείου ξεκινά με την εγγύηση. Μεταχειρισμένα, ηλικίας πολλών δεκαετιών ή ακόμα και υπεραιωνόβια, κρύβουν μέσα τους μιά πολύ μεγάλη πιθανότητα ζημιάς, για αυτό και όσοι αγοράζουν τέτοια όπλα, τα "θάβουν" μέσα σε μιά βιτρίνα. Οπότε η χρηστική τους αξία τείνει προς το μηδέν ενώ η αντικειμενική τους αξία ανεβαίνει στα ύψη! π.χ. επειδή για το καθημερινό σου κυνήγι θα πάρεις ένα "φτηνιάρικο" όπλο ή ένα που θα έχει εγγύηση.

Μην ξεχνάμε, είμαστε γενικά "απρόσεκτοι" :p, ιδιαίτερα όταν τρέχουμε (αν μπορούμε) στα βουνά και στα λαγκάδια...

ΥΓ: αυτά που θα αγόραζα εγώ π.χ. από τον Χατζιώτη έχουν τετραψήφια τιμή, κυρίως ως συλλεκτικά. Αλλά σήμερα δεν περισσεύουν, και για αύριο, έχει ο Θεός αλλά δεν έχει ο φτωχός, δηλ. εγώ:oops:
 
Η συντήρηση ενός νεοαποκτηθέντος εργαλείου ξεκινά με την εγγύηση. Μεταχειρισμένα, ηλικίας πολλών δεκαετιών ή ακόμα και υπεραιωνόβια, κρύβουν μέσα τους μιά πολύ μεγάλη πιθανότητα ζημιάς, για αυτό και όσοι αγοράζουν τέτοια όπλα, τα "θάβουν" μέσα σε μιά βιτρίνα. Οπότε η χρηστική τους αξία τείνει προς το μηδέν ενώ η αντικειμενική τους αξία ανεβαίνει στα ύψη! π.χ. επειδή για το καθημερινό σου κυνήγι θα πάρεις ένα "φτηνιάρικο" όπλο ή ένα που θα έχει εγγύηση.

Μην ξεχνάμε, είμαστε γενικά "απρόσεκτοι" :p, ιδιαίτερα όταν τρέχουμε (αν μπορούμε) στα βουνά και στα λαγκάδια...

ΥΓ: αυτά που θα αγόραζα εγώ π.χ. από τον Χατζιώτη έχουν τετραψήφια τιμή, κυρίως ως συλλεκτικά. Αλλά σήμερα δεν περισσεύουν, και για αύριο, έχει ο Θεός αλλά δεν έχει ο φτωχός, δηλ. εγώ:oops:
3 αντικείμενα κατασκευασμένα από άνθρωπο αποκτούν μεγαλύτερη αξία λόγω ΕΠΙΜΕΛΗΜΕΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ:
1. βΙΟΛΙΆ
2. ΠΙΠΕΣ (ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ)
3. ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΑ ΛΕΙΟΚΑΝΝΑ
Κάποιοι λένε και 4ο Τζάκια

διαφωνούμε.... τες πα
 
Να πάρεις ένα τέτοιο και να φοβάσαι να το χρησιμοποιήσεις, η χειρότερα να ρίχνεις μπανανοφυσιγγα.
Όποιος πάει εκεί πρέπει να είναι συνειδητοποιημενος για το τι παίρνει και να κάνει συμβιβασμούς σε ότι αφορά τα φυσίγγια
Αν και από ότι διαβάζω παίρνεις φυσίγγι υποτίθεται μαλακό και σου βγαίνει RPG
 
3 αντικείμενα κατασκευασμένα από άνθρωπο αποκτούν μεγαλύτερη αξία λόγω ΕΠΙΜΕΛΗΜΕΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ:
1. βΙΟΛΙΆ
2. ΠΙΠΕΣ (ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ)
3. ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΑ ΛΕΙΟΚΑΝΝΑ
Κάποιοι λένε και 4ο Τζάκια

διαφωνούμε.... τες πα
Συμφωνώ για τα δύο πρώτα, που έχουν κοινά χαρακτηριστικά:
α) τα χρηστικά τους μέρη αποτελούνται κυρίως από ξύλο,
β) δεν έχουν κινούμενα μέρη,
γ) δεν υπόκεινται σε υψηλές διακυμάνσεις θερμοκρασίας και πίεσης σε χρόνο dt,
δ) χρησιμοποιούνται με "ήπιο" τρόπο - δεν μιλώ για heavy metal βιολιστή :)

Για τα δισκάνδαλα δίκαννα χωρίς αυτοματισμούς, θα έλεγα ότι με προσεκτική χρήση μπορεί κάποιος να τα χαρεί για δεκαετίες. Αν, και πώς αυξάνεται η αξία τους με το πέρασμα του χρόνου, είναι για μένα ένα άγραφο βιβλίο ακόμα.

ΥΓ: Βέβαια όλα τα αντικείμενα μπορεί κάποιος να τα δει από πολλές προοπτικές, π.χ. του επενδυτή, του "συντηρητικού" κυνηγού, του επιστήμονα κλπ.
 
3 αντικείμενα κατασκευασμένα από άνθρωπο αποκτούν μεγαλύτερη αξία λόγω ΕΠΙΜΕΛΗΜΕΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ:
1. βΙΟΛΙΆ
2. ΠΙΠΕΣ (ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ)
3. ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΑ ΛΕΙΟΚΑΝΝΑ
Κάποιοι λένε και 4ο Τζάκια

διαφωνούμε.... τες πα
... και για το τζάκι συμφωνώ μαζί σου
 
Όποιος πάει εκεί πρέπει να είναι συνειδητοποιημενος για το τι παίρνει και να κάνει συμβιβασμούς σε ότι αφορά τα φυσίγγια
Αν και από ότι διαβάζω παίρνεις φυσίγγι υποτίθεται μαλακό και σου βγαίνει RPG
το μεγάλο πλεονέκτημα της καραμπίνας έναντι των δικάννων (πλάγιων και όρθιων)
ΡΙΧΝΕΙΣ ΑΝΕΤΑ ΜΑΓΚΝΟΥΜ

αλλά και στα περισσότερα δίκαννα μπορείς να βαλεις 40 -42 γρ αρκει να μην σου γίνει συνήθεια
 
Συμφωνώ για τα δύο πρώτα, που έχουν κοινά χαρακτηριστικά:
α) τα χρηστικά τους μέρη αποτελούνται κυρίως από ξύλο,
β) δεν έχουν κινούμενα μέρη,
γ) δεν υπόκεινται σε υψηλές διακυμάνσεις θερμοκρασίας και πίεσης σε χρόνο dt,
δ) χρησιμοποιούνται με "ήπιο" τρόπο - δεν μιλώ για heavy metal βιολιστή :)

Για τα δισκάνδαλα δίκαννα χωρίς αυτοματισμούς, θα έλεγα ότι με προσεκτική χρήση μπορεί κάποιος να τα χαρεί για δεκαετίες. Αν, και πώς αυξάνεται η αξία τους με το πέρασμα του χρόνου, είναι για μένα ένα άγραφο βιβλίο ακόμα.

ΥΓ: Βέβαια όλα τα αντικείμενα μπορεί κάποιος να τα δει από πολλές προοπτικές, π.χ. του επενδυτή, του "συντηρητικού" κυνηγού, του επιστήμονα κλπ.
ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι με το πέρασμα του χρόνου και τις βολές λειαίνεται ο αυλός και έχουν καλύτερη βλητική απόδοση!

μύθος ή όχι, πάντως αυτό λένε μερακλήδες οπλογνώστες σε όλη την Ευρώπη
 
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ, ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ....
μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια
ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ πλαγιοκαννόφιλος είναι ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ οπλόφιλος!
αυτά που ανάρτησα δεν απευθύνονται στον μέσο έλληνα κυνηγό που δεν θα έδινε ΠΟΤΕ 2000 για ένα Ντυμουλέν, Μπλαντ, Σουλ,κ.λπ
 
Back
Top