Πλαγιόκαννο

Παντως, εχω την εντυπωση, οτι ενα boxlock δικαννο, εχει καλυτερο ζυγισμα απο οτι ενα sidelock...
Βεβαια, εγω, στ κοντάκια μου μηκους 40cm, εχουν/είχαν οσον το δυνατόν καλυτερο balance....
Διονύση, ούτε κατά διάνεια να έχει καλύυερο ζϋγισμα το boxlock! Το sidelock έχει αρκετό βάρος μπρόστα και στο ιδανικότερο μέρος του όπλου, απλά υπάρχουν και boxlock με ονειρεμένο ζύγισμα και είναι γενικά πιο ελαφρά σαν κατασκευές και ίσως για αυτό σου φαίνεται!
 
Ναι ρίχνει και ατσάλινα σκάγια το συγκεκριμένο δικαννάκι, αλλά μονάχα μέχρι νούμερο 4 και να μην υπερβαίνουν τα 740 bars! Όχι πιο χονδρά με το συγκεκριμένο, δεν κάνει, διότι δεν φέρει σφραγίδα πιστοποίησης για χρήση ατσάλινων σκαγιών!
Αυτός ο περιορισμός ισχύει για όλα τα όπλα που δεν φέρουν το χαρακτηριστικό έμβλημα, το οποίο πιστοποιεί τη χρήση ατσάλινων σκαγιών...
Επίσης, δεν πρέπει επουδενί να ρίξει η φουλ τσοκαρισμένη του κάννα κανένα απολύτως φυσίγγι με ατσάλινα, διότι είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα διογκωθεί/παραμορφωθεί η κάννη λίγο πριν τη σύσφιγξη...
Ποτέ ατσάλινα σκάγια με συσφίγξεις πιο στενές από 3 άστρα, δηλ. μισό (πάντα επί της διαμέτρου του κυρίως αυλού φυσικά)!
Καλημέρα και καλοτούφεκο Νικόλαε! Ρίχνεις και με την φουλ ατσάλια αλλά όπως πρωείπες όχι χοντρότερα από 3.5χιλ το σκάγι. Απλά δεν έχει νόημα σαν τσοκάρισμα πλέον το φουλ γιατί δεν αποδίδει κάτι συχτότερο από το ντεμί! Οπότε καλύτερα να είναι μέχρι ντεμί η σύσφιξη.
Ναι ρίχνει και ατσάλινα σκάγια το συγκεκριμένο δικαννάκι, αλλά μονάχα μέχρι νούμερο 4 και να μην υπερβαίνουν τα 740 bars! Όχι πιο χονδρά με το συγκεκριμένο, δεν κάνει, διότι δεν φέρει σφραγίδα πιστοποίησης για χρήση ατσάλινων σκαγιών!
Αυτός ο περιορισμός ισχύει για όλα τα όπλα που δεν φέρουν το χαρακτηριστικό έμβλημα, το οποίο πιστοποιεί τη χρήση ατσάλινων σκαγιών...
Επίσης, δεν πρέπει επουδενί να ρίξει η φουλ τσοκαρισμένη του κάννα κανένα απολύτως φυσίγγι με ατσάλινα, διότι είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα διογκωθεί/παραμορφωθεί η κάννη λίγο πριν τη σύσφιγξη...
Ποτέ ατσάλινα σκάγια με συσφίγξεις πιο στενές από 3 άστρα, δηλ. μισό (πάντα επί της διαμέτρου του κυρίως αυλού φυσικά)!
 
Απλά δεν έχει νόημα σαν τσοκάρισμα πλέον το φουλ γιατί δεν αποδίδει κάτι συχτότερο από το ντεμί! Οπότε καλύτερα να είναι μέχρι ντεμί η σύσφιξη.
Ορθότατον!! Όταν ρίχνουμε ατσάλινα σκάγια από ντεμί (μισό) τσοκ, τότες, είναι σαν να ρίχνουμε μολύβδινα σκάγια από φουλ τσοκ... Με άλλα λόγια, το ντεμί (μισό) τσοκ ισοδυναμεί με το φουλ τσοκ, εφόσον κάνουμε χρήση ατσάλινων (κι όχι μολυβένιων) σκαγιών...

Αλλά παρά ταύτα, επιτρέψτε μου αγαπητοί συνάδελφοι να αναφέρω, πως το κύριο πρόβλημα/ζήτημα στη χρήση ατσάλινων σκαγίων
είναι στο τσοκ, δηλ. στον βαθμό σύσφιγξης του στομίου. Επειδή, λοιπόν, τα ατσάλινα σκάγια δεν παραμορφώνονται καθόλου, άρα παρουσιάζουν εξαιρετικά αυξημένη πίεση στον κώνο των στενών τσοκ, για αυτόν λοιπόν τον λόγο, υπάρχει η γενική σύσταση κατασκευαστών όπλων, τσοκ και φυσιγγίων, να μην ρίχνονται ατσάλινα σκάγια με τσοκ πιο σφιχτό από μισό, δηλαδή τρία άστρα.

Και επιπλέον, παλαιά ή νεότερα λειόκαννα, τα οποία δεν φέρουν τη χαρακτηριστική σφραγίδα η οποία πιστοποιεί την επιτυχή δοκιμή τους στη χρήση ατσάλινων σκαγιών, κάλλιστο θα ήταν, από απόψεως ασφαλείας, να μην ρίχνουν ατσάλινα σκάγια πιο μεγάλα/χονδρά από το Νο 4 (3,25 - 3,30mm)...
 
Last edited:
Τι φαμπρικα ειναι αυτη με την οικολογια. Ολα ειναι βλαβερα. Μεχρι και οι αγελαδες που κλανουν κανουν κακο. Ε να ψοφησουμε ολοι να ζησουν οι βιγκαν, οι ομοφυλοφιλοι και τα γατια
Δεν το ξέρεις ότι θέλουν να πασάρουν το συνθετικό κρέας❓για ποιο λόγο ξεσηκώθηκαν όλα τα βλαμμένα κ κάνουν λόγο για δικαιώματα ζώων κλπ ...η καλύτερα τα ξεσήκωσαν‼️απ' ότι είδα υπάρχει κ στην Ελλάδα εταιρεία συνθετικού κρέατος‼️πάμε για μαντρωμα‼️εμείς θα τρώμε φύραμα....κ η ελίτ το κρέας για λίγους‼️
 
Δεν το ξέρεις ότι θέλουν να πασάρουν το συνθετικό κρέας❓για ποιο λόγο ξεσηκώθηκαν όλα τα βλαμμένα κ κάνουν λόγο για δικαιώματα ζώων κλπ ...η καλύτερα τα ξεσήκωσαν‼️απ' ότι είδα υπάρχει κ στην Ελλάδα εταιρεία συνθετικού κρέατος‼️πάμε για μαντρωμα‼️εμείς θα τρώμε φύραμα....κ η ελίτ το κρέας για λίγους‼️
Σαν την ταινια snowpiercer. Οι πλεμπαιοι τρωγανε μπαρες απο κατσαριδες και σκατα.
 
Δεν το ξέρεις ότι θέλουν να πασάρουν το συνθετικό κρέας❓για ποιο λόγο ξεσηκώθηκαν όλα τα βλαμμένα κ κάνουν λόγο για δικαιώματα ζώων κλπ ...η καλύτερα τα ξεσήκωσαν‼️απ' ότι είδα υπάρχει κ στην Ελλάδα εταιρεία συνθετικού κρέατος‼️πάμε για μαντρωμα‼️εμείς θα τρώμε φύραμα....κ η ελίτ το κρέας για λίγους‼️
Θα φτιαξουμε κοινοτητες στα βουνα. Οφ δε γκριντ
 
Με την καταργηση (λειαν συντομως οπως λενε) των μολύνδινων σκαγιών, τι θα κανουμε εμεις με τα ''παλιά'' ??? .think.
Αφοβα, ριχνεις με ανοιχτο τσοκ και λιγα γραμμαρια.
Υπαρχει ενα βιντεο με εναν αγγλο οπλουργο που στο δικο του 100νταετιας πλαγιοκαννο ριχνει ατσαλινα σκαγια με καποιες προϋποθεσεις ομως.
 
Σαν την ταινια snowpiercer. Οι πλεμπαιοι τρωγανε μπαρες απο κατσαριδες και σκατα.
Όλες τις αλήθειες πρώτα εκεί...στο Χόλυγουντ‼️ θυμάμαι ταινία του 85❓με Κριστόφ Λαμπέρ‼️ως τρόφιμο φυλακής,αντί για νούμερα είχαν barcode στο δεξί χέρι ορατό μόνο από ανιχνευτή ‼️
 
Φυσίγγια από τουνγκστένιο-βισμούθιο-βολφράμιο.
Πανάκριβα.
Αλλιώς,γεράκι!!!
Είμαι τυχερός έχω συνάδελφο εκπαιδευτή σε γεράκια μου δώσες ιδέα ειδικά για πέρδικα ,λαγό και ορτύκια είναι μάνα .
 
Είμαι τυχερός έχω συνάδελφο εκπαιδευτή σε γεράκια μου δώσες ιδέα ειδικά για πέρδικα ,λαγό και ορτύκια είναι μάνα .
Και το γεράκι είναι ακριβό! Γνωστός μου γερακοκυνηγός και εκπαιδευτής μου είπε ότι το σωστό είναι να αφήνεις μετά από δύο (2) χρόνια δουλείας το γεράκι ελεύθερο για να μπορέσει να αναπαραχθεί σωστά και να ευχαριστηθεί την ζωή του. Ο ίδιος, Γερμανός μεν, αλλά κατάγεται από την φυλή των Κασκάϊ της νότιας Περσίας, και όλοι οι πρόγονοί του ήσαν νομάδες και χρησιμοποιούσαν αετούς και γεράκια για το κυνήγι του λαγού και της αλεπούς.
 
Back
Top