Πασχαλινό τραπέζι ( αρνί-κατσίκι-κοκορέτσι-κοντοσούβλι -μεζεκλίκια-συνταγές κτλ )

και το δικο μας ετοιμαζετε.....
2 ταψια ....μαζι με το κεφαλακι....
IMGP0102.jpg
 
ΑΑΑΑΑ οι μεταλικες σουβλες απαγορευονται......οι ξυλινες οχι φισικα...;)
Νίκο εγώ είδα μέσο viper εδώ στο χωριό μου όλοι είχαν σούβλα τώρα σε σας τι να πω δεν νομίζω πάντως να απαγορεύτηκε η σουβλα
 
Για πάρα πολλά χρόνια το Πάσχα ,το έψηνα σε σούβλα απο κυπαρίσσι .Η ππρώτη έσπασε μερα Πάσχα με το αρνί πάνω,αλλά ηταν κοντα στον λαιμό ,οπότε και δεν μας χάλασε το ψήσιμο.
Μετά ανακάλυψα ένα άλλο κυπαρίσσι που ειχε μισοξεραθεί ,μια ώρα δρόμο απο το σπίτι μέσα σε μονοπάτι με πυκνή βλάστηση .Το έκοψα το κουβάλησα στην πλάτη και έφτιαξα την δεύτερη.
Μου άρεσε πάρα πολύ να το ψήνω κατ και με την ξύλινη άλλη αίσθηση. Τωρα τα τελευταία 4 χρόνια με την ψησταριά που έφτιαξα στην αυλή το ψήνω εκει.Μου τη σπάει να ακούω τον θόρυβο μοτερ ,να βλέπω καλώδια και κλπ. Το θέμα είναι οτι και η δεύτερη έσπασε μπροστά και ειναι μικρή για να την χρησιμοποιήσω .Διαφορετικά δεν υπήρχε περίπτωση να ασχολούμαι με μοτέρ και σίδερα.
Ασε που οσο γυρνάς ψήνεσαι κι εσυ και αναζητάς δροσιά σε παγωμένες μπύρες.

Το συγκεκριμένο ειχε αγοραστεί χωρίς κεφάλι .Αν θυμάστε υπήρχε απόφαση που πανω απο 12 κιλα νομίζω τα έδιναν χωρίς κεφάλι.
Αυτα που εψηνα συνήθως και οταν ειμαστε ολοι μαζί ,ήταν όλα πάνω από 14 εως 16.
Τωρα ψαχνω τα νεκροταφεία μηπως δω κανα ξερο κυπαρίσσι .... .sarcastic.


1587377140144.png
 
Αν βρεις κέδρο δεν υπάρχει δεύτερη Δημητρη
Το ξέρω Νίκο ,αλλά με τα κέδρα υπάρχει ενα θέμα λόγω απαγόρευσης.Αν σε παρει είδηση κάποιο ματι πονηρό να κόβεις κέδρο , μπορει να μην προλάβεις να τον πας στο σπίτι
 
Μετα απο δυο χρονια απουσιας λογω μετρων κορωνιου κτλ
ηρθε η ωρα φετος να βαλουμε σουβλα στο χωριο .exciting.
Κατσικακι στην σουβλα γυρω στα 12 κιλα και ενα κοκορετσι
για να συνοδεψει το πασχαλινο τραπεζι
Την Ανασταση θα ακολουθησει η κλασικη μαγειριτσα για να θρεψει το στομαχι
απο την κουραστικη νηστεια των πεντε ημερων .my man.
 
Και εδω μια απτα ειδια περιπου.σαβατο βραδη μετα το χριστος ανεστη,μαγηριτσα υποχρεοτικα.αλα,αλα και αρνι αντικρηστο η στο καρβουνο παιδακια.ενας μενει στο σπητη παντα να ψηνη .big smile. για την κυριακη αστα απο της 7 το πρωη αρχιζουν τα ψησιματα,αντικριστο,κοκορετση,κονοσουβλια κρασι βαρελια .big smile. bbq2
 
Και εδω μια απτα ειδια περιπου.σαβατο βραδη μετα το χριστος ανεστη,μαγηριτσα υποχρεοτικα.αλα,αλα και αρνι αντικρηστο η στο καρβουνο παιδακια.ενας μενει στο σπητη παντα να ψηνη .big smile. για την κυριακη αστα απο της 7 το πρωη αρχιζουν τα ψησιματα,αντικριστο,κοκορετση,κονοσουβλια κρασι βαρελια .big smile. bbq2
...και μπαλωθιές μετά! ε?:)
 
Οι σουβλες μπηκαν
Τα ποτα ξεκινουν σε λιγο
Σημερα ειναι ΠΑΣΧΑ
Δικαιουμαστε να φαμε και να πιουμε κατι τις παραπανω
Γιατι παντα απο τις Γιορτες και τις παραδοσεις μας περναμε ο Απλος ο κοσμος δυναμη!
Και κανενας ΔΕΝ μπορει να μας τα στερησει!!!
Η μουσικη να ακουγετε σε ολο το χωριο
Κλαρινα για αρχη
Κρητικα στην συνεχεια
Κυπριακα στο τελειωμα αργα αποψε

 

Attachments

  • B2ED12CF-1589-408C-A964-CA8DA74CEEA0.jpeg
    B2ED12CF-1589-408C-A964-CA8DA74CEEA0.jpeg
    222,5 KB · Προβολές: 14
Back
Top