Παρουσίαση Φυσιγγίων

Λοιπόν τα φυσίγγια diana τατσης φτιάχνει μια καινούργια σειρά από φυσίγγια με καινούργιες πατέντες πολύ ενδιαφέρουσες με ανάμεικτα σκάγια. Φασσα 5-7 ,πέρδικα 6-7 .το ενδιαφέρον με αυτά τα φυσίγγια και θα ακολουθήσουν και άλλα, είναι ότι ενώ είναι με στρώσεις η πρώτη στρώση πάνω πάνω που είναι τα χοντρά είναι μέσα σε συγκεντρωτηρα και η δεύτερη στρώσει είναι σε μεσοταπο και είναι ρελιαστα, πραγματικά εντυπωσιάστηκα.( τιμές στα 28γραμμαρια είναι 8,50 ,στα 30 γραμμάρια 8,90 και 32γρ 9,90 στέλνει με μεταφορική παντού. )
Μπραβο του για τετοια μικρη βιοτεχνία, να κανει αυτη την προσπάθεια και βήμα στις σημερινες εποχες.
 
Τις προηγούμενες ημέρες είχα πάει να αγοράσω φυσίγγια σε μεγάλο μαγαζί στα βόρεια. Αρχικά να πω ότι η εικόνα ήταν αποκαρδιωτική καθώς υπήρχαν πολύ μεγάλες ελλείψεις σε φυσίγγια. Ανέμεναν παραλαβές, αλλά όπως μου είπαν οι εταιρείες έχουν έλλειψη σε πολλούς τύπους. Εδώ να αναφέρω ότι σε συζήτηση για τα Oscar μου είπαν ότι η εταιρεία δυστυχώς σταμάτησε την παραγωγή και ο ιδιοκτήτης ασχολείται με άλλο αντικείμενο πλέον. Είχα την εντύπωση από μία ανάρτηση που είχε γίνει ότι η εταιρεία είχε σταματήσει προσωρινά, αλλά μάλλον είναι μόνιμο. Κρίμα καθώς ήταν πολύ ποιοτικά φυσίγγια που κυκλοφορούσαν χρόνια. Άλλη μία ελληνική εταιρεία θύματα της μείωσης της κυνηγετικής δραστηριότητας😞
 
Τις προηγούμενες ημέρες είχα πάει να αγοράσω φυσίγγια σε μεγάλο μαγαζί στα βόρεια. Αρχικά να πω ότι η εικόνα ήταν αποκαρδιωτική καθώς υπήρχαν πολύ μεγάλες ελλείψεις σε φυσίγγια. Ανέμεναν παραλαβές, αλλά όπως μου είπαν οι εταιρείες έχουν έλλειψη σε πολλούς τύπους. Εδώ να αναφέρω ότι σε συζήτηση για τα Oscar μου είπαν ότι η εταιρεία δυστυχώς σταμάτησε την παραγωγή και ο ιδιοκτήτης ασχολείται με άλλο αντικείμενο πλέον. Είχα την εντύπωση από μία ανάρτηση που είχε γίνει ότι η εταιρεία είχε σταματήσει προσωρινά, αλλά μάλλον είναι μόνιμο. Κρίμα καθώς ήταν πολύ ποιοτικά φυσίγγια που κυκλοφορούσαν χρόνια. Άλλη μία ελληνική εταιρεία θύματα της μείωσης της κυνηγετικής δραστηριότητας😞
Για Αττική μιλάς;
Μόνο το Tactical κι ο Χατζιώτης υπάρχουν.
 
Καλημέρα σε όλους! Τα φώτα σας παρακαλώ! Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα σε επώνυμο μαγαζί της Αθήνας τα δράμια που φαίνονται στη φωτογραφία. Παρατήρησα λοιπόν πως τα 67mm τα αναγράφει ως 2 3/4 inch. Κοιτώντας φωτογραφίες στο ίντερνετ είδα πως διαφημίζονται ως (όπως είναι το σωστό) 2 5/8 inch. Τι μπορεί να έχει γίνει; Γίνεται η εταιρεία να έκανε λάθος στην εκτύπωση των προδιαγραφών στο κουτάκι; Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;
Παραθέτω τις 2 φωτογραφίες για σύγκριση.
 

Attachments

  • IMG_20240430_060601.jpg
    IMG_20240430_060601.jpg
    204,4 KB · Προβολές: 34
  • big game .jpg
    big game .jpg
    10,6 KB · Προβολές: 33
Καλημέρα σε όλους! Τα φώτα σας παρακαλώ! Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα σε επώνυμο μαγαζί της Αθήνας τα δράμια που φαίνονται στη φωτογραφία. Παρατήρησα λοιπόν πως τα 67mm τα αναγράφει ως 2 3/4 inch. Κοιτώντας φωτογραφίες στο ίντερνετ είδα πως διαφημίζονται ως (όπως είναι το σωστό) 2 5/8 inch. Τι μπορεί να έχει γίνει; Γίνεται η εταιρεία να έκανε λάθος στην εκτύπωση των προδιαγραφών στο κουτάκι; Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;
Παραθέτω τις 2 φωτογραφίες για σύγκριση.
Δεν ξέρω αν αναγράφεται σωστά το νούμερο σε ιντσες αλλά είναι από τα πολύ καλά φυσίγγια στην κατηγορία του ( χωρίς μπαφερ και ειδικό βύσμα) και οικονομικό.
 
Καλημέρα σε όλους! Τα φώτα σας παρακαλώ! Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα σε επώνυμο μαγαζί της Αθήνας τα δράμια που φαίνονται στη φωτογραφία. Παρατήρησα λοιπόν πως τα 67mm τα αναγράφει ως 2 3/4 inch. Κοιτώντας φωτογραφίες στο ίντερνετ είδα πως διαφημίζονται ως (όπως είναι το σωστό) 2 5/8 inch. Τι μπορεί να έχει γίνει; Γίνεται η εταιρεία να έκανε λάθος στην εκτύπωση των προδιαγραφών στο κουτάκι; Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;
Παραθέτω τις 2 φωτογραφίες για σύγκριση.
Στο παλιό κουτί που έχω εγώ, έγραφε μόνο 67mm και δεν ανέφερε ίντσες. Μην αποκλείεις την περίπτωση να έχει γίνει λάθος στην εκτύπωση
 
Καλημέρα σε όλους! Τα φώτα σας παρακαλώ! Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα σε επώνυμο μαγαζί της Αθήνας τα δράμια που φαίνονται στη φωτογραφία. Παρατήρησα λοιπόν πως τα 67mm τα αναγράφει ως 2 3/4 inch. Κοιτώντας φωτογραφίες στο ίντερνετ είδα πως διαφημίζονται ως (όπως είναι το σωστό) 2 5/8 inch. Τι μπορεί να έχει γίνει; Γίνεται η εταιρεία να έκανε λάθος στην εκτύπωση των προδιαγραφών στο κουτάκι; Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;
Παραθέτω τις 2 φωτογραφίες για σύγκριση.
Μπορεί να αναφέρει ότι είναι κατάλληλο για κάννες από 2 3/4 και πάνω.
 
Καλημέρα σε όλους! Τα φώτα σας παρακαλώ! Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα σε επώνυμο μαγαζί της Αθήνας τα δράμια που φαίνονται στη φωτογραφία. Παρατήρησα λοιπόν πως τα 67mm τα αναγράφει ως 2 3/4 inch. Κοιτώντας φωτογραφίες στο ίντερνετ είδα πως διαφημίζονται ως (όπως είναι το σωστό) 2 5/8 inch. Τι μπορεί να έχει γίνει; Γίνεται η εταιρεία να έκανε λάθος στην εκτύπωση των προδιαγραφών στο κουτάκι; Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;
Παραθέτω τις 2 φωτογραφίες για σύγκριση.
Στο παλιό κουτί που έχω εγώ, έγραφε μόνο 67mm και δεν ανέφερε ίντσες. Μην αποκλείεις την περίπτωση να έχει γίνει λάθος στην εκτύπωση
Καλημέρα. Μη δίνετε και πολλή σημασία στο τί αναγράφουν στο κουτί ... και ειδικά τα Lambro !!! 😉 καλά φυσίγγια (για μένα) αλλά πολλές φορές έχω παρατηρήσει "τυπογραφικά λάθη" ... στη μετατροπή των μονάδων, στο ύψος του κάλυκα, ή του μετάλλου, κλπ.
Να ένα παράδειγμα που έχω προσέξει στα Direct 32 ... Αγορασμένα πριν 4 χρόνια, για το ύψος κάλυκα δεν αναγράφει ίντσες, μόνο 67mm (ενώ ήταν 65mm). Και ένα πρόσφατο, που γράφει 65 mm - 2 3/4" !!!!! :oops:.yel. Όσο για τα σκάγια, τα 32 gr τα αναφέρει ως 1 1/5 oz. !!!!! (και στο παλιό και στο καινούργιο !!!) 😁🤣 Να σημειώσω όμως ότι η συνταγή ήταν πάντα η ίδια, τό'χω τσεκάρει πολλές φορές.
Ενώ στα άλλα, τα Dispersante classic 32gr. αναγράφεται το σωστό 1 1/8 oz.
IMG_20191223_182046.jpg330202410223.jpg
 
Καλημέρα σε όλους! Τα φώτα σας παρακαλώ! Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα σε επώνυμο μαγαζί της Αθήνας τα δράμια που φαίνονται στη φωτογραφία. Παρατήρησα λοιπόν πως τα 67mm τα αναγράφει ως 2 3/4 inch. Κοιτώντας φωτογραφίες στο ίντερνετ είδα πως διαφημίζονται ως (όπως είναι το σωστό) 2 5/8 inch. Τι μπορεί να έχει γίνει; Γίνεται η εταιρεία να έκανε λάθος στην εκτύπωση των προδιαγραφών στο κουτάκι; Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;
Παραθέτω τις 2 φωτογραφίες για σύγκριση.
Πανω στο κουτι γραφουν (ή πρεπει να γραφουν ) ολοι το μηκος της θαλαμης που μπορει να χρησιμοποιηθει το φυσιγγι, για λογους ασφαλειας .
Οι θαλαμες εχουν τυποποιηθει σε 2 3/4 και 3΄΄. Και οι οδηγειες που πρεπει και αυτες να αναγραφονται λενε: ΕΩΣ 70 mm sthn 2 3/4 , και ΕΩΣ 76 mmn σε 3΄΄. Τα Lambro ειναι συνηθως σωστα , γραφουν και τα δυο νουμερα , μηκος θαλαμης και μηκος φυσιγγιου. Λεω συνηθως γιατι βλεπουμε στο πρωτο direct που εβαλε ο Στελιος δεν αναγραφεται μηκος θαλαμης , μονο 67mm που ομως ειναι το μηκος φυσιγγιου
 
Καλημέρα σε όλους! Τα φώτα σας παρακαλώ! Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα σε επώνυμο μαγαζί της Αθήνας τα δράμια που φαίνονται στη φωτογραφία. Παρατήρησα λοιπόν πως τα 67mm τα αναγράφει ως 2 3/4 inch. Κοιτώντας φωτογραφίες στο ίντερνετ είδα πως διαφημίζονται ως (όπως είναι το σωστό) 2 5/8 inch. Τι μπορεί να έχει γίνει; Γίνεται η εταιρεία να έκανε λάθος στην εκτύπωση των προδιαγραφών στο κουτάκι; Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;
Παραθέτω τις 2 φωτογραφίες για σύγκριση.
Νταξει για Λάμπρο μιλάμε. Εδώ στο κουτί έγραφαν ότι είχαν πιστον σκητ και μέσα είχαν απλό κανονικό συγκεντρωτηρα.....
 
Καλημέρα σε όλους! Τα φώτα σας παρακαλώ! Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα σε επώνυμο μαγαζί της Αθήνας τα δράμια που φαίνονται στη φωτογραφία. Παρατήρησα λοιπόν πως τα 67mm τα αναγράφει ως 2 3/4 inch. Κοιτώντας φωτογραφίες στο ίντερνετ είδα πως διαφημίζονται ως (όπως είναι το σωστό) 2 5/8 inch. Τι μπορεί να έχει γίνει; Γίνεται η εταιρεία να έκανε λάθος στην εκτύπωση των προδιαγραφών στο κουτάκι; Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;
Παραθέτω τις 2 φωτογραφίες για σύγκριση.
Τυπογραφικό λάθος. 2 ⅝ είναι κανονικά (67mm), έχω ένα παλιό κουτί, όταν το βρω θα το βγάλω μια φωτογραφία.
 
Καλημέρα. Μη δίνετε και πολλή σημασία στο τί αναγράφουν στο κουτί ... και ειδικά τα Lambro !!! 😉 καλά φυσίγγια (για μένα) αλλά πολλές φορές έχω παρατηρήσει "τυπογραφικά λάθη" ... στη μετατροπή των μονάδων, στο ύψος του κάλυκα, ή του μετάλλου, κλπ.
Να ένα παράδειγμα που έχω προσέξει στα Direct 32 ... Αγορασμένα πριν 4 χρόνια, για το ύψος κάλυκα δεν αναγράφει ίντσες, μόνο 67mm (ενώ ήταν 65mm). Και ένα πρόσφατο, που γράφει 65 mm - 2 3/4" !!!!! :oops:.yel. Όσο για τα σκάγια, τα 32 gr τα αναφέρει ως 1 1/5 oz. !!!!! (και στο παλιό και στο καινούργιο !!!) 😁🤣 Να σημειώσω όμως ότι η συνταγή ήταν πάντα η ίδια, τό'χω τσεκάρει πολλές φορές.
Ενώ στα άλλα, τα Dispersante classic 32gr. αναγράφεται το σωστό 1 1/8 oz.
View attachment 87709View attachment 87710
Στέλιο το κλασικ 32 πως σου φάνηκε; Το σκέφτομαι για ορτύκι σε νούμερο 9 ή 10 για χρήση με το δικαννο
 
Στέλιο το κλασικ 32 πως σου φάνηκε; Το σκέφτομαι για ορτύκι σε νούμερο 9 ή 10 για χρήση με το δικαννο
Για μένα πολύ καλό. Δεν ξέρω από ορτύκια, αλλά γιατί όχι ?? Για τσίχλες είναι αυτό ακριβώς που θέλω από το φυσίγι διασποράς, για το πανάλαφρο Baikal Izh 18 φουλ τσοκ, και αποστάσεις από 15 μέχρι 25 - 30 μέτρα. Με διασπορέα Gualandi (οπότε δεν υπάρχει θέμα μολυβδώσεων στην κάννη), μαλακό και άνετο, ρίχνεται άφοβα κι από παλιά όπλα (π.χ. φτηνά ισπανικά και ιταλικά δίκαννα της δεκαετίας του '50). Με πυρίτιδα 206 με καθαρή καύση χωρίς κατάλοιπα (ακόμη δεν έχω καθαρίσει φέτος το Baikal και δεν του φαίνεται ότι έχει κυνηγήσει !!).
Καλύτερα σε Νο.10 (λόγω πλήθους σκαγιών) αλλα και σε 9 είναι ΟΚ ... Προσωπική μου άποψη.
Υπερτιμημένο βέβαια, όπως όλα τα φυσίγγια διασποράς (11,90 € το είχα πάρει τον Δεκέμβρη). Αλλά και τα κανονικά δεν πάνε πίσω ...
 
Back
Top