Παρουσίαση Φυσιγγίων

Τρωγεσε εεεε .sarcastic.
Δεν λες που πήγα σήμερα, μετά από πολλά χρόνια σε μαγαζί να πάρω φυσίγγια γιατί δεν πρόλαβα να γεμίσω και λέω από το να ξεμινω να πάρω 2 κουτάκια να βγάλω το απόγευμα, με το που μπαίνω μέσα έχασα την μπάλα, μου μιλούσε και εγώ του απαντούσα με χρονοκαθηστεριση, εμένα το μυαλό μου πήγε ωρε μάγκα μου 🗡️🔪 που θέλουν, τελικά πήρα Ναβάρο 30αρια, έχω βγάλει άκρη για μαχαίρι 🗡️ , όταν τον πλήρωσα με κοιτούσε περίεργα, σκέφτηκα θα λέει, αυτός κάτι πίνει δεν εξηγείται αλλιώς έτσι χαμένος που ήμουν. .sarcastic. .sarcastic.
 
Εσείς που γεμίζετε θα μου πείτε εμένα του σκραπα να καταλάβω

Είναι μεγάλο το Βύσμα με το διπλό αμορτισέρ?

Είναι ζωηρή αυτή η παρτίδα ντραγκο?

Το παλιό στα πόσα ήταν?
1) Ειναι σχεδον στα ορια γόμωσης η Drago...
2) Φερει καψυλι 688.
3) Η free shot ειναι απο τις ημίσκληρες θα ελεγα εως σκληρες μισοταπες λογο του 2πλου αμορτισερ οπως σωστά λες...
4) Το κυριότερο......η μισοταπα free shot ειναι η ΜΟΝΗ μισοταπα οπου δε χρειαζετε τσίμπιμα η πυρίτιδα 0.05 όπως ΕΑΝ χρησιμοποιούσαμε καποια αλλη μισόταπα.....τουτέστιν, ελαστικότατη
"σαν σιλικόνη" ΒΑΘΙΑ φούστα η οποία προσφέρει 100% εμφραξη.... ;)
 
1) Ειναι σχεδον στα ορια γόμωσης η Drago...
2) Φερει καψυλι 688.
3) Η free shot ειναι απο τις ημίσκληρες θα ελεγα εως σκληρες μισοταπες λογο του 2πλου αμορτισερ οπως σωστά λες...
4) Το κυριότερο......η μισοταπα free shot ειναι η ΜΟΝΗ μισοταπα οπου δε χρειαζετε τσίμπιμα η πυρίτιδα 0.05 όπως ΕΑΝ χρησιμοποιούσαμε καποια αλλη μισόταπα.....τουτέστιν, ελαστικότατη
"σαν σιλικόνη" ΒΑΘΙΑ φούστα η οποία προσφέρει 100% εμφραξη.... ;)
Ορε @Kostas ContraDosi μια σου λέξη τι μου θύμησες!!IMG_20240208_083351.jpg
 
Επειδή το μυαλό τρέχει με χίλια, ερώτηση : : τα μισό τάπα ρίχνονται με ανοιχτά τσοκ ( π,Χ με το μπελ ) ;; .think.
Με ότι γουστάρεις!
Απλά,θα ταλαιπωρηθεις λίγο στο καθάρισμα(μολυβδωσεις )μετά την θαλάμη και στο τσοκαρισμα.
 
Επειδή το μυαλό τρέχει με χίλια, ερώτηση : : τα μισό τάπα ρίχνονται με ανοιχτά τσοκ ( π,Χ με το μπελ ) ;; .think.
Θα έλεγα ότι τα μισόταπα και μαλλινόταπα είναι τα ιδανικά φυσίγγια για ανοιχτά τσοκ, με αρνητική σύσφιξη (π.χ. bell, tula, spreader, beretta skeet κλπ). Θεωρητικά τουλάχιστον, εκμεταλλεύονται καλύτερα τα τσοκ αυτού του τύπου. Δηλαδή δίνουν πιο ανοιχτή και πιο ομαλή κατανομή από τα φυσίγγια με συγκεντρωτήρα.
Βέβαια εγώ τα αποφεύγω τα μισόταπα και τα μαλλινόταπα φυσίγγια, ακριβώς για το λόγο που αναφέρει πιο πάνω ο ΓΙΑΝΝΗΣ. ;)
Παρόλα αυτά, με το Direct 32 που χρησιμοποιώ αρκετά με το Baikal (στις τσίχλες αργά το σούρουπο), δεν έχω παρατηρήσει σχεδόν καθόλου θέμα μολυβδώσεων !!! ... Ίσως επειδή είναι σχετικά ελαφρύ και χαμηλών πιέσεων ... :cool:
 
Θα τα δοκιμάσω δεν χάνω τίποτα, όσο για της μολυβδοσης όταν επιμένουν και δεν βγενουν τα περνάω, ΜΟΝΟ μέσα στην κανη, ένα μίγμα με νίτρο η ασετον, και λάδι υδροβλικου, για 10 λεπτα, μετά σκούπισμα και λάδωμα.
Χρησιμοποίησε WD40 για τον καθαρισμό εσωτερικά της κάνης και θα δεις..........ότι καλύτερο........
 
Είχα γράψει προ ημερών ότι ο ιδιοκτήτης του χωραφιού που πάω για καρτέρι μου είχε δώσει 4-5 φυσίγγια του Ρουμελιώτη 32 γρ. Νο 10 αλλά στον κάλυκα έγραφαν 9. Και προχθές ότι έριξα ένα σε μια τσίχλα αλλά αστόχησα. Τελικά δεν τα είχα προσέξει καλά, γράφουν (και είναι) 34 γρ. και σήμερα έσφαξα ένα και το νούμερο είναι όντως 9 και όχι 10 όπως νόμιζε αυτός !!!
Εδώ είναι. Είναι παλιά παρτίδα, μου είχε πει ότι τα πήραν πέρυσι, και η πυρίτιδα είναι η CSB1, υποθέτω ... Κάλυκας Fiocchi, καψούλι 616, βύσμα Καρδαράς.
IMG_20240212_182507.jpgIMG_20240212_183325.jpgIMG_20240212_183433.jpgIMG_20240212_184011.jpg
Τα σκάγια φαίνονται ωραία και σχετικά ομοιόμορφα, και βγαίνουν περίπου 18 στο γραμμάριο, δηλαδή είναι όντως Νο.9 ...
Έσφαξα και το 30αρι διασποράς, θα το ανεβάσω αργότερα ...
 
Είχα γράψει προ ημερών ότι ο ιδιοκτήτης του χωραφιού που πάω για καρτέρι μου είχε δώσει 4-5 φυσίγγια του Ρουμελιώτη 32 γρ. Νο 10 αλλά στον κάλυκα έγραφαν 9. Και προχθές ότι έριξα ένα σε μια τσίχλα αλλά αστόχησα. Τελικά δεν τα είχα προσέξει καλά, γράφουν (και είναι) 34 γρ. και σήμερα έσφαξα ένα και το νούμερο είναι όντως 9 και όχι 10 όπως νόμιζε αυτός !!!
Εδώ είναι. Είναι παλιά παρτίδα, μου είχε πει ότι τα πήραν πέρυσι, και η πυρίτιδα είναι η CSB1, υποθέτω ... Κάλυκας Fiocchi, καψούλι 616, βύσμα Καρδαράς.
View attachment 85873View attachment 85874View attachment 85875View attachment 85876
Τα σκάγια φαίνονται ωραία και σχετικά ομοιόμορφα, και βγαίνουν περίπου 18 στο γραμμάριο, δηλαδή είναι όντως Νο.9 ...
Έσφαξα και το 30αρι διασποράς, θα το ανεβάσω αργότερα ...
Πόλη καλή σηνταγη
 
Έσφαξα και το 30αρι διασποράς, θα το ανεβάσω αργότερα ...
Εδώ είναι κι αυτό. Επίσης σε κάλυκα Fiocchi με 616 και 10mm μέταλλο (στο 34αρι το μέταλλο ήταν 16 mm). Η πυρίτιδα εδώ υποθέτω ότι είναι η PSB-3 ... ( ή μήπως η PSB-1 ??? Πολύ σκουρόχρωμη είναι πάντως).
IMG_20240212_182726.jpgIMG_20240212_185036.jpgIMG_20240212_185300.jpgIMG_20240212_190130.jpg
Ο διασπορέας του Καρδαρά έχει μια ιδιαιτερότητα. Τα πτερύγια του σταυρού είναι λυγισμένα και στριμμένα. Το είχαμε δει και παλαιότερα σε άλλο διασποράς του Ρουμελιώτη. Δεν ξέρω, αλλά δεν νομίζω ότι τους βγάζει έτσι ο Καρδαράς ... Μάλλον πατέντα του Ρουμελιώτη είναι ... Δεν ξέρω μόνο αν γίνεται από τις μηχανές κατά τη διάρκεια του γεμίσματος ή τους στρίβει εκ των προτέρων ... Χαράς το κουράγιο του αν κάθεται και τους στρίβει ένα - ένα πριν το γέμισμα !!! :oops::eek:
IMG_20240212_185133.jpg
:cool:
Υ.Γ. Ξέχασα να γράψω για τα σκάγια. Κι εδώ καλά φαίνονται. Και σωστά στο μέγεθος. Νούμερο 9 και περίπου 18 στο γραμμάριο.
 
Δεν ξέρω, αλλά δεν νομίζω ότι τους βγάζει έτσι ο Καρδαράς ... Μάλλον πατέντα του Ρουμελιώτη είναι ... Δεν ξέρω μόνο αν γίνεται από τις μηχανές κατά τη διάρκεια του γεμίσματος ή τους στρίβει εκ των προτέρων ... Χαράς το κουράγιο του αν κάθεται και τους στρίβει ένα - ένα πριν το γέμισμα !!! :oops::eek:
Στην πράξη που είχα δοκιμάσει τα csb1 32γρ διασποράς απέδιδαν μια χαρά...
Βέβαια σιγά κ την λεπτομέρεια που θα γινόταν η αιτία να μην βγεί καλό ένα φυσίγγι...

Και εγώ πιστευω πως ειναι απο τις μηχανες..
Αν κ εχει ξανασυζητηθεί κ υπάρχει άλλη εκδοχή....
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-32

Όπως κ αν έχει κ πέρα από το αποτέλεσμα δεν είναι κ ότι το καλύτερο να ανοίγεις ένα φυσίγγι κ να βρίσκεις έτσι μέσα τον διασπορέα...
 
Back
Top