Παρουσίαση Φυσιγγίων

Να ρωτήσω κάτι σε όποιους το έχουν δει συμβαίνει....
Σε φυσσιγι, με πλαστικό καλυκα, και ρελι με χαρτάκι, υπάρχει περίπτωση να ξε-ρελιασει σε πάροδο 2-3-5 χρόνων?
Ναι φυσικα μπορει να συμβει.
Εμενα μου συνεβει σε αστερι με πιεσμενο σκληρο βυσμα(spark).
 
Να ρωτήσω κάτι σε όποιους το έχουν δει συμβαίνει....
Σε φυσσιγι, με πλαστικό καλυκα, και ρελι με χαρτάκι, υπάρχει περίπτωση να ξε-ρελιασει σε πάροδο 2-3-5 χρόνων?

Σε δικο μου φυσιγγιο δεν εχει συμβει ποτε....αυτο που συμβαινει....ειναι να αλλαζει το τελικο υψος
ρελιασματος....μονο σε ημιδιαφανους....και μονο εαν δεν εχω διπλορελιασει.
Σε αυτην την περιπτωση απο ΠΧ. 57 χιλιοστα την αλλη μερα το φυσιγγιο ειναι 57,2 -57,3 χιλιοστα.
 
Last edited:
Κυριοι σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!!
Θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα....και αν μπορει με καποιον μαθηματικο τυπο να υπολογιστει.
Παιρνω ΠΧ...τα 2000 κιλα δυναμη που δεχονται τα σκαγια σε ενα νορμαλ φυσιγγιο με 700 -740 bar.
και ταχυτητα V1,5- 400 μετρα το δευτερολεπτο ενα βολι με διαμετρο 5χιλιοστα και βαρος 0.80 του
γραμμαριου , μηπως μπορειτε να μου υπολογισετε με ποσα κιλα δυναμη θα πεσει επανω στο θηραμα
στα 40 μετρα ???
Νίκο ψάχνεις ενέργεια στα 40μ όχι δύναμη.
Όσο πιο σκληρό το θήραμα τόσο μεγαλύτερη η δύναμη που ασκεί το ίδιο σκάγι.
Πιο απότομο φρενάρισμα ... Πιο μεγάλη δύναμη.
Θα στείλω excel αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι δουλεύει σωστά.
Επίσης καμιά σχέση η εσωτερική βλητική με την εξωτερική.
 
Νίκο ψάχνεις ενέργεια στα 40μ όχι δύναμη.
Όσο πιο σκληρό το θήραμα τόσο μεγαλύτερη η δύναμη που ασκεί το ίδιο σκάγι.
Πιο απότομο φρενάρισμα ... Πιο μεγάλη δύναμη.
Θα στείλω excel αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι δουλεύει σωστά.
Επίσης καμιά σχέση η εσωτερική βλητική με την εξωτερική.

Βασιλη...δεν με ''νοιαζει''.....εαν λεγεται ενεργεια...η δυναμη....προσπαθω να βρω ''ακρη''...για βγαλω τα
συμπερασματα μου....Αυτο που εβαλε ο φιλος ο elvas πρεπει να ειναι κατατοπιστηκο...εμ' ελα που δεν
ξερω αγγλικα...και δεν καταλαβαινω τι λεει....
Εαν μπορει καποιος φιλος ας το μεταφρασει....
Εχω χασει....''αυγα και καλαθια''.....μετρησα σημερα κατι 15βολα ΡΕΜΙΚΤΟΝ ΕΞΠΡΕΣ....και εριξα και
δευτερη βολη....γιατι δεν πιστευαν τα ματια μου την ταχυτητα του...
Ουτε εσεις θα πιστευετε στα ματια σας.....απο την αλλη ο Αμερικανος δεν μπορει να ειναι τοσο ''ασχετος''....
τα φυσιγγια του σκοτωνουν....με αυτες τις ταχυτητες....για ποιον λογο λοιπον εμεις ψαχνουμε ταχυτητες
των 400 - 410 - 420 - 440m/s στα βολια ??? Εκει εχω ''χασει'' την μπαλα...και αναρωτιεμαι γιατι τοση
΄΄φασαρια΄΄ για τις ταχυτητες...??
 
Βασιλη...δεν με ''νοιαζει''.....εαν λεγεται ενεργεια...η δυναμη....προσπαθω να βρω ''ακρη''...για βγαλω τα
συμπερασματα μου....Αυτο που εβαλε ο φιλος ο elvas πρεπει να ειναι κατατοπιστηκο...εμ' ελα που δεν
ξερω αγγλικα...και δεν καταλαβαινω τι λεει....
Εαν μπορει καποιος φιλος ας το μεταφρασει....
Εχω χασει....''αυγα και καλαθια''.....μετρησα σημερα κατι 15βολα ΡΕΜΙΚΤΟΝ ΕΞΠΡΕΣ....και εριξα και
δευτερη βολη....γιατι δεν πιστευαν τα ματια μου την ταχυτητα του...
Ουτε εσεις θα πιστευετε στα ματια σας.....απο την αλλη ο Αμερικανος δεν μπορει να ειναι τοσο ''ασχετος''....
τα φυσιγγια του σκοτωνουν....με αυτες τις ταχυτητες....για ποιον λογο λοιπον εμεις ψαχνουμε ταχυτητες
των 400 - 410 - 420 - 440m/s στα βολια ??? Εκει εχω ''χασει'' την μπαλα...και αναρωτιεμαι γιατι τοση
΄΄φασαρια΄΄ για τις ταχυτητες...??
Αλλάζεις τα κίτρινα κελιά μόνο και παίρνεις τα αποτελέσματα που θες

Για να δουλέψει πρέπει να εγκαταστήσεις τα παρακάτω

Excel 2003
https://www.bfxyz.nl/cgi-bin/bfxdownloader.pl?file=BfXSetup.zip

Excel 2007 και 2010 32 bit
https://www.bfxyz.nl/cgi-bin/bfxdownloader.pl?file=BfXSetup.zip

Excel 2010 64 bit
https://www.bfxyz.nl/cgi-bin/bfxdownloader.pl?file=BfXSetup64.zip

Δεν είναι σίγουρο ότι τα αποτελέσματα είναι σωστά γιατί δεν ξέρω το ballistic coefficient για σφαιρικό αντικείμενο.
Κράτα όμως το excel θα το βελτιώσω ...

Πρέπει να είναι ενεργοποιημένα τα παρακάτω
Untitled 11.jpgUntitled 22.jpg
 

Attachments

  • Shotgun Ballistic Calculator.zip
    16 KB · Προβολές: 5
Σε δικο μου φυσιγγιο δεν εχει συμβει ποτε....αυτο που συμβαινει....ειναι να αλλαζει το τελικο υψος
ρελιασματος....μονο σε ημιδιαφανους....και μονο εαν δεν εχω διπλορελιασει.
Σε αυτην την περιπτωση απο ΠΧ. 57 χιλιοστα την αλλη μερα το φυσιγγιο ειναι 57,2 -57,3 χιλιοστα.
Επιρεαζουναυτα τα 2/3 χιλιοστά στην ταχύτητα,και κατανομή? Η είναι αμελητέα?
 
Επιρεαζουναυτα τα 2/3 χιλιοστά στην ταχύτητα,και κατανομή? Η είναι αμελητέα?

Καθε δεκατο του χιλιοστου = 10-15 bar + - αναλογα πυριτιδα και σεταπ..


Χαλια και απο μενα σε δωκιμες μου

ΠΟΙΟ χαλια δεν γινεται τολη μου....εριξα και 3το φυσιγγιο....σκετη απογοητευση....σκεφτηκα μηπως εχω
προβλημα στον ταχογραφο....στον ιδιο στοχο...εριξα ενα τσιχλοφυσεκι.. με Α1 -1,60Χ32...398 ταχυτητα...
ο ταχογραφος δουλευει σωστα...και λαθος δεν κανει!!!
 
Καθε δεκατο του χιλιοστου = 10-15 bar + - αναλογα πυριτιδα και σεταπ..




ΠΟΙΟ χαλια δεν γινεται τολη μου....εριξα και 3το φυσιγγιο....σκετη απογοητευση....σκεφτηκα μηπως εχω
προβλημα στον ταχογραφο....στον ιδιο στοχο...εριξα ενα τσιχλοφυσεκι.. με Α1 -1,60Χ32...398 ταχυτητα...
ο ταχογραφος δουλευει σωστα...και λαθος δεν κανει!!!
Κατσε Νικο καπου σε εχασα για πιο λες?
 
Κατσε Νικο καπου σε εχασα για πιο λες?

Για τα Remington λεω τα 15βολα και τα 10βολα....που γραφουν 1050 bar.....ταχυτητες...για κλαματα...
ντρεπομαι να τις γραψω....απιστευτα χαμηλες...και ο ταχογραφος μετραει σωστα φιλε....τον τσεκαρισα...
 
Για τα Remington λεω τα 15βολα και τα 10βολα....που γραφουν 1050 bar.....ταχυτητες...για κλαματα...
ντρεπομαι να τις γραψω....απιστευτα χαμηλες...και ο ταχογραφος μετραει σωστα φιλε....τον τσεκαρισα...
Ετσι εξηγειτε η μειωμενη διατρηση εμενα φιλε το μονο που με ενδιαφερει ειναι αν βγαζουν τις αναγραφομενες τουλαχιστον
 
Τι ταχύτητα μέτρησες και σε ποιό φυσίγγι συγκεκριμένα;

Τι να πω...εσφαξα και ενα 10 βολο....δεν μπορω να χονεψω αυτο που βλεπω...
Μετρησα τα Remington Express σε 15βολο και 10 βολο......εχω χασει την ''μπαλα''....τα φυσιγγια αγορασμενα
πριν καποια χρονια...ωστοσο πολυ καλα φυλαγμενα...δεν τολμω να πω ταχυτητες....θα αγορασω και ''φρεσκα''
να τα ριξω να δω τι θα δοσουν....ειναι απαραδεκτες αυτες οι ταχυτητες...
 
Back
Top