Παρουσίαση Φυσιγγίων

Νίκο δεν ισχυει που σου είπαν πως είναι καναδεζικα κ που προφανως άφηναν να εννοηθεί ότι είναι τα γνησια....
Κώστα κάπως έτσι είναι...
Εξάλλου το ότι είναι Αμερικανικα το δήλωνε κ η τότε αντιπροσωπεία που έδρευε στην Ξάνθη...

View attachment 20541
Κ&Κ έτος 200κατι ? Τασο
Αυτά που είπα εγώ πρέπει να ναι μεταγενέστερα γιατί υπάρχει ακόμα η εταιρεία και εισάγει εδώ από Καναδά .
 
1997 Κώστα...και τα κουτιά τους θυμιζαν τα καναδεζικα ιμπεριαλ...εχουν κάποιες ομοιότητες...
Την θυμαμαι την διαφήμιση, κάνουκ ιμπεριαλ το σήμα του Καναδά πολύ πιστευτά όλα αυτά , φτιάχνονται όμως από την us munitions ποια και που να ήταν αυτή ?
 
Νίκο δεν ισχυει που σου είπαν πως είναι καναδεζικα κ που προφανως άφηναν να εννοηθεί ότι είναι τα γνησια....
Κώστα κάπως έτσι είναι...
Εξάλλου το ότι είναι Αμερικανικα το δήλωνε κ η τότε αντιπροσωπεία που έδρευε στην Ξάνθη...

View attachment 20541

Τασο μου τωρα το ξερω οτι δεν ισχυε οτι μου ελεγαν....τοτε δεν ηξερα....Εβλεπα επανω στο φυσεκι
χτυπημενο USA IMPERIAL.....Και την ''ετρωγα'' σαν χάχας...που να φανταστω την απατεωνια τους φιλε μου!!!
Τωρα ομως που ξερω τι ''παιζει''.....οτι πεφτει στα χερια μου......θα το περναω απο ψιλο κοσκινο..... για να
ξερω εαν αυτο που γραφει η συσκευασια ειναι αληθεια!!! :)
 
USA IMPERIAL.....
Κάπου έχω κάτι μπλέ 3ίντσα 6άρια.
Μπαγιάτικα κι αυτά ...

Μάλλον στον πατέρα μου για να ξεμπλοκάρουν οι ντουλάπες. :) :) :)

Μόλις φωνάζει η μάνα μου μου τα στέλνει σε μένα, μόλις φωνάζει η γυναίκα μου τα στέλνω σε αυτόν....

Μιλάμε για μεγάλη ποσότητα άχρηστου πυρομαχικού .... .hair.

Θα τα δώσω στον ξάδερφό μου να τα ρίξει σε κάναν γάμο ....
 
Κάπου έχω κάτι μπλέ 3ίντσα 6άρια.
Μπαγιάτικα κι αυτά ...

Μάλλον στον πατέρα μου για να ξεμπλοκάρουν οι ντουλάπες. :) :) :)

Μόλις φωνάζει η μάνα μου μου τα στέλνει σε μένα, μόλις φωνάζει η γυναίκα μου τα στέλνω σε αυτόν....

Μιλάμε για μεγάλη ποσότητα άχρηστου πυρομαχικού .... .hair.

Θα τα δώσω στον ξάδερφό μου να τα ρίξει σε κάναν γάμο ....

ΟΧΙ.....Να τα σφαξεις....και φτιαξεις δικα σου με τα υλικα που εχουν,,,,,πρεπει ( ετσι πιστευω ) να εχουν καλη ποιοτητα σκαγιων....σφαξε ενα να δεις Βασιλη!!!:)
 
Βρε παιδιά, μήπως έχει κανείς σας ζυγίσει συγκριτικά τα απλά/συμβατικά μολύβδινα σκάγια (2% αντιμόνιο) και τα αντιμονιούχα (5% αντιμόνιο)...;
Λογικά και θεωρητικά τα αντιμονιούχα πρέπει να είναι ελαχίστως ελαφρύτερα από τα απλά, αλλά πόσο...; Στο γραμμάριο ας πούμε...;
Είναι άραγε αξιόλογη η διαφορά στο πλήθος σκαγίων σε μια κυνηγετική ή σκοπευτική γόμωση, ή μήπως αμελητέα...;

(Κάποτε είχε ποστάρει εδώ κάτι βάρη σκαγίων σχετικά με αυτό το θέμα ο Στέλιος από την Κρήτη από ερασιτεχνικές, δικές του μετρήσεις, αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ και να το φρεσκάρω στη μνήμη μου...)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οιαδήποτε απόκρισή σας.
 
Last edited:
Καλησπέρα χρόνια πολλά!!! Η αριθμητική διαφορά είναι αμελητέα ,αλλά αυτά με το μεγαλύτερο αριθμό αντιμονίου επί της % έχουν μεγαλύτερη σκληρότητα άρα λιγότερες παραμορφώσεις και ως εκ τούτου καλύτερες κατανομες και διατρητικοτητα !
 
Βρε παιδιά, μήπως έχει κανείς σας ζυγίσει συγκριτικά τα απλά/συμβατικά μολύβδινα σκάγια (2% αντιμόνιο) και τα αντιμονιούχα (5% αντιμόνιο)...;
Λογικά και θεωρητικά τα αντιμονιούχα πρέπει να είναι ελαχίστως ελαφρύτερα από τα απλά, αλλά πόσο...; Στο γραμμάριο ας πούμε...;
Είναι άραγε αξιόλογη η διαφορά στο πλήθος σκαγίων σε μια κυνηγετική ή σκοπευτική γόμωση, ή μήπως αμελητέα...;

(Κάποτε είχε ποστάρει εδώ κάτι βάρη σκαγίων σχετικά με αυτό το θέμα ο Στέλιος από την Κρήτη από ερασιτεχνικές, δικές του μετρήσεις, αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ και να το φρεσκάρω στη μνήμη μου...)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οιαδήποτε απόκρισή σας.

Νικολα το προβλημα ειναι εαν οντως εχει 5% αντιμονιο οπως λεει...η διαφορα βαρους ειναι αμελητεα
οπως λεει και ο Βαγγελης.
Εχεις τροπο να μετρησης την διαφορα σκληροτητας.....?? Εαν οχι η μονη λυση ειναι τα επινικελωμενα
φιλε !!!!
 
Νικολα το προβλημα ειναι εαν οντως εχει 5% αντιμονιο οπως λεει...η διαφορα βαρους ειναι αμελητεα
οπως λεει και ο Βαγγελης.
Εχεις τροπο να μετρησης την διαφορα σκληροτητας.....?? Εαν οχι η μονη λυση ειναι τα επινικελωμενα
φιλε !!!!
Νίκο, φαίνεται εύκολα το σκάγι με 5% αντιμόνιο σε σύγκριση με ένα άλλο με 2%... Εάν το βάλεις σε μια μικρή πρέσα ή τανάλια και προσπαθήσεις να το συνθλίψεις, το μαλακό θα στραπατσαριστεί με εμφανώς λιγότερη πίεση σε σχέση με το σκληρό... Είναι πανεύκολο τεστάκι και μας καταμαρτυρά όντως τη διαφορά στη σκληρότητα... Επίσης, το μαλακό μολύβι μπορεί να συμπιεστεί και με γυμνά χέρια ή με τα νύχια μας σχετικά εύκολα...
Τώρα, όσο για τα επινικελωμένα ή επιχαλκωμένα σκάγια με μικρό ή μεσαίο ποσοστό αντιμονίου στη μάζα τους, είναι το ίδιο μαλακά με τα απλά, μαλακά ή ημίσκληρα σκάγια, διότι η επιμετάλλωση είναι απειροελάχιστα (μερικά μικρά) επιφανειακή... Η κυρίως μάζα τους και ο πυρήνας τους παραμένει σίγουρα πιο μαλακός, αφού η πρόσμιξη του αντιμονίου είναι, έτσι κι αλλιώς, σαφώς μικρότερη σε σύγκριση με τα σκάγια αυξημένου αντιμονίου... Bέβαια, μπορούν κάλλιστα να συνυπάρξουν και τα δύο αυτά ποιοτικά χαρακτηριστικά σε ένα ακριβό φυσίγγιο, δηλαδή και η αυξημένη περιεκτικότητα σε αντιμόνιο και η επιμετάλλωση επιφανειακώς εξωτερικά... Τρανό τέτοιο παράδειγμα, τα εξαιρετικά Mygra Tortora της Baschieri & Pellagri (και 5% αντιμόνιο και επιχαλκωμένα!).
 
Last edited:
Νίκο, φαίνεται εύκολα το σκάγι με 5% αντιμόνιο σε σύγκριση με ένα άλλο με 2%... Εάν το βάλεις σε μια μικρή πρέσα ή τανάλια και προσπαθήσεις να το συνθλίψεις, το μαλακό θα στραπατσαριστεί με εμφανώς λιγότερη πίεση σε σχέση με το σκληρό... Είναι πανεύκολο τεστάκι και μας καταμαρτυρά όντως τη διαφορά στη σκληρότητα... Επίσης, το μαλακό μολύβι μπορεί να συμπιεστεί και με γυμνά χέρια ή με τα νύχια μας σχετικά εύκολα...
Τώρα, όσο για τα επινικελωμένα ή επιχαλκωμένα σκάγια με μικρό ή μεσαίο ποσοστό αντιμονίου στη μάζα τους, είναι το ίδιο μαλακά με τα απλά, μαλακά ή ημίσκληρα σκάγια, διότι η επιμετάλλωση είναι απειροελάχιστα (μερικά μικρά) επιφανειακή... Η κυρίως μάζα τους και ο πυρήνας τους παραμένει σίγουρα πιο μαλακός, αφού η πρόσμιξη του αντιμονίου είναι, έτσι κι αλλιώς, σαφώς μικρότερη σε σύγκριση με τα σκάγια αυξημένου αντιμονίου... Bέβαια, μπορούν κάλλιστα να συνυπάρξουν και τα δύο αυτά ποιοτικά χαρακτηριστικά σε ένα ακριβό φυσίγγιο, δηλαδή και η αυξημένη περιεκτικότητα σε αντιμόνιο και η επιμετάλλωση επιφανειακώς εξωτερικά... Τρανό τέτοιο παράδειγμα, τα εξαιρετικά Mygra Tortora της Baschieri & Pellagri (και 5% αντιμόνιο και επιχαλκωμένα!).

Νικολα συμφωνω με ολα αυτα που λες....ομως δεν κατεληξα τυχαια στα επινικελωνα. Εχω κανει μια πατεντα και
μετραω την σκληροτητα του σκαγιου... με πενσα δεν μπορουσα να βγαλω ακρη...δεν μπορουσα να ελεγξω
τις δυναμεις μου...( :p )
Την εχω ''πατησει'' μια φορα με Ν4 σκαγια....και απο τοτε εβαλα μυαλο φιλε μου!!!;)
 
Νικολα συμφωνω με ολα αυτα που λες....ομως δεν κατεληξα τυχαια στα επινικελωνα. Εχω κανει μια πατεντα και
μετραω την σκληροτητα του σκαγιου... με πενσα δεν μπορουσα να βγαλω ακρη...δεν μπορουσα να ελεγξω
τις δυναμεις μου...( :p )
Την εχω ''πατησει'' μια φορα με Ν4 σκαγια....και απο τοτε εβαλα μυαλο φιλε μου!!!;)
Νομίζεις ότι έχεις δίκιο για τα επινικελωμενα! Προχθές δοκίμασα σε τενεκέδες λαδιού επινικελωμενα και απλά στο ίδιο setup σε Νο 6 και τα δύο και τα επινικελωμενα σαφώς υπερτερούσαν σε διάτρηση συγκεκριμένα το φυσιγγι ήταν Α1 686 1,70x34 No 6 η απόσταση 36,50 μέτρα ,το απλό δεν τρύπησε τον τενεκέ ενώ τα επινικελωμενα πάνω από τα μισά σκάγια την μπροστινή και σχεδόν βγήκαν στην άλλη πλευρά! Ήταν και περισσότερα σκάγια στο στόχο στο φυσιγγι με τα επινικελωμενα!
 
Νομίζεις ότι έχεις δίκιο για τα επινικελωμενα! Προχθές δοκίμασα σε τενεκέδες λαδιού επινικελωμενα και απλά στο ίδιο setup σε Νο 6 και τα δύο και τα επινικελωμενα σαφώς υπερτερούσαν σε διάτρηση συγκεκριμένα το φυσιγγι ήταν Α1 686 1,70x34 No 6 η απόσταση 36,50 μέτρα ,το απλό δεν τρύπησε τον τενεκέ ενώ τα επινικελωμενα πάνω από τα μισά σκάγια την μπροστινή και σχεδόν βγήκαν στην άλλη πλευρά! Ήταν και περισσότερα σκάγια στο στόχο στο φυσιγγι με τα επινικελωμενα!

Καλημερα Βαγγελη!!!! Δεν κανω λαθος....το ξερω.....ο τροπος που μετραω την σκληροτητα των
σκαγιων ειναι αλανθαστος φιλε.....Τα επινικελωμενα εχουν καλη σκληροτητα....τα επιχαλκωμενα...και
αυτα μια φορα την πατησα.....δεν τα ξανα επιασα στα χερια μου....οι τουφεκιες πλεον που ριχνουμε στον λαγο
ακομα και στις φασσες ( δυστυχως ) ειναι ειναι πολυ λιγοτερες απο αυτες που ριχναμε πριν μερικα
χρονια....δεν αξιζει να χανεις θηραμα.....γιατι τα σκαγια ( μολυβδινα ) σου βγηκαν ''βουτυρο'' !!!

ΥΓ. Επεσα σε παρτιδα σκαγια Ν4 μολυβδινα που ηταν οτι χειροτερο εχω πιασει στα χερια μου....εριχνα
τουφεκια σε στοχο.....και εψαχνα να βρω σκαγια.....δεν πιστευαν τα ματια μου αυτο που εβλεπα....εκλεινα
το ιδιο σεταπ με Ν5....σφηγκοφωλια τα σκαγια στον στοχο....ευτυχως το πηρα γρηγορα χαμπαρι οτι
εφταιγαν τα σκαγια.....αλλιως θα εχανα τα μαλλια μου φιλε!!!
 
Παιδιά παίζει σίγουρα μεγάλο ρόλο και η ποιότητα κατασκευής των σκαγιών... Υπάρχουν διαφορές ως προς αυτό από κατασκευαστή σε κατασκευαστή... Πρέπει το σκάι να είναι αρχικώς απόλυτα σφαιρικό και στιλπνό, και η επιμετάλλωση να είναι άψογη και τέλεια... Ισόπαχη και πολύ καλά "δαγκωμένη" σε ολόκληρη την επιφάνεια του σκαγιού, ανθεκτική στο χρόνο και τις τριβές...

Έχω αγοράσει γαλλικά επώνυμα φουσέκια (όνομα και μη χωριό) με επιχαλκωμένα σκάγια και η επιχάλκωσή τους ήτανε διά γυμνού οφθαλμού τρισάθλια, οπότε τι σόι βελτίωση στο βλητικό αποτέλεσμα να σου παράσχει κάτι τέτοιο...;
Απεναντίας, άριστα από πάσης απόψεως επινικελωμένα σκάγια χρησιμοποιεί η βρετανική GAMEBORE (www.gamebore.com), η οποία, δυστυχώς, δεν εισάγεται στη χώρα μας (και τώρα με το Brexit... ούτε πρόκειται!).

Τέλος, κάποιοι ισχυρίζονται ότι, για καθαρά τεχνικούς/κατασκευαστικούς λόγους, στα επιχαλκωμένα σκάγια προηγείται και επινικέλωση...! Αλλά δεν είμαι προσωπικά βέβαιος γι' αυτό...
 
Last edited:
Τέλος, κάποιοι ισχυρίζονται ότι, για τεχνικούς λόγους, στα επιχαλκωμένα σκάγια προηγείται και επινικέλωση...! Αλλά δεν είμαι προσωπικά βέβαιος γι' αυτό...
Το αντίθετο γίνεται Νικόλα, πρώτα επιχάλκωση και μετά επινικέλωση. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν γίνεται αυτό και στα σκάγια (μόλυβδο). Σε σιδερένια ή ατσάλινα αντικείμενα πάντως το νικέλιο δεν "πιάνει" καλά απευθείας, ενώ ο χαλκός "πιάνει", και το νικέλιο πιάνει καλά στο χαλκό. Έτσι προηγείται η επιχάλκωση του προς επινικέλωση αντικειμένου.
 
Δεν είμαι σίγουρος όμως αν γίνεται αυτό και στα σκάγια (μόλυβδο)
Το ιδιο ισχυει Στελιο.Πρωτα χαλκο μετα νικελιο.Χαλυβας-ατσαλι το
ιδιο υλικο με διαφορετικη πυκνοτητα και ποσοτητα ανθρακα απλα.
 
Ακριβώς επειδή έχω φίλο και έχω φτιάξει διαφορα παλιά ήθελα να επινικελωσω αλλά δεν ειχε τοσο ψιλή σχάρα πρώτα επιχαλκωνει και μετά επινικελωνει και λογικά θα έπρεπε τα επιχαλκωμενα να πωλούνται φθηνότερα από τα επινικελωμενα σκάγια .Και τα επινικελωμενα ειναι και σκληρότερα
 
Καλησπερα....βαζω ενα φυσιγγι που μου εδωσε ενας φιλος μου.....Ρουμελιωτης Νο.5 ......Υψος μεταλλου 21,23mm, καψουλι 616, κλεισιμο στα 58.35mm, παχος ρελιου 2.18mm, βαθος ρελιου 1.7mm, βαρος σκαγιων 35.5 (Νο.5) διαμετρος 2.96mm, βαρος πυριτιδας 1.97γραμμαρια (Mb36)....
 

Attachments

  • Screenshot_20210104-210525_Gallery.jpg
    Screenshot_20210104-210525_Gallery.jpg
    74 KB · Προβολές: 54
  • Screenshot_20210104-210520_Gallery.jpg
    Screenshot_20210104-210520_Gallery.jpg
    86,9 KB · Προβολές: 50
  • Screenshot_20210104-210509_Gallery.jpg
    Screenshot_20210104-210509_Gallery.jpg
    98,4 KB · Προβολές: 48
  • Screenshot_20210104-210503_Gallery.jpg
    Screenshot_20210104-210503_Gallery.jpg
    111,7 KB · Προβολές: 47
  • Screenshot_20210104-210458_Gallery.jpg
    Screenshot_20210104-210458_Gallery.jpg
    101,9 KB · Προβολές: 50
Back
Top