Παρουσίαση Φυσιγγίων

Στα ''παλια μαλαματα'' βρηκα κατι 9βολα της Lambro Αγορασμενα την 10ετια του 80.
Το ενα το εσφαξα....αλλα δυο πραγματα δεν καταλαβα .1ον τι καψουλι εχει δλδ 616 ή 688....και 2oν
ενω ο καλυκας γραφει LAMBRO - ITALY....εαν ειναι Ιταλικο ή Ελληνικο.
Δεν τα εχω δοκιμασει...δεν εχω αποψη....εαν καποιος φιλος ή συναδελφος τα εχει δοκιμασει καλο θα ηταν
να μαθουμε τι ''ψαρια΄΄ πιανουν.
Θα βαλει φωτο ενας καλος φιλος για μενα....Η πυριτιδα ειναι SIPE.
 
Στα ''παλια μαλαματα'' βρηκα κατι 9βολα της Lambro Αγορασμενα την 10ετια του 80.
Το ενα το εσφαξα....αλλα δυο πραγματα δεν καταλαβα .1ον τι καψουλι εχει δλδ 616 ή 688....και 2oν
ενω ο καλυκας γραφει LAMBRO - ITALY....εαν ειναι Ιταλικο ή Ελληνικο.
Δεν τα εχω δοκιμασει...δεν εχω αποψη....εαν καποιος φιλος ή συναδελφος τα εχει δοκιμασει καλο θα ηταν
να μαθουμε τι ''ψαρια΄΄ πιανουν.
Θα βαλει φωτο ενας καλος φιλος για μενα....Η πυριτιδα ειναι SIPE.
Αφού είναι LAMBRO είναι ελληνικό φίλε Νίκο. Εκείνες τις εποχές, πριν την εξαγορά από το Ναυπλιώτη, η εταιρεία (ΑΦΟΙ ΛΑΜΠΡΟΥ ΑΒΕΕ) χρησιμοποιούσε διάφορους κάλυκες, είτε απευθείας του εμπορίου, είτε κατόπιν δικής της παραγγελίας με τη φίρμα της (LAMBRO) χτυπημένη στη βάση. Υπήρχαν κατά καιρούς και LAMBRO-ITALY, και LAMBRO-FRANCE, και FIOCCHI-HELLAS, και MARTIGNONI-GENOVA ... και δεν ξέρω τι άλλο ... ;) Τώρα ποιος τους κατασκεύαζε, δεν ξέρω, πιθανολογώ ότι ο LAMBRO-ITALY ήταν της FIOCCHI ... χωρίς να είμαι σίγουρος !!!
IMG_20170710_232323.jpg
IMG_20170710_231800.jpg
IMG_20170710_224954.jpg
 
Αφού είναι LAMBRO είναι ελληνικό φίλε Νίκο. Εκείνες τις εποχές, πριν την εξαγορά από το Ναυπλιώτη, η εταιρεία (ΑΦΟΙ ΛΑΜΠΡΟΥ ΑΒΕΕ) χρησιμοποιούσε διάφορους κάλυκες, είτε απευθείας του εμπορίου, είτε κατόπιν δικής της παραγγελίας με τη φίρμα της (LAMBRO) χτυπημένη στη βάση. Υπήρχαν κατά καιρούς και LAMBRO-ITALY, και LAMBRO-FRANCE, και FIOCCHI-HELLAS, και MARTIGNONI-GENOVA ... και δεν ξέρω τι άλλο ... ;) Τώρα ποιος τους κατασκεύαζε, δεν ξέρω, πιθανολογώ ότι ο LAMBRO-ITALY ήταν της FIOCCHI ... χωρίς να είμαι σίγουρος !!!
View attachment 14574
View attachment 14575
View attachment 14576
ΣΤΕΛΙΟΣ ή αλλιώς Εγκυκλοπαίδεια "ΔΟΜΗ".RESPECT.
 
Αφού είναι LAMBRO είναι ελληνικό φίλε Νίκο. Εκείνες τις εποχές, πριν την εξαγορά από το Ναυπλιώτη, η εταιρεία (ΑΦΟΙ ΛΑΜΠΡΟΥ ΑΒΕΕ) χρησιμοποιούσε διάφορους κάλυκες, είτε απευθείας του εμπορίου, είτε κατόπιν δικής της παραγγελίας με τη φίρμα της (LAMBRO) χτυπημένη στη βάση. Υπήρχαν κατά καιρούς και LAMBRO-ITALY, και LAMBRO-FRANCE, και FIOCCHI-HELLAS, και MARTIGNONI-GENOVA ... και δεν ξέρω τι άλλο ... ;) Τώρα ποιος τους κατασκεύαζε, δεν ξέρω, πιθανολογώ ότι ο LAMBRO-ITALY ήταν της FIOCCHI ... χωρίς να είμαι σίγουρος !!!
View attachment 14574
View attachment 14575
View attachment 14576


Στελιο ναι οπως τα λες πρεπει να ειναι φιλε!!! Μου εκανε εντυπωση οτι ειναι οριακα στην προοδευτικοτα της
SIPE..... και παρ'ολο το οτι ειναι κλεισμενο σε καλυκα 67,4 -61,5 και με 688 καψουλι....το ρελι ''μαρτυραει'' αργο
φυσεκι.....Δεν ξερω τι γνωμη εχουν οι αλλοι συναδελφοι.....αλλα πιστευω οτι με τετοιο 9βολο καπρι στα 40 μετρα
δεν το κρατας..... Επισεις πιστευω οτι εαν ηταν σε 8βολο θα ηταν πολυ καλυτερο.
Το εσφαξα απο περιεργεια γιατι ηταν της 10ετιας του 80....Τοτε ειχαμε αλλες γνωσεις....και αλλες σημερα!!!;):)
 
Έχει παρουσιαστεί ξανά το συγκεκριμένο αλλά με άλλες δοσολογίες.
Lambro καφέ παλιό: 1,67 sipe - GT 24 - 33γρ σκάγια διάστασης 2,5-2,6-2,7 καψουλι δεν μπορώ να ξεχωρίσω, έχει γκρι χρώμα το χαρτάκι και μόλις το ξύνω ελαφρώς κόκκινο. Από την άλλη μεριά είναι πλακέ όπως το 615-616. Το μυαλό μου παραπέμπει στο 615.
IMG_20200717_133712.jpg
IMG_20200717_132741.jpg
 
Back
Top