Παρουσίαση Φυσιγγίων

Μβ32 είναι η πυρίτιδα κ η συνταγή είναι 616-1,75-35 ...
Στην Ιταλία αυτή τη συνταγή την αποκαλούν "φονιά της Σικελίας" κ την δουλεύουν πολύ στις φάσσες...
Είναι καλή συνταγή γενικά, την έχω δουλέψει κ εγώ σε δικά μου φυσίγγια...
Στη καλησπέρα. Είναι με z2m18 η z2m21 ??????
 
Συνεχεια με ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ 34γραμ , Ν6.

View attachment 48096
View attachment 48097
View attachment 48098

Και η αποτυπωση στον στοχο + την ταχυτητα .

View attachment 48099
View attachment 48100

Το Ν5 - 35 γραμμαρια παλι του ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ ....Πρωτα ο θεος παρουσιαση το απογευμα !!! :)
Κλασικη συνταγή της pab1 έτσι είχε και τα παλιά αροου ..εξερετικο μπραβω στον Αντρέα.,,δεν κάνη τσιγκουνιες
 
Last edited:
Συνεχεια με ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ 34γραμ , Ν6.

View attachment 48096
View attachment 48097
View attachment 48098

Και η αποτυπωση στον στοχο + την ταχυτητα .

View attachment 48099
View attachment 48100

Το Ν5 - 35 γραμμαρια παλι του ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ ....Πρωτα ο θεος παρουσιαση το απογευμα !!! :)
Φακιν Μπόιτο‼️
τι τα κάνεις τα όπλα κ βγάζουν τέτοιες συγκεντρώσεις ρε Νικ‼️
 
Νίκο έχεις παρατηρήσει μια γενική αύξηση στη συγκέντρωση του Boito κ εσύ η ειναι η ιδέα μου???
Αν θυμάμαι το είχες πάρει από αγγελία στο φόρουμ... Είχε ρίξει τουφεκιές η ήταν Καινούργιο σχετικά μόλις το πήρες?
 
Last edited:
Νίκο έχεις παρατηρήσει μια γενική αύξηση στη συγκέντρωση του Boito κ εσύ η εικόνα η ιδέα μου???
Αν θυμάμαι το είχες πάρει από αγγελία στο φόρουμ... Είχε ρίξει τουφεκιές η ήταν Καινούργιο σχετικά μόλις το πήρες?

Δεν ειναι ιδεα σου Αρη. Οντως το εχω δει και το εχω διαπιστωσει και εγω.
Πρωτα σε συγκριτικες δοκιμες με ιδιο σεταπ με την μπερετα...το ΒΟΙΤΟ ηταν αρκετα πισω !!
Δεν ξερω και το λεω ειλικρινα εαν εφταιγα εγω η το οπλο....
Η ΑΙΣΘΗΤΗ βελτιωση ηρθε απο την ωρα που ο Αλεξιου ( οπλουργος ) μου αλλαξε τα ελατηρια
στις σκανδαλες....Απ' οτι μου ειπε εφτιαξε δικα του στο ''χερι''...και τα παλια μου εστειλε πισω..
Τωρα οι σκανδαλες του ειναι ακριβως οπως της μπερετα....και εχω ''οπλο''...πρωτα η τουφεκια του
ηταν βασανο....
Τωρα δεν εχω κανει συγκριτικες δοκιμες με την μπερετα....αλλα απο τα ποσοστα που βλεπω την
εχει απο κοντα.
Τα 3* αστρα σταθερο τσοκ...η καννη εαν εχει καταλοιπα απο προηγουμενο φυσιγγιο δεν βγαζει τοσο
καλες τουφεκιες οπως οταν ειναι καθαρη.
Να σκεφτεις οτι οταν κανω δοκιμες μετα απο καθε βολη...την κοιταω ( και στην μπερετα το εκανα αυτο )
και εαν εχει εστω ιχνος απο καταλοιπα την καθαριζω.
Δεν το ειχα ''δουλεψει'' το οπλο....Οταν το πηρα πηγα μια φορα στο περασμα....αλλου το θηραμα αλλου
εριχνα εγω....φοβερο προβλημα με τις σκανδαλες του.
Εχει αχρωμιωτες καννες....και το πηρα απο αγγελια του φορουμ. Ο Ηλιας πρωην κατοχος....ΔΩΡΟ μου
το εκανε....200 ευρω το πηρα το οπλο...Ας ειναι παντα καλα ο ανθρωπος....μεταχειρισμενο ηταν...
και κατω καννη 3* αστρα εχει καποια σημαδακια...εσωτερικα .
Με εκανε με ποζε....σιδεριά το λεω.....( βοιτο ).....αλλα διαμαντι μου βγηκε!!
Με αγαπαει ο Θεος φιλε !!!
Θελω να τσεκαρω με αρκετα σεταπ και δοκιμες και το φουλ τσοκ - σταθερο και αυτο - στα 50 μετρα
και αν μου κανει τα ''κεφια'' ε' θα ξεκουραστει λιγο η μπερετα!!!! :)
 
Το θυμάμαι ότι ήταν αρκετά πίσω από τη beretta κ γενικά σχετικά φτωχό σε συγκεντρώσεις... Μάλιστα το καυλαντιζες κιόλας όσων αφορά τη δήθεν υπέροχη του αχρωμιοτου... Τώρα βλέπω ότι η συγκέντρωση τού σε διάφορα φυσίγγια που μάλιστα δεν είναι κ δικά σόυ έχει ανέβει αισθητά...
Υπάρχει μια θεωρία που λέει ότι οι αχρωμιωτες κανες μετά από έναν αριθμό φυσιγγίων σφίγγουν ελαφρά αλλά αισθητά.. για αυτό σε ρωτάω αν ήταν δουλεμενο πιο πριν... Εμένα η ρεμινγκτον μετά από 300 περίπου φυσίγγια ανέβασε ένα 10% σχεδόν συγκέντρωση σε όλα τα φυσίγγια, στο σύνολο της... Τώρα αν ευσταθεί η θεωρία η όχι δεν ξέρω, πάντως είναι κάτι που το παρατηρούν όλοι...
 
Το θυμάμαι ότι ήταν αρκετά πίσω από τη beretta κ γενικά σχετικά φτωχό σε συγκεντρώσεις... Μάλιστα το καυλαντιζες κιόλας όσων αφορά τη δήθεν υπέροχη του αχρωμιοτου... Τώρα βλέπω ότι η συγκέντρωση τού σε διάφορα φυσίγγια που μάλιστα δεν είναι κ δικά σόυ έχει ανέβει αισθητά...
Υπάρχει μια θεωρία που λέει ότι οι αχρωμιωτες κανες μετά από έναν αριθμό φυσιγγίων σφίγγουν ελαφρά αλλά αισθητά.. για αυτό σε ρωτάω αν ήταν δουλεμενο πιο πριν... Εμένα η ρεμινγκτον μετά από 300 περίπου φυσίγγια ανέβασε ένα 10% σχεδόν συγκέντρωση σε όλα τα φυσίγγια, στο σύνολο της... Τώρα αν ευσταθεί η θεωρία η όχι δεν ξέρω, πάντως είναι κάτι που το παρατηρούν όλοι...

Δεν ξερω ποσα φυσιγγια εχει ριξει το ΒΟΙΤΟ σε συνολο εννοω...
Η μπερετα εχει ριξει κοντα στα 140 -150000 χιλιαδες φυσιγγια....
Απο καννες ποιες ειναι καλυτερες χρωμιο η αχρωμιωτες....θα δεχτω αυτο που λες...δλδ ''στρωνει''
η καννη με το δουλεμα.
Στις συγκριτικες δοκιμες με την Ρεμι την 1100 η μπερετα ηταν μπροστα.....τωρα που εχω το ΒΟΙΤΟ
θα κανω και αλλες και θα εχω καλυτερη εικονα...
Ειμαι τυχερος που και ΒΟΙΤΟ ειναι μαγκνουμ....οποτε θα εχουμε καλυτερα συγκριτικα στοιχεια + οτι
εχει και τον ΙΔΙΟ αυλο!!!
 
Last edited:
Δεν το αναφέρω αυτό που βλέπω σαν σύγκριση με άλλα όπλα, το αναφέρω κυρίως επειδή διακρίνω μια αλλαγή στο Boito... Οι χρωμιωμενες κανες δεν έχουν κάποιο αντίκτυπο στην απόδοση μετά από ένα πλήθος βολών, υπάρχει το χρώμιο, δεν μπορεί να μεταβληθεί τίποτα... Στις αχρωμιωτες λένε ότι μετά από αρκετές τουφεκιές δημιουργείται ένα είδος επιπλέον λείανσης... Δεν έχω εμπειρία μεγάλη όμως με αχρωμιωτες κανες, μια κατέχω για έναν χρόνο οπότε τα αναφέρω με επιφύλαξη
 
Και η Μπερέτα στρώνει Νίκο και ας είναι χρωμιωμενη το μέταλο δουλεύει διαμορφώνεται και αν δεν το ζόριζεις επαναλαμβανόμενα από πιέσεις να το φτάνεις στα όρια του ακόμη καλύτερα.

Αυτη και αν εχει φαει ''ζόρια''......ευτυχως δεν εχει μιλιά....και χερια...Αλλιως την ειχα ''βαμμενη'' Γιαννη μου !!! :)
 
Δεν το αναφέρω αυτό που βλέπω σαν σύγκριση με άλλα όπλα, το αναφέρω κυρίως επειδή διακρίνω μια αλλαγή στο Boito... Οι χρωμιωμενες κανες δεν έχουν κάποιο αντίκτυπο στην απόδοση μετά από ένα πλήθος βολών, υπάρχει το χρώμιο, δεν μπορεί να μεταβληθεί τίποτα... Στις αχρωμιωτες λένε ότι μετά από αρκετές τουφεκιές δημιουργείται ένα είδος επιπλέον λείανσης... Δεν έχω εμπειρία μεγάλη όμως με αχρωμιωτες κανες, μια κατέχω για έναν χρόνο οπότε τα αναφέρω με επιφύλαξη

Αυτο που λες για την λειανση εχεις δικιο....Μου το εχει πει φιλος που εχει αρκετα οπλα χρωμιο και μη...
και η αχρωμιωτες καννες του μετα απο αρκετες βολες εγιναν ''γυαλι'' μεσα !!!
 
Back
Top