Παρουσίαση Φυσιγγίων

Xρυσανθε δεν εννοουσα οτι σκοτωνουν μεχρι 25 - 30 μετρα.....Εννοουσα οτι σε με πολυ υγρασια
αυτο τους ''σωνει'' φιλε !!!!!;)


Λαμπη μην με ''τσιγκλάς''......ξερεις οτι ειμαι υπερ του 57 χιλιοστα ....και του 56,5 φιλε μου καλέ!!!! :)


Αριστο συμφωνουμε σε ολα.....περι ορεξεως κολοκυθοπιτα φιλε!!!!!:)


Μητσαρα η SSB+150 πολυ καλη....και σε βολια που την δοκιμασα....Φετος τον χειμωνα θα την δουλεψω
και σε σκαγια μολυβδινα .....εκτος απο το ατσαλι. Στο λεω απο τωρα....πολυ αξιολογη..... φιλε !!!!!:)
 
Μητσαρα η SSB+150 πολυ καλη....και σε βολια που την δοκιμασα....Φετος τον χειμωνα θα την δουλεψω
και σε σκαγια μολυβδινα .....εκτος απο το ατσαλι. Στο λεω απο τωρα....πολυ αξιολογη..... φιλε !!!!!:)
εκτος απο 10 βολο 11/0 σε τι αλλα βολια την δοκιμασες Νικο ,εγω την πηρα πιο πολυ για 10 βολα 12/0 αλλα κανει και για 36-38-40 γρ μολυβδυνα εβγαλα φυσιγγακια καλα χωρις πολυ "κοπο"
 
Εξηγήστε και σε εμάς τους άσχετους τι διαφορές έχουν οι πυθμένες των φυσιγγίων και πως αυτοί επηρρεάζουν την απόδοση.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι οι κωνικοί ή επίπεδοι επιλέγονται ώστε να βγεί η απαιτούμενη ογκομετρία.
Υπάρχουν και άλλα μυστικά ;
Η γωνία πυροδότησης του καψυλίου (αν υπάρχει τέτοιος όρος και δεν τον ανακάλυψα μόλις τώρα) παίζει κανέναν ρόλο ;;;;
 
Εξηγήστε και σε εμάς τους άσχετους τι διαφορές έχουν οι πυθμένες των φυσιγγίων και πως αυτοί επηρρεάζουν την απόδοση.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι οι κωνικοί ή επίπεδοι επιλέγονται ώστε να βγεί η απαιτούμενη ογκομετρία.
Υπάρχουν και άλλα μυστικά ;
Η γωνία πυροδότησης του καψυλίου (αν υπάρχει τέτοιος όρος και δεν τον ανακάλυψα μόλις τώρα) παίζει κανέναν ρόλο ;;;;

Βασιλη μου .....λενε οτι υπαρχει διαφορα αναλογα με τον πυθμενα και την τοποθετηση του καψυλιου
στην καυση....Εγω δεν εχω να πω τιποτα....Οτι και αν πω....δεν εχω αποδειξεις....οποτε το βουλωνω...φιλε!!!
 
εκτος απο 10 βολο 11/0 σε τι αλλα βολια την δοκιμασες Νικο ,εγω την πηρα πιο πολυ για 10 βολα 12/0 αλλα κανει και για 36-38-40 γρ μολυβδυνα εβγαλα φυσιγγακια καλα χωρις πολυ "κοπο"

Μητσαρα σε βολια....την δοκιμασα σε 10βολο 11/0 σε 12/76....
Και γραφω στις σημειωσεις μου....το σεταπ αναλυτικα και οτι εδωσε V1,5-429m/s και στα 35 μετρα με
3* αστρα μαμα τσοκ 8 βολια σε διαμετρο κυκλου 30 εκατοστων....
Ψαχνω να βρω την καριολα την αποτυπωση στοχου....και δεν την βρισκω....ξεχασα να την αποθηκευσω...
Υπαρχει η αποτυπωση.....αλλα αντε ψαξε ενα δωματιο δοκιμες να την βρεις....Καλυτερα να κανεις καινουργια
δοκιμη!!!!

Οταν κρυωσει λιγο ο καιρος....θα την δοκιμασω με τα βολια της ρεμικτον που εχουν 9 χιλιοστα διαμετρο φιλε.
 
Ο κωνικος πυθμενας ανεβαζει μπαρ
Επισης μερικες μπαρουτες μικρου ογκου πχ s4 sipe κ μπαρουτες ×28 καλο θα ειναι να γεμιζονται σε οσο πιο επιπεδο πυθμενα γινεται γιατι σε συνσυασμο με μεγαλη φουστα συγκεντρωτηρα δημιουργειται κενο στο χωρο καυσης
 
Ο κωνικος πυθμενας ανεβαζει μπαρ
Επισης μερικες μπαρουτες μικρου ογκου πχ s4 sipe κ μπαρουτες ×28 καλο θα ειναι να γεμιζονται σε οσο πιο επιπεδο πυθμενα γινεται γιατι σε συνσυασμο με μεγαλη φουστα συγκεντρωτηρα δημιουργειται κενο στο χωρο καυσης
Φιλε οι διβασικες μικρου ογκου απαιτουν κωνικα πυθμενια , κ οι χ28 δεν ειναι ολες μικρου ογκου , δεν εχει δηλαδη σχεση η προοδευτικοτητα με την ογκομετρια στις μπαρουτες , να σου δωσω ενα παραδειγμα , η Csb 6 που ειναι χ24 ειναι μεγαλυτερου ογκου κ απο την Csb5 x28 κ απο την Csb1x32
 
Μητσαρα σε βολια....την δοκιμασα σε 10βολο 11/0 σε 12/76....
Και γραφω στις σημειωσεις μου....το σεταπ αναλυτικα και οτι εδωσε V1,5-429m/s και στα 35 μετρα με
3* αστρα μαμα τσοκ 8 βολια σε διαμετρο κυκλου 30 εκατοστων....
Ψαχνω να βρω την καριολα την αποτυπωση στοχου....και δεν την βρισκω....ξεχασα να την αποθηκευσω...
Υπαρχει η αποτυπωση.....αλλα αντε ψαξε ενα δωματιο δοκιμες να την βρεις....Καλυτερα να κανεις καινουργια
δοκιμη!!!!

Οταν κρυωσει λιγο ο καιρος....θα την δοκιμασω με τα βολια της ρεμικτον που εχουν 9 χιλιοστα διαμετρο φιλε.
την ξερω την αποτηπωση του 10 βολου δεν ειναι αυτο που σου ειπα να δοκιμασεις ? με τον θωδη ?
 
Φιλε οι διβασικες μικρου ογκου απαιτουν κωνικα πυθμενια , κ οι χ28 δεν ειναι ολες μικρου ογκου , δεν εχει δηλαδη σχεση η προοδευτικοτητα με την ογκομετρια στις μπαρουτες , να σου δωσω ενα παραδειγμα , η Csb 6 που ειναι χ24 ειναι μεγαλυτερου ογκου κ απο την Csb5 x28 κ απο την Csb1x32
Σε δοκιμες με s4 στο 1.45 κ διασπορεα sg σε κωνικο πυθμενα ενω το φυσιγγι ηταν σχετικα πατημενο ακουγα την μπαρουτη να παιζει μεσα.
Φαντασου τι θα κανει με μεγαλυτερη φουστα κ δεν νομιζω να ειναι ασφαλες αυτο.
Απο αυτο εβγαλα το συμπαρασμα.
 
να σου δωσω ενα παραδειγμα , η Csb 6 που ειναι χ24 ειναι μεγαλυτερου ογκου κ απο την Csb5 x28 κ απο την Csb1x32
Έτσι είναι, τις έχω ογκομετρήσει τις συγκεκριμένες και το έχω διαπιστώσει προσωπικά. Και το ίδιο ισχύει και σε άλλες πυρίτιδες της ίδιας "οικογένειας", όπως τις 206SV - 206V - 206S ... ή τις AS24 - AS28 - A1 ... ή τις AquilaSV - AquilaV - Aquila, και άλλες ...
δεν εχει δηλαδη σχεση η προοδευτικοτητα με την ογκομετρια στις μπαρουτες
Κατά κάποιο τρόπο έχει ... Μόνο βέβαια μεταξύ πυρίτιδων της ίδιας οικογένειας, που έχουν ακριβώς την ίδια σύσταση και ίδιο μέγεθος κόκκων (όπως στα παραπάνω παραδείγματα). Η πυκνότητα της μάζας τους είναι αυτή που διαφοροποιεί την προοδευτικότητα. Όσο μικρότερη πυκνότητα έχει, δηλ. μεγαλύτερο όγκο, τόσο πιο ταχύκαυστη είναι . ;)
 
Έτσι είναι, τις έχω ογκομετρήσει τις συγκεκριμένες και το έχω διαπιστώσει προσωπικά. Και το ίδιο ισχύει και σε άλλες πυρίτιδες της ίδιας "οικογένειας", όπως τις 206SV - 206V - 206S ... ή τις AS24 - AS28 - A1 ... ή τις AquilaSV - AquilaV - Aquila, και άλλες ...

Κατά κάποιο τρόπο έχει ... Μόνο βέβαια μεταξύ πυρίτιδων της ίδιας οικογένειας, που έχουν ακριβώς την ίδια σύσταση και ίδιο μέγεθος κόκκων (όπως στα παραπάνω παραδείγματα). Η πυκνότητα της μάζας τους είναι αυτή που διαφοροποιεί την προοδευτικότητα. Όσο μικρότερη πυκνότητα έχει, δηλ. μεγαλύτερο όγκο, τόσο πιο ταχύκαυστη είναι . ;)
Συμφωνω Στελιο , μιλησα σε γενικο πλαισιο , δεν μπορουμε πχ να πουμε οτι οι σκοπευτικες χ24 η 28 ειναι μικρου ογκου
 
Σε δοκιμες με s4 στο 1.45 κ διασπορεα sg σε κωνικο πυθμενα ενω το φυσιγγι ηταν σχετικα πατημενο ακουγα την μπαρουτη να παιζει μεσα
Αυτό γίνεται διότι...στο μόλις 1.45 δν έχει όγκο η πυρίτιδα,με αποτέλεσμα ΟΤΑΝ πατηθεί το βύσμα, η περίμετρος της φούστας θα πατήσει στην περίμετρο του πυθμενίου,με αποτέλεσμα να μην καλυφθεί πλήρως ο χώρος της φούστας...αυτό είναι επικίνδυνο το αποτέλεσμα... ;)

Υ.Γ Στους κάλυκες fiocchi το συναντάμε πιο συχνά αυτό το φαινόμενο με τις διβασικές σε μικρές δοσολογίες,διότι η περίμετρος
(το τοίχος) του πυθμενίου,είναι φαρδύτερο από τα υπόλοιπα.;)
 
Σε δοκιμες με s4 στο 1.45 κ διασπορεα sg σε κωνικο πυθμενα ενω το φυσιγγι ηταν σχετικα πατημενο ακουγα την μπαρουτη να παιζει μεσα.
Φαντασου τι θα κανει με μεγαλυτερη φουστα κ δεν νομιζω να ειναι ασφαλες αυτο.
Απο αυτο εβγαλα το συμπαρασμα.

Στελιο δεν τον εχω τον διασπορεα του sg. H φουστα δεν εχει ''δοντακια'' μεσα της οπως ολοι οι αλλοι ???
Εαν εχει δεν ειναι δυνατον να ''χορευει'' η πυριτιδα....
Εκει που εχουν κενο χωρο η πυριτιδες μικρου ογκου ( διβασικες ).....ειναι μονο σε βυσμα biorientabile 18-21-25.
Οταν ''χορευει'' η πυριτιδα μεσα στον καλυκα και κατω απο την φουστα....μονο ασφαλες δεν ειναι....φιλε!!!!
 
Υ.Γ Στους κάλυκες fiocchi το συναντάμε πιο συχνά αυτό το φαινόμενο με τις διβασικές σε μικρές δοσολογίες,διότι η περίμετρος
(το τοίχος) του πυθμενίου,είναι φαρδύτερο από τα υπόλοιπα


Πολυ δυσκολο να γινει αυτο που λες Κωστη....Μπορει να γινει μονο κατω απο το 1,40 πυριτιδα...
Ο πυθμενας του fiocchi μπορει να μην εχει περιφεριακα πλαστικο....αλλα εχει υπερυψομενο το σημειο
που μπαινει το καψουλι φιλε!!!

εικόνα_Viber_2021-08-12_07-46-00-312.jpg
 
Στελιο δεν τον εχω τον διασπορεα του sg. H φουστα δεν εχει ''δοντακια'' μεσα της οπως ολοι οι αλλοι ???
Εαν εχει δεν ειναι δυνατον να ''χορευει'' η πυριτιδα....
Εκει που εχουν κενο χωρο η πυριτιδες μικρου ογκου ( διβασικες ).....ειναι μονο σε βυσμα biorientabile 18-21-25.
Οταν ''χορευει'' η πυριτιδα μεσα στον καλυκα και κατω απο την φουστα....μονο ασφαλες δεν ειναι....φιλε!!!!
Νικολα εχει δοντακια.
Με την s4 στο 1.45 με το αμορτισερ του sg ελαχιστα πατημενο η πυριτιδα χορευε.
Εχω κρατησει στην ακρη καμια 20αρια τετοια φυσίγγια κ θα πεσει σφαξιμο σημερα
 
Νικολα εχει δοντακια.
Με την s4 στο 1.45 με το αμορτισερ του sg ελαχιστα πατημενο η πυριτιδα χορευε.
Εχω κρατησει στην ακρη καμια 20αρια τετοια φυσίγγια κ θα πεσει σφαξιμο σημερα

Στελαρα εφοσον εχει δοντακια .....η πυριδα δεν ''χορευει'' αυτο πιστευω. Κατι αλλο ακους φιλε!!!
Και ελαχιστα να ειναι πατημενο το βυσμα....πιστευω οτι η πυριτιδα θα ειναι ''ενα σωμα μια ψυχη''....
Σφαξε το πρωτο και κοιτα εαν η πυριτιδα ειναι ''χυμα'' η ενωμενη φιλε!!! :)
 
Back
Top