Παρουσίαση Φυσιγγίων

Καλησπέρα. Όπως είχα υποσχεθεί στον Νίκο, αυτές είναι οι σημειώσεις μου από παλιά για το εν λόγω φυσίγγι.

33. REMINGTON EXPRESS 12 ga. 1-1/4 oz
ΚΑΛΥΚΑΣ : REMINGTON - ΠΡΑΣΙΝΟΣ - 12/70/21
ΚΑΨΟΥΛΙ : REMINGTON 209
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : ??????? => 1,75 gr
ΒΥΣΜΑ : REMINGTON (Power Piston) 39 mm (17+22)
ΣΚΑΓΙΑ : No. 6 - 35,95 gr [7,15 p/gr - 203 p/oz] - 257
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: Αστεροειδές 6άρι

Αυτά είναι τα στοιχεία που κρατούσα από τα φυσίγγια που έσφαζα τότε. Χωρίς φωτογραφίες. Άλλες λεπτομέρειες όπως ύψος του κλεισμένου φυσιγγίου, βάθος ή πάχος ρελιού κλπ δεν μετρούσα. Και το ζύγισμα το έκανα με παραδοσιακή ζυγαριά, και όχι ηλεκτρονική, με ότι αυτό συνεπάγεται ...
Το φυσίγγι αυτό είναι πολύ παλιό, λίγο πάνω από 20 χρονών. Έχω ακόμη καμιά 15αριά στο κουτί, αυτό είναι (σημερινές φωτο):
View attachment 24900 View attachment 24901
Ίσως στο πέρασμα των χρόνων η Rem. να έκανε κάποια ψιλοαλλαγή στο φυσίγγι αυτό, γιατί βλέπω το δικό μου και γράφει 1330 fps και όχι 1400 fps που λέει του Νίκου.
Σε λίγο θα ανεβάσω φωτογραφίες από ένα ακόμα από αυτά, που το έσφαξα σήμερα, αν και μάλλον επαληθεύει τις παραπάνω μετρήσεις μου.
Λυπάμαι όμως γιατί θα στενοχωρήσω τους φανατικούς φίλους του φυσιγγίου αυτού, με αυτά που θα δουν .... ;) :rolleyes:

Στέλιο, νομίζω ότι το είχα βάλει και παλαιότερα αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Capture.PNG

Και δεύτερη δοκιμή με τα ίδια φυσίγγια, από το ίδιο κουτί.

Capture.PNG
 
Καλησπερα παιδες....Στελιο αυτα που δειχνεις ειναι τα ιδια με αυτα?....
Και είναι και δεν είναι !!! Αυτό είναι σίγουρα νεότερο από το δικό μου, και προφανώς όχι ακριβώς ίδιο ... Μάλλον πρόκειται για την αλλαγή που έγραψα παραπάνω. Αύξησαν την ταχύτητα από τα 1330 στα 1400 fps, και πρόσθεσαν ένα "Extra" στην ονομασία (Extra Long Range) ...
... Κι ένα όμορφο φασιανό στο κουτί !!! .sarcastic.
 
Στελιο , το δικο σου βυσμα ειναι πατημενο σε σχεση με αυτα που εβγαλα εγω....ΟΚ μαλλον στο
ελαττωματικο επεσες....Τυχερος ησουν....σκεψου να το εριχνες....
Οπως και ν'αχει....η αληθεια μπορει να ποναει....αλλα πρεπει να την λεμε....μην επαναπαυομαστε
στο ''ονομα''!!!!
Μπραβο φιλε....πολυ ωραια παρουσιαση!!!!

ΥΓ. Ευχομαι μετα τις δοκιμες....να μην χρειαστει να μετακομισω....ετσι μου ειπε ενας καλός φιλος!!!! .sarcastic.
 
Λοιπόν έχουμε και λέμε (τα καλά πρώτα) :rolleyes:
Το βάρος των σκαγιών, εν αντιθέσει με αυτά που έσφαξε ο Νίκος, στο δικό μου ανταποκρίνεται στο αναγραφόμενο 1 1/4 oz. (35,5 gr), μάλιστα είναι και λίγο παραπάνω. Τα σκάγια φαίνονται πολύ καλής ποιότητας και ομοιομορφίας, με διάμετρο γύρω στα 2,9 mm - δηλαδή αντιστοιχούν με Νο.5 ιταλικό/ελληνικό. Με 7,1 σκάγια/γραμμάριο. Σκληρότητα δεν μπορώ να μετρήσω, αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ σκληρά, εξάλλου αυτό θεωρώ ότι είναι το μεγάλο ατού του συγκεκριμένου φυσιγγίου.

Κατά τα άλλα (σταθερότητα και ποιότητα κατασκευής) δείτε τις φωτογραφίες και κρίνετε ...

View attachment 24902
View attachment 24904
Έβγαλα από το κουτί 5 φυσίγγια, και πήρα ένα τυχαία και το έσφαξα ... (Δεν έπαιζα καλύτερα κανένα τζόκερ ;;; ) .yel. (Προσέξτε το συγκεντρωτήρα !!! )
Έβγαλα και το καψούλι για να φαίνεται καλύτερα ...

View attachment 24905

View attachment 24907

View attachment 24908
Αυτά από μένα. Που να το περίμενα, ότι από 15 φυσίγγια που είχα στο κουτί, έπεσα στο ελαττωματικό !!!! Εκτός κι αν είναι κι άλλα έτσι ???o_O
Τι άλλο να πω ... Τα σχόλια δικά σας ................. :cool:
Είναι αυτό που είπα κ πριν, δυστηχως συμβαίνουν κ στις καλυτερες οικογένειες..... Γενικά τυχαίνουν "προβληματικα" όπλα του κουτιού κ δεν θα τυχουν φυσίγγια?

Αν κρίνω από το ποτε περιπου αγορασες τα φυσίγγια ,το χρώμα, την μορφή,αλλά κ το βάρος της πυρίτιδας είμαι σχεδόν σίγουρος ότι προκειται για την hi-skor 800x, εξάλλου τότε η συνιστώμενη γομωση αυτής για τα 36γρ ήταν τα 1,75γρ...
Και επισης ειναι απορίας άξιο( κ ειδικα για εμενα που δεν γεμιζω) ότι η πυριτιδα αυτή κάλυπτε πολυ μεγάλο ευρος γομωσεων, από 28 έως κ 53γρ για το cal.12.....
 
Καλησπερα παιδες....Στελιο αυτα που δειχνεις ειναι τα ιδια με αυτα?....
Εγώ πάντως αυτά φέτος που τα πήρα με τη καινούργια συσκευασία με το φασιανο όπως αυτά της φωτογραφίας γιατί δεν έβρισκα τα παλιά στις πέρδικες που εριξα αρκετα τις έκαναν σκονη σαν 2ο η 3ο που τ βάζα ανάλογα τ μέρος.με 62 μούφα και μακρια
Νομίζω έχω ένα κουτί 6αρια από τα παλιά θα δω αν γράφουν πάνω τα ίδια
 
Στελιο , το δικο σου βυσμα ειναι πατημενο σε σχεση με αυτα που εβγαλα εγω....ΟΚ μαλλον στο
ελαττωματικο επεσες....Τυχερος ησουν....σκεψου να το εριχνες....
Οπως και ν'αχει....η αληθεια μπορει να ποναει....αλλα πρεπει να την λεμε....μην επαναπαυομαστε
στο ''ονομα''!!!!
Μπραβο φιλε....πολυ ωραια παρουσιαση!!!!

ΥΓ. Ευχομαι μετα τις δοκιμες....να μην χρειαστει να μετακομισω....ετσι μου ειπε ενας καλός φιλος!!!! .sarcastic.
Στραβοπατημένο είναι, Νίκο ... Προφανώς επειδή δίπλωσε η φούστα και γύρισε ανάποδα από τη μια μεριά, βρήκε από εκεί μεγαλύτερη αντίσταση στο κατέβασμα, και στράβωσε. Αλλιώς το πάτημα του θα ήταν νορμάλ, πιστεύω.
 
Ότι και φυσιγγι να αγοραστεί δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να έχει τη σταθερότητα ενός χειροποίητου .Ο λόγος αυτονόητος βγαίνει ΑΠΟ μηχανη που δεν έχει μάτια και ούτε αντίληψη .Συμπέρασμα όποιος δεν ασχολείται με ιδιογομωση βρίσκει ένα φυσιγγι που του κάνει το κέφι χωρίς πολλά ψαξιματα και χωρίς να το χρυσοπληρωνει η άποψη μου.Γιατί αν αρχίσεις να ψάχνεις δυο θα συμβούν η θα στεναχωρηθεις η θα γινεις ιδιογομωτης.Και μια παρατήρηση δική μου ο πινακας τα δείχνει ολα εφόσον είσαι παντα κέντρο δεν δειχνει όμως τη δύναμη των σκαγιων της περιφεριας που τις περισσότερες φορες για τους περισσότερους αυτό τους δίνει την επιτυχία και εκεί είναι και η υπεροχή κάποιων κανών οπως και καποιων φυσιγγιων και ακόμη και καποιων τσοκ δευτερεύοντα αυτα γιατί αν δεν έχεις δύναμη να διαπερασεις φάε κατανομη κάτι που φαίνεται μόνο στις πραγματικές συνθήκες.
 
Στραβοπατημένο είναι, Νίκο ... Προφανώς επειδή δίπλωσε η φούστα και γύρισε ανάποδα από τη μια μεριά, βρήκε από εκεί μεγαλύτερη αντίσταση στο κατέβασμα, και στράβωσε. Αλλιώς το πάτημα του θα ήταν νορμάλ, πιστεύω.

Ισως ....σημασια εχει που σου εκατσε στο σφαξιμο.....παρα στο ριξιμο φιλε!!!
Τα ''δικα'' μου εντελως απατητα...τα δε σκαγια οπως ειπα πολυ ΣΚΛΗΡΑ....και μετρωντας τα με
μικρομετρο - σταυρωτα - αρκετα δεν ηταν εντελως σφαιρικα....επαιζαν απο 3 σε 3,10 και απο 3,10 σε 3,20.
Με 5 σκαγια στο γραμμαριο.
 
Λοιπόν έχουμε και λέμε (τα καλά πρώτα) :rolleyes:
Το βάρος των σκαγιών, εν αντιθέσει με αυτά που έσφαξε ο Νίκος, στο δικό μου ανταποκρίνεται στο αναγραφόμενο 1 1/4 oz. (35,5 gr), μάλιστα είναι και λίγο παραπάνω. Τα σκάγια φαίνονται πολύ καλής ποιότητας και ομοιομορφίας, με διάμετρο γύρω στα 2,9 mm - δηλαδή αντιστοιχούν με Νο.5 ιταλικό/ελληνικό. Με 7,1 σκάγια/γραμμάριο. Σκληρότητα δεν μπορώ να μετρήσω, αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ σκληρά, εξάλλου αυτό θεωρώ ότι είναι το μεγάλο ατού του συγκεκριμένου φυσιγγίου.

Κατά τα άλλα (σταθερότητα και ποιότητα κατασκευής) δείτε τις φωτογραφίες και κρίνετε ...

View attachment 24902
View attachment 24904
Έβγαλα από το κουτί 5 φυσίγγια, και πήρα ένα τυχαία και το έσφαξα ... (Δεν έπαιζα καλύτερα κανένα τζόκερ ;;; ) .yel. (Προσέξτε το συγκεντρωτήρα !!! )
Έβγαλα και το καψούλι για να φαίνεται καλύτερα ...

View attachment 24905

View attachment 24907

View attachment 24908
Αυτά από μένα. Που να το περίμενα, ότι από 15 φυσίγγια που είχα στο κουτί, έπεσα στο ελαττωματικό !!!! Εκτός κι αν είναι κι άλλα έτσι ???o_O
Τι άλλο να πω ... Τα σχόλια δικά σας ................. :cool:
Ένα ίδιο σήμερα το πρωί με 9 βαθμούς κελσίου και υγρασία 93% έδωσε ταχύτητα V1,5 .......380m/s
 
Ότι και φυσιγγι να αγοραστεί δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να έχει τη σταθερότητα ενός χειροποίητου .Ο λόγος αυτονόητος βγαίνει ΑΠΟ μηχανη που δεν έχει μάτια και ούτε αντίληψη .Συμπέρασμα όποιος δεν ασχολείται με ιδιογομωση βρίσκει ένα φυσιγγι που του κάνει το κέφι χωρίς πολλά ψαξιματα και χωρίς να το χρυσοπληρωνει η άποψη μου.Γιατί αν αρχίσεις να ψάχνεις δυο θα συμβούν η θα στεναχωρηθεις η θα γινεις ιδιογομωτης.Και μια παρατήρηση δική μου ο πινακας τα δείχνει ολα εφόσον είσαι παντα κέντρο δεν δειχνει όμως τη δύναμη των σκαγιων της περιφεριας που τις περισσότερες φορες για τους περισσότερους αυτό τους δίνει την επιτυχία και εκεί είναι και η υπεροχή κάποιων κανών οπως και καποιων φυσιγγιων και ακόμη και καποιων τσοκ δευτερεύοντα αυτα γιατί αν δεν έχεις δύναμη να διαπερασεις φάε κατανομη κάτι που φαίνεται μόνο στις πραγματικές συνθήκες.

Γιαννη ο στοχος τα δειχνει ΟΛΑ....Ακομα και την διατρηση που εχουν τα περιφεριακα σκαγια...παντα
εντος κυκλου....Τα ανεμοσκαγα δεν μπορει κανεις να τα μερτησει....Εκτος και αν κανουμε στοχους 3χ3 μετρα
που το θεωρω ασκοπο.
Οσον αφορα τα περιφεριακα σκαγια ΕΝΤΟΣ ΚΥΚΛΟΥ με τα κεντρικα η διαφορα διατρησης ειναι
μηδενικη εως με ελαχιστη αμελητεα διαφορα.
Τα εχω μετρησει ολα φιλε.....τιποτα δεν αφηνω στο ''φλου''.....και στην τυχη στις δοκιμες μου.
 
Ρίχνω στο χαρτί κ παίρνω 40%στα 35 μέτρα με φουλ,ταχύτητα 350μ Περ σεκοντι κ σου λέω ότι σκοτώνει σαν κορονοιος....θα το πιστέψεις❓
Johnny το ποσοστό πρέπει να οφείλεται σε ελάττωμα του συγκεκριμένου φυσιγγιου οπως και η ταχύτητα 350m/s. Αυτα τα φυσιγγια γεμιζονταν με 800x , εξαιρετική πυριτιδα που σε γομωση οπως αυτή στο 1, 75 περίπου , εδιναν 375 με 380 m/s που σε συνδυασμό με πολύ καλό βύσμα και σκάγια ειχαν και συγκέντρωση και κυρίως διάτρηση. Επειδή δεν είναι ρελιασμενα με τα χρόνια υποχωρεί το κλείσιμο και εξαιτίας αυτού και οχι της πυριτιδας που είναι πολύ σταθερή, πέφτουν οι επιδόσεις τους. Η Remington είναι ισως η πρωτη εταιρεία στον κόσμο στην έρευνα σχετικά με την βλητικη του λειοκανου.
 
Στραβοπατημένο είναι, Νίκο ... Προφανώς επειδή δίπλωσε η φούστα και γύρισε ανάποδα από τη μια μεριά, βρήκε από εκεί μεγαλύτερη αντίσταση στο κατέβασμα, και στράβωσε. Αλλιώς το πάτημα του θα ήταν νορμάλ, πιστεύω.
Κλιντ είσαι το κάτι άλλο πέτυχες το ελαττωματικό με την πρώτη , ρίξε τα αλλά άφοβα τωρα .my man.
 
Είναι αυτό που είπα κ πριν, δυστηχως συμβαίνουν κ στις καλυτερες οικογένειες..... Γενικά τυχαίνουν "προβληματικα" όπλα του κουτιού κ δεν θα τυχουν φυσίγγια?

Αν κρίνω από το ποτε περιπου αγορασες τα φυσίγγια ,το χρώμα, την μορφή,αλλά κ το βάρος της πυρίτιδας είμαι σχεδόν σίγουρος ότι προκειται για την hi-skor 800x, εξάλλου τότε η συνιστώμενη γομωση αυτής για τα 36γρ ήταν τα 1,75γρ...
Και επισης ειναι απορίας άξιο( κ ειδικα για εμενα που δεν γεμιζω) ότι η πυριτιδα αυτή κάλυπτε πολυ μεγάλο ευρος γομωσεων, από 28 έως κ 53γρ για το cal.12.....
Πολύ ελαστική πυριτιδα Τάσο
 
Johnny το ποσοστό πρέπει να οφείλεται σε ελάττωμα του συγκεκριμένου φυσιγγιου οπως και η ταχύτητα 350m/s. Αυτα τα φυσιγγια γεμιζονταν με 800x , εξαιρετική πυριτιδα που σε γομωση οπως αυτή στο 1, 75 περίπου , εδιναν 375 με 380 m/s που σε συνδυασμό με πολύ καλό βύσμα και σκάγια ειχαν και συγκέντρωση και κυρίως διάτρηση. Επειδή δεν είναι ρελιασμενα με τα χρόνια υποχωρεί το κλείσιμο και εξαιτίας αυτού και οχι της πυριτιδας που είναι πολύ σταθερή, πέφτουν οι επιδόσεις τους. Η Remington είναι ισως η πρωτη εταιρεία στον κόσμο στην έρευνα σχετικά με την βλητικη του λειοκανου.
Φίλε Λευτέρη,σε μπέρδεψα,αναφέρομουν σε φίλους που έχουν αλλεργία ,στα όσα κ δεν είναι λίγα...που καταμαρτυρα ο πίνακας‼️κ έφερα ένα ακραίο φανταστικό σενάριο...
 
Αλλεργία σε πινακα δεν έχω αφου κατά καιρούς δοκιμάζω (αν είχα περισσοτερο χρόνο σίγουρα θα δοκίμαζα περισσότερα)κανένα φυσιγγι να δω τι "λεει" σε πινακα και σε τενεκέδες και δεν είπα ότι δεν λέει την αλήθεια, αλλά όλη την αλήθεια.
Για παράδειγμα εχω ένα φυσιγγι που στα 35 μέτρα με το 3* μου βγάζει ωραία κατανομή και ποσοστο και εχω άλλο ένα με μέτρια κατανομή και ποσοστο γιατί έχω παραπανω πυρίτιδα ή πιο πολυ πατημένο.
Την επόμενη παω χάραμα για παπι και με το "καλό" εχω τραυματισμένα και το "μέτριο" τα διπλωνει....
Αυτό θέλω να πω με την ελάχιστη εμπειρία που έχω.
Θα είναι ενδιαφέρουσα η δοκιμή του Remington, που προσωπικα δεν έχω ακούσει κακό λόγο!
Επίσης ο κ. Νίκος @ΝίκοςΠ είναι άξιος θαυμασμού για την πληθώρα δοκιμών και χρόνου που αφιερώνει!
 
Για να δούμε αν θα καταρριφθεί άλλος ένας μύθος.

Τα ίδια χρησιμοποιώ χρόνια.
Πιστεύω ότι θα βγάλουν μια αξιοπρεπή (όχι άριστη) τουφεκιά σε συγκέντρωση στα 40μ με πολύ καλή διάτρηση.

Είδωμεν ...
Είναι τα μόνα που δεν έχω ρίξει ποτέ, επηρεασμένος από φίλο που....η ρεμινγκτον του1100 φερμένη από Αμερική,ΔΕΝ τα πήγαινε‼️
 
Back
Top