Παρουσίαση Φυσιγγίων

Καλημερα παλικαρια !!! Μου εστειλε ενας πολυ καλός φιλος κατι Αμερικανικα φυσιγγια για να τα δοκιμασω.
Μου ειπε Νικο ειναι 35,50 γραμμαρια δοκιμασε τα ......ακριβά φυσιγγια ειναι.....αλλα ειναι καλα φυσιγγια
εγω ειμαι ευχαριστημενος!!! Ο λογος για τα - Remington Express . N4 .

Εσφαξα το πρωτο.....θα σας πω τι βρηκα.....Πρωτα ομως πρεπει να πω.....οτι ο Αμερικανος εχει υλικα...που
οι Ευρωπαιοι , ουτε στον υπνο τους τα εχουν....και ποσο μαλλον εμεις εδω!!!!
ΠΧ. Παχος πλαστικου στον καλυκα 0,9 του χιλιοστου ....με τον καλυτερο δικο μας ( fiocchi T5 ) στο 0,6 χιλιοστα.
Σκαγια μολυβδινα.....με μεγαλυτερη σκληροτητα απο τα δικα μας τα ΝΙΚΕΛ!!!!
Ασε τα βυσματα και τις μπαρουτες τους!!!!
Παμε παρα κατω....Σφαζω το πρωτο....μου επεσαν λιγα σκαγια στο τραπεζι εργασιας....τα μαζεψα...τα
ζυγιζω ολα -34,667 γραμμαρια!!!! Ο φιλος μου ειχε πει ..Νικο 35,50 το λεει...σκεφτηκα θα μου επεσαν
σκαγια κατω....και δεν το καταλαβα.
Σφαζω το δευτερο...δεν μου εφυγαν σκαγια....ζυγιζω 34,685 γραμμαρια!!!
Να μην ''κρυβομαι''.....δεν μου αρεσε αυτο που ειδα...δλδ 1 γραμμαριο λιγοτερα σκαγια.!!!
Μετραω διαμετρο σκαγιων ( οπως προειπα , πολυ σκληρα ) απο 3 εως 3,20 χιλιοστα,
Σφαιρικοτητα οχι ιδιαιτερα καλη.... αλλα ουτε ασχημη...
Ζυγιζω 10 γραμμαρια = 50 σκαγια ..ΑΡΑ η γομωση στα 34,50 γραμ. εχει 172 σκαγια.
ΛΟΙΠΟΝ
Ολικο υψος καλυκα ρελιασμενος 58,7 χιλιοστα.
ΡΕΛΙ Σχεδον καθολου....1 χιλιοστο βαθος.
Σκαγια μολυβδινα 34,667 - 34,685 γραμ,. διαμετρος 3-3,20 -Ν4
Βυσμα - δεν ξερω την ονομασια του....αλλα το ''κοβω'' για ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.....
Πυριτιδα 1,706 -1,716 μοιαζει πολυ με την SSB-150 αλλα πιστευω οτι δεν ειναι αυτη..
Καψουλι απρο χαρτακι... δεν μπορω να ξερω ποιο ειναι.

Τι αλλο ειδα.....και το γραφω για τους φιλους και συναδελφους ιδιογομωτες.
Εβγαλα ογκομετρια σε ακοπο καλυκα 69 χιλιοστα....και δεν πιστευα στα ματια μου....13 χιλιοστα ΚΕΝΟΣ
ΧΩΡΟΣ και 12,5 χιλιοστα σε καλυκα 68,5.
Να σας πω...οτι και δυο βυσματα απο τα σφαγμενα φυσιγγια ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ απατητα.
Και σκεπτομαι.....13 χιλιοστα ΚΕΝΟΣ ΧΩΡΟΣ + οτι το φυσιγγιο ειναι ρελιασμενο στα 58,7 χιλιοστα + οτι
εχει ΜΟΝΟ 1χιλιοστο ρελι.....αυτο που γραφει στην συσκευασια του 1400-fps = 426m/s - + οτι εχει απατητο βυσμα πως το βγαζει ???? Ισως η πυριτιδα να ειναι θαυματουργη.....και δεν το λεω ειρωνικα!!!
Εκτος και αν μας παραμυθιαζουν και οι Αμερικανοι....
Οταν το ριξω...θα δουμε τι πει ο ταχογραφος.....
Θα τα δοκιμασω στα 40 μετρα με φουλ τσοκ....πιστευω οτι ειναι μια λογικη αποσταση για Ν4 σκαγια.
Τα σφαγμενα το ενα το εκλεισα με της ρεμικτον την πυριτιδα και καψουλι.....αλλα με ''δικο'' μου βυσμα
και τροπο κλεισιματος....να δω τι θα παρω.....
Αναλογα με τα αποτελεσματα θα κλεισω και το 3το φυσεκι...να δω τι θα δωσει!!

ΥΓ, Εξω χαλαει ο κοσμος απο την βροχη.....δοκιμη...μαλλον αυριο παιδες!!! :)
 
Αν δεις τις συνταγες που δινουν οι ιδιες οι εταιριες στην Αμερικη για αναγομωση (εκει βλεπεις δεν εχουν θεμα με την ασφαλεια .sarcastic. ), αναφερουν επακριβως τον καλυκα (ως μαρκα και τυπο) το καψουλι (ως μαρκα και τυπο) το βυσμα (παλι ως μαρκα και τυπο), για τις πυριτιδες που κατασκευαζουν. Αυτο που δεν αναφερουν ειναι το ειδος κλεισιματος, καθως προυποθετουν οτι θα ειναι ιδιο με το προυπαρχον του ριγμενου καλυκα, ουτε ρελιασμα λενε, ουτε τιποτα. Η συνταγη τους γραφει λοιπον οτι εαν ακολουθησεις ακριβως κατα γραμα την αναγομωση, θα εχεις τις συγκεκριμενες ταχυτητες και πιεσεις, κατι που εχουν ηδη μετρησει σε κανονακι.

Αυτο για το φτωχο μου το μυαλο σημαινει οτι ολη την δουλεια, και εκεινη της αντιστασης του ρελιου, την κανουν απο την πυριτιδα και την ισχυ του καψουλιου, και αυτο ισως εξηγει και το γιατι τα κλεισιματα τους ειναι τοσο ασχημα ή οτι ναναι
 
Νίκο ο συγκεντρωτηρας είναι ο φημισμένος power piston ευρεσιτεχνία δική της κ αποδιδει πυκνες συγκεντρώσεις,τον χρησιμοποιεί εδώ κ αρκετές δεκαετίες στο συγκεκριμένο φυσιγγι κ οχι μόνον...

Παλιά γεμιζοταν με την Hi-skor 800X με βάρος 1,72γρ, καψουλι rem 209,κλεισιμο 58,5mm..
 
Καλημερα παλικαρια !!! Μου εστειλε ενας πολυ καλός φιλος κατι Αμερικανικα φυσιγγια για να τα δοκιμασω.
Μου ειπε Νικο ειναι 35,50 γραμμαρια δοκιμασε τα ......ακριβά φυσιγγια ειναι.....αλλα ειναι καλα φυσιγγια
εγω ειμαι ευχαριστημενος!!! Ο λογος για τα - Remington Express . N4 .

Εσφαξα το πρωτο.....θα σας πω τι βρηκα.....Πρωτα ομως πρεπει να πω.....οτι ο Αμερικανος εχει υλικα...που
οι Ευρωπαιοι , ουτε στον υπνο τους τα εχουν....και ποσο μαλλον εμεις εδω!!!!
ΠΧ. Παχος πλαστικου στον καλυκα 0,9 του χιλιοστου ....με τον καλυτερο δικο μας ( fiocchi T5 ) στο 0,6 χιλιοστα.
Σκαγια μολυβδινα.....με μεγαλυτερη σκληροτητα απο τα δικα μας τα ΝΙΚΕΛ!!!!
Ασε τα βυσματα και τις μπαρουτες τους!!!!
Παμε παρα κατω....Σφαζω το πρωτο....μου επεσαν λιγα σκαγια στο τραπεζι εργασιας....τα μαζεψα...τα
ζυγιζω ολα -34,667 γραμμαρια!!!! Ο φιλος μου ειχε πει ..Νικο 35,50 το λεει...σκεφτηκα θα μου επεσαν
σκαγια κατω....και δεν το καταλαβα.
Σφαζω το δευτερο...δεν μου εφυγαν σκαγια....ζυγιζω 34,685 γραμμαρια!!!
Να μην ''κρυβομαι''.....δεν μου αρεσε αυτο που ειδα...δλδ 1 γραμμαριο λιγοτερα σκαγια.!!!
Μετραω διαμετρο σκαγιων ( οπως προειπα , πολυ σκληρα ) απο 3 εως 3,20 χιλιοστα,
Σφαιρικοτητα οχι ιδιαιτερα καλη.... αλλα ουτε ασχημη...
Ζυγιζω 10 γραμμαρια = 50 σκαγια ..ΑΡΑ η γομωση στα 34,50 γραμ. εχει 172 σκαγια.
ΛΟΙΠΟΝ
Ολικο υψος καλυκα ρελιασμενος 58,7 χιλιοστα.
ΡΕΛΙ Σχεδον καθολου....1 χιλιοστο βαθος.
Σκαγια μολυβδινα 34,667 - 34,685 γραμ,. διαμετρος 3-3,20 -Ν4
Βυσμα - δεν ξερω την ονομασια του....αλλα το ''κοβω'' για ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.....
Πυριτιδα 1,706 -1,716 μοιαζει πολυ με την SSB-150 αλλα πιστευω οτι δεν ειναι αυτη..
Καψουλι απρο χαρτακι... δεν μπορω να ξερω ποιο ειναι.

Τι αλλο ειδα.....και το γραφω για τους φιλους και συναδελφους ιδιογομωτες.
Εβγαλα ογκομετρια σε ακοπο καλυκα 69 χιλιοστα....και δεν πιστευα στα ματια μου....13 χιλιοστα ΚΕΝΟΣ
ΧΩΡΟΣ και 12,5 χιλιοστα σε καλυκα 68,5.
Να σας πω...οτι και δυο βυσματα απο τα σφαγμενα φυσιγγια ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ απατητα.
Και σκεπτομαι.....13 χιλιοστα ΚΕΝΟΣ ΧΩΡΟΣ + οτι το φυσιγγιο ειναι ρελιασμενο στα 58,7 χιλιοστα + οτι
εχει ΜΟΝΟ 1χιλιοστο ρελι.....αυτο που γραφει στην συσκευασια του 1400-fps = 426m/s - + οτι εχει απατητο βυσμα πως το βγαζει ???? Ισως η πυριτιδα να ειναι θαυματουργη.....και δεν το λεω ειρωνικα!!!
Εκτος και αν μας παραμυθιαζουν και οι Αμερικανοι....
Οταν το ριξω...θα δουμε τι πει ο ταχογραφος.....
Θα τα δοκιμασω στα 40 μετρα με φουλ τσοκ....πιστευω οτι ειναι μια λογικη αποσταση για Ν4 σκαγια.
Τα σφαγμενα το ενα το εκλεισα με της ρεμικτον την πυριτιδα και καψουλι.....αλλα με ''δικο'' μου βυσμα
και τροπο κλεισιματος....να δω τι θα παρω.....
Αναλογα με τα αποτελεσματα θα κλεισω και το 3το φυσεκι...να δω τι θα δωσει!!

ΥΓ, Εξω χαλαει ο κοσμος απο την βροχη.....δοκιμη...μαλλον αυριο παιδες!!! :)
Νίκο καλημέρα. Ο φίλος σου προφανώς δεν τα είχε ζυγίσει, αλλά σου είπε ότι είναι 35,50 γραμμάρια με βάση αυτό που γράφουν στο κουτί: 1 1/4 oz. (=35,44 gr.). Έχω κι εγώ το συγκεκριμένο φυσίγγι σε Νο.6 από παλιά, έχω σφάξει κι έχω κρατήσει σημειώσεις αλλά δεν θυμάμαι τώρα αν υπήρχε και πόση διαφορά από το θεωρητικό. Θα το δω το απόγευμα, και μάλλον θα σφάξω πάλι ένα να συγκρίνουμε με τις δικές σου μετρήσεις ... ;)
Όσο για την ογκομετρία, όπως παρατήρησες ο αμερικάνικος κάλυκας είναι πιο παχύς από τους ευρωπαϊκούς, κι ακόμη παχύτερος προς τον πυθμένα (δηλαδή έχει μια ελαφρά κωνικότητα εσωτερικά) οπότε ο όγκος του είναι μικρότερος. Οπότε ο κενός χώρος πάνω από τα σκάγια στον ορίτζιναλ κάλυκα θα ήταν πολύ μικρότερος από τα 13 χιλιοστά, που βρήκες μεταφέροντας τα υλικά σε ευρωπαϊκό κάλυκα.
Επίσης, ακόμη κι αν το εργοστασιακό φυσίγγι βγάζει πραγματικά 1400 fps ... λογικά αυτό που γέμισες σε ευρωπαικό κάλυκα θα σου δώσει μικρότερη ταχύτητα. Κι αυτό γιατί, απ' ότι έχω διαβάσει, οι αμερικανικοί κάλυκες λόγω της εσωτερικής τους διαμόρφωσης (κωνικής) βγάζουν μεγαλύτερες πιέσεις και ταχύτητες, για την ίδια δόση πυρίτιδας-σκαγιών, από τους ευρωπαϊκούς (parallel tube). Γι΄αυτό και οι συνταγές που δίνουν οι αμερικάνικες εταιρείες, έχουν διαφοροποίηση στη δόση πυρίτιδας (αύξηση ή μείωση) ανάλογα τον τύπο του κάλυκα, για παρόμοια βλητικά δεδομένα.
 
Νίκο καλημέρα. Ο φίλος σου προφανώς δεν τα είχε ζυγίσει, αλλά σου είπε ότι είναι 35,50 γραμμάρια με βάση αυτό που γράφουν στο κουτί: 1 1/4 oz. (=35,44 gr.). Έχω κι εγώ το συγκεκριμένο φυσίγγι σε Νο.6 από παλιά, έχω σφάξει κι έχω κρατήσει σημειώσεις αλλά δεν θυμάμαι τώρα αν υπήρχε και πόση διαφορά από το θεωρητικό.
Mπραβο Στέλιο πολυ σωστή παρατηρηση, αυτό δεν το προσεξα...
Παντως παλαιοτερα τα federal classic 35,5γρ έχουν δώσει κατα 1γρ λιγότερα σκάγια..
Συμβαίνει κ στις καλυτερες οικογένειες...
 
Στελιο μου, αυτο που εκλεισα ( το σφαγμενο ) το εκλεισα σε καλυκα FIOCCHI - T5 αλλαζοντας το
καψουλι 616 με αυτο της ρεμι.
Τωρα για βυσμα δεν λεω τι εβαλα....ασε να μην παρω κανα φιλο στον λαιμο μου...Αν δεν ανατιναχτω
μετα θα γραψω το στησιμο...

''Θησαυρος'' οι γνωσεις σου....με κατατοπισες...και σε ευχαριστω πολυ...Δεν εχω ασχοληθει με εμπορικα
και καθε πληροφορια μου ειναι χρησιμη....οπως και αυτες του Τασου και του Βικτωρα..
Ο πυθμενας του ρεμι....ειναι σχεδον ιδιος με αυτον του fiocchi ετσι τουλαχιστον τον βλεπω .
Μια δοκιμη ομως....πιστευω οτι αξιζει τον ''κοπο''.....για να εχουμε ''εικονα'' του φυσιγγιου και εκτος
κυνηγοτοπου!!
Ακουω τα καλυτερα λογια για αυτο το φυσιγγιο.....Ευχομαι να μην ειναι ''λογια'' φιλε !!!!
 
Στελιο μου, αυτο που εκλεισα ( το σφαγμενο ) το εκλεισα σε καλυκα FIOCCHI - T5 αλλαζοντας το
καψουλι 616 με αυτο της ρεμι.
Τωρα για βυσμα δεν λεω τι εβαλα....ασε να μην παρω κανα φιλο στον λαιμο μου...Αν δεν ανατιναχτω
μετα θα γραψω το στησιμο...

''Θησαυρος'' οι γνωσεις σου....με κατατοπισες...και σε ευχαριστω πολυ...Δεν εχω ασχοληθει με εμπορικα
και καθε πληροφορια μου ειναι χρησιμη....οπως και αυτες του Τασου και του Βικτωρα..
Ο πυθμενας του ρεμι....ειναι σχεδον ιδιος με αυτον του fiocchi ετσι τουλαχιστον τον βλεπω .
Μια δοκιμη ομως....πιστευω οτι αξιζει τον ''κοπο''.....για να εχουμε ''εικονα'' του φυσιγγιου και εκτος
κυνηγοτοπου!!
Ακουω τα καλυτερα λογια για αυτο το φυσιγγιο.....Ευχομαι να μην ειναι ''λογια'' φιλε !!!!
Κ. Νίκο αυτά τα "λόγια" προέκυψαν από επιτυχίες στο κυνήγι και πιθανον όχι από δοκιμές επί χάρτου.......
Απλά θέλω να πω ότι ένα φυσιγγι μπορεί να δίνει θηράματα ανεξάρτητα τι θα δείξει ο πινακας. ....
Η δοκιμή σου θα είναι ενδιαφέρουσα είτε πάει καλά είτε όχι! :)
Και χωρίς παρεξήγηση κ. Νίκο, απλά είμαι "νεολαίος" και περιεργος να βλέπω συμπεριφορές φυσιγγιων αλλά και την αποτελεσματικότητα τους! :)
 
Το χρησιμοποιώ 20 χρόνια στο λαγό μαζί με το νιτρο το πιο βαρύ.Ολοι σχεδόν οι λαγαδες το χρησιμοποιούν η το έχουν χρησιμοποιήσει.Απο κανέναν δεν άκουσα να πει δεν του κάνει..μόνο από θέμα τιμής κάποιοι δεν το παίρνουν.Το σίγουρο είναι ότι σκοτώνει γερά....και μακριά
 
Κ. Νίκο αυτά τα "λόγια" προέκυψαν από επιτυχίες στο κυνήγι και πιθανον όχι από δοκιμές επί χάρτου.......
Απλά θέλω να πω ότι ένα φυσιγγι μπορεί να δίνει θηράματα ανεξάρτητα τι θα δείξει ο πινακας. ....
Η δοκιμή σου θα είναι ενδιαφέρουσα είτε πάει καλά είτε όχι! :)
Και χωρίς παρεξήγηση κ. Νίκο, απλά είμαι "νεολαίος" και περιεργος να βλέπω συμπεριφορές φυσιγγιων αλλά και την αποτελεσματικότητα τους! :)

Αριστο μου δεν παρεξηγουμαι.....αλιμονο και αν δεν μπορουσε ο καθε ενας μας να πει την γνωμη του
ελευθερα!!!! Για μενα ολες οι γνωμες σεβαστες....ασχετα εαν δεν συμφωνω....οπως και μαζι σου!!
Και δεν συμφωνω γιατι ξερω οτι ενα ΚΑΛΟ φυσιγγιο ειναι ΚΑΛΟ ΠΑΝΤΟΥ!!!
Δλδ και στον στοχο και στον κυνηγοτοπο... Ενα ''φολα'' φυσιγγιο ειναι καλο μονο στο ''καφενειο''....και
ο λογος ειναι γιατι κυνηγοι το φολα το κανουν μετριο ...το μετριο καλο...και το καλο αριστο....με λιγα λογια
υπερβαλουν....Οπως και την αστοχια τους ΠΑΝΤΑ την ''πληρωνει'' το φυσιγγιο....ασχετα εαν καλο η αριστο!!
Και εγω ειμαι περιεργος....και ας μην ειμαι ''νεολαιος''..... και περα απο αυτα που λενε οι κυνηγοι.....πιστευω
πρωτα τον στοχο ....τον ταχογραφο....και μετα σε ολα τα υπολοιπα.
Εχω πει χιλιαδες φορες...οτι υπαρχουν πολυ αξιολογα φυσιγγια ...και το πιστευω....οπως επισεις κυκλοφορουν
φολες.....σαν αυτο το επωνυμο Ιταλικο Ν5 που πεταλωσα τον λαγο ...καθιστο και με 3 τουφεκιες...στα 30 -32
μετρα....και ΕΝΑ σκαγι δεν πηρε επανω του!!! Θα το λεω μεχρι να πεθανω αυτο το χουνερι που επαθα!!!
Τωρα εχω και αλλο ''ελαττωμα''......Θελω οτι αγοραζω να ειναι και αυτο που γραφει η συσκευασια...αλλιως
θεωρω οτι με παραμυθιαζουν....και δεν ειναι ( για μενα ) καθολου ωραιο αυτο.
Λοιπον ....αρκετα ειπα.....κρατα τις δικες σου αποψεις...που τις σεβομαι....κραταω και εγω τις δικες μου...σαφως
και δεν υπαρχει προβλημα παρεξηγησης.....κυνηγοι ειμαστε....πολλα μας ενωνουν....τιποτα δεν εχουμε
να μοιρασουμε φιλε!!!! :)

ΥΓ. Θελω να πιστευω οτι ειναι ενα ΠΑΡΑ πολυ ΚΑΛΟ φυσιγγιο....θελω ομως να το δω και στον στοχο!!!!;):)
 
Καλημερα παλικαρια !!! Μου εστειλε ενας πολυ καλός φιλος κατι Αμερικανικα φυσιγγια για να τα δοκιμασω.
Μου ειπε Νικο ειναι 35,50 γραμμαρια δοκιμασε τα ......ακριβά φυσιγγια ειναι.....αλλα ειναι καλα φυσιγγια
εγω ειμαι ευχαριστημενος!!! Ο λογος για τα - Remington Express . N4 .

Εσφαξα το πρωτο.....θα σας πω τι βρηκα.....Πρωτα ομως πρεπει να πω.....οτι ο Αμερικανος εχει υλικα...που
οι Ευρωπαιοι , ουτε στον υπνο τους τα εχουν....και ποσο μαλλον εμεις εδω!!!!
ΠΧ. Παχος πλαστικου στον καλυκα 0,9 του χιλιοστου ....με τον καλυτερο δικο μας ( fiocchi T5 ) στο 0,6 χιλιοστα.
Σκαγια μολυβδινα.....με μεγαλυτερη σκληροτητα απο τα δικα μας τα ΝΙΚΕΛ!!!!
Ασε τα βυσματα και τις μπαρουτες τους!!!!
Παμε παρα κατω....Σφαζω το πρωτο....μου επεσαν λιγα σκαγια στο τραπεζι εργασιας....τα μαζεψα...τα
ζυγιζω ολα -34,667 γραμμαρια!!!! Ο φιλος μου ειχε πει ..Νικο 35,50 το λεει...σκεφτηκα θα μου επεσαν
σκαγια κατω....και δεν το καταλαβα.
Σφαζω το δευτερο...δεν μου εφυγαν σκαγια....ζυγιζω 34,685 γραμμαρια!!!
Να μην ''κρυβομαι''.....δεν μου αρεσε αυτο που ειδα...δλδ 1 γραμμαριο λιγοτερα σκαγια.!!!
Μετραω διαμετρο σκαγιων ( οπως προειπα , πολυ σκληρα ) απο 3 εως 3,20 χιλιοστα,
Σφαιρικοτητα οχι ιδιαιτερα καλη.... αλλα ουτε ασχημη...
Ζυγιζω 10 γραμμαρια = 50 σκαγια ..ΑΡΑ η γομωση στα 34,50 γραμ. εχει 172 σκαγια.
ΛΟΙΠΟΝ
Ολικο υψος καλυκα ρελιασμενος 58,7 χιλιοστα.
ΡΕΛΙ Σχεδον καθολου....1 χιλιοστο βαθος.
Σκαγια μολυβδινα 34,667 - 34,685 γραμ,. διαμετρος 3-3,20 -Ν4
Βυσμα - δεν ξερω την ονομασια του....αλλα το ''κοβω'' για ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.....
Πυριτιδα 1,706 -1,716 μοιαζει πολυ με την SSB-150 αλλα πιστευω οτι δεν ειναι αυτη..
Καψουλι απρο χαρτακι... δεν μπορω να ξερω ποιο ειναι.

Τι αλλο ειδα.....και το γραφω για τους φιλους και συναδελφους ιδιογομωτες.
Εβγαλα ογκομετρια σε ακοπο καλυκα 69 χιλιοστα....και δεν πιστευα στα ματια μου....13 χιλιοστα ΚΕΝΟΣ
ΧΩΡΟΣ και 12,5 χιλιοστα σε καλυκα 68,5.
Να σας πω...οτι και δυο βυσματα απο τα σφαγμενα φυσιγγια ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ απατητα.
Και σκεπτομαι.....13 χιλιοστα ΚΕΝΟΣ ΧΩΡΟΣ + οτι το φυσιγγιο ειναι ρελιασμενο στα 58,7 χιλιοστα + οτι
εχει ΜΟΝΟ 1χιλιοστο ρελι.....αυτο που γραφει στην συσκευασια του 1400-fps = 426m/s - + οτι εχει απατητο βυσμα πως το βγαζει ???? Ισως η πυριτιδα να ειναι θαυματουργη.....και δεν το λεω ειρωνικα!!!
Εκτος και αν μας παραμυθιαζουν και οι Αμερικανοι....
Οταν το ριξω...θα δουμε τι πει ο ταχογραφος.....
Θα τα δοκιμασω στα 40 μετρα με φουλ τσοκ....πιστευω οτι ειναι μια λογικη αποσταση για Ν4 σκαγια.
Τα σφαγμενα το ενα το εκλεισα με της ρεμικτον την πυριτιδα και καψουλι.....αλλα με ''δικο'' μου βυσμα
και τροπο κλεισιματος....να δω τι θα παρω.....
Αναλογα με τα αποτελεσματα θα κλεισω και το 3το φυσεκι...να δω τι θα δωσει!!

ΥΓ, Εξω χαλαει ο κοσμος απο την βροχη.....δοκιμη...μαλλον αυριο παιδες!!! :)
Καί σου λέω εγώ μήν το ζορίσεις το tecna o_O και το κατεβάζεις εσύ στα 57.20 αντί 57.80 με κεκτημένη ταχύτητα ....
 
Καί σου λέω εγώ μήν το ζορίσεις το tecna o_O και το κατεβάζεις εσύ στα 57.20 αντί 57.80 με κεκτημένη ταχύτητα ....

Εαν λες για το χθεσινο με τον LB6....Exω να σου πω το εξης.

Βρε Λαμπη μου.....για ''καστανά'' με εχεις ?? Εσυ εκλεισες και δοκιμασες στα 57,80 με ντιανα μεσα
στον LB6 ουσιαστικα χωρις αμορτισερ....και εγω στα 57,2 με 10 χιλιοστα αμορτισερ.... και 12 χιλ. κενο χωρο.
Ηξερα τι εκανα φιλε.....ΔΕΝ ειχε bar το φυσεκι φιλε!!! :)
 
Εαν λες για το χθεσινο με τον LB6....Exω να σου πω το εξης.

Βρε Λαμπη μου.....για ''καστανά'' με εχεις ?? Εσυ εκλεισες και δοκιμασες στα 57,80 με ντιανα μεσα
στον LB6 ουσιαστικα χωρις αμορτισερ....και εγω στα 57,2 με 10 χιλιοστα αμορτισερ.... και 12 χιλ. κενο χωρο.
Ηξερα τι εκανα φιλε.....ΔΕΝ ειχε bar το φυσεκι φιλε!!! :)
.my man.
 
Αριστο μου δεν παρεξηγουμαι.....αλιμονο και αν δεν μπορουσε ο καθε ενας μας να πει την γνωμη του
ελευθερα!!!! Για μενα ολες οι γνωμες σεβαστες....ασχετα εαν δεν συμφωνω....οπως και μαζι σου!!
Και δεν συμφωνω γιατι ξερω οτι ενα ΚΑΛΟ φυσιγγιο ειναι ΚΑΛΟ ΠΑΝΤΟΥ!!!
Δλδ και στον στοχο και στον κυνηγοτοπο... Ενα ''φολα'' φυσιγγιο ειναι καλο μονο στο ''καφενειο''....και
ο λογος ειναι γιατι κυνηγοι το φολα το κανουν μετριο ...το μετριο καλο...και το καλο αριστο....με λιγα λογια
υπερβαλουν....Οπως και την αστοχια τους ΠΑΝΤΑ την ''πληρωνει'' το φυσιγγιο....ασχετα εαν καλο η αριστο!!
Και εγω ειμαι περιεργος....και ας μην ειμαι ''νεολαιος''..... και περα απο αυτα που λενε οι κυνηγοι.....πιστευω
πρωτα τον στοχο ....τον ταχογραφο....και μετα σε ολα τα υπολοιπα.
Εχω πει χιλιαδες φορες...οτι υπαρχουν πολυ αξιολογα φυσιγγια ...και το πιστευω....οπως επισεις κυκλοφορουν
φολες.....σαν αυτο το επωνυμο Ιταλικο Ν5 που πεταλωσα τον λαγο ...καθιστο και με 3 τουφεκιες...στα 30 -32
μετρα....και ΕΝΑ σκαγι δεν πηρε επανω του!!! Θα το λεω μεχρι να πεθανω αυτο το χουνερι που επαθα!!!
Τωρα εχω και αλλο ''ελαττωμα''......Θελω οτι αγοραζω να ειναι και αυτο που γραφει η συσκευασια...αλλιως
θεωρω οτι με παραμυθιαζουν....και δεν ειναι ( για μενα ) καθολου ωραιο αυτο.
Λοιπον ....αρκετα ειπα.....κρατα τις δικες σου αποψεις...που τις σεβομαι....κραταω και εγω τις δικες μου...σαφως
και δεν υπαρχει προβλημα παρεξηγησης.....κυνηγοι ειμαστε....πολλα μας ενωνουν....τιποτα δεν εχουμε
να μοιρασουμε φιλε!!!! :)

ΥΓ. Θελω να πιστευω οτι ειναι ενα ΠΑΡΑ πολυ ΚΑΛΟ φυσιγγιο....θελω ομως να το δω και στον στοχο!!!!;):)
Συμφωνώ απόλυτα στο ότι πληρωνουμε πρεπει να είναι....... :)
Απλά νιώθω, ίσως λανθασμένα γιατί είμαι "νέος" σχετικά στο κυνήγι, ότι ο πίνακας δε λέει όλη την αλήθεια!!!
 
Συμφωνώ απόλυτα στο ότι πληρωνουμε πρεπει να είναι....... :)
Απλά νιώθω, ίσως λανθασμένα γιατί είμαι "νέος" σχετικά στο κυνήγι, ότι ο πίνακας δε λέει όλη την αλήθεια!!!

Μονο ο ΠΙΝΑΚΑΣ.....λεει ΟΛΗ την αληθεια....πινακας - ταχογραφος + διατρηση!!! ;) :)
 
Καλησπέρα. Όπως είχα υποσχεθεί στον Νίκο, αυτές είναι οι σημειώσεις μου από παλιά για το εν λόγω φυσίγγι.

33. REMINGTON EXPRESS 12 ga. 1-1/4 oz
ΚΑΛΥΚΑΣ : REMINGTON - ΠΡΑΣΙΝΟΣ - 12/70/21
ΚΑΨΟΥΛΙ : REMINGTON 209
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : ??????? => 1,75 gr
ΒΥΣΜΑ : REMINGTON (Power Piston) 39 mm (17+22)
ΣΚΑΓΙΑ : No. 6 - 35,95 gr [7,15 p/gr - 203 p/oz] - 257
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: Αστεροειδές 6άρι

Αυτά είναι τα στοιχεία που κρατούσα από τα φυσίγγια που έσφαζα τότε. Χωρίς φωτογραφίες. Άλλες λεπτομέρειες όπως ύψος του κλεισμένου φυσιγγίου, βάθος ή πάχος ρελιού κλπ δεν μετρούσα. Και το ζύγισμα το έκανα με παραδοσιακή ζυγαριά, και όχι ηλεκτρονική, με ότι αυτό συνεπάγεται ...
Το φυσίγγι αυτό είναι πολύ παλιό, λίγο πάνω από 20 χρονών. Έχω ακόμη καμιά 15αριά στο κουτί, αυτό είναι (σημερινές φωτο):
IMG_20210323_151046.jpg IMG_20210323_150843.jpg
Ίσως στο πέρασμα των χρόνων η Rem. να έκανε κάποια ψιλοαλλαγή στο φυσίγγι αυτό, γιατί βλέπω το δικό μου και γράφει 1330 fps και όχι 1400 fps που λέει του Νίκου.
Σε λίγο θα ανεβάσω φωτογραφίες από ένα ακόμα από αυτά, που το έσφαξα σήμερα, αν και μάλλον επαληθεύει τις παραπάνω μετρήσεις μου.
Λυπάμαι όμως γιατί θα στενοχωρήσω τους φανατικούς φίλους του φυσιγγίου αυτού, με αυτά που θα δουν .... ;) :rolleyes:
 
Κ. Νίκο αυτά τα "λόγια" προέκυψαν από επιτυχίες στο κυνήγι και πιθανον όχι από δοκιμές επί χάρτου.......
Απλά θέλω να πω ότι ένα φυσιγγι μπορεί να δίνει θηράματα ανεξάρτητα τι θα δείξει ο πινακας. ....
Η δοκιμή σου θα είναι ενδιαφέρουσα είτε πάει καλά είτε όχι! :)
Και χωρίς παρεξήγηση κ. Νίκο, απλά είμαι "νεολαίος" και περιεργος να βλέπω συμπεριφορές φυσιγγιων αλλά και την αποτελεσματικότητα τους! :)
Άριστε ένας που ασχολείται σοβαρά με την ιδιογόμωση έχοντας 2 (δυό) οποιαδήποτε φυσίγγια ίδια είτε remington express (2)
είτε percorso caccia NSI (2) δεν μπορέσει να τα φτιάξει ακριβώς ίδια τότε πρέπει να ασχοληθεί με το τένις .
Έστω κι'αν δεν μπορέσει να βρεί την αμερικάνικη πυρίτιδα εντούτοις και πάλιν μπορεί να πιάσει ιδιες επιδόσεις της με
μια ευρωπαική στα ίδια ακριβώς γραμμάρια .
 
Καλησπέρα. Όπως είχα υποσχεθεί στον Νίκο, αυτές είναι οι σημειώσεις μου από παλιά για το εν λόγω φυσίγγι.

33. REMINGTON EXPRESS 12 ga. 1-1/4 oz
ΚΑΛΥΚΑΣ : REMINGTON - ΠΡΑΣΙΝΟΣ - 12/70/21
ΚΑΨΟΥΛΙ : REMINGTON 209
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : ??????? => 1,75 gr
ΒΥΣΜΑ : REMINGTON (Power Piston) 39 mm (17+22)
ΣΚΑΓΙΑ : No. 6 - 35,95 gr [7,15 p/gr - 203 p/oz] - 257
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: Αστεροειδές 6άρι

Αυτά είναι τα στοιχεία που κρατούσα από τα φυσίγγια που έσφαζα τότε. Χωρίς φωτογραφίες. Άλλες λεπτομέρειες όπως ύψος του κλεισμένου φυσιγγίου, βάθος ή πάχος ρελιού κλπ δεν μετρούσα. Και το ζύγισμα το έκανα με παραδοσιακή ζυγαριά, και όχι ηλεκτρονική, με ότι αυτό συνεπάγεται ...
Το φυσίγγι αυτό είναι πολύ παλιό, λίγο πάνω από 20 χρονών. Έχω ακόμη καμιά 15αριά στο κουτί, αυτό είναι (σημερινές φωτο):
View attachment 24900 View attachment 24901
Ίσως στο πέρασμα των χρόνων η Rem. να έκανε κάποια ψιλοαλλαγή στο φυσίγγι αυτό, γιατί βλέπω το δικό μου και γράφει 1330 fps και όχι 1400 fps που λέει του Νίκου.
Σε λίγο θα ανεβάσω φωτογραφίες από ένα ακόμα από αυτά, που το έσφαξα σήμερα, αν και μάλλον επαληθεύει τις παραπάνω μετρήσεις μου.
Λυπάμαι όμως γιατί θα στενοχωρήσω τους φανατικούς φίλους του φυσιγγίου αυτού, με αυτά που θα δουν .... ;) :rolleyes:
Καλησπερα παιδες....Στελιο αυτα που δειχνεις ειναι τα ιδια με αυτα?....
 

Attachments

  • 0011919_-cal-12-remington-express-extra-long-range-355-_600.png
    0011919_-cal-12-remington-express-extra-long-range-355-_600.png
    429,1 KB · Προβολές: 14
Λοιπόν έχουμε και λέμε (τα καλά πρώτα) :rolleyes:
Το βάρος των σκαγιών, εν αντιθέσει με αυτά που έσφαξε ο Νίκος, στο δικό μου ανταποκρίνεται στο αναγραφόμενο 1 1/4 oz. (35,5 gr), μάλιστα είναι και λίγο παραπάνω. Τα σκάγια φαίνονται πολύ καλής ποιότητας και ομοιομορφίας, με διάμετρο γύρω στα 2,9 mm - δηλαδή αντιστοιχούν με Νο.5 ιταλικό/ελληνικό. Με 7,1 σκάγια/γραμμάριο. Σκληρότητα δεν μπορώ να μετρήσω, αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ σκληρά, εξάλλου αυτό θεωρώ ότι είναι το μεγάλο ατού του συγκεκριμένου φυσιγγίου.

Κατά τα άλλα (σταθερότητα και ποιότητα κατασκευής) δείτε τις φωτογραφίες και κρίνετε ...

IMG_20210323_152231.jpg
IMG_20210323_152519.jpg
Έβγαλα από το κουτί 5 φυσίγγια, και πήρα ένα τυχαία και το έσφαξα ... (Δεν έπαιζα καλύτερα κανένα τζόκερ ;;; ) .yel. (Προσέξτε το συγκεντρωτήρα !!! )
Έβγαλα και το καψούλι για να φαίνεται καλύτερα ...

IMG_20210323_153508.jpg

IMG_20210323_154303.jpg

IMG_20210323_155908.jpg
Αυτά από μένα. Που να το περίμενα, ότι από 15 φυσίγγια που είχα στο κουτί, έπεσα στο ελαττωματικό !!!! Εκτός κι αν είναι κι άλλα έτσι ???o_O
Τι άλλο να πω ... Τα σχόλια δικά σας ................. :cool:
 
Back
Top