Παραδοσιακα τοπικα προιοντα- φαγητα-εδεσματα

Ο Νίκος καλά τα λέει. Έτσι τα ονομάζουν πλέον στα χωριά. Και εγώ αγοράζω από την Ανδρίτσαινα υπέροχα "λαζάνια" όταν πάω προς τα εκεί για κυνήγι. Τα μαγειρεύω με τα στήθη από τις τσίχλες μου και σάλτσα.
ααα.jpg

Το θέμα είναι γιατί δεν έχουμε κανένα αίσθημα αξιοπρέπειας ως λαός.
Τέλος πάντων, αμπελοφιλοσοφίες. Καληνύχτα.
 
Ο Νίκος καλά τα λέει. Έτσι τα ονομάζουν πλέον στα χωριά. Και εγώ αγοράζω από την Ανδρίτσαινα υπέροχα "λαζάνια" όταν πάω προς τα εκεί για κυνήγι. Τα μαγειρεύω με τα στήθη από τις τσίχλες μου και σάλτσα.
View attachment 56577

Το θέμα είναι γιατί δεν έχουμε κανένα αίσθημα αξιοπρέπειας ως λαός.
Τέλος πάντων, αμπελοφιλοσοφίες. Καληνύχτα.
Ετσι τα λέει η γιαγιά μου που είναι 80...
Και ετσι τα έλεγε και η πεθερά της που την έμαθε... χυλοπιτενια λαζανια τα λένε... τι να κάνουμε πολλά είναι αντιγραφή από άλλες χώρες αφού τους άρεσε η μόδα....
Που να δείτε της κατοχής την σπαγγέτι που φτιάχνουν μακαρόνια με μπελντε και πατάτες..
Εδω λένε φέτα τα τυριά στα σούπερ μάρκετ στο κάτω κάτω αυτό μας πείραξε..
 
Ο Νίκος καλά τα λέει. Έτσι τα ονομάζουν πλέον στα χωριά. Και εγώ αγοράζω από την Ανδρίτσαινα υπέροχα "λαζάνια" όταν πάω προς τα εκεί για κυνήγι. Τα μαγειρεύω με τα στήθη από τις τσίχλες μου και σάλτσα.
View attachment 56577

Το θέμα είναι γιατί δεν έχουμε κανένα αίσθημα αξιοπρέπειας ως λαός.
Τέλος πάντων, αμπελοφιλοσοφίες. Καληνύχτα.
Καθόλου αμπελοφιλοσοφίες δεν λες. Άκου λαζάνια οι χυλοπίτες. Να ξεκαθαρίσω δεν αναφέρομαι στον Νικόλα, αλλά σε αυτούς που πουλάνε επώνυμα "ντόπια" προϊόντα.
 

Attachments

  • 1664363538934.png
    1664363538934.png
    573,4 KB · Προβολές: 17

Ο καρπός της ελιάς...
Ελιές σε εμάς στα ορεινά μόνο αγοραστές τις βρίσκουμε...
Φέτος πηγα για μεροκάματο στις ελιές και πήρα να φτιάξω και μόνος μου
Τις έμαθα και λίγο να τις ξεχωρίζω 😅
Γαϊδουρες μόνο σε νερό τις πέτυχα..
Καλαμων σε αλάτι πάστες δεν είχα ξαναφαει.
Καλαμων νερό και αλάτι χοντρό .
 
Back
Top