Παραγάδια (Χοντρά & Ψιλά)

1.jpg

λιγο ακομα;;;;;;;;;
 
Νικόλα για πεσμου εσύ που είσαι ειδικός,το χέλι όντως αργεί να μεγαλώσει -να πάρει βάρος??
Από τότε που φτιάχτηκε το λιμανάκι στο χωριό μου από το πουθενά εμφανίστηκαν χέλια(!)..ίσως κάποιος να τα έριξε..
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σηκώσω κάποιο με το απικο η τα πολυαγκιστρα αλλά ολα είναι σαν οχιες(άρα προφανώς ισχύει το παραπάνω) κ τα ρίχνω πάλι μέσα..το πιο σπαστικό είναι η γλίνα σαν σιλικόνη που κολλάει στα χέρια,κ στα παραμαλλα..
Μια φορά κράτησα ένα λίγο καλούτσικο κ στο τηγάνι ήταν πεντανοστιμο..
 
Νικόλα για πεσμου εσύ που είσαι ειδικός,το χέλι όντως αργεί να μεγαλώσει -να πάρει βάρος??
Από τότε που φτιάχτηκε το λιμανάκι στο χωριό μου από το πουθενά εμφανίστηκαν χέλια(!)..ίσως κάποιος να τα έριξε..
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σηκώσω κάποιο με το απικο η τα πολυαγκιστρα αλλά ολα είναι σαν οχιες(άρα προφανώς ισχύει το παραπάνω) κ τα ρίχνω πάλι μέσα..το πιο σπαστικό είναι η γλίνα σαν σιλικόνη που κολλάει στα χέρια,κ στα παραμαλλα..
Μια φορά κράτησα ένα λίγο καλούτσικο κ στο τηγάνι ήταν πεντανοστιμο..
ναι φιλε μου τασο
αργουνε να μεγαλωσουνε αλλα παιζει ρολο και η τροφη παντα ,αλλα να ξερεις δεν ειναι περιεργο που εμφανιστηκανε χελια,τα χελια ταξισευουνε και στην θαλασσα, απο καπου θα πεφτει γλυκο νερο εκει και θα εχει και μπατακι και τα κρατησε,αλλα μεγαλωνουνε αναλογα με την τροφη,
τωρα οσον αφορα το μαγειρεμα για εμενα το καλητερο ειναι στα καρβουνα ριγανατο η λιαστο στα καρβουνα,τωρα και στο τηγανι ειναι καλα αλλα βαρια και λενε οτι το τηγανητο δεν κλεινει πληγες....
τωρα για την γλιντζα αστο να δεις τι γινετε οταν προσπαθεις να τα πιασεις μεσα απο την βαρκα να τα βαλεις στον κουβα.......
να ξερεις εχει ομως κολπο....;)
 
Back
Top