Παραγάδια (Χοντρά & Ψιλά)

Γερασιμε αφού υπάρχουν ακόμα τέτοια ψάρια σε τόσο βάθος και κοντά σας μην λες κουβέντα.
Απορώ οι μπουκαλακηδες πως δεν τα εξολοθρευσαν.
 
Η αλήθεια ειναι πως εχει κατι καλά κομμάτια για ψάρεμα..εχει εξελιχτεί πολυ η τεχνολογία και τα βυθόμετρα πλέον κανουν θαύματα.. Διονύση με κιούρτο δεν εχω βγαλει ούτε λέπι..
 
Διονύση με κιούρτο δεν εχω βγαλει ούτε λέπι..
Οχι να ψαρέψεις με κιούρτο ρε λεβεντάκομ!!!!
Να πάρεις τα ζωντανά απο τον κιούρτο και να τα χρησιμοποιήσεις για δόλωμα.
Η συναγρίδα μπορεί να περάσει δίπλα απο την σαρδέλα και να μην της δώσει καμία σημασία.
Σε ένα ζωντανό που σπαρταράει δεν θα αντισταθεί:cool:
 
  • Like
Reactions: jnp
Ναι ρε μάνα μου..σου λεω οσες φορές εχω ρίξει για μικρά κιούρτο δεν εχω βγαλει ούτε καλόγρια
.very funny..very funny.

Τι κιούρτο ρίχνεις ρε τρελοκεφαλονίτη;;;;;
Μήπως κανα γυαλιστερό ετοιματζίδικο απο αυτούς που πουλάνε τα μαγαζια;;;;;;και είναι και πτυσσόμενος;;;.big smile..big smile.
Ο κιούρτος για να είναι λειτουργικός και να βάζει ψαράκια θέλει δουλειά.
Τέλος πάντων.......Απλά προσπάθησε να βρεις άκρη με ζωντανό δόλωμα.Πίστεψε με , θα έχεις θεαματικά αποτελέσματα:)
 
Λόγω Κεφαλλονια ολοι οι Γερασιμάδες ειναι και Μάκηδες.. μέτζο ειναι το παραγάδι που δεν ειναι ούτε χοντρό ούτε ψιλό ειναι κάτι ενδιάμεσο και εχει και πιο κοντά παράμμαλα μεταξύ τους εννοω..και πιο χοντρή μάνα..εντάξει περίεργε;

.sarcastic.
Με πληγώνεις όταν μου μιλάς έτσι...:(
 
Η μάνα καλό είναι να είναι και πιο χοντρή, άμα σκαλώσει γερά το παραγάδι το δένεις στον αρμό και τραβάς σιγά σιγά με τη βάρκα, θα χάσεις μόνο ένα αγκίστρι και θα πάρεις το παραγάδι...
 
Νιόνιο άνοιξε θέμα για κιούρτους..πολυ θελω να μάθω.. Εντωμεταξύ κάποιοι επαγγελματίες που ψαρεύουν με κιούρτους εχω δει να βγάζουν τον κακό σαργό ακομα και φαγκρια στους κιούρτους τους..
 
Παραγαδάκι και συρτουλα

t7eaom.jpg
 
Εριξα εχθες πρωτη μου φορα απο βαρκα ενα 100αρι με δολωμα μισο μανα και μισο καλαμαρι και εβγαλα 5 λιθρινια 3 μουγκρια και πολλα σκαρτσινια αλλα τα τελευτεα 40 αγγιστρια με το καλαμαρι ειχαν μπλεχτει ολλα νε αποτελεσμα να μην εχει παει απανο ψαρι.Την Πεμπτη θα ριξω 3 100αρια πρωτα ο θεος αν δεν εχει καιρο.Χριστος Ανεστη και χρονια πολλα στους εορταζοντες
 

Τα χοντρά είναι στα 2 κιλά. Δυστυχώς έμειναν αναγκαστικά πολλές ώρες στη θάλασσα, γτ το παραγάδι έπεσε αποβραδίς με κύμα και έβγαλε μετά φουρτούνα, οπότε σηκώθηκε πριν καμιά ώρα... Άσπρισαν οι καραγκιόζηδες που έφαγαν το ολοθούριο... Αμέσως καθάρισμα τώρα και ψήσιμο.
 
Άσπρισαν οι καραγκιόζηδες που έφαγαν το ολοθούριο... Αμέσως καθάρισμα τώρα και ψήσιμο.
Καραγκιόζης ή ζωνάκι ή καμπανάς ή κακαρέλος ή αυλιάς ή χαρακίδα ή ... ή ...
Αθάνατη Ελληνική γλώσσα και ντοπιολαλιά παρά την παγκοσμιοποίηση και τις "επιρροές".
Και απο νοστιμιά πρώτος αυτός και μετά τα περκόχανα.
Καλοφάγωτα Βασιλη με καλη παρέα.

Κατα τα λοιπά, ο Οκτωβρης ειναι κοντά ( και απο Αυγουστο, ...Χειμώνα).
Και εκτός απο πέρδικα και μπασίματα :
Να κινήσουν και οι βιντσότρατες για μαρίδα (~200 καίκια έχουν μείνει σε ολη την χώρα, πέρυσι ήταν απαγορευμένες και φέτος έχουν τις διαβεβαιώσεις οτι θα δοθεί η άδεια για μερικούς μήνες), να γιαλώσουν οι τσιπούρες, τα καλαμάρια, οι παλαμίδες και τα τονάκια, να ηρεμήσει η θάλασσα και η ακτή απο τα τουριστικά και τα ταχύπλοα, να ξεθαρρέψουν τα λαυράκια και να τσιμπάνε με όρεξη οι πέρκες κ.τ.λ. για να το "ματώσουμε" για τα καλα φέτος, άμα έχουμε υγεία.
Που να μας ταίσει όλους η στεριά και ο αέρας φίλοι κυνηγοί;;;;
Πρεπει να βάλει "πλάτη" και η θάλασσα.
Αναλαμβάνω τις .....ευθύνες μου!!!!!


Υ.Γ. : Πως έμαθα εγώ να κυνηγάω μεγάλος;;;
Να μάθετε, και όσοι απο σας δεν ξέρετε, να ψαρεύετε. Ποτέ δεν ειναι αργά.
Και όσοι ζαλίζετε, δραμαμίνες.
 
Αερακι κ σημερα απο το πρωι οχι μεγαλης έντασης αλλα ικανο να διμηουργησει την απαραιτητη θολουρα..το μεσημερακι κατηφορισα για το λιμανακι στα γνωστα σημεια..
Καηκα απο τον ηλιο αλλα δεν γινοταν διαφορετικα..
Ειχα κ τεσσερα ξαγκιστρωματα αλλα στον πολεμο εχουμε κ απωλειες..ετσι κι αλλιως η ψαριά ήταν υπεραρκετη..

3.jpg
 
Back
Top